Dobrý den, tak, sice už je dost pozdě na focení markantních rozdílů dobře patrných hlavně pro necvičené oko. Pomalu obrůstající kuřata u mne už dohnala ta rychle opeřující, dokonce už je i kvočna nechala, takž ekuřatům už nehrozí nic. Ono totiž to pomalé opeřování má praktický význam hlavně v tom, že taková kuřata pokud jsou uměle odchovávána, tak musí pobýt v odchovně déle než ta, která mají na zádech a bocích opeření, které už termoreguluje. Pak je tu ten kanibalismus, kdy viditelné píštěle nalité krví jsou lákadlem a stačí, když kuřata něco vyplaší a ta po sobě skáčí a tím se různě škrábnou a jakmile se objeví krev, je to zlé. No a do třetice, je to gen dominantní a pohlavně vázaný, takže se déle drží v chovu, pokud se soustavně nevyřazují kuřata špatně opeřující, dojde rychle k převážení takových jedinců v populaci.
Abych to nejprve popsal, tak jak to mám vypozorované, tak jako příklad poslouží vlaška coby zástupce vždy rychle se opeřujících kuřat a třeba žíhaná plymutka, coby zástupce pomalu opeřujících se kuřat. Vývoj opeření odpovídá pernicím tj. místům na kůži ptáků odkud vyrůstá převážná část peří (nažiny jsou logicky holá místa)
Rychle se opeřující kuře má hned po vylíhnutí patrné píštěle v juvenilních letkách a krovkách křídelních. Za týden se objevují také juvenilní rýdováčky a krovky ocasní a za další týden se objevuje první pírka na lopatkách a po stranách hrudi (u kachen a hus "kapsové" peří) a také se objevuje první pruh na stehnech. Na křídlech rychle přibývá kromě letek a krovek křídelních velkých i střední a malé krovky a kryt křídel. Mezitím už opeření křídel kryje poměrně velkou část těla a pomáhá tak udržovat teplotu, kuřata jsou v této době vydrží podstatně déle bez tep. zdroje. Nesmí ještě promoknout. A na zádech vyráží pruh obrysového peří. Ocásky jsou v plném růstu. Ale některá nejsvrchnější pera ocasních krovek a nejvrchnější rýdováky už pomalu ukončují svůj růst a vyzrávají. Po čase je vytlačí subadultní opeření. Krk a hlava zůstává stále v prachovém opeření, boky pod křídly také směrem od středu pernic k jejich okrajům se postupně opeřují juvenilním opeřením. Záda stehna, hruď je uzavřená peřím. V této době mají rychle opeřující kuřata termoregulaci. Mohou i zmoknout. Další vývoj je ve vypadávání juvenilního opeření, které vytlačuje opeření subadultní přesně v tom sledu jako vyrůstalo peří předchozí. Letky ruční a později i letky loketní, krovky ruční neboli brčice, velké a střední krovky loketní mají svůj neměnný postup vypadávaní a rýdováky a krovky ocasní také.
Pomalu opeřující kuřata "jedou" v trochu jiném sledu:
Kuřatům nejprve začínají narůstat né letky ale velké krovky loketní a brčice a v těsném závěsu letky. Na ostatních partiích vězí prachové peří min. 14 dní než se začne něco dít. Žádný ocásek. Jen na lopatkách se objeví jedno až tři první juvenilní pírka. Po sléze na bocích hrudi. Kuřata jsou kulaťoučká dobře rostou, nedávají energii do peří, ale do růstu (proto se možná zdají silnější), nicméně ještě ani v měsíci není radno nechávat je bez tepelného zdroje. Kdy už rychle opeřená kuřata to takřka nepotřebují. V této době mají již letky ke koncům trupu, opeření lopatek však nedostatečně kryje štít křídel, kde je ještě řídké chmýří, hruď je vcelku opeřená a stehna jen z poloviny. Záda a podkřídlí je holé a max. úzký pruh prvního opeření tam vyráží. Rýdováky stále nikde, zato podocasník již je opeřen. Kuřata trochu působí jako bezocasé araukany. U slepiček o něco dříve se objeví zakulacené rýdováky u kohoutů později a nerostou ve sledu od shora dolů, nýbrž víceméně najednou. První juvenilní peří, které začnou tato kuřata vyměňovat jsou velké krovky loketní a ruční - brčice a pak až teprve letky v sledu - ruční postupně jako u rychle opeřujících kuřat a loketní vypadají téměř naráz, takže jsou kuřata jistou dobu neschopná letu. To už jim je dvanáct týdnů. Slepičky mají vypadané rýdováky kromě dvou tří spodních. Čili opeření u pomalu opeřujích kuřat má charakter již opeření subadultního, juvenilní jakoby chybí.
Nakonec a to platí pro obě skupiny je subadultní opeření vyměněno za definitivní adultní opeření(dospělostní), které zvláště u kreslených plemen je pak posuzováno.
