bencm

Moje příspěvky

8.3.2006 23:16

sysel napsal(a):
Horsfieldky jsou nejotužilejší such. želvy, u zimující horsfieldky prý byla naměřena teplota těla až cca -1C a želva bez problémů přežila (to bych samozdřejmě doma radši nezkoušel).
Nejvhodnější teploty pro ně jsou nazimování opravdu okolo 2-3 C.
, moje horsfieldky zimující při teplotě 3-5C se také pohybují (čas odčasu změní svou polohu nebo slyšitelně škrábou. Ovšem pokud je při zimování zkontroluji ( dělal jsem to spíš dřív -dnes je nechávám v klidu a za zimování se na ně mrknu max 1-2x) mají vždy zavřené oči a jsou v "ztuhlém" stavu). Doporučuji želvu pokrýt substrátem ( aspoň seno nebo zmačkaný papír, kousky hadrů) a zatemnit.

Dlouho jsem tu nebyl, ... a nebyl důvod :-) Zima je letos k přezimujícím želvám milosrdná a moje horsfieldka po počátečních problémech spí znamenitě. Teplota se během zimy posouvala od extrémních 0-1°C (jen krátce - při těch nejvyšších mrazech) až po více méně stabilních 4-5°C při cca.50-55% vlhkosti. A spí opravdu tvrdě, má tam tmu, relativní klid a během posl. 40 dni změnila polohu jen jednou. Na konci ledna, tj. po 2 měs. jsem ji vážil a úbytek byl pouhých 10gr, takže jsem se rozhodl, že ji už nebudu rušit a počkám až se teplem probere sama. No a podle počasí za oknem to vypadá ještě na alespoň 14 dnů :-) V mrazáku mám ještě balík pampelišek z loňského května, co jsem si původně připravil na letošní zimu, tak je zřejmě budu moci v klidu vyhodit.
Zdravím všechny

11.1.2006 18:43

Dobrý den, po načerpání množství informací z dřívějších diskuzí, jsem se rozhodl, že letos zkusíme naší horsfieldku zazimovat. Prvním rokem jsem měl strach a taky jsem v našem sklepě nechal teploměry a hlídal nejlepší místo. Jedná se o 5-7 let (údajně) starou želvu poměrně malé váhy 12 cm - 470 g. V posledních 2 letech nebyla zimována, dříve nemám informace. Přes léto byla venku ve výběhu, ale v předchozích 12 měsících měla několik delších období výrazné neaktivity, kdy ani nepřijímala potravu (cca. únor-květen a září-listopad). Předpokládal jsem, že je to právě důsledek nezimování.V listopadu jsem ji postupně snížil teplotu, nechal vyprázdnit a přesunul do sklepa. V současnosti je již měsíc na definitivním stanovišti ve sklepním světlíku, zhora zakrytém - přesto do něj slabě vniká denní světlo. Světlík je za sklepním okýnkem a černým závěsem. Několikrát denně se v místnosti rozsvítí, takže trochu světla pronikne i do světlíku, jinak je tam relativně klid. Uložená je v malém skleněném terárku pro bezobratlí cca. 50x40x40 cm(to s tím zkoseným předkem a větrací mřížkou). Vím, že to není dřevo a tak... a ještě navíc průhledné, ale záměrně jsem chtěl k vůli kontrole abych dovnitř viděl. V domácím terárku jsem spokojen s bukovými štěpkami a tak jsem je nakonec použil i zde. Vlhkost bohužel zatím neměřím, ale jedná se o suché místo s přímým přístupem venkovního vzduchu, odpovídá tedy běžným podmínkám. Želva z počátku dost cestovala a to i po snížení teploty na konečnou hranici. Tou byla teplota cca. 5-6 °C a teď po přitvrzení zimy šla konečně na 4 °C (z loňska vím, že ani při velkých mrazech nepůjde pod 2). Po cca. 1. 14 dnech ve světlíku konečně přestala tak cestovat a dalších 14 dnů se držela více méně na stejném místě -viděl jsem její část u dna na přední straně terárka. Dnes mě ale překvapila, když jsem po opatrném odkrytí závěsu (jinak má, jak jsem uvedl shora relativně přítmí a klid) zjistil, že na tom místě má hlavu a kouká na mě.
Je normální aby spánek i při správné teplotě a relativnímu klidu byl takto přerušovaný, nebo ten klid je i tak malý. Po přečtení spousty příspěvků jsem došel k závěru, že řada želv je zimována často drsněji a přitom úspěšně- ledničky, v bedně bez substrátu či přímo na zahradě, kde se zahrabají kam chtějí a jsou tedy vystaveny solidnímu kolísání teplot! Vzhledem k nedostatku předchozích praktických zkušeností jsem z toho celkem nejistý. Proto se ptám je to ještě běžné a ok nebo to v pořádku není a budu ji muset přemístit zpět pod lampu?
Děkuji za Vaše zkušenosti.

29.12.2005 21:43

sysel napsal(a):
Horsfieldky jsou nejotužilejší such. želvy, u zimující horsfieldky prý byla naměřena teplota těla až cca -1C a želva bez problémů přežila (to bych samozdřejmě doma radši nezkoušel).
Nejvhodnější teploty pro ně jsou nazimování opravdu okolo 2-3 C.
, moje horsfieldky zimující při teplotě 3-5C se také pohybují (čas odčasu změní svou polohu nebo slyšitelně škrábou. Ovšem pokud je při zimování zkontroluji ( dělal jsem to spíš dřív -dnes je nechávám v klidu a za zimování se na ně mrknu max 1-2x) mají vždy zavřené oči a jsou v "ztuhlém" stavