Vážení chovatelé, kolegové, přátelé,
Rok se s rokem sešel a v Botanické zahradě přírodovědecké fakulty UK se od 19. 8. do 4. 9. 2011 koná tradiční výstava exotického ptactva. Letošní 72. ročník nese název „Ptáci šesti kontinentů“. Jak název napovídá, bude zaměřena na přírodní formy exotického ptactva šesti zoogeografických oblastí – Palearktická oblast, Etiopská oblast, Orientální oblast, Australská oblast, Nearktická oblast a Neotropická oblast. Na výstavu jsme zařadili i přechod mezi orientální a australskou oblastí, tzv. Wallaceu, a tři ostrovy – Kuba (zastupující Karibik), Nová Kaledonie a Nová Guinea.
Každá z těchto zoogeografických oblastí bude mít ve výstavním prostoru své místo, kterému bude vždy dominovat veliká voliéra s vegetací a ptáky dané oblasti, kolem které se pak budou soustředit klece s různými druhy ptáků stejné oblasti.
Každá ze zoogeografických oblastí bude navíc doprovázena informačním panelem pojednávající o dané zoogeografické oblasti.
Doprovodem tohoto celku budou vitríny s preparáty v zajetí nechovaných nebo velice málo chovaných druhů – kakadu černý, kolibříci, rajky, tukani, lyrochvost nádherný, atd., které laskavě zapůjčila Katedra zoologie PřF UK, za což jí patří veliký dík. Na letošním ročníku nám celá PřF UK velice pomáhá.
Prodej exotického ptactva letos na výstavě nebude. Místo toho jsme výstavu „rozdělili“ na hlavní skleníkovou loď, kde budou výše popsané oblasti s ryze přírodními ptáky, a v bočním skleníku pak budou vystaveny některé mutační druhy, které mají také na naší výstavě tradici – kanáři, andulky, domestikované ptactvo a svou expozici by zde měl mí i Český klub chovatelů korel Benešov (ČKCHK Benešov) a Český klub chovatelů agapornisů (CZAC), kteří jsou taktéž naši členové a svou expozici zde měli už vloni.
Na pokladně ale bude prodej exotických i zahradních rostlin, propagačních předmětů, triček, některých chovatelských knih a jako první Vám budeme moci nabídnout Kalendáře Nová EXOTA na rok 2012, mj. i plakáty, atd. V prodeji bude také prodej CD s videozáznamem a fotografiemi z výstavy.
Celou naši výstavu sponzoruje firma Darwin´s, a na pokladně tak bude i prodej širokého sortimentu krmení a přípravků, od zrnin přes různé preparáty, míchanice i přípravek z Aloe vera, atd.
A co Vás letos na výstavě čeká za druhy? To Vám přineseme v průběhu výstavy. Už nyní ale mohu prozradit jeden unikát, a tím je filipínský endemit holub podkovní (Ducula carola), jeden z mála světových odchovů, ne-li první odchov v Evropě. Každopádně to budou první vystavovaní ptáci vůbec. Holuba podkovního bude doprovázet další filipínský endemit, holub krvavý, a také špaček rudooký. Obecně jsme se v letošním roce snažili představit druhy na výstavě dlouho nebo dosud vůbec nevystavované, nebo na našich výstavách méně časté.
Budeme se těšit na Vaši návštěvu, pevně doufáme, že se bude obzvláště letošní výstava líbit. A stejně jako v předchozích letech bude po velkých ohlasech na tomto tématu probíhat reportáž z výstavy.
Na závěr bych rád oslovil chovatele a nadšence: pokud by nám chtěl někdo s výstavou pomoci, především s její výstavbou ve dnech 13.- 16. 8., kde bude třeba každé pomocné ruky, ozvěte se nám a budete mít dveře dokořán otevřené, za jakoukoli pomoc budeme velice rádi.
Více informací o výstavě u mě, nebo u členů výboru KPEP, www.kpep.cz. Dotazy na výstavu a (slušné!) reakce na výstavu můžete psát i zde, rádi odpovíme.
Jménem výstavního výboru
Jan Cvrček
Mob.: 721838279
e-mail: cvrcek.h@seznam.cz
Dobrý večer,
vstupné je stejné jako v letech přecházejících: děti od 6 do 18 let, studenti a důchodci 25 Kč, dospělí 50 Kč, rodinná (2 dospělí a 2 děti) 125 Kč, držitelé průkazů ZTP a ZTPP vč. doprovodu zdarma.
Možnost dopravy do Botanické zahrady Na Slupi je více:
Na Hlavním nádraží je stanice metra C "Hlavní nádraží", odtud na Florenc na metro B a konečná stanice Karlovo Náměstí, od metra pěšky od výlezu na palackém náměstí, nebo u výlezu Karlovo náměstí nebo tramvají ze stanice "Karlovo náměstí" nebo "Moráň" (obě stanice 18, 24, atd.).
Druhá možnost je jet ze stanice "Hlavního nádraží" jednu stanici na "Muzeum" (Václavské náměstí, obě stanice jsou na trase C), a odtud z Vodičkovy ulice jet tramvají č. 24 ze stanice "Václavské náměstí" do stanice "Botanická zahrada".
