Zdravím, zjistili jsme, že náš křeček má roztoče - takové ty malé červené broučky, tak jsme koupili Arpalit neo. Jenže oni nejspíš vlezli i do klece naši andulky. Kdysi už jsme přesně tyhle roztoče na andulce (jiné) měli, ale bylo to už dávno, tak se nepamatuju. Můžeme i na něj použít arpalit neo? Něčím jsme ho tehdy stříkali, ale už opravdu nevím.. Děkuju.
ROZTOČI
Jen můj názor a dlouholetá praxe.
Roztočů je mnoho. Někteří parazitují, živí se krví, jiní tzv. skladištní znehodnocují krmivo. Ti se množí hlavně ve vlhku. Kdo chová moučné červy a přežene to s vlhkou potravou, má po chovu. Platí u chovu cvrčků, švábů a pod. Kdo to zná a kupuje třeba pytel slunečnice nebo nahého ovsa, stačí čichnout a cítím typický pach zamoření skladištními roztoči. Ani nepotřebuji mikroskop, kde jsou krásně vidět. Ale ti ptáky příliš neohrožují na životě. Roztoči nejsou žádní broučci, patří do stejné skupiny jako klíště a jejich rozmnožování je jiné než u hmyzu.Jen dodám, že takovým krmivem se nekrmí.
Roztoči v dýchací trubici nebo na kůži mohou napadeného jedince zahubit. Trvá to déle. Už se mně to stalo u samostatných mláďat bulbulů, ještě u jejich rodičů. Staří zůstali a 3 mladí uhynuli na chudokrevnost. Po vystříkání arpalitem poslední mládě zůstalo. Arpalit, Biokil, Ivomec rychle pomohou. Třeba opakovat, aby se zachytila další vývojová stádia, hlavně spáry spojů dřeva a pod. Lze dohledat podrobnou metodiku.
Domnívám se, že roztoči dnes nejsou pohromou jako kdysi, tj. před čtyřiceti lety.