Zajímalo by mne, jak řešíte porody v případě, že máte několik koz připuštěných ve stejný den. Rozdělujete chlívek na větší množství porodních boxů (nám se letos prskalo asi 6 koz v jeden den - a všech 10 v jednom týdnu) nebo je necháte volně ( na co je v takovém přípdě třeba dát pozor), případně jak jinak to řešíte?
Díky moc za tipy! Petra.
Nechávám porodit ve stádě, ale jak matka vstane, jde s miminama do samostatného oplůtku, většinou na 2 dny, když není žádný problém. Pak ještě označím matku a mládě stejnou značkou sprejem, abych okamžitě věděla kdo ke komu patří, někdy, po vypuštění do stáda, mrně potřebuje pomoct mámu najít - pokud máte velké stádo a velkou stáj.
Když je vícero porodů v jeden den, stává se, že si rodičky mrňata navzájem kradou a obzvlášť u koz, kde je hiearchie (ježiš, jak se to slovo píše?) velmi přísná, nemusí níže postavenou matku k mláděti vůbec pustit.
Ja som sa chcela vyhnúť problémom a delili sme stajňu na boxy. Cez deň sú všetky vonku, na noc zatváram každú do svojho. Ale pre mňa to budú prvé pôrody, tak som chcela eliminovať čo najviac negatív, ktoré môžem. Inak chováme stádo spolu, aj cap, tak by mi viac vyhovovalo tak ako píše ustulina. Uvidíme o rok.