Ahoj, tak vzhledem k velikosti asi lepší druh kromě drobotě do takové volierky nenajdete. Papoušíčka šedokřídlého dnes koupíte v přírodní zelené barvě okolo 400,-, mutace jsou dražší. Jsou to pároví ptáci, takže pokud možno, kupte hned dva opačného pohlaví, nejlépe každého odjinud. Je fajn pozorovat jejich vzájemnou náklonost, tiše si brebentí do oušek . Samečka od samičky poznáte lehce podle modrých znaků, které samičce chybí. Určitě by jim ve větším prostoru bylo líp, ale neznám nikoho, kdo by těmhle prckům dopřál třeba 3 metrovou volieru. Možná znám málo lidiček. Na druhou stranu by tam ty prcky sotva našel natož chytil
. Jinak Vám papoušíčky mohu jen doporučit, oproti vřeštícím andulkám jsou to tichí, akční a zábavní tvorečkové. Pozor jen na průvan, na te jsou opravdu velmi náchylní. Přeji hodně radosti v chovu!
a papoušíčci šedokřídlí
foto po pořízení: samečka jsem dovezla s oškubanou hlavičkou, ale už mu zdárně obrůstá.
Dobrý den, také vložím několik fotek papoušíčků šedokřídlých. Martin
Jako první foto samce.
V případě barevných mutací může pdchov vypadat třeba takto. Více na www.forpus-klub.cz
Dobrý den,
papoušíčky chovám v klecích 80cm na délku, 40 cm na výšku a 50 cm hlubokých. Ty jsou podle mého názoru ideální. Mám i metrové klece hluboké ale jen 40 cm a to je někdy málo, zvlášť, když je v kleci kromě chovného páru ještě 6 mláďat. Dále mám nejnovější klece 100cm na délku, 40 cm na výšku a 70 cm hluboké. Ty je možné přepažit na půlku, což se velmi hodí, když je některý z ptáků agresivní k mláďatům a nebo jim škube peří.
V těchto klecích mám ptáky v chovné sezóně, tj. od října do května. Po zbytek roku, tj. od června do konce září, je mám v třímetrové venkovní voliéře. To papoušíčkům velmi prospívá. Je však nutné je zpočátku po umístění do voliéry pozorně sledovat. Agresivní jedince z chovného hejna včas odebrat a umístit do jiné skupiny ptáků.
Pavel
V zimě temperuji papoušíčkům na 17 až 19 stupňů přes den a 15 stupňů v noci a přisvěcuji alespoň 12 hodin denně. Při tomto teplotním a světelném režimu hnízdí bez problémů. Navštívil jsme chovatele v Holandsku a ti měli ještě o několik stupňů méně a papoušíčci také hnízdili a zdáli se být v perfektní kondici.
Tak třeba i dá, jsou druhy, které když zavřete do malého tmavého prostoru, vyvedou mladé lépe než ve velké volieře, zda je to z nudy či z pocitu bezpečí, asi těžko vysvětíme. Ale je dobré myslet vždy na pohodu a kvalitu života ptáků, no řekněte, žil byste celý život v jedné mrňavé místnosti s partnerkou spokojeně?
Souhlasím s Milanem. Klece 60 cm dlouhé a ještě k tomu je v nich zastrčená hnízdní budka nutí ptáky jen tak poskakovet z bidla na bidlo. Chovat se v tom dá, to jsme viděli na vlastní oči. Ale na dlouhověkost chovných ptáků bych nesázel a kdybych tak odchovával, určitě bych je nechal vylétat mimo hnízdní sezónu ve voliéře, aby se dostali do kondice.