Čistě tramvají se dá jet ze stanice "Hlavní nádraží" č. 9 na stanici "Národní třída" a tam přestoupit na č. 18 do stanice "Botanická zahrada".
Vše se dá také najít na internetu přes mapu Hlavního nádraží a jeho okolí.
Přípravy na otevření výstavy vrcholí, výstava už je postavená a postupně už se začnou navážet ptáci...
J. Cvrček
Dobrý večer všem,
začátek výstavy se nachýlil a tak Vám monu přinést informace o druzích, které letos prokazatelně uvidíte, a přináším i první fotografie.
Výstava se otevírá zítra od 10:00 hodin, otevřeno je do 18:00. Na pokladně bude prodej krmení, kalendářů, dalších chovatelských potřeb, exotických rostlin, atd.
V letošním roce se na výstavě sešlo 43 vystavovatelů, o mnoho více než v loňském roce. Druhů, poddruhů a mutací je celkem 135. Dominantou výstavy jsou mj. i 2 voliéry 4x2x2 metru s endemity Filipín a filipínskou džunglí, druhá je obsazená drobnými ptáky Austrálie a biotopem australské buše. Kromě těch dvou dominant je zde ještě 7 voliér 2x2x2 metru s ptáky a biotopy Etiopské oblasti, Palearktu, Nearktu, Neotropiku, Nové Kaledonie, Nové Guiney, Kuby.
Celkově jsme se skleník snažili zaplnit maximálně.
Jak už jsem výše naznačil, podařilo se letos nashromáždit oproti letům minulým poměrně značný počet druhů opravdu vzácných, málo vystavovaných nebo vystavovaných po velmi dlouhé době jak u nás, tak na jiných výstavách.
Zde tyto druhy zmíním heslovitě, postupně hodláme přidávat fotografie...
Holubi podkovní (rarita světového významu, první vystavovaní ptáci vůbec), holub nikobarský, holub zelenokřídlý, holub chocholatý, holub guinejský, holoubek kapský,...
Špaček rudooký, lorikul filipínský, lorikul modrobradý, křepelka korunkatá,...
Lori mnohobarvý jižní, Lori žlutohlavý, Charmozin papuánský,...
4 druhy kardinálů, 4 druhy panenek, louskáček červenoprsý, jacariny tmavý ve svatebním šatě, ...
Strnadi pruhovaní, rehkové bělokřídlí, hýlové dlouhoocasí (sibiřští)...
Zoborožci stříbrouší, sojky dlouhoocasé, kalousi ušatí,...
7 druhů amazoňanů
... a mnoho mnjoho dalších ptáků od astrildovitých přes hmyzožravce a plodo- a nektarožravé ptáky, papoušky, hrabavé k pěnkavovitým, strnadovitým, atd.
Výstavu doplňují zoogaografické panely, kteří navazují na kolekce vystavovaných ptáků a téma výstavy. K nim taktéž přidávám fotografickou ukázku.
V neposlední řadě si návštěvníci budou moci prohlédnout 3 druhy rajek, 5 druhů kolibříků, 3 druhy tukanů a arrasariů, lyrochvosta nádherného, kakaduy černé, vousáka harlekýna, loboše smaragdového, trogona, strdimily, atd. Ovšem vycpané...
Budeme velice rádi, pokud do tohoto vlákna napíšete své dojmy a postřehy...
Takže přijďte mezi nás!
První fotografií je onen pár vzácných holubů podkovních...
J. Cvrček
Voliéra a za ní kolekce ptáků představující Australskou zoogeografickou oblast...
Zde zmiňovaná voliéra reprezentující Orientální (indomalajskou) oblast, konkrétně Filipínský prales s holuby podkovními, holuby nikobarskými a špačky rudookými.
Vedle voliéry vzácní lorikulové filipínští.
Jak vidno, máme i zcela nové popisky charakterizující každý vystavovaný druh!
A nakonec výjev z voliéry Nová Kaledonie, a část hejna amad červenohlavých. Z mé strany je to pro dnešní večer vše.
J. Cvrček
Tak první den výstavu navštívilo přes 230 lidí, což je řádově o několik desítek více než v roce předcházejícím . Přejme si že bude tento trend dále pokračovat :-).
Přináším další praktické informace z výstavy, tentokrát o tom, že mnoho druhů je po výstavě prodejných: sojky dlouhoocasé 1,1, amazoňané žlutolící 1,1, mladá samice amazónka bělobřichého se žlutými nohavicemi, křepelka korunkatá 1,1, výstavní zebřičky, samec charmozina papuánského tmavé formy, pár kakaduů žlutočečelatých aruských (forma eleonora), pár kakaduů žlutočečelatých guinejských, mladý pár eklektů různobarvých, atd. Považte že je toho dost...
