
anulkams
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
kralikofil
napsal(a):
Tak už jsem je dodala, www stránky nemám. Jinak kastrace u samců je oproti samičkám mnohem jednodušší, na to stačí veterinář, který to běžně dělá a umí používat narkozu - my chodíme teda k doktorovi, co používá jen inhalačku. Jinak z těch směsek plných zrní bývají potíže velice často - mají se používat kvalitní granule, my kupujeme supreme science (vydřiduši na zoohitu tady v čr je prodávají kg za 126,-- bez poštovného, my to máme cca za 80,-- s poštovným - necháme si je zasílat z VB - vyjde to levněji než kupovat u nás. Semča - s tou vadou je už na granulích 3 roky, seno jíst nemůže a trávení má v pořádku. Odkud jste? Třeba tam máte šikovného veterináře a ani o tom nevíte.
Jinak u samců je problém, že často značkují - k tomu ale stačí kastrace, nemusíte ho kvůli tomu dávat pryč.
Jsem z Havířova a okolí Českého Těšína. Takže bych se musela teprve informovat jak to kde chodí s kastrací, v tomhle se opravdu teda nevyznám jak by to mělo probíhat a jak je v tom veterinář zkušený. Já jsem se v granulích nevyznala tak jsem podle doporučení na stránkách o zakrslých králících koupila ty, které tam nejvíc chválily, ale dostává to jen na chuť, protože jí nechci ani přetučnělou, jsem ráda že je na tom seně, to je důležité.
Tak mě teď čeká rozhodnutí jestli toho samečka vzít nebo nevzít no.
kralikofil
napsal(a):
Vadou je zkrácená čelist - požadovaný standart u zakrslíku.
Zuby totiž králíkovi nezmenšíte a to šlechtění se hold někde projevit musí........Zuby se do tlamičky nevejdou, proto rostou kam se dá - hlavně rostou kořeny a to do čelisti. Narušená tkán se zanítí a pak už infekce pokračuje do kosti a do celého těla. U horních zubů se ještě přidává utlačování slzných kanálků, králík slzí, postupně mu očička zahnisávají, musí chodit na proplachy. U nás horní nejsou tak strašné jako dolní - máme zlikvidovanou dolní čelist, náklady na léčbu k dnešnímu dni kolem 50 tis. korun. Do Brna jsme bohužel dorazili pozdě - díky jiným \"expertům\" co si říkají veterináři (jezdili jsme dlouho i do Prahy). Genetické vady se můžou projevit i třeba na třech letech, je to hodně ožehavé. Častým problémem je také trávící soustava - jak je miniaturizovaná, často se stává, že v době línání nebo u dlouhosrstých králíků (např. teddíci - proto ta jejich vysoká cena - musí se platit časté operace) se chlupy dostanou do žaludku a ucpou ho - opět, pokud neumí veterinář odoperovat králičí žaludek, vede to k úmrtí králíka. Jestli jste si všimla té mojí mladší králice, tak ta má hlavičku již protáhlou, jako normální králík - na cca 3,5 letech je v pořádku, tuk tuk, tuk. Já osobně už bych si nikdy zakrslíka nepořídila - vady se zuby se totiž v hojném počtu objevují i u zakrslíků s PP! Mít zdravého zakrslíka v této době je opravdu velká náhoda
Fotky jsem neviděla vašich králíčků, nevím kde je najdu. Musím zaklepat, že se zuby problémy nemáme, pouze od loňského léta začla špatně reagovat na zrní, měla hrozné trávicí potíže, takže je pouze na seně a zelenině a ovoci sem tam speciální granulky a problémy chvála bohu vymizeli. Jen mi je líto že moje samička je sama, že by mohla mít společníka. Tak to opravdu máte velké výdaje, to vám teda povím a to jste si jí taky původně pořizovala jako společníka. Vidíte já jsem netušila že se zakrslíky jsou takové problémy. Měla jsem celkem 3 zakrslíky - jeden kříženec, ale toho jsme museli dát pryč (samec značkoval), teď moje samice Aška, ta je čistokrevná tetovaná a ta samička co mi umřela na tu kokcidiozu a ta byla taky čistokrevná. Jedině to tedy řeší ta kastrace ale to tvrdíte že je taky riskantní. Vy máte nějaké své www stránky?
kralikofil
napsal(a):
Chovatelé to neřeší - když samice při porodu chcípne, tak chcípne, pro ně vyjde levněji, když jim nějaký ten králík pojde, mají desítky jiných než aby ho tahali na veterinu. Přijde na věc a je nutný zákrok veterináře, který může ve finále přijít i na 4,5 tis. a nemusí se to podařit - a to pozor, musíte mít veterináře opravdu odborníka, který dovede udělat císařský řez a kastraci - bezpečných pracovišt v čr je cca 5. Zakrslíci všeobecně jsou na tom hodně špatně, je to přešlechtěné plemeno.
