Používám dva typy. Kromě toho na obrázku také drátěná venkovní císařská hnízda (od pana Brázdila) opletená zeleným vánočním řetězem.
Nějaké info a obrázky zde:
http://agapornis.cz/penkavoviti/aranzovani-zelene-pri-hnizdech-v-zajeti/
http://agapornis.cz/penkavoviti/dotaz-k-doucovani-genetika-cizku/
http://agapornis.cz/penkavoviti/cizci-lihnuti/
Nabídka typu hnízda záleží na citu chovatele, čížek nepatří k druhu s vyhraněnými nároky. Na videu vidíte několik mých hnízd, barvou ptáků se nenechte splést, jsou to evropští čížci. Zdravím a v případě odchovu mám o něj velký zájem. To myslím vážně.
http://www.youtube.com/watch?v=Ed9e7EbTJEQ
Rád bych tady trochu prodiskutoval otázku krmení čížků během roku a v období hnízdění. Jsem začátečník, takže nevím co všechno se dá a může zkrmovat, já momentálně používám jen semeno sušené, což není určitě ideální. Chtěl bych zjistit co se používá ze zeleného krmení, případně jestli se může nechat něco naklíčit, krmení červi a tak. Třeba o červech moučných, jsem četl, že můžou být toxičtí pro ptáky. Ze semen které používám ke krmení jsou to čekanka, lesknice, niger, řepka, smrkové semeno, perila, lněné semeno, senegalské proso - to moc nechtějí. Vlastně nevím co ještě by se dalo použít, případně jestli je něco vhodnějšího. Kdyby jste mi někdo mohl poradit, budu rád.
Zelené krmení:
http://agapornis.cz/penkavoviti/krmeni-z-prirody/
Suché krmení:
http://agapornis.cz/penkavoviti/sucha-smes-pro-cizky-a-stehliky/
Živé krmení:
http://agapornis.cz/penkavoviti/chov-voskovych-zavijecu-rady/
Příprava na hnízdění:
http://agapornis.cz/penkavoviti/pred-priprava-na-hniezdenie/
Případně použijte vyhledávač. Mouční červi musejí být svlečení (= bílí).
Díky za odkazy. Mám teď aktuální problém, jelikož jsem začátečník a zjistil jsem, že mám pravděpodobně mladé v hnízdě, ale nevím jak dlouho, asi dlouho ne, dá se zjistit jak jsou ptáčata stará ? Prosím zároveň o rady jak v tomto období krmit, případně o radu co neudělat špatně. Může se na ptáčata ihned šahat, nebo raději ne ? Rád bych zjistil, kolik jich tam je, ale jelikož mám hnízdo schované, budu tam muset šáhnout. Moc díky.
Tak to máte problém. Těžko takhle na dálku zjistit věk mladých. Zrovna mám v hnízdě mladé 3 dny staré asi 3-3,5 sm dlouhé. Pokud mi napíšete poštovní adresu na mail, můžu Vám jich několik v pondělí poslat, ale než Vám dojdou, bude pravděpodobně pozdě. Kroužky musíte mít doma už před vylíhnutím. Kroužkuje se 4-6 den podle velikosti mladých (záleží jak dobře rodiče krmí). Ještě leda zkusit o víkendu nějakou burzu, tam by se daly takové kroužky pořídit. Snažte se je nakroužkovat, aby byli vzati do evidence, jinak (kvůli legislativě) nemá cenu je odchovávat. R.M.
Ještě k dalším otázkám. Sahat na ně po vylíhnutí můžete, ale lepší je nechat rodičům klid. Krmit je nutné nezralými plevely, živočišnou stravou (vaječná míchanice, hmyz) a třeba i vařenými běžnými semeny bez lnu - ten pouští ve styku s vodou šlem. Teď se dají mladí z velké části vykrmit nezralými pampeliškami, já dávám už i kokošku. K tomu všemu žabinec a pampeliškové listy. R.M.
Moc díky, no když to nestihnu okroužkovat, nechám je bez, nakonec jsem kroužky objednal u pana Straky, ale nevím jestli přijdou včas. Jo překvapení je překvapení. Jinak díky za rady, jdu uvařit vajíčko, dávám jim pampelišky, mšice, žížaly, ikdyž nevím, jestli je to dobré, a klasické semena. Kdyby Vás ještě něco napadlo, co jim v tomto období dát, dejte mi prosím vědět. Díky. Jo ten mail je lesak@wo.cz . Ještě by mě zajímalo, jak je to s registrací, předpokládám, že musejí být tito ptáci registrovaní, koupil jsem je s papírama a nevím, jestli se to musí někde nahlásit. Případně taky nahlásit odchov mladých. Díky.
