Už několik let si bereme housata na výkrm a maso.. Letos uvažujeme o tom, že si koupíme husy na chov a sami si budeme líhnout a následně housata vykrmovat..
Na co si dávat pozor nebo čeho si všímat při výběru chovných jedinců? A sáhnout raději po čistokrevných a kroužkovaných jedincích nebo mít klidně nějaký mix?
Moc děkuji za radu všem.
Záleží na tom, co je vaším cílem a jak si představujete pojem sami líhnout.
Pokud chcete velké husy, tak tuluské, cholmogorské, pokud cgcete drobnější, tak české. pokud plánujete líheň tak landeské nebo brojlerové a pokud líhnutí pod husou, tak české, pomořanské nebo cholmogorské. Při výběru je potřeba koupit jedince zdravé, nepříbuzné a silné, Nedejte na to, že jsou z pastvy a ještě zesílí, chtějte minimální hmotnost pro češky 4,5kg, pro landeny 6kg a pro většé husky 7-9kg. Jen tak máte záruku rychlého růstu a pěkné zmasilosti.
Je vhodné zakoupit jedince třeba 2 plemen a využít tzv. heterozního efektu - lepší růst, zmasilost a zdraví. Vhodné meziplemené kříženi je (houserxhusa): pomořanka x češka, landenka x češka, brojlerová x češka (všechno si zajistí líhnutí samo) nebo landena x pomořanská, brojlerová x pomořanská - nutná líheň, pomořanka sedne až tak po 25 vejcích.
Počítejte s tím, že je dobré prvních 4 týdny krmit kompletní směs a potom lehce přikrmovat pastvou. Dávám směs a polovinu obilí, mají stále v krmitku ad libitum. Doporučuji vypouštět na pstvu až po 4.týdnu (nebezpečí prochladnutí a začervení).
Od 6. týdne mohou být celodenně na pastvě. V tuto dobu roste silné peží v křídlech a pokud jste dosud velmi kvalitně krmili, nestane se vám, že by se jim vykloubila křídla (není to životu nebezpečné, ale hyzdí to husy a většinou se to nesrovná). Dana.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Myslím, že se nehodí dávat pomořanského na českou, je to veliký váhový rozdíl (češka si něco prožije, příjemné to nebude). Brojlerový na češku ještě ujde, landeský je ideální, je totiž méně těžký. Po hodně velkých houserech jsou husy na hlavách hodně holé. Bude lépe mít hlubší vodu i pro landeského nebo brojlerového, větší houseři rádi pojímají ve vodě a někteří to bez ní těžko dovedou (to platí ale hlavně pro pomořanky). Dobrá kombinace je také štajnbašský x česká. Avšak nelze nic namítnout ani proti čistokrevným češkám, které vyrůstají rychle, ale jsou malé a pro někoho i moc hezké na to, aby je pak zabil. Nejlépe tedy uděláte, když pořídíte českou husu a landeského housera,
Já chovám husy češky pořád venku, na noc zavírám jen do boudy, když mají housata, tak jakmile se dolíhnou a jsou již schopná trošku chodit, tak je rodiče vyvedou na pastvu (tu předtím poseču sekačkou, aby se jim lépe chodilo). S červy letos nebyl problém, kdyby ano, tak Helmigal. Housata odmala odchovaná venku, kdy jsem jim přidával jen do měsíce stáří VKCH1 už mají velikost rodičů ve stáří dvou měsíců, mám také jedno tříměsíční a to už je pěkný veliký houser schopný letu. Na pastvě to roste nejrychleji. Je to nejekonomičtější a nejméně pracné, navíc ten pohled na husí rodiče a ta malá klubíčka chmýří je moc krásný. Chápu třeba, že káčata s mámou (u mě zakrslé čárkované) nechám první týden zavřená, malá běhají totiž pomalu a snadno je něco uloví nebo by jim husy mohly ublížit. Ale u hus toto není problém, dospělé husy chrání svoje mladé moc dobře, kočka ani zahnuté zobáky si nic nevezmou, jinak okusí houserův zobák a křídla.
Pokud však chcete velká plemena, tak počítejte s tím, že pomaleji rostou, jsou náročnější na výživu a jejich maso je tučnější, pro odchov housat na maso jsou lepší lehká nebo středně těžká plemena, rostou dost rychleji .
Oběma Vám moc děkuji za velice užitečné a vyčerpávající informace. Ještě se zeptám.. Je důležité dbát na to, aby rodiče byli opravdu čistokrevní a kroužkovaní nebo to není tolik důležité a spíše hledět na právě na to zdraví, váhu, …..? Housata budou výhradně na maso, neplánujeme žádný velký chov.
Housata jsme si vždy brali různé, landeské, české, pomořanské a jejich mix, takže u těchto plemen bychom rádi zůstali a půjdeme pravděpodobně do kombinace landeská-česká, jak radíte.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Kondola
napsal(a):
Oběma Vám moc děkuji za velice užitečné a vyčerpávající informace. Ještě se zeptám.. Je důležité dbát na to, aby rodiče byli opravdu čistokrevní a kroužkovaní nebo to není tolik důležité a spíše hledět na právě na to zdraví, váhu, …..? Housata budou výhradně na maso, neplánujeme žádný velký chov.
Housata jsme si vždy brali různé, landeské, české, pomořanské a jejich mix, takže u těchto plemen bychom rádi zůstali a půjdeme pravděpodobně do kombinace landeská-česká, jak radíte.
Nemusí být opravdu čistokrevní, ale u husy musíte řešit případně to, jakých plemen to je kříženec, jelikož kříženka landeská s českou třeba bude hůře sedět a třeba bude sedět dobře. Čistokrevné jsou více předvídatelné. U housera to není nutné tolik řešit, každý kříženec odpovídající váhy na vybranou husu sedne.
Kroužek tady neřešte, ten Vám řekne jenom věk (přičemž někdy při nedostatku kroužků se používají o rok starší, takže je to málo důvěryhodné) jestli nevystavujete tak už nic (teda ještě zemi původu, ale kvůli páru hus nebudete snad jezdit do zahraničí )
Když půjde o samotné shánění, tak husu českou doporučuji pro užitkový chov hledat na výstavě, kde na Vás podvody nikdo šít nebude, objeďte třeba více výstav a když najdete vyloučenou (0 bodů výluková vada), tak si získejte kontakt na jejího chovatele, který Vám ji pravděpodobně rád prodá, jinak by ji vyřadil (zabil). Nedoporučuji shánět češku na inzerátu nebo na burze, tam Vám může někdo podstrčit kříženku podobnou češce, která nebude sedět na vejcích. Vlastně je tam snad větší šance, že Vás někdo podvede. Husu shánějte na podzim, to je hlavní období výstav, kde se vystavují jak letošní housata, tak i chovné kusy.
Věřím, že se sháněním housera si poradíte snadno, nejlepší je upřednostnit takového, který už měl mladé, pak vidíte, že je plodný. Nebo si sežeňte housata (landeská) a z nich nejhezčího na podzim vyberte.
S nákupem hus rozhodně nespěchejte, avšak nejlépe aby byly ve svém výběhu jako sestavený pár již v říjnu nebo listopadu, aby si zvykly a na jaře přišel odchov. Proto neshánějte narychlo a pečlivě vybírejte, takto předejdete zklamání. Přeji hodně štěstí při výběru hus.
Jakub Erlec.