Prodej se zaplnil krmivy mnoha značek, různými produkty vč. přípravků z aloe vera, rakytníku, grepů, různé míchanice jak klasické tak pro hmyzožravce a osobně mě opravdu překvapil sortiment cílených krmiv pro různé skupiny ptáků, např. pěnkavovité i jinou divočinu, agapornise a z mého pohledu chovatele neofém krásné krmení pro neofémy sestávající se ze semen trav a plevelů i mnoha různých drobných semen.
Přináším další fotografie, jinak jsou na výstavě ještě dva druhy straček, banánovec fialový, atd.
Na fotce samec lorikula modrobradého (z tohoto pohledu není modrá skvrna moc patrná)...
A pro dnešek na závěr veverka Prévostova. Na výstavě je kromě ptáků pár těchto veverek z Indonésie a pár malých kajmanů.
Dnes snad potěším více drobotináře, přidávám i pár fotek papoušků i banánovce fialové...
Zde na fotce pár banánovců fialových...
A nakonec charmozin papuánský - samec tmavé formy, po výstavě prodejný.
Dnes přišlo přes 300 návštěvníků...
Špaček rudooký 2,2 . Krásní, elegantní a moc milí ptáci
Vždy, když zaléváme tu jejich voliéru, tak létají z rostliny na rostlinu a sají z povrchu listů vodu.
Pár kardinálů šedých v prostředí jihoamerické vegetace, kterou obývají společně s kardinály zelenými.
Během posledních dvou dnů výstavu navštívilo více než 500 lidí , zaznamenali jsme chovatele z mnoha koutů republiky - Českých Budějovic, jižní Moravy, serverních Čech, a především z širokého okolí Prahy a Středních Čech. Setkali jsme se i mj. s cizinci z Indie, Azerbajdžánu, Švédska, atd. A v pátek a o víkendu by nás měly navštívit chovatelé z německého Reutlingenu i drobotinář a posuzovatel z německé organizace AZ. Oproti loňskému roku je návštěvnost znatelně vyšší, doufejme tedy ještě v ochlazení
.
I navzdory horkému počasí přichází denně více jak 200 návštěvníků, ode dneška jsme navíc skleníky vybavili učinnými větráky, čímž je lépe jak ptákům, tak i lidem.
Na fotce ara zelenokřídlý.
Aratinga dlouhoocasý
Návštěvnost od soboty výrazně stoupá , do konce výstavy nám zbývá 5 dní, v neděli 4. 9. končíme.
Tak nás čekají poslední 2 dny, víkend. V neděli v 15. hodin se skleníky uzavírají.
V posledních dnech přicházelo více jak 400 návštěvníků, dnes přes 300, a samozřejmě jste tradičně zvědaví na poslední víkend, kdy lidé zjišťují že výstava končí.
Přikládám opět pár fotografií, dnes mutace. Zde astrild rákosní straka.
Zbývá nám poslední den. Zítra je znovu připomínám otevřeno jen do 15. hodin, spousta lidí se nás na to ptá.
Zároveň je i Kladno, proto jestli budete mít možnost, přijďte se na výstavu podívat, z Kladna to tak daleko není .
Na fotce samec amady zelenomodré
Amazónek bělobřichý východní 1,0. Mladá samice západního poddruhu (žluté "kalhotky") je po výstavě prodejná.
Dobrý večer všem.
Dnešním dnem 72. výstava v BZ PřF UK zkončila. Proto bych rád zde napsal krátké ohlédnutí.
Výstavu celkem navštívilo něco málo okolo 5000 lidí. Oproti loňskému roku mnohem více. Měli jsme tu čest, že nás navštívilo mnoho významných chovatelů ze všech koutů republiky, chovatelé velkých papoušků i drobotiny.
Mimo ně přijely dvě výpravy z Německa, jedna z naší spřátelené organizace v Reutlingenu, druhá z organizace AZ.
Kompletní fotogalerii budeme moci po čase tradičně vidět na stránkách KPEPu.
Snad se také nic nestane, pokud prozradím alespoň záměr výstavy příští. Protože jsme se letos zaměřili na přírodní ptáky z hlediska zoogeografických oblastí a výstavu jsme pojali absolutně jinak než v letech předcházejících, rádi bychom znovu zkusili něco jiného, tentokrát převahu mutací. Už nyní máme slíbenou kolekci většiny barevných mutací zebřiček od jednoho specialisty ... To samé bychom rádi uskutečnily u agapornisů a korel ve spolupráci s kluby těchto oborů, kteří jsou našimi členy, atd. atd...
Nápadů je zkrátka stále dost.
Přestože jsme dopředu avizovali, že letos prodej ptáků na výstavě nebude, většina lidí z toho byla překvapená. Hlavním důvodem samozřejmě je, že se nenašel adekvátní prodejce, to je alfa a omega celého problému. S velikým potěšením ale musím říct, že jsme ho během této výstavy našli a prodej ptáků bude příští rok opět obnoven , jak nám "velí" ohlasy návštěvníků.
Všem návštěvníkům a dlouholetým příznivcům výstavy děkujeme a budeme se těšit za rok. Respektive už na výstavě EXOTIKA 2011 v Lysé nad Labem .
Jménem výstavního výboru a KPEPu
Jan Cvrček