Škoda, že poněkud zpomaleně komunikujete. Opravdu mám zájem o získání pro mne nepříbuzného odchovu. Ze všech stran Vás tu zahrnujeme informacemi, musíte to prostudovat rychle sám. Např. získání kroužků může být otázka dvou dnů, zítra Vám je pošlu, pozítří je máte. Přinejmenším kvůli tomu, že na rozdíl od kanárů jsou tihle ptáci zákonem chráněni, doporučuji neodbývat vše až na za minutu dvanáct, získáte tak asi neokroužkované jedince kteří se Vám stanou něco jako Černým Petrem.
Tak při prohlídce hnízda jsem zjistil, že tam jsou zatím 4 vajíčka. Plaším tedy zbytečně. Kroužky mám objednané, takže pokud se vylíhnou ptáčata, budou okroužkovány a vše bude tak jak má být. To jsem rád. Jen ještě zjistím, jak je to s těma papírama. Až budu moci něco v hnízdě vyfotit, tak to udělám a dám to sem. Zatím moc díky.
Bylo by moc dobře vědět, od kdy samice sedí pevně na vejcích. Inkubace trvá 12-14 dní podle okolní teploty. To vajíčko a mšice by bylo lepší teď vynechat a začít znova podávat třeba den až dva před líhnutím. To proto, aby samec nebyl zbytečně moc přebuzený a neobtěžoval samici, další možnost je, že by mohl ztloustnout a při dalším hnízdění by byla omezená jeho plodnost. Po vylíhnutí je potřeba jim dát všeho radši nadbytek (myslím plevelu a mšic). Jako nejlepší český zdroj informací musím doporučit www.agapornis.cz, rubrika pěnkavovití. Tam se dozvíte asi všechno, co potřebujete vědět a ještě víc a to i ohledně legislativy.
Už jsem byl protivný v tom příspěvku výše. Nerad to říkám, ale nemám to moc rád, když někomu je zatěžko si přečíst, co se mu dává k dispozici jako zdroj informací. Přiznám se, že se mi jednou stalo, že jsem ve voliéře objevil vylíhlé čečetky těšící se pohodě a zdraví ve věku možná 4 dnů, aniž bych to tušil. Ovšem bylo to ve voliéře ve společnosti kardinálů a milé čečetky si jako zdroj potravy našly půlky cvrčků, které tehdy červení kardinálové z rozmaru a přebytku rozhazovali. Čížci jsou o stupínek náročnější než čečetky a ni jedno ani druhé se neurodí jen jako jablka na stromě. Chovatel se o to prostě musí starat, necháte-li tomu volný průběh a třeba jen neodebíráte vejce, vylíhnou se cca 4 ptáci ale v rozmezí 4 dnů a asi i v tom nejlepším případě není šance aby se osamostatnění dočkalo víc ptáků než polovina snůšky. Jsou to zbytečně drahé zkušenosti.
Tak nakonec mám pět vajíček a uvidím, co z toho bude. Samice zatím sedí. Co se týká toho čtení, co psal redpoll tak informace si rozhodně přečtu, takže nemusí míti strach. Jen jsem hledal rychlou, dobrou radu. Děkuji všem kdo se o něco podělil a dám vědět jak se věci vyvíjejí. Vajíčko jim dávat zatím nebudu a mšice zatím taky ne. Teď je nechám v klidu sedět a budu studovat techniku kroužkování, což mě bude čekat.
Tak ještě přeci poprosím o radu, jelikož se mi budou ptáčata pravděpodobně líhnout postupně, doporučíte mi nějaký osvědčený způsob vyndávání ptáčat z hnízda ? Nevím taky, jestli mám při kroužkování sundat celé hnízdo, nebo vyndat jen ptáče, které se vylíhne, asi bude pro lepší manipulaci oddělat hnízdo, co myslíte ? Bohužel ho mám přidělané na pevno, takže to nebude tak jednoduché. Člověk si některé věci uvědomí, až když potřebuje provést třeba kroužkování.
Dobrý den, já tedy evropské ptactvo nechovám, chovám astrildy, ale na Vaši otázku mohu zareagovat. Taky jsem se tu před nedávnem radil ohledně kroužkování a pomohlo mi to. Co se týká toho jak vyndavat ptáky z hnízda. Pokud máte hnízdo, do kterého je vidět dobře a dá se do něj i dobře sáhnout (třeba obyčejné miskové hnízdo), tak bych pohledem zkontroloval velikost ptáčat a vyndal jen ty, které by se mi zdáli na kroužkování dostatečně velké (samozřejmě ve správném čase, tzn. po 4-5 dnech? - nebo jak je to u čížků). Pokud pvšem máte hnízdo jako jsem měl já (tzn. pouze s vletovým otvorem) budete muset asi vyndat všechny mláďata a zkusit které už jsou ve správné velikosti a na které je ještě brzy. Já nakroužkoval všechny najednou a jelikož se mi astrildi líhli postupně, tak 3 kroužek spadl. Kontroloval jsem tedy poté každý den (každý den jsem mladé vyndal a zkontroloval). Po dosažení správné velikosti jim už kroužky držely.
Co se týká sundání hnízda. Já je mám na háčcích, takže vždy hnízdo sundám celé a odejdu do vedlejší místnosti aby samice neviděla co provádím. Je s tím i daleko lepší manipulace. Pokud ho sundat nemůžete buďte při vyndavání mladých zvlášťe opatrný zabavte samici třeba nějakým pamlskem. Přes zimu bych asi hnízdo předělal aby se dalo sundat. Ať se daří.
Army
Pokud je hnízdo zapleteno v nějakém roští v horním rohu voliéry ani neuvažujte, že by jste ho sundával. Vejce jsou velice křehká i ve srovnání s kanářími. První 4-5 dnů je kritické období. Musíte samičce nabídnout hlavně vhodné krmení ( klíčenou nebo vařenou směs "zrní", mšice, octomilky, svlečené lary potemníků, ptačinec se semeny, šťovík...) Pro kontrolu hnízda postačí obyč. stolička, tak aby jste viděl do hnízda. Pokud je to možné je lepší nastoupit ve chvíli kdy samice opustí sama hnízdo (to nebývá často). Nebojte se vzít drobné ptáky do ruky. Kroužkování je piplačka ale zvládnout se to dá. 5den od vylíhnutí je ideální. Ve vašem případě bude problém zjistit asi i den líhnutí (zkuste se dopočítat od posledního páteho vejce, při kontrole si pomoci zrcátkem.). Pokud byla snůška postupná (normálně 5 vajec = 5dnů) a samice seděla od 1.-2.vejce vylíhnou se po 14 dnech od zasednutí postupně také mláďata.
Snesení posledního vejce vím, takže teď vím, kdy čekat líhnutí, díky. Jinak hnízdo kontroluji zatím pomocí zrcátka, což je prozatím myslím ideální. Pokud by se ptáčata měla líhnout den po sobě, tak po vylíhnutí posledního bych měl nastoupit s kroužkováním u prvního vylíhnutého. Pak už asi budu moci hnízdo sundat. Mám ale obavu, pokud pátý den od vylíhnutí prvního ptáčete bude ještě ve hnízdě nevylíhlé vajíčko. Pak bych mohl při špatné manipulaci toto vajíčko poškodit. Jak dlouho může být hnízdo oddělané z voliéry ? Nevím jak mi to kroužkování půjde rychle.
Dobrý den,
prosím nehněvejte se na mne, že nemám trpělivost odpovídat přímo k věci. V úvodu vlákna bylo uvedeno několik odkazů na konkrétní diskusi, kterou si můžete neomezeně prohlížet a najdete tam jistě spoustu informací pro začátečníky i pro zkušenější. Určitě tam o těch klecích něco taky je, i o typech hnízd, i o krmení. Při vší úctě ke všem, buďte tak hodní, a když se Vám snaží někdo poradit (i zprostředkovaně) tak si to alespoň přečtěte. Přeci to s tím lnem, pšenicí nebo žížalami v souvislosti s odchovem čížků snad ani není možné brát vážně. Pokud si koupíte ptáky od kohokoliv jen trochu odpovědného, a to by měl být každý, kdo Vám čížky k prodeji nabídne, skoro jistě Vám sám rád vysvětlí, co a jak máte dělat anebo máte právo se na to ptát a pokud ne, pak si ty ptáky nekupujte. Jinými slovy bych si dovolil říct možná dost kriticky, že i pro chov ptactva platí třeba totéž, že je třeba bezpředmětné pro toho, kdo nemá vůbec hudební sluch, aby se pokoušel učit hrát na housle.
