Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 30. 1. 2020 12:02:34
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Luboš Jedlinský
napsal(a):
Tak to je teda moudro:) snad nám ta přiblblá EU aspoň v budoucnu dovolí dýchat když už nás omezuje víc jak komunisti.
Víc jak komunisti? Tohle svědčí o velmi nedostatečném vzdělání. Ale to je na jinou diskuzi :D
EU, z tak logických důvodů, že to pochopí opravdu i malé dítě, zakázala pro bezpečí (nejen) evropských ekosystémů chovat invazní druhy, které je ohrožují.
V čem je tedy problém? Že to ZAKÁZALA? To nás měla slušně požádat? Čechy? Národ, kde děti střílí rodiče a rodiče svoje děti, nebo je rovnou hází do popelnic v igelitkách? Kde se nesnáší dvě vesnice jen proto, že v jedné se peče štrúdl s rozinkami a ve druhé ne? Naopak, právě v takové zemi je zákaz jediným řešením. I když mě to mrzí, že to musí být direktivní cestou.
Slyšel jsem pak i argumenty, že v ČR ta či ona zvířata nepřežijí, či se nemůžou množit, a tak dále. I ta logika říká, že podobné zákazy tu jsou bezpředmětné. Jenže, to by Čech nesměl být Čechem a chovatel chovatelem :) Když pominu to, že zvíře uteče či bude vypuštěno a migrací v řece/vzduchem/po souši se dostane někam, kde se množit může, nebo globální oteplování, díky kterému tu budou stále vhodnější podmínky pro teplomilné druhy, tu je problém největší - mezinárodní obchod. A já se vsadím o co chceš, že český chovatel, který něco chovat může, bude čile obchodovat i s lidmi z těch zemí, kde se to chovat nemůže. A problém je na světě.
Jediné účinné řešení je celoevropský ZÁKAZ chovu, dovozu, obchodu a držení zvířat, která jsou pro přírodu nebezpečná.
Myslím si, že právě komunistická éra, ve které svět končil hranicemi SSSR, dávno pominula, a že je nutné si uvědomit, že to, co se stane ve Španělsku nebo Finsku či dokonce v Brazílii, vždy ovlivní i českou přírodu, a že co se pokazí v české přírodě, ovlivní i země další. A to se netýká jen ekologie krajiny, ale i politiky, ekonomie a dalších věcí.
Na závěr musím napsat osobní názor, Raději bych se vzdal veškerého chovatelství výměnou za to, že dětem budu moci ukazovat na zahradě otakárky, modrásky, ropuchy a slepýše, v potoce ryby a raky a vážky a potápníky a čolky, než mít nějaká sice krásná, ale nebezpečná zvířata v obýváku a za okny krajinu, kterou ovládlo pár cizích druhů. To riziko nestojí za to. Je to celé jen o lidském faktoru, a i ti nejlepší z lidí, s nejlepším úmyslem, můžou udělat prostě jen chybu a malér je na světě.
Z mého pohledu a vědomostí jsem téma vyčerpal, tedy se loučím slovy - zdravá příroda nade vše! (No a taky se mi prostě nechce se donekonečna hádat :D).
krab
napsal(a):
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2400154-vyssi-pokuty-za-myvaly-nutrie-nebo-americke-raky-invazni-druhy-dokazi-pustosit-ceskou.
A tak je to zcela v pořádku. Stačí jediný nezodpovědný chovatel, jediný útěk, jediná nehoda, a chovanci můžou pustošit českou i evropskou přírodu, zvláště u raka mramorového.
Neustále si musíme pamatovat to, že zdravá, fungující příroda je alfou i omegou lidské existence. Přebohatě stačí to, co jí děláme my sami. Nebo se ještě žádný akvarista nezamyslel nad tím, jak moc jeho koníček ničí svět kolem už jen tou spotřebou vody, elektřiny, plastu, skla, krmení, chemie, vytěženého substrátu, nutností dopravy všeho z toho k němu domů... říká se tomu osobní odpovědnost. A osobní potřeba či chtíč něco chovat je vždy hluboko pod potřebou přírody.
Takže, udělejme alespoň to málo, co můžeme k tomu, abychom stav přírody alespoň zbytečně, sobecky nezhoršili, když už většina lidí nepomáhá.
simon259
napsal(a):
Dobrý den chci se zeptat jestli je nějaký sladkovodní had který se nechá chovat v 54l nádrži, předem děkuji za odpovědi.
Hele, mně tak přijde, že tady jde víc o ego než o ryby. Chápu že se ti líbí tyhle "cool ryby", ale v první řadě je zájem ryb, ne člověka. Když máš 54l akvárium, tak do něj nesháněj sekavce, hady, žraloky (velryby, piraně, delfíny), a buď si pořiď velkou nádrž, nebo to teď nejde a smiř se s tím, a dej si tam hejno malých teter nebo třeba bojovnici, kluka a pár holek, a těš se na budoucnost, kdy si pořídíš akvárium dost velké na to, aby tam ryby byly v pohodě a ty z nich měl radost.
A nkonec znovu opakuju - první je zájem ryb! To, že akvarista je fixovaný na to, že chce to či ono, i když na to nemá podmínky/zkušenosti je sice milé, ale je to na pár facek. Ryby ani rostliny si nezaslouží špatný a krátký život jen kvůli sobectví rádoby akvaristy.
Všem dotčeným přeji hezký den! :D.
Pavla.Š.11
napsal(a):
Chtěla bych se zepta, Jaké by jste doporučili zářivky do akvária.
Zdravím, dnes už žádné :) Jsou zbytečně velké, těžké, nevýkonné a žerou moc proudu.
Daleko efektnivnější a levnější je LED osvětlení. Například - https://www.rataj-spk.cz/99-svetla#/vyrobce-chihiros - sám používám a jsem velmi spokojený :).
Já bych to řekl jinak - MYSLÍM SI, že vím, co dělám
Vidíte, já bych asi na Vašem místě napustil rybám vanu, zařídil jim ji, a chodili bychom se sprchovat k sousedům
Nikdy jsem ještě nádrž nepřerybnil, hlídám si to až moc, tak jsem teď při prvním pokusu mírně nervózní. To přejde
Nicméně znovu díky, jsem teď o dost klidnější :).
Zdravím, chtěl bych konzultovat dočasné umístění ryb v menší nádrži - respektive dočasné přerybnění.
Nádrž má 112 litrů, zajetá, funkční, bez problémů, hodně zarostlá. Současná osádka je 5x čichavec perlěťový a 8x pancéřníček napský, nedospělé ryby (všechny mají něco přes půl roku, tedy ne plně narostlé).
K věci:
Mám objednanou novou nádrž,360 litrů, především na skaláry. Ovšem potíž je v tom, že jsem skaláry sehnal už teď (f. rio Nanay,10 kusů), cca půlroční, cca 6 cm v těle, a můj dotaz zní - myslíte si, že bude v pohodě skaláry přidat k současné osádce? Bude to v pohodě, ty dva až tři týdny?
(PS: Do nové nádrže mohou jít hned jak dorazí, budu jí zakládat z té staré, podle osvědčeného postupu a tedy by neměl být žádný zásadní problém s dusíkem ve vodě).
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Píšete my. Takže jste minimálně dva. Tak co takhle jeden z vás pojede k babičce a druhý zůstane s fenkou doma. Nezlobte se na mě, pokud jste dva, tak je to snad celkem snadno řešitelné tak, abyste mohli pečovat o obě potřebné - o babičku i o fenku.
To nejde kvůli nemoci mé drahé polovičky.
Jak jsem psal - zvažovali jsme spoustu možností. Věřte, že kdyby tam bylo nějaké primitivní řešení, jako že by jeden zůstal doma a druhý by jel, určitě bychom ho už objevili a nehledal bych, mírně zoufalý, možné rady v diskuzi :).
Všem díky za čas a za reakce.
Zaprvé - auto opravdu nemáme. Nikdy nebylo potřeba, až do teď. Všude jsme se pohodlně dostali i bez něj, včetně veterináře (ty máme téměř pod okny hned tři - jsme z Hradce Králové, a i před tím to bylo k vetovi asi deset minut).
Zadruhé - hlídání jsme zvažovali, opravdu. Jenže tam je hned několik problémů. Fenka ke stáru čím dál tím víc líná, a občas se ve spánku pomočí. To já někdy těžce nesu i jako pejkař, i jako majitel, i jako její milovník :) Z mé zkušenosti se najde jen málo lidí, natož nepejskařů, kterým by to s ohledem na byt nevadilo.
Zatřetí, v Hradci jsme poměrně krátce a nikoho tu moc neznáme. Všichni naši přátelé, známí a rodina jsou daleko - s jedinou výjimkou, a tou je "paní na venčení a krmení", ale ta si ji domů vzít určitě nemůže. Nehledě tedy na stres spojený s cizím prostředím a člověkem, kterého by najednou musela (víceméně) poslouchat.
Začtvrté - je zvyklá občas zůstat doma sama i přes noc, výjimečně, a není poznat, že by tím nějak trpěla. Naštěstí taktéž nepatří ke psům, co by se jakkoliv zvukově projevovali, snad až na zakňučení při bolesti nebo blafnutí, když vidí na obrazovce psa :)
Snad jsem odpověděl na všechny otázky a domněnky :)
Já jsem opravdu zvažoval, že bychom ji vláčeli s sebou, ale když si představím co nepohodlí, námahy, smyků v zatáčkách a stresu, co by prožila... navíc košík na mordě, který bere jako formu trestu a ponížení a tváří se v něm velmi nešťastně... prostě po zralé úvaze opravdu musí zůstat doma.
A i kdybych pominul to celé - za chvilku nastanou tepla a vedra, a to stěží přežiju při cestování já, v květu svých sedmadvaceti let, natož ta naše důchodkyně :)
Ona je sice na svůj věk značně vitální, když je odpočinutá, ale jak jsem psal: stačí delší procházka a tvaří se jak mučedník :D A doma pak zbytek dne prospí. Ta cesta by byla mnohem, mohem náročnější.
Já tedy ještě zkusím velmi popřemýšlet, jestli nemáme koho pozvat na víkend do bytu nebo zda nás napadne ještě nějaké další řešení či možnost.
Snad jedině to, že bych paní požádal, jestli by tu s ní občas hodinku, dvě, nezůstala, dle svých možností.
Každopádně ještě jednou všem díky. Snad nikdo nic podobného nebudete muset nikdy řešit.
Zdravím. Rád bych se zeptal na vaše názory ohledně toho, kdybychom nechali psa celý víkend samotného doma - samozřejmě venčení i krmení zařízené máme, osobou, kterou pes velmi dobře zná.
Jedná se o starší fenku zlatého retrívra, dvanáctiletou, a velmi, velmi milující společnost. Jakmile vidí, že balím věci do tašek, tak už řádí po bytě, poskakuje na místě, poštěkává (no, snaží se :D) a setsakra si hlídá dveře, abychom bez ní nikam neodešli. Jenže bohužel se vyskytla potřeba pravidelnějšího cestování, bez auta, na delší vzdálenost (s přestupy; MHD, vlak a linkový autobus), a to ona už bohužel moc nezvládá (i z delších procházek už bývá dost unavená a má tendenci po chvilce naznačovat že je čas vrátit se domů), natož v pátek tam a v neděli zpět. Když pominu to, že nám trhá srdce představa toho, že jí "utečeme" (což ona perfektně vnímá a taky nám to po návratu dá sežrat), tak mě zajímá především váš názor na to, jak to "zvládne doopravdy"? Myslíte, že bude skutečně psychicky trpět? A neodrazí se to nějak zdravotně? Jednalo by se o samotu v pátek večer, celou sobotu a polovinu neděle, jednou za zhruba dva měsíce.
Bohužel pryč opravdu musíme, jedná se o dojíždění za babičkou, která potřebuje pomoci.
Díky za názory. J.
Ahoj Tomáši, korely a andulky spolu být mohou, ale ty kanáry bych asi neriskoval. Zejména pokudtam budou andulky, to jsou dosti všeteční papoušci kteří by kanáry docela trápili. Takže korely a anduly ano, kanáry spíš ne.
A z reakce nade mnou si pranic nedělej, oni někteří diskutující postrádají jakoukoliv výchovu a často buzerují za věci, kterých se sami dopouštějí. Chovu zdar :)
Zdravím všechny. Za pár týdnů se budu stěhovat do domku s větší zahradou a vážně se zaobírám myšlenkou na pořízení včel. Zatím jsem naprostý amatér, ale někdy člověk začít musí :) Nu, ale hned na začátku bych se rád zkušenějších včelařů zeptal na dvě věci.
Tou první je kombinace včel a toho, že na zahradě se občas vyskytne nějaké to děcko. Co myslíte, nebude problém? Jak včely berou lidi kteří se vyskytují pár metrů od úlů?
Druhý dotaz se týká kombinace včel a sousedů. Je nutný souhlas sousedů k tomu, abych si včely mohl pořídit? Či by to maximálně vyvolalo sousedskou nevoli? Jedni sousedé jsou starší a velmi milí lidé, ale vedle je mladý pár s dětmi odněkud z města - jezdí tam na chalupu - a v tom bych možná viděl problém... a vlastně to souvisí i s prvním dotazem.
Děkuji všem za odpovědi. JŠ
Když jsem byl malý, tak můj děda něco podobného řešil s vlaštovkou. Rozhodl se umělohmotnou misku vystlat senem, připevnit ji na vyšší trám u domu a mládě do ní umístit. Bylo to místo, kam se kočky nemohly nijak dostat a bylo i chráněné střechou. Nu, a rodiče mláděte se postarali o zbytek
Zkusil bych to nějak podobně i s vrabcem, protože si osobně myslím že přírodě by se mělo pomáhat jen v určitých mezích, a vylétlá mláďata volně žijících ptáků by neměla být brána domů vůbec...
Chovu zdar :)
ivuš
napsal(a):
Ahoj.Chovám korely 12let a jediným spolehlivým vodítkem k určení pohlaví je jejich hlasový projev.Samička spíš jen pokřikuje,ale samec si prozpěvuje(jinak samozřejmě taky řve).Jak se píše v chytrých knížkách a nebo někdo tvrdí,že samice musí mít proužky na spodní straně ocasu nebo že samec má výraznější lícní oranžové skvrny nebo vůbec zbarvení,je nesmysl. Mám samice,které nemají žádné proužky na ocase a mám a měla jsem samice,které měly daleko výraznější zbarvení,než samci.Dle mého názoru.Tolik z mých zkušeností.
Zdravím, v zásadě máte pravdu - u různých mutací pohlaví ze zbarvení lze vyčíst jen špatně nebo vůbec, ale u přírodních ptáků a u mutací kde přírodní "převažuje" (právě jako u této šedé týlové straky) je zbarvení přepeřeného ptáka vodítkem na 100%, včetně "proužků na spodní straně ocasu"
Navíc si tak trochu dovolím nesouhlasit s těmi zvukovými projevy. Jedna má samice (shodou okolností stejného zbarvení) zpívá tak, že by jí to lecjaký samec mohl závidět Naproti tomu jiné samice ani nedutají. Proto je vždy třeba při určení pohlaví spojit více faktorů, aby měl člověk opravdu jistotu
Vůbec není zač, jsem rád že jste v tom inspiraci nalezla Takže: vezmete nějakou nádobu (tvarově spíš nižší obdelník), nasypete vyšší vrstvu zeminy, a na ní de facto "co dům dal" - tohle byla zrovna směs prosa, slunečnice a pšenice - a opět zasypete zhruba 1-2cm zeminy a udržujete vlhké. Chovancům to předkládám víceméně celoročně a vždy je to za chvilku zlikvidované
A k té skvrnce - kdysi dávno mi jedna korela narazila do silnější větve a na zobáku se jí objevilo něco podobného. Mizelo to dlouho, ale žádný následek pak nebyl. Zdálo se mi to ne nepodobné modřině. Ale těžko říct, jak k tomu přišla ta Vaše. Skvrnu pozorujte a kdyby se nějak měnila k horšímu, zkusil bych raději veterináře - zdraví máme jen jedno, bez ohledu na druh živočicha