Dobrý den všem,
je podzim, zpravidla po hlavní chovné sezóně a rád bych tu opět požádal o spolupráci na jedné Pracovní skupině KPEP, pracovní skupině malých papoušků.
I když už bylo o této PS publikováno, stávající zajištění nestačí.
Letošní sezóna ukázala, že se chovatelé opravdu zaměřili na udržení v zajetí mizejících a vzácných druhů, u jistých druhů se dá dokonce hovořit o "vyvolané hořečce" .
Více než nedostatek jedinců je hlavním problémem jejich úzká příbuznost.
Příkladem uvedu, že se letos podařil odchov několika tiriků, dále např. agapornisů šedohlavých, čistých linií agapornisů hnědohlavých a růžohlavých, čistých neofém, apod.
Jak říkám, bohužel to nyní v rámci PS MP nestačí. I když se podařilo ten či onen druh odchovat, z vedených záznamů jsme zjistili, že možnost dopárování je kvůli příbuznosti velmi omezená.
Chtěl bych tímto tedy poprosit chovatele, kteří se zatím neukázali a mohli by nabídnout spolupráci, aby se se mnou spojili, nelépe telefonicky.
Uvitám i spolupráci ze Slovenska, popř. i z jiných zemí.
O jaké rody a druhy se jedná nalzenete zde, včetně podrobností: http://www.kpep.cz/index.php/pracovni-skupiny/ps-malych-papouk.html
Především se jedná o tiriky (brotogeris), papoušíčky (forpus), aymary (psilopsiagon).
Například tři sourozenci papoušíčků vrabčích zelených (subsp. viridissimus). Zatím se nepodařilo najít protějšky, a to ani v zahraničí.
To samé např. u poddruhů aymarů citrónových (nejrozšířenější je peruánský...). Nebo agapornis šedohlavý, jejichž chovy jsou poměrně dost příbuzné, atd.
V současné době se pracuje na opětovném rozšíření a zkvalitnění Pracovních skupin, z popudu samotných chovatelů. A není nic lepšího, než když se zapojí co nejvíce lidí .
Předem děkuji za spolupráci
Jan Cvrček
mob. 721838279
Chtěl bych moc poděkovat všem chovatelům, kteří se mi dodnes ozvali, za jejich přispění. Máme tak pohromadě další 3 přesně určené poddruhy papoušíčků, další čisté neofémy a dokonce další 2 druhy tiriků.
Jen tak dál .
Dobrý večer všem kolegům chovatelům,
protože PS MP šlape jako hodinky a hlásí se další a další chovatelé, rád bych zde ještě jednou požádal o spolupráci, ale na již konkrétních druzích.
Přiměly mě k tomu prosby zapojených chovatelů, kteří by své chovy či odchovy rádi doplnili nebo slepoň získaly další kontakty.
1) tirika rudokřídlý (zatím 2,1), žlutočelý (zatím 0), zlatokřídlý (3,2), kobaltový (3,3), tovi (1,0), žlutokřídlý (chiriri, zatím 0).
Za poslední dva měsíce se podařilo sestavit nebo objevit min. deset párů tiriků zelených (tzn. zatím dostatečné počty) a šest párů tiriků bělokřídlých + odchovy (také ještě dostačující). U ostatních druhů se chovaného materiálu těžce nedostává. Spolupráci přislíbili i Holanďané a Němečtí chovatelé, ale i další zahraniční spolupráce také velice vítána.
2) aymara šedoprsý a citrónový
U aymar citrónových se začalo dařit sestavování párů podle poddruhů, nicméně počty jsou stále nízké.
U ostatních rodů a druhů zahrnutých v Pracovní skupině malých papoušků se situace během letošního roku překvapivě stabilizovala a počty nových párů obrovsky vzrostly (zejména přírodní neofémy, rosely a někteří přírodní agapornisové), atd.
Případní zájemci o spolupráci se mohou hlásit na mob. 721838279, nebo na dalších uvedených kontaktech http://www.kpep.cz/index.php/pracovni-skupiny/ps-malych-papouk.html.
Díky všem.
Jan Cvrček
Zdravím Vás pán Cvrček,
so záujmom sledujem Vašu aktivitu pri činnosti skupín týchto v ľudskej opatere vymierajúcich resp. vzácne chovaných skupín vtákov. Myslím, že som sa Vás už niekedy na fóre pýtal, či sa neplánuje vznik skupiny zaoberajúcej sa zachovaniu vzácnejších druhov pyrúr v ľudskej opatere. Neviete mi náhodou povedať, či sa niečo podobné nelánuje. Osobne som presvedčený, že s niektorými druhy tohto rodu je situácia podobná ako u tirík. Veľmi pekne ďakujem a ostávam s pozdravom. Lukáš Bryndza
Zdravím Vás!
Jsem nesmírně rád, že jste napsal a díky moc za podporu. Jak je to s pyrurami víme, ale pochopitelně jsem to zapomněl napsat
Proi danou práci je vždy rozhodující ochota chovatelů. Ta se naskytla a tak už se ohlásilo několik chovbatelů.
Věc se má následovně: o pyrurách jsme mluvili před výstavou v BZUK a co vím, ujal se toho kolega Honza Sládek. Dnes jsem s ním o tom mluvil a tím pádem se na něj můžete obracet, mob. 606428747. Bude jedině rád .
I v tomto případě bude vedená databáze chovatelů a chovaných druhů pro genetickou diverzitu při poptávce, nabídce nebo výměnách zúčastněných chovatelů.
Během historicky krátké doby se všichni kurátoři sejdeme a dané záležitosti probereme, uvažujeme totiž také postavení pypur mimo PS MP za vytvoření samostatné Pracovní skupiny pyruru. Je jich totiž podstatně více než ostatních cílových rodů a druhů, a máme s nimi daleko více možností než právě např. s tirikami, u kterých se můžeme přetrhnout .
Svým způsobem, zatím spíše jen papíře, je také postaveni rodu Agapornis mimo klasickou PS MP, o tom budeme ještě budu mluvit s Klubem chovatelů agapornisů.
Po nastávající konferenci pracovní skupiny AG WF Deutschland a zástupců dalších zúčastněných zemí v rámci EU v Bonnu budu také o dalším směřování a pomoci jednat se zahraničními kolegy.
Dobrá zpráva přišla nyní z Německa od kolegy kurátora PS tirik, že v zemích EU kromě Francie bylo letos odchováno 386 tirik od všech druhů.
Když jsem ale dostal seznam chovných párů, s údivem jsem zjistil, že ČR na tom v porovnání s celou EU není zas tak špatně. Např. "stálých" tiriků zelených máme více jak všechny spolupracující země dohromady .
Dohodli jsme tedy vzájemnou spolupráci a připojení seznamu ptáků z ČR a SR, čímž jsme se dostali něco málo přes 400 odchovaných tiriků v letošním roce!
A kromě tirik žlutočelých a žlutokřídlých navýšili naší čeští tirikové počet chovných párů v průměru o jednu čtvrtinu, u tirik zelených se počet více než zdvojnásobil .
V tuto dobu spolu probíráme podrobnosti (vč. chovů aymar citrónových), a tak doufám, že se v dohledné době podaří nějaké odchovy do Česka přivézt...
Dobrý večer,
není to tak dávno, co nám bylo předpovězeno, že na rosely dojde ani nebudeme vědět jak. Od určité doby rosely vedu jen když se mi někdo zmíní. Zatím vedeme roselu adelaidskou, i když v tomto případě se jedná o velice rozsáhlou problematiku hodnou samostatného pojednání, a i to už se připravuje.
Jak je to u nás s roselami nemusím snad vůbec rozepisovat. Znalí kolegové dobře vědí. Jak jsem ale kdysi prohlásil v případě pyrur a říkám to vždycky, ta hlavní iniciativa musí vzejít od samotných chovatelů. Pouho pouhé vyhlášení pracovní skupiny nestačí, protože to samo o sobě nic neznamená, pokud se to prostě nevezme z gruntu od Aše až k Tatrám, jak tomu učinili kolegové chovatelé v případě neofémy modrokřídlé, tiriků, atd., za což jim patří veliký dík.
Takže ano, rosely bychom jistě ještě utáhly a dali jim samostatnou Pracovní skupinu, ale určitě bychom hledali člověka, který by se jim prioritně věnoval tak, jak se věnujeme daným Pracovním skupinám my stávající u nás i v zahraničí.