Tak to vypadá, že z pěti vajíček bude jen jedno ptáče. jedno se vylíhlo, jedno bylo asi ušlapáno nebo nevydrželo, jedno vajíčko bylo vyhoženo a dvě tam ještě jsou, jenže nic. Tak jsem dnes okroužkoval to jedno ptáče. S trochou trpělivosti to šlo, doufám, že jsem mu neublížil. Kroužek jsem dle rad přelepil izolepou. Snad bude vše O.K. Až bude větší a jestli vydrží, dám sem foto.
Pokud se zbývající vejce nevylíhla po 4 dnech vezměte baterku a vajíčka prosviťte. Jestliže je v hnízdě pouze jediné mládě vyhodtě případná neoplozená vajíčka a nechte mu tam pouze jeden plastový podkladek (imitace) aby se mělo o co opírat. Příště prostě odebírejte vajíčka každý den a vraťte je najednou se čtvrtým vejcem. Nestane se Vám, že starší mládě odstrčí mladší sourozence. Jinak jak psal někdo výše snižujete šanci posledního na přežití. Ptáci raději krmí alespoň dvě mláďata než jedináčka.
Díky za radu, zbylá vajíčka jsem vyhodil, protože byla asi neoplozená. Podkladek tedy nemám. Dá se někde sehnat ? Mám tedy v hnízdě jedno mládě. Musel jsem ho nakonec kroužkovat třikrát. Ikdyž jsem ho kroužkoval pátý den, kroužek jsem našel vždy druhý den vyhožený z hnízda ven. Teď to ale už vypadá, že mu zůstane. Vadí když mládě zůstane ve hnízdě bez podkladku ? Přidávám fotku čížka. Jinak gratuluji k těm vašim. Ale pro Vás je to asi běžná věc, myslím ten odchov.
Můžete použít bílý korálek přibližně stejné velikosti uplácat to z moduritu atp. Plastové imitace (vajíček pro kanáry) se dají koupit na každé větší burze. Na internetu se zkuste podívat na nabídku fy. Podstufka nebo hledat.
Rád bych se zeptal, jestli v tuto dobu odchovu můžu chytnout rodiče, potřeboval bych se jen podívat na kroužky. Mám strach, jestli by se pak třeba nevyprdli na mladého čížka. Jinak se mrkněte na foto, zatím se mu daří. Díky.
Máte mimořádný pár, je skoro jisté, že mládě už vydrží, to by se muselo přihodit opravdu něco nestandartního, ale prostě tím choulostivým obdobím prošlo a v tomhle věku už ho rodiče nenechají uhynout. Rodiče odchytit můžete, ale přiměřeně citlivě. Ovšem to, že se potřebujete podívat na kroužky, si myslím, že není zrovna tak důležité. Mládě nenechají, ale skoro jistě chtějí hnízdit znovu. Jestli Vám jeden z rodičů při tom prohlížení frnkne, těžko příště takové „dobroty“ pořídíte a zůstanou Vám vzpomínky.
Pěkný den, tak jsem se sem po delší době zase dostal. Hlásím, že mám ve hnízdě další tři čížky, což je pěkné, uvidíme jestli vydrží. Zjistil jsem ale špatnou věc u prvního čížka a sice na noze u kroužku má jakoby shrnutou kůži, stojí převážně jen na druhé noze. Vůbec nevím čím by to mohlo být. Kroužkování proběhlo bez problémů. Je to pro mě záhada, tak se chci zeptat na vaše zkušenosti. Vyfotil jsem to, aby jste to viděli. Nevím hlavně jestli mu můžu nějak pomoci, nebo to mám nechat být ? Asi je to od toho kroužku, ale nevím proč. Měl jsem ho oblepený izolepou a to jsem dnes sundal. Prosím o radu.
Je zvláštní, že ten defekt na noze má normální zdravou barvu. Jinak já bych to tipnul, tak jak naznačil Dalibor, že to může být od nějaké nitě nebo vlákna, možná i od té náplasti na kroužku. Podle mě jste ten kroužek ani nemusel polepovat, protože kdyby byla samice nějaká všímavá, určitě by se pokusila odnést i ten polepený kroužek, jelikož vypadá na noze taky nepřirozeně. Když už náplast, pak takovou, která se bude co nejvíc podobat barvou kůži. Podle mě je lepší při odchovu od neodzkoušeného páru zariskovat a kroužek nemaskovat. Buď to vyjde nebo ne, ale v 99% to vyjde. A i kdyby se samici kroužek nelíbil, a chtěla ho z hnízda odstranit v domění, že jde o trus, obvykle to vzdá po prvním nebo druhém pokusu. Vyhození mláďat z hnízda kvůli kroužku je velmi výjmečné a třeba já čerstvě nakroužkovaná mláďata 2 dny víc sleduju. Naopak při odstraňování kvalitně přilepené náplasti můžete nadělat dost škody. Pokud si pár při prvním odchovu kroužků všímat nebude, bude to dobré i při dalších hnízděních. Tím nikomu takové maskování kroužků nechci hanit, každý máme své zkušenosti.
