Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jakou teplotu mají mít husí vejce v líhni? Ve středu budu mít od jedné paní násadová vejce landéských hus a ta mi říkala, že teplotu mám nastavit na 40 stupňů s tím, že 25 den ji mám stáhnout na 38 stupňů. Nezdá se vám to příliš? Líheň jsem pořídila začátkem května, takže jsem naprostý začátečník, mám Covina super 49 (automatická) a jako pokusná vejce jsem použila slepičí, od našich slepic. Tam jsem se držela přiloženého návodu. Ze 20 vajec se vylíhlo 17 kuřat,3 vejce jsem vyřadila coby čistá při prosvěcování. Tak jsem nadmíru spokojená a nadšená. Tak nechci nic pokazit ani u těch husích vajec. Děkuji všem za rady do začátků. Lída.
Husí vejce se inkubují při teplotě 37,7°C a v dolíhni 37,5°C. V porovnání se slepicemi je to o 0,3°C méně. Pokud se vám podařila vylihnout slepičí, tak pro husy snižte teplotu o 0,3°C a mělo by to být OK. Od 10 dne chladit každý den od 5 minut a přidávat po 5 minutách až do 45 minut, nakonci chlazení porosit. Po naklovnutí prvních vajec nechladit, snížit teplotu a rosit, alespoň 5-6x denně. Dana.
Tak vejce landések jsou od včera v líhni, nakonec jich přítel dovezl 10 místo 5, jen si nejsem jistá, jestli je taky otáčet od prvního dne jako ta slepičí? Líheň je automatická, otáčí každé dvě hodiny, motor jsem zatím nezapla, druhá věc, co mi není jasná, od kdy ta vejce rosit rozprašovačem, taky od začátku? Teplotu jsem dala na 37,7 stupně, vlhkost bohužel u této líhně (Covina super 49) nastavit nejde.
Lída76
napsal(a):
Tak vejce landések jsou od včera v líhni, nakonec jich přítel dovezl 10 místo 5, jen si nejsem jistá, jestli je taky otáčet od prvního dne jako ta slepičí? Líheň je automatická, otáčí každé dvě hodiny, motor jsem zatím nezapla, druhá věc, co mi není jasná, od kdy ta vejce rosit rozprašovačem, taky od začátku? Teplotu jsem dala na 37,7 stupně, vlhkost bohužel u této líhně (Covina super 49) nastavit nejde.
Vždyť jsem vám to psala v příspěvku viz. výše. Od 10.dne chladit a rosit. Otáčet můžete od prvního dne, nic nepokazíte. Mimochodem i slepičí se doporučuje otáčet až od 3. dne.
Držím palce, líhnutí husí je vyšší líhňařská dívčí. Hlavně na konci nepomáhat. Klubání husí od prvního pípnutí až do konce může trvat i 3 dny, od naklování do vylíhnutí 36 hodin. Správně inkubovaná housata ze zdravého chovu se vylíhnou sama, nepotřebují pomoci.
Jinak hledejte v e starších diskuzích, všechny otázka ohledně líhnutíhusí se zde již prodiskutovaly. Dana.
Tak se musím pochválit. Včera 16 krásných housatek z 17 oplodněných od naší landesky. Lihnul jsem v real24 bez překlápění. Vajíčka jsem dal rovnou na dolihnuci mřížku a 2x denně ručně otáčel. Teplotu 37.6 na displeji, ale v líhni na vrchu vajíček mi teplota litala od 37 uprostřed až na skoro 39 po krajích líhně. Proto jsem vajíčka postupně přesouval od jedné strany na druhou. Největší boj byl s vlhkostí. Od začátku voda v obou nádržkách i uprostřed a vlhkost kolem 60%. Poslední 3 dny už jsem neotáčel, rosil octovou vodou a od prvního naklubani jsem rosil kdykoliv jsem šel kolem. Ještě jsem každé prázdné místo v lihni vyplnil mokrým molitanovym proužkem. Všem lihnarum pevné nervy.
Děkuji za rady. Stone, moc gratuluji. Snad se taky nějakých housátek dočkám. Z té vlhkosti mám také obavy. Myslíte, že mám také nalít vodu na celé dno? Zatím je voda jen v obou nádržkách. Desátý den začnu tedy chladit a rosit. Rosit mám přímo na vejce, nebo mimo ně? A pokud přímo, tak mám počkat, až vejce oschnou a pak teprve zavřu víko líhně? Ten desátý den, jak píše Ovečka budu chladit 5 minut, další den 10 minut a každý další přidám pět minut navíc. Pochopila jsem to dobře? Jsem holka z paneláku, tak jistě chápete, že jsem nadšená a natěšená.. Teprve se učím. Vejce jsou na můj vkus poměrně špinavá, ale chovatelka příteli řekla, že je nemáme umývat, tak jsme je vložili do líhně tak. Teplota v líhni je tedy 37,7 stupňů, vlhkost nevím.
