Dovolujeme si vám nabídnout alespoň fotografickou návštěvu ptačího trhu v uzbeckém Taškentu z května 2010. (LAJ)
- jaká pořád veterina?? To je přece záležitost každého z nás, mít zvířata ošetřena - přeočkována, aby nic nechytla / a to proti tomu co se opravdu vyskytuje a tím co je vyzkoušeno, že funguje a né co někdo nařídil! Žádný papír vaše holuby neochrání! Jsou chovatelé, kteří vám řeknou vystavuji často a nic jsem si domů nepřivezl - protože jejich holubi jsou zdrávi a ošetřeni! A pak hodně záleží na pořadateli - špinavé a holuby ve zřejmé nekondici si na výstavu, nebo trh nepustit !! Beda
Dík,velice zajímavé a poučné-a co VETERINA.....
K této poznámce pouze stručně - je to neuvěřitelné, ale žádný holub, nebo jiný opěřený tvor, se na tento trh nedostane bez "papíru", který obsahuje všechny náležitosti. Bohudík to není jen kus papíru, který u nás není problém sehnat. Navíc je u vstupu prováděná prohlídka veterinárními lékaři a ti nepustí dovnitř jedince, kteří při kontrole stavu nesplňují podmínky stanovené pro účast na trhu. Po celou dobu konání jsou veterinární lékaři přítomní a procházejí tržiště. Za porušení těchto podmínek jsou velice tvrdé sankce. A věřte nebo neveřte, tento systém postupně zavedl jeden z nejuznávanějších chovatelů holubů,( bohužel již není mezi námi) , Vitalij Christoforovič Saradžan, když takovýto způsob viděl u nás v Brně na výstavě Intertau, kde s dalšími chovateli i vystavoval. Na základě těchto poznatků jej postupně uváděl do života i v Taškentu, kde žil. Určitě by se našly jiné nedostatky, ale zdravotní stav je zde prioritou. (LAJ)
Víte co je zajímavé, že se vždy najde "dobrácky" názor chovatelů. A jen pro vaši informaci, na snímku je 1. je veterinární lékař při prohlídce holubů a na snímku 12. je doktor přírodních věd atd. Ale asi není nutné rozvádět dále tuto tématiku. Možná by stačilo se podívat blíže v čem někdy nosí naši chovatelé své holuby na burzy, ale i na velké výstavy. Všimněte si a podívejte se, co býva pod vystavními stoly uloženo. Nezapomínejte, že asijská mentalita je zcela odlišná od naši, evropské. A Viktor Saradžan by se zcela určitě divil tomu, co bylo trošku ironicky poznamenáno k jeho osobě. Zasloužil by si mnohem více úcty, jen při vyslovení jeho jména všichni níže podepsaní vrcholoví funkcionářikteří Uzbekistánu a celé Asie a všichni chovatelé holubů ztichnou a podle jejich náboženství mu projeví tu nejvyšší úctu. (LAJ)
Уважаемые голубеводы!
В понедельник 13 декабря, на 71 году жизни ушел от нас старейший голубевод Узбекистана, Виктор Христофорович Сараджан.
Виктор Христофорович Сараджан известный Ташкентский голубевод, который вложил много сил и времени на развитие голубеводства не только в Узбекистане, но и за ее пределами. Он был постоянным участником всесоюзных выставок организуемых в городах Союза, и международных выставок проводимых в европейских странах.
В.Х. Сараджан, является автором книги "Голуби, голуби …", где им впервые дано полное описание узбекских двухчубых пород голубей, способы их разведения, стандарты на короткоклювые двухчубые породы декоративного направления. За большой вклад в разведении и популяризации узбекских пород голубей В.Х. Сараджан, награжден Российским Орденом "За заслуги в голубеводстве" первой степени (золотая).
Виктор Христофорович Сараджан был одним из пионеров создания, Ташкентского клуба голубеводов любителей. Он был в числе авторов разработки первых стандартов на узбекские породы голубей и инициатором нового названия для ТКГЛ. С 1987г, клуб официально стал называться ТКГЛ "Гульбадам".
Его практический опыт разводчика-селекционера, и советы помогали молодым узбекским голубеводам познавать азы нелегкого труда голубевода-разводчика. Без его участия не проходила ни одна национальная выставка голубей организуемая ТКГЛ "Гульбадам". В последние годы Виктор Христофорович Сараджан по состоянию здоровья ушел от забот голубеводства.
Голубеводы Узбекистана всегда будут помнить о заслугах Виктора Христофоровича Сараджана внесший большой вклад в развитие узбекского голубеводства.
Президент ассоциации голубеводов Узбекистана, Мурад Эркинович Камилов
Председатель ТКГЛ "Гульбадам", Алишер Сабирович Пирматов
Зам. Председателя ТКГЛ "Гульбадам", Владимир Васильевич Абрамов
Зам. Председателя ТКГЛ "Гульбадам", Рустам Рахимович Масумов
Зам. Председателя ТКГЛ "Гульбадам", Николай Мирзорахманов
Зам. Председателя ТКГЛ "Гульбадам", Александр Саратикян
Казначей ТКГЛ "Гульбадам", Рапик Абитов
Секретарь ТКГЛ "Гульбадам", Хусан Раджапов
И многие другие…
Pohled na schůzi výboru klubu, stojící je předseda klubu Ališer Pirmatov.