Těžko radit podle fotky, určitě by bylo rozumné zajít k veterináři a být pak o dost zkušenější. Pak nám tady dejte vědět, čím to bylo, ať se poučíme i my ostatní.
Je to zaškrtené stiahnutým vláknom z rozstrapkanej časti pásky. Je jasne vidieť miesto zárezu, ale kedže je to masovej až oranžovej farby, je tam asi mierny hnisavý proces. Vlákno je ešte tam alebo bolo nedávno vytiahnuté. Dobre je na tom že nedošlo k úplnemu zaškrteniu ciev, vlákno sa asi dalo pootočiť. Okolo granuluje nové tkanivo ale nemože, resp. nemohlo dojsť k zrasteniu stále novým otváraním ranky. Použite lupu a pinzetu. Vlákno ak ho objavíte, bude asi nezviklej farby alebo prisušené, opatrne odtiahnite smerom von od nožičky a ak sa Vám podarí vytvoriť medzeru na podobratie, manikúrovými nožničkami opatrne prestrihnite. Nesnažte sa ho stiahnuť ale z ranky ho vyťahujte. Takéto niečo a aj horšie som mal u rýžovníkov, ktorý mi navláčili do hniezda špagáty z balíkovaného sena. Prajem Vám pevnú ruku a dobré oči.
Ahoj, moc děkuji za rady. Dnes jsem vzal čížka k lékaři a ten potvrdil, že tam bylo asi nějaké přiškrcení, ale nic jsme v ráně nenašli. Odstranil strup a doporučil každodenní čištění peroxidem. Říkal že se to již hojí, tak snad bude O.K. Jinak myslím, že jsem psal, že mám další tři čížky. Pokud by někdo měl o ně zájem, tak dejte vědět. Chci si nechat opět jen rodiče. Díky.
Vážený příteli,
navzdory tomu, že jste chovatel úplně jiného přístupu, pokud jsou Vaši ptáci (odchovaní čížci) řádně okroužkováni kroužky velikosti 2,5 mm, mám o ně velký zájem, jak jsem Vám sdělil hned na začátku diskuse. Tohle je už spíše soukromá korespondence ale jinou možnost Vás kontaktovat dané podmínky nenabízí, dříve než to slíbím závazně, je pro mne podmiňující vzhledem k omezení z mé strany místo Vašeho bydliště. V případě zájmu mne prosím kontaktujte:
mojmir.brazdil@quick.cz nebo tel. 607 185 296.
Vážený příteli,
zmínil jsem se výše už podvakrát, že bych měl zájem o Váš odchov čížků. Ostatně v předchozím příspěvku je nabízíte. V případě Vaší vstřícnosti a mé dostupnosti od Vás koupím třeba všechny mladé, pokud byste se ozval přiměřeně svižně, tak i nezaregistrované (tedy bez dokladů) za předpokladu že mají správné kroužky. Více můžete dohodnout už přímo se mnou. Protože na sebe nemáte uveden žádný kontakt, omlouvám se zároveň ostatním, že v diskusi řeším inzerci. Děkuji. mojmir.brazdil@quick.cz, tel 607 185 296.
Dobrý den, mam doma ptáče čížka, bohužel nevím jak starý ale ráda dám foto, a při spánku sebou škube. Nevím jestli to něco neznamená. Chci být opatrná tak děkuji za odpověd :).
Sesil

XXX.XXX.212.186
To je sýkorka ne?
Ja teda myslím že to je čížek, přečetla jsem co se dalo. Ocasek nema jako sýkorka ma ho mírně vykrojený jako čížek.
baruš-čížek
napsal(a):
Ja teda myslím že to je čížek, přečetla jsem co se dalo. Ocasek nema jako sýkorka ma ho mírně vykrojený jako čížek.
Je to modřinka. Nejlépe uděláte, když ji IHNED odvezete do nejbližší záchranné stanice, než ji vaše "odborná" péče zabije.