Nevím, mě tedy nikdy nebylo líto, že ani jedna z mých holek mláďata neměly - prostě bych neměla nervy na to, dát někomu králíka, který může mít takové problémy. U mojí králice se vada projevila na 1,5 roce - kdybych jí připustila, teoreticky už mohla mít v té době dva vrhy. Ti majitelé by mě asi zastřelili - stejně jako bych to udělala já, kdybych na toho "množitele", který vytvořil tu mojí králici, přišla - škoda, mohly ho ty jeho kšeftíky přijít na pořádně mastnou pokutu.
Být vámi udělám to takto - králíčka si od paní vezmu, nechám ho vykastrovat (pozor, po kastraci může být ještě cca 3 týdny plodný) dopřeju ho samičce jako možného společníka - u samečka je opravdu mnohem větší šance, že se budou kamarádit než dvě holky, tak jestli máte takouto možnost, tak to je mnohem lepší řešení, než vymýšlet, jak přivést na svět další přebytečné králíky. Kříženci jsou pěkní, ale když nevíte, co můžou podědit, tak to je velký risk.
Pokud nemáte veteriáře odborníka, tak se s ním ani radit nemusíte - je to zbytečné.
A prosím vás jaká genetická vada se u vaší králice projevila? Moje samička děti měla a byli krásné a se všemi odběrateli jsem v kontaktu a zatím se nic nevyskytlo.
kralikofil
napsal(a):
Rohový zkusit můžete, ale všeobecně mají králíci rádi obdélníkové. Chce to zkoušet, kdyžtak hold udělat tři záchody, my máme v každé místnosti a v jedné dva.
Na toho velkého samce jsem vám odpovídala - zapomněla jsem se přihlásit. Ale samozřejmě je to na vás - jsou jen tři možnosti - 1) velké štěstí a vyjde to, 2) menší štěstí - zemřou jen mláďata, 3) zemře samička, tzn. i mláďata. Zažila jsem to mnohokrát. Pokud berete vaše zvíře jako mazlíčka, tak ho v žádném případě riziku nevystavíte. Lidem, co chovají králíky na maso nebo k prodeji a mají jich velké množství, tak jim je to jedno, jestli nějaký zemře. No a pak je tu ta etická stránka věci - nemůžete zaručit, že mláďata nepodědí nějakou tu vadu.
Nejdou mi tady vložit fotky, nevím jak na to nedaří se mi to
kralikofil
napsal(a):
Rohový zkusit můžete, ale všeobecně mají králíci rádi obdélníkové. Chce to zkoušet, kdyžtak hold udělat tři záchody, my máme v každé místnosti a v jedné dva.
Na toho velkého samce jsem vám odpovídala - zapomněla jsem se přihlásit. Ale samozřejmě je to na vás - jsou jen tři možnosti - 1) velké štěstí a vyjde to, 2) menší štěstí - zemřou jen mláďata, 3) zemře samička, tzn. i mláďata. Zažila jsem to mnohokrát. Pokud berete vaše zvíře jako mazlíčka, tak ho v žádném případě riziku nevystavíte. Lidem, co chovají králíky na maso nebo k prodeji a mají jich velké množství, tak jim je to jedno, jestli nějaký zemře. No a pak je tu ta etická stránka věci - nemůžete zaručit, že mláďata nepodědí nějakou tu vadu.
Zkusím rohový a jinak objednám ten obdelníkový. Vítě setkávám se teď s dvěma názory - jedni mají zkušenosti s křížením různých velikostí dobré jiní ty špatné. Jedna paní chce darovat králíčka který je moc pěkný a líbil by se mi jako "tatínek" pro mladé k mojí samičce. Dokonce mi jeden chovatel říkal, že je lepší křížit takové křížence než čistokrevné zakrslíky z důvodu těch genetických vad a že mají mláďata velké hlavy a způsobuje to problémy při porodu. Zkusím zde vložit fotky mojí samičky ai samečka. Ještě bych se chtěla poradit s veterinářem. Riskovat samozřejmě samičku nechci ale moc mě to mrzí.
kralikofil
napsal(a):
Holky ted momentálně bydlí jen v kuchyni, potřebujeme dodělat v předsíni dveře - do pokoje mají zaracha, starší ráda čůrá do postele. Jinak mají svůj koutek a dva záchody. Pokud vaše chodí do jednoho místa, dejte jí tam záchod - taky jsem umísťovala záchody podle vybraných míst - momentálně máme uzavřený kočičí a normální otevřený, který také postupně vyměníme za uzavřený - esteticky to vypadá líp.
