pni
napsal(a):
prosím o pomoc při určení mutace na fotce
ag. fišerův - loňský kus
..a ještě jeden
opět ag. fišerův - loňský kus
agaporniss

pni
napsal(a):
..a ještě jeden
opět ag. fišerův - loňský kus
ten 1. je podle mého žlutý pastel a 2. je u Vašíčka označován jako tmavobílý.
Neregistrovaný uživatel

pni
napsal(a):
u toho druhého mi loni, když to bylo ještě mládě, řekl pan Rašek, že se jedná o modré pastelovéINO, ale on se od té doby trochu přebarvil, tak právě nevím..
Dobrý den,
již několikrát jsem se tu vyjádřil k mému názoru o určování kombinací mutací dle fotek na internetu a nebudu se již opakovat.
Zato se pokusím ještě jednou vysvětlit problém s určováním podobných mutací u ag. fischeri a škraboškových, který je stále na pořadu dne, a téměř nikdo v nich nemá jasno. Nutno podotknout, že se není čemu divit, neboť za současné situace to opravdu není jednoduché.
1) u těchto agapornisů existují tři multialelické mutace, které mají recesivní dědičnost a jsou navzájem co-dominantní.
Jedná se o:
a) Ino (v zelené řadě lutino)
b) DEC (tmavooké žluté případně bílé v modré řadě)
c) pastelovou
z toho plyne 6 možných výsledných fenotypů - tedy šest odlišných zbarvení.
Navíc kombinace pastelováIno nebo pastelováDEC již rozeznáte jen velkou dávkou zkušeností.
Čistě pastelový ag. fischeri je pak mnohem tmavší a má více konzistentní barvu než pastelový ag. škraboškový.
Vezmeme-li v úvahu kolik existuje křízenců a jejich potomků v našich chovech, nemůžeme se divit, že výsledný počet, více či méně odlišných jediců, sahá do dvojciferných čísel.
Budu se opakovat, ale jediná spolehlivá cesta pro chovatele, který to s mutacemi myslí opravdu vážne, je založit si kvalitní chov a pomocí přírodních jedinců ustálit jednotlivé mutace v čistých liniích. Poté je možné znovu začít experimentovat s jejich vzájemnými kombinacemi. Je to cesta na velmi dlouhou trať a vyžaduje notnou dávku trpělivosti a trochu chovatelského štěstí. Bude-li mít někdo vážný zájem, rád, v rámci mých možností, pomohu s přípravou takového chovného plánu.
Ke zmíněným fotografiím:
Rozhodně neexistuje nic jako "žlutý pastel", ale zelený pastel, protože základní barva je zelená. Obdobně neexistuje "tmavobílý" ale modrý pastel.
Jedinci na obrázcích určitě nejsou čistě pasteloví ag. fischeri - ti jsou mohem tmavší. Proto bych se přikláněl ke kombinaci pastelovéIno. U zeleného nemohu podle fotografie vyloučit ani zelený pastelDEC. Znalost rodičů a hlavně odchovů může napovedět více.
S pozdravem
Martin Rašek
www.gencalc.com