Ty přenosky jsou sice trošku netradiční ale holubaření není o přenoskách ale o holubech.Možná by staly za vzor některým našim chovatelům.Když jsem viděl na jedné jihočeské výstavě jak možná chovatel strká holuba do rozřítnuté pet lahve tak se mi chtělo.Holubi mají pěkné udržované a čisté krásný dlouhý bílý rousy a ten kdo chová rousná plemena tak ví že není snadné jim takovéto ozdoby udržet.
petrovicky
napsal(a):
Dík,velice zajímavé a poučné-a co VETERINA
Pánové, přítel Petrovický nepřiložil obrázek z Taškentu, nýbrž z poslední Lysé a jde o propagační stánek Klubu slepičáků. Vyfocení holubi jsou předsedy a jednatele, kteří celou speciálku zajišťovali a jejich holubi, stejně jako ti na výstavě samotné měli samozřejmě veterinární osvědčení. Předpokládám, že to tak bylo i u ostatních Klubů Jarda Pokorný
Jsem sice dlouho ze školy venku, ale pro ty, co neznají azbuku jsem se pokusil přeložit příspěvek Justových. Drobné nedostatky prosím omluvte:
Vážení holubáři!
V pondělí 13.prosince v 71. roce života nás opustila nejstarší holubářská osobnost Uzbekistánu, Viktor Kristoforovič Saradžan, slavný holubář z Taškentu, který investoval hodně času a úsilí na rozvoj holubářstí nejen v Uzbekistánu, ale i v zahraničí. Byl pravidelným účastníkem velkých a mezinárodních výstav, pořádaných v evropských zemích.
VH Saradžan, je autorem knihy "Holubi, hrdličky ...", kde byl poprvé uveden úplný popis uzbeckých plemen holubů, metody jejich chovu, atd. Pro jeho velký přínos ke kultivaci a propagaci uzbeckých holubů VH Saradžan, získal ruský Řád za zásluhy v holubářství prvního stupně (zlato).
Viktor Kristoforovič Saradžan byl jedním z průkopníků v přípravě holubářského klubu Taškent holub. On byl mezi autory prvního vzorníku v chovu holubů Uzbek a stanovil první jméno Klubu TKGL. Od roku 1987, oficiálně klub se stal známý jako TKGL Gulbadam.
Jeho praktické zkušenosti v oblasti chovatel-šlechtitel a tipy pomohly mladým uzbeckým holubářům naučit základy tvrdé práce. Bez jeho účasti nebyla pořádána žádná národní výstava TKGL Gulbadam. V posledních letech Viktor Kristoforovič Saradžan ze zdravotních důvodů odešel z vedení holubářů.
Holubáři z Uzbekistánu budou vždy pamatovat na zásluhy Viktora Khristoforoviče Saradžana a jeho velký přínos k rozvoji holubářství.
Prezident Asociace holubářů Uzbekistánu, Murad Erkinovič Kamilov
Předseda TKGL "Gulbadam, Alisher Sabirovič Pirmatov
Zam. Předseda TKGL "Gulbadam, Vladimir Abramov
Zam. Předseda TKGL "Gulbadam, Rustam Rakhimovich Masumov
Zam. Předseda TKGL "Gulbadam" Nicholas Mirzorahmanov
Zam. Předseda TKGL "Gulbadam, Alexander Saratikyan
Pokladník TKGL "Gulbadam" Rapik Habito
Tajemník TKGL "Gulbadam" Husan Radjapov
A mnoho dalších ...
Sašo díky za přeložení, drobné nepřesnosti nejsou podstatné, měla to být jen demonstrace, jak vysoce byl a je a bude tento člověk uznáván. Jsme nesmírně pyšní, že jsme do poslední chvíle byli jeho nejbližšími, že nám svěřil věci, které nikomu jinému neřekl a předal nám nesmírně vzácné zkušenosti z holubářského zákulisí chovu asijských plemen. Byl to vzácný člověk, vynikající kamarád, nejuznávanější odborník na uzbecká plemena holubů a přinesl mnoho nových věci pro uzbecké holubářství. Tak to je on v době, kdy byl vyznamenán nejvyšším holubářským vyznamenáním Uzbekistánu. (LAJ)
Poslední dopis od Viktora, který jsme dostali, potom už následovala jen smutná zpráva o jeho odchodu.... (LAJ)
... a v tomto dopise bylo taky několik veršů, které nám napsal a sděli, abychom je měli vždy na paměti a při jejich čtení na něj vzpomínali..... LAJ)
- no to snad nebylo ani třeba zdůrazňovat, že snímek není z Taškentu, to snad bylo i každému jasné. Ale text mohl klidně k trhu být! No ani překlad parté - holt jiný kraj - jiný mrav ! Někde se píší provolání a dávají zlaté metály proč né - u nás se napíše odešel nám kamarád a velký chovatel - nezapomeňte na něj!
Vážení,asi jsem se špatně vyjádřil za co se omlouvám a stou veterinou to byl nepovedený žert
ta fotka je opravdu z Lysé..Několikrát jsem navštívil velkou ruskou zem,sice ne za holubama a poznal spoustu vstřícných lidí žíjících ne zrovna v blahobytu,ale smekám před jejich pohostiností a nadšením pro danou věc.CHovám naše národní plemena i kdyš mám několik párů altenburských bubláků a jednoho buchara ke kterému sháním holubičku,tak si velice vážím všech holubářů at chovají cokoliv a jsou odku koliv.Přeji vám všem pevné zdraví a mnoho krásných a zdravích přírustků
v nadcházející sezoně a těším se debatu na tomto FORU
S pozdravem Jarda Petrovický.