Takže závěr takový rozdíl je zhruba do stáří jednoho měsíce (cca 6 týdnů) kdy rychle opeřená kuřata jsou kompletně opeřená, kdežto kuřata pomaluopeřující mají semtam ještě neopeřené plochy a ty mohou mimojiné vézt ke kanibalismu.
Plemena a rázy, které jsou pomalým opeřováním proslulé jsou červené rodajlenky(dnes už podle slov klubu RI tento problém nemají), žíhané plymutky, některé bojovná plemena, faverolky, žluté plymutky, většina rázů vyandotek jak velkých tak zdrobnělých, a u řady dalších plemen těžkých a středně těžkých tzv. asijského původu. Ovšem tam to nemusí být u všech jedinců, nebo ve všech chovech, či prostě částech populace. Třeba u hemšírek je tento jev nepotvrzen, u amroxek také ne. To jsou vlajková plemena, kde roste peří rychle. Jinak každý může říct, hele mě se opeřují žluté plymutky rychle, nemáš pravdu! Jo beru.
Jo - málem bych zapoměl - černé morávie, dominat a horal - prostě hybridky černého zlatokrkého zbarvení se taky pomalu opeřují. Zpravidla!
A teď k fotografiím.. zde slepička pomalu opeřující - již opeřená, ale ocas stále chybí, opeření zad je chudé, snadno nabouratelné kanibalistickými zobáky druhých. (Zatím se nic neděje). Jinak od této doby už je kuřatům hej. Jsou deset týdnů stará. Začínám pomalou kroužkovat.
ČERVENÁ ŠIPKA Budoucí kryt ocasu,
FIALOVÁ ŠIPKA Podocasník.
Rýdováky nikde.
Zde slepička 10 týdnů stará s rychlým opeřováním, uplně jiná stavba.
Ocas připomíná rybí ocas anebo palčák rukavici - jak chete. Zatímco juvenilní špičatě vyvinuté rýdováky vyzrávají a vypadávají - Fialová šipka, odshora již narůstají subadultní zakulacené - Červená šipka.
V letkách v tomto věku jsou již dvě zakulacené ruční letky.
10 týdení kohutek maransky s rychlým opeřováním, nedá se říct, že by to byl zrovna "chcípák". Bude mít docela hlubokou hruď.
ČERVENÁ SVORKA - zaujímá subadultní opeření tedy zakulacené lesklejší - částečný vliv poh. hormonů, těsně před dospěním jim toto peří opet vypadne a naroste adultní plně ovlivněné samčími hormony - tedy první dva rýdováky prodloužené ve dva hlavní ještě víc lesklejší srpy a asi 4 páry rýdováků také silněji lesklé.
FIALOVÁ SVORKA - zaujímá juvenilní rýdováky tedy mladistvé, a zašpičatělé tím jak toto peří roste zároveň s tělem.
ještě jednou ten samý kohoutek, detail skladby ocasu u rychle opeřujícího kuřete... v deseti týdnech stáří..
ČERVENĚ - subadultní rýdovací pera jedna až pět podle pravidel růstu. 6. pero je právě vypadlé a 7 a 8 je ještě rýdovací pero juvenilní. - Fialově značeno.
Z = tvořící se lesklé zrcadlo, tj. velké krovky loketní v tomto případě jsou již adultní - vyměnují se pouze jednou a to směrem od konce křídel k tělu nebo chcete-li odspoda nahoru, (někdy kohout stihne dvě tři nejspodnější krovky loketní vyměnit těsně před dospěním, a tyto narostou ještě větší a lesklejší. Někdy ne).
Kohoutek maransky 10 týdnů starý s pomalým opeřováním, na místo ocasu je pouze jakýsi chomáč připomínající ocas pštrosa. Před dvěma týdny ještě takovíto kohouti měli na hřbetě sotva několik málo obrysového peří a předtím nic. Těmto kohoutům rovnou z holých,nebo skrovně opeřených zad vyráží špičaté závěsové peří, náchylné na ozobávání druhými jedinci.
Na vitalitě a růstu se gen pomalého opeřování nijak neprojevuje. Jen jsou kuřata v prvních 6 týdnech citlivější na chlad.
ještě jednou kohoutek s pomalým opeřováním... fialová šipka - pouze vyvinuté peří podocasníku.
Slepička maransky rychle opeřující. detail.. FIALOVĚ rýdovací pera juvenilní špičatá, která narůstají hned v prvním týdnu po vylíhnutí a postupně se rozšiřují protože roste i tělo,(peří roste jako tráva tj. nejmladší je od báze - konec je zralý dřív než báze). Zároveň přestávají růst a proto jsou vyšší pera kratší než spodnější,která rostou později. Ta horní pera už nahradila zakulacená pera subadultní viz ČERVENÁ ŠIPKA nahoře. Tento postup u pomalu se opeřujících kuřat není.
Tak to jen tak doplněk k tématu na nemoderovaném foru v¨lákno příbuzenská plemenitba. omlouvám se za romány, ale jinak to neumím. Omlouvám se odborníkům za svoje termíny, snad tomu ostatní porozumí. No, chtělo to nafotit dřív. Ale téma vyvstalo až nyní.