Vejce dávám do líhně očištěná, v případě vodní drůbeže vždy omytá a následně vydesinfikovaná ve Virocidu. Je to lepší než si koledovat o zaplísnění nebo bakteriální rozklad vajec...(osobně desinfikuji i slepičí vejce, vždy se najde nějaké více znečistěné, to oškrabu a pak omyji v desinfekci)
Já mám vyzkoušeno a vejce rosím tak, až z nich teče voda a hned zavírám, aby vlhkost zůstala v líhni. Jinak by to nemělo smysl. Dana.
Dobře, díky. Taky je tak tedy budu rosit. Tak myslíte, že mám vejce z líhně raději vyjmout a omýt je? Jsou tam od středy. Ovečka, ještě se zeptám.. Dají se běžně na výstavě sehnat kachny saské? Chtěla bych pár, ale nejsou moc vidět. Někde v září se chystám do Lysé nad Labem, tak jestli tam seženu.
Klidně je vyndejte a omyjte. Desinfikovat je můžete i slabě růžovým roztokem hypermanganu. Teplota vody musí být vyšší než teplota vajec, aby nedocházelo k nasávání vody do vejce a následné kontaminaci. Omývejte raději pod tekoucí vodou.
Kachny saské na výstavách bývají nebo se dají sehnat násadová vejce a nebo malá kachňata. Odkud jste? Násadovky bych mohla poslat, kachny zatím snáší a budou se mi i líhnout kachňata (za 14 dní). Dana.
Omyté je máte za pár minut, a navíc v teplé vodě.
Až je pak budete rosit, tak si budou mikroorganismy na povrchu vesele růst, to pak bude potřeba se bát. Teď jim neublížíte.
Nebo je alespoň nasuchu oškrabejte z nejhoršího a ponořte do hypermanganu. Jistota je jistota. Ale konečné rozhodnutí je na vás. Dana.
Určitě je tedy umyji. Snad ten můj zákrok přežijí. Taky mě překvapilo, když je přítel přivezl, že většina z nich byla naskládaná špičkou nahoru. Paní mu je dala do krabice s pilinami jedno vejce bylo položené vodorovně a zbytek tupým koncem dolů. Dost jste mne nahlodala těmi násadovými vejci saských kachen, jen netuším, zda jdou přidat k těm husím?
Kachní k husám v pohodě, pokud se trefíte do parametrů pro husy, tak kachní jsou daleko méně náročná. Líhnu to také společně. Jen je budete mít až tak za 10 dní. Teď v neděli jsem z nich udělala vajíčkový salát a mám zatím jen 4 čerstvé kusy. Dejte včas vědět, abych je začala obracet jako násadová. Jinak je nechávám bez obracení. Dana.
Ovečka - prosím o upřesnění. Dnes je to 10 dnů co mám ta husí vejce v líhni. Ode dneška začnu tedy chladit. Dnes 5 minut a zítra 10 minut, prostě každý den o 5 minut víc? Rosení je mi jasné, jen ta voda v rozprašovači má být taky teplejšínež vejce, stejně jako jste mi to radila při mytí? Co kachny, pořád ještě nesou? Díky.
Pravděpodobně nízká teplota během líhnutí. Husí vejce inkubovaná při správné teplotě se naklovávají 27. den a 28. den se líhnou A to i 3-4 týdny stará, rozdíly mezi prvním a posledním houstem je max.10 hodin. Pokud je to již takhle dlouho, tak asi moc šancí nemáte.
Líhnutí husích vajec je vyšší líhňařská dívčí. Není to tak jednoduché jako slepice. A shrnout, co bylo příčinou neúspěchu se do pár vět nedá. Najděte si starší diskuze o líhnutí. Je také vhodné si vést podrobné tabulky s teplotou v líhni, teplotou okolí, vlhkostí, délkou chlazení a všemi změnami a okolnostmi. pak je možné se dobrat nějakých výsledků. Já mám doma podrobné záznamy o líhních a líhnutí za více jak 10 let a letos poprvé jsem líhla bez podrobných zápisů, jen původ a počet vajec, počet oplozených a počet vylíhnutých. Dana.