Ano pan Bláha to napsal správně, jelikož kombinace modrá x žlutá kombinace se nazývá bílá ano říká se špinavě bílá. Ono někdo nazývá stříbrnou barvou kombinaci oranžová x skořicová.Obojí je špatně stříbrná nevím jestli existuje, ale jedou bude a pravá stříbrná je dominantní jako třeba u zebřiček nebo korel. Pamatuju si doby kdy se pářily neof.modrohlavé modré x Skořicové a říkalo se jim stříbrné nesprávně na místo modroskořicové.
bartosova1955
napsal(a):
Pan Bláha to napsal správně. Je to kombinace žluté a modré. Ze spojení modré a skořicové vzejde modrá skořice, což je zcela něco jiného než tzv. "stříbrná" mutace.
Zdravím, chováte nebo jste chovala agapornisy. Nazvete kombinaci recesivní žluté a modré bílou nebo stříbrnou? Chovatelé ostatních druhů, kde existuje žlutá a modrá, většinou vznikly daleko dříve než mutace penantů, tak jejich kombinaci nazývají bílou, skořicové a modré stříbrnou. Chovatelé penantů jsou "jiní".
Pane Šaroun, vítám Vaše zapojení do diskuze. Ano - chovatelé penantů jsou "jiní" a každý druh má svá specifika. Jistě jste si všiml, že jsem uvedla tzv."stříbrná". A agapornise bych do toho nemotala. Tam je názvosloví zas úplně jinde. Třeba Vámi uvedené spojení modrý + žlutá... žlutá je vlastně zelený pastel a z toho spojení doopravdy nevzejde ani stříbrná ani bílá barva.
Dobrý večer,
tak agapornise lze do toho klidně motat, ono stejné mutace se vyskytují u různých druhů, proto před lety např mutace "faded" (u agapornise fischeri) se díky novým poznatkům přejmenovávala na "pale", jelikož název faded byl využíván již pro existující mutaci (teď nevím jestli to nebylo konkrétně u neofém) a zjistilo se, že mutace u agapornisů tomu neodpovídá, tak aby v tom nebyl zmatek, tak se původní název opustil... To jen tady u nás se do toho pletou pořád nějaké dílčí nesrovnalosti, prodejní názvy apod. Viz na inzerci název "červenohlavý" agapornis růžohrdlý - jestli je myšlena mutace opalin či jen to že má agapornis normální masku, netuším. Žlutý agapornis, to je zase jednou perla. Níže je fotka, který z nich je správný "žlutý"? Vše v zelené řadě, "žluté", různé mutace, kombinace, konkrétně: decino, ino, dec, pastelino, ještě by tam mohl být dilute. A pastel? Pastela přikládám zvlášť, na něm toho moc žlutého není, přesto ten název (žlutý pro pastel) tady přežívá a plete spousty chovatelů.
Ostatně nedávno jsme zrovna o názvosloví psali: http://czagapornisclub.eu/index.php/clanky/agapornisove-a-ostatni/203-nazvoslovi-mutaci-reakce-na-clanek
Jak se v název orientovat: http://agapornisove.cz/mutace-agapornisu
Diskuze na téma "žlutí agapornisové" byla před dvěma lety zde: http://www.forum.agapornisove.cz/viewtopic.php?f=6&t=875
Informací je dost, ať si každý chovatel udělá obrázek sám, zda se bude orientovat ve smyslu "žlutý a žlutější" a nebo bude mutace/kombinace nazývat pravými jmény.
bartosova1955
napsal(a):
Vida, kam se debata zvrtla. Jistě máte pravdu, ale prvotní téma v diskuzi bylo zadání stříbrné barvy u penanta do genetické kalkulačky. A tzv. "stříbrná" barva se u agapornisů (pokud vím) skutečně nevyskytuje.
Dobrý den.
Pěkný příspěvek od Aerforce.
Jen dodám, že stříbrná mutace neexistuje ani u penantů. Nelze ji tedy do kalkulačky zadat. Jedná se pouze o slangové označení některé kombinace. A jak už se píše výše zmíněný Aerforce, pro jasné určení mutace je třeba uvést výčet všech primárních mutací. Jen tak lze přesně a správně jedince popsat.
bartosova1955
napsal(a):
Pane Šaroun, vítám Vaše zapojení do diskuze. Ano - chovatelé penantů jsou "jiní" a každý druh má svá specifika. Jistě jste si všiml, že jsem uvedla tzv."stříbrná". A agapornise bych do toho nemotala. Tam je názvosloví zas úplně jinde. Třeba Vámi uvedené spojení modrý + žlutá... žlutá je vlastně zelený pastel a z toho spojení doopravdy nevzejde ani stříbrná ani bílá barva.
Zdravím, u agapornisů existují jak modré, tak skořicové mutace, takže to je možné, netvrdím, že používané. U penantů existuje primární mutace pastel, tekže žlutý pastel by měl být chápán jako kombinace žluté a pastelové. Například chovatelé neofém používají název sříbrná pro kombinaci modré a skořicové o dobrých třicet let dříve, takže chápou název stříbrná jinak.Když je taková obliba v názvech barev kovů, připomínám hliník, barevně výstižný a nekoliduje.
On ten název stříbrná pro kombinaci modré a žluté u penantů je obdobně problematický jako například u chovatelů alexandrů název Lacewing pro palid mutaci nabo u chvatelů zpěváků pastel pro palid mutaci. Proč? Jednoduchá odpověd. Nevědí, která bije.
Závěrem. Nebudí mě to ze spaní, netrvám na nápravě, jen to je můj názor.
Dobrý večer,
také mi to nedá a dám i svůj příspěvek do mlýna...
Ono asi prvotní problém je, že chcete zadat do genetické kalkulačky a opět zdůrazňuji do genetické kalkulačky fenotyp ptáka, čili jakousi kombinaci mutací zvanou "stříbrná".
No my už jsme to u agapornisů měli a byli jsme lepší, už jsme měli i "zlatou"...
Vzhledem k probíhající olympiádě tu co nám ještě zatím chybí...
Ale vážně.
Barevné mutace stejných názvů se u papoušků vyskytují, jak víme, od andulek až po ary.
Mutace jsou genetické poruchy a jejich projev viditelný okem se nazývá fenotyp.
I když je genetická porucha u všech druhů papoušků stejná, nemá stejný fenotypový projev, což je logické. Do budoucna je nutné toto sjednotit u všech druhů, protože mutace, které se dnes vyskytují třeba u agapornisů se vyskytnou třeba u neofém a naopak...
Proto se ve světě z důvodu už nepřeberného množství mutací přechází na názvosloví jen a pouze vycházející z genotypu ptáka. Dnes je možno již ve specializovaných labolatořích potvrdit 100% pravděpodobnost výskytu dané mutace u všech druhů papoušků, tak proč něco stejného nazývat tisíci různými zavádějícími názvy...