Mám teď doma záchod pouze rohový, myslíte si že by šel použít? Ona má celkem místa 3! Dva blízko sebe a jeden na opačné straně pokoje. Zkusím jí tedy dát do jednoho místa rohový záchod s trochou podestýlky. Bobky mi po pokoji nevadí ty posbírám ale to čůrání je obtěžující. Doufala jse že bude využívat tu klec:) Nevím jestli jste mi v nemoderované diskuzi neodpovídala na dotaz ohledně malé samice a velkého samce, je to tak?
kralikofil
napsal(a):
Já nejsem samotná, kdo by měl dvě holky spolu - ale opravdu pravidlo zní - velký společný prostor (možnost úniku). Ale co by bylo skoro stoprocentní je kastrovaný sameček - můžete spíš o něm přemýšlet, nebylo by to tak složité a jsou i případy, kdy se pak se samičkou snese v jedné kleci. Naše starší králice nikdy mláďata neměla (naštěstí - má genetickou vadu, která se projevila na roce a půl) a ani u té mladší jsem to nikdy nezamýšlela - ani jedna není čistokrevná, tudíž nevím, co mají v genech a ani rozmnožování zakrslíků nepodporuji). U nás je agresivnější ta mladší - rafla i páníčka a prokousla mu prst, když provokoval, když má falešky, tak není radno si s ní zahrávat - stále přemýšlíme nad kastrací (někdy agresivitu způsobují hormony) - i ta může někdy pomoci při seznamování (takhle to vyřešila jedna známá a holky dohromady potom dala). Bohužel kastrace samic je hodně složitý zákrok (není to jako u psů nebo koček) a v ČR je cca 5 ověřených pracovišt, kde to bezpečně zvládnou s minimálním rizikem.
Ještě bych se chtěla tedy zeptat jak to u vás funguje. Vy tedy máte holky puštěné volně po pokoji a je tam někde nějaká klec do které si skáčou když chtějí? A nemáte problém, že by vám čůrali do určitého místa v pokoji? Moje samička má totiž k dispozici otevřenou klec, ale chodí mi pořád do jednoho místa na koberci a já pořád drhnu a drhnu
kralikofil
napsal(a):
Každopádně je potřeba to zkusit s miminkem - 2 měs., s větším králíkem kolem 3 měs. začíná cloumat puberta a to je pak divoké. Naše starší králice byla také vždy teritoriální - neváhala návštěvu vyhodit z gauče, pes či kočka z ní měly fobii - kousala je do ocasů. Zkuste znovu, ale hlavně je potřeba mít případně alternativu, aby mohly být zvlášt a nebyly omezované, kdyby se opravdu nenáviděly.
Miminko to bylo, měla 7 týdnů. Pustila jsem je poprvé obě do pokoje a musela jsem malou zachraňovat. Tehdy mi každý říkal, že dvě samice nikdy nedám dohromady a vy jste to zvládla! Takže možnost je. Měla jsem je pak každou zvlášť v kleci. Malá se chtěla kamarádit, ale ta stará vůbec. Byla hrozně útočná, proto jsem s dalšího seznamování měla strach. Pousala vtedy i mě a přitom kdysi mláďata měla, tak by ten mateřský pud měla mít :)
kralikofil
napsal(a):
Pokud jí starší neadoptovala jako to bylo u nás, tak to bude seznamování trvat déle. Seznamovat se musí na neutrálním území - tzn. ne v teritoriu starší králice. Někdy také pomáhá léčba stresem - králíky vzít v jedné přepravce třeba na výlet autem nebo cvičně k veterináři. Taky pomáhá udělat octový roztok v něm si namočit ruku a obě pohladit - aby se přehlušily pachy. Jak se povede tento první krok, tak je pak lepší zrušit klece a mít je ve společném velkém teritoriu. My měli mladou v kleci asi tři týdny, co jsme je pouštěli pod dozorem na neutrálním území - starší si malou i označila svým pachem (doslova počůrala, obobkovala a obradičkovala), po těch třech týdnech, kdy jsme si byli jistí, jsme už malou také vypustili - chodit na záchod se naučila ihned podle starší, přitom byla původem z králíkárny. Každopádně i když obě holky chodí na záchod docela vzorně, značení bobkama se vyhnout nedá - hold jsou to dvě ženský a rády si přivlastňují. Dneska jsem třeba našla cestičku bobků na trase činčil (králice je nesnáší, pokud mají možnost, tak jim sní i jídlo).
Bohužel někdy jsou i případy, že si dva králíci nesednou vůbec a ani velký prostor nepomůže. Ale také znám 4 králíky v jednom bytě a všichni spolu vychází.
Děkuji za rady. Pokud na výstavě narazím na pěknou samičku a vemu si jí domů, tak vaše metody vyzkouším. Ona ta naše starší samice je dost teritoriální, takže s ní to není lehké. To jste měla vážně štěstí. Děkuji teda:)
kralikofil
napsal(a):
Myslím, že chvíli počkat bude rozumné řešení, když se naočkuje příští týden, tak by plnou imunitu měla získat do 14 dnů, my očkujeme půlroční vakcíny - pestorin mormyx, náš vet mono vakcíny nekupuje a alespon máme každý půlrok i důkladnou prohlídku. My jsme byli šťastný případ, samečka jsem tehdy odmítala, jelikož jsem se bála kastrace - před těmi 3,5 lety se docela dost často stávalo, že doktor králíka předávkoval, inhalační anestezie byla v plínkách. No a byly jsme ten šťastný případ, že starší mladší adoptovala. Ale občas mají mezi sebou nějaké roztržky, hlavně v období falešky, ale do týdne jsou zase kamarádky. Stejně jako psi dělají smečku, tak i ty dvě náramně spolupracují - mladší je vysílána jako průzkumník terénu - třeba když mají někam zákaz a rozhodnou se tam vloupat, mladší se taky naučila otvírat si dveře - naráží do nich, dokud nepovolí, jednou mi takhle vpadla na nohy, když sem otevřela, co je to za rány. Králice mám navolno, proto jejich přátelství funguje - nemá každá své teritorium, mají společné a velký prostor, takže když jedna nemá náladu, může se druhá odklidit z cesty - proto nelze mít dvě králice v jedné kleci a ani ve dvou a zkoušet je společně pouštět - nefunguje to.
Alena
Můžu se ještě zeptat jak bych tedy měla postupovat když bych si znova přinesla mladou samičku domů? To mám úplně zrušit její klec?
kralikofil
napsal(a):
Já sem neměla nikdy problém najít veta, který mi udělá rozbor na počkání. Někdy to dělají i na vet. správě. Můžete se také zeptat veta, kam to posílá a obstarat si to sama - nebo zjistit veta, který přístroj má.
Naše holky se právě spolu stýkaly od začátku - od prvního dne, jen, když neměly dozor, tak byly každá zvlášť - starší tu malinkou hned adoptovala za svoje mimčo, tak proto lék do vody měly obě a zvlášť když to nešlo tak snadno vyléčit. Já osobně bych očkování na chvíli odložila a zajistila si ten rozbor a až podle něj bych to řešila dál. Dát lék do vody je také možnost, ale stejně to očkování se musí odložit o 14 dní po přeléčení, takže když je léčba cca 8 dní, jsou to tři týdny a rozbor bobků je šetřnější, přeci jen ani lidi si neberou atb. jen tak.
Tak jsem sehnala v Havířově rozbor bobků a před chvílí mi oznámili, že výsledky jsou v pořádku, ale přece jen mi doporučili ještě o týden odložit očkování, kdyby se začalo ještě něco dít. Tak aspoň výsledky že jsou dobré! Vím, že se na diskuzi nemá odbíhat od tématu, ale moc vám závidím, že se vám samičky hned skamarádili! Já jsem tu mladou taky kupovala, aby ta starší měla kamarádku a ta starší by jí nejraději ukousala, takže se mi je vůbec nepodařilo skamarádit!
kralikofil
napsal(a):
Pokud zvládne udělat rozbor bobků na počkání, tak není problém - bud léčit nebo očkovat. Já mám dvě králice, když bylo starší 2,5 roku, rozhodli jsme se pořídit jí kamarádku. Bohužel jsem si jí nechala doručit kurýrem. Naštěstí jsem dost všímavá, že jsem u ní zaregistrovala průjem už na počátku, tudíž sem jí vzala hned na vet. Tam jsme dostali lék do vody pro obě a malá dostala ještě injekční atb. na pět dní. Nakonec se léčba protáhla dost na dlouho, protože rozbor čistý dvakrát i po přeléčení nebyl, když už to bylo napotřetí v pořádku, tak jsme zkonstatovali, že má malá zlikvidovanou střevní mikrofloru, takže následovala dlouhodobě probiotika, hledání takového krmiva, které by také trávení pomáhalo, bylo to skoro půl roku, než se dala dohromady. Nakonec nejvíc pomohlo převedení na trávu - jaro, léto - potom se dala úplně dohromady a už jí je 3,5 roku a je v pořádku pořád, měla jen dvakrát za život nějaké trávící potíže, ale ty jsme zahnali deganem. Druhá, starší králice, neměla kokcidiozu nikdy. Alena
Právě že výsledky z bobků od té mladé samičky co mi umřela ještě nedošli, čekám na ně už víc jak týden, takže nevím kde se dá udělat rozbor bobků na počkání. Mladá samička měla jediný příznak kokcidiozy a to pilku na zádech, jinak jedla a neměla průjem ani plynatost, možná proto jsem jen to jedno přeléčení podcenila. Stará samice zatím je při chuti i bobky jsou hezké. Takže jsem pořád dost na vážkách, jestli se nakazila nebo ne a jaký by to mělo průběh. Děkuji moc za vaši zkušenost. A vaše samičky byli spolu ve staku nebo ne?
kralikofil
napsal(a):
Dobrý den, u té malé jste evidentně začli léčit pozdě. U rozjeté kokcidiozy často tyto slabší léky do vody nepomůžou, proto se podávají atb. injekčně - my jsme si kokcidiozu u jedné z králic také prožili - ale hold jsme narazili na zkušenějšího veta.
Důležité je, zda tedy rozbory kokcidie v trusu potvrdily. U dospělého králíka kokcidioza nemá tak rychlý průběh. Pokud má jít králice na očkování, tak je nejlepším řešením první udělat rozbor bobků (místo zbytečného přeléčování) - podle toho zda budou pozitivní, tak přeléčit a očkovat až cca 10 dní po přeléčení.
Alena
Myslíte že je velká šance že se stará samice od mladé nakazila?
kralikofil
napsal(a):
Dobrý den, u té malé jste evidentně začli léčit pozdě. U rozjeté kokcidiozy často tyto slabší léky do vody nepomůžou, proto se podávají atb. injekčně - my jsme si kokcidiozu u jedné z králic také prožili - ale hold jsme narazili na zkušenějšího veta.
Důležité je, zda tedy rozbory kokcidie v trusu potvrdily. U dospělého králíka kokcidioza nemá tak rychlý průběh. Pokud má jít králice na očkování, tak je nejlepším řešením první udělat rozbor bobků (místo zbytečného přeléčování) - podle toho zda budou pozitivní, tak přeléčit a očkovat až cca 10 dní po přeléčení.
Alena
Alena : Děkuji za radu, zítra zkusím zavolat veterináři jestli s tím očkováním radši nepočkáme i když propadne termín. Králici teď dost sleduju, ale jelikož se o ní bojím, tak mi prostě všechno teď příjde jako špatné znamení, i to jak dává uši:) A můžu se zeptat jakou zkušenost jste měla vy se svou králicí?
Dobrý den, chovám doma 3 letou samici zakrslého tříslově černého. Před měsícem jsem si pořídila 2 měsíční samičku stejného plemene. Holky byly odděleně každá ve své kleci, protože se neměly rády, pouze výběh (pokoj) měli společný. Mladá samička měla na zádech pilku tak jsem jí přeléčila Sulfadimidinem a bobky poslala na rozbor. Samička běhala, jedla ale než přišly výsledky tak pošla, nevím kde jsem udělala chybu:( Převrátila se na bok a začala křečovitě kopat končetinami a do hodiny byla mrtvá. Podle veterináře se jednalo o nervový způsob kokcidiózy, kdy kokcidie dostaly do krve a způsobili křeče. Teď mám strach o svou třiletou samici. Bobky jsem vždy z výběhu uklízela, ale nejsem si jistá jestli mi nějaký neunikl a starší samice ho nenašla a nesnědla. Přeléčila bych jí, ale v pátek jsme objednaní na očkování proti moru a kokcidióze a nechci jí oslabit organismus před vakcínou. Prosím o vaší zkušenější radu jak byste se v téhle situaci zachovaly. Budu moc vděčná. Samička je pro mě mazlíček a nerada bych přišla o druhého králíčka. Sama v s kokcidiozou zkušenosti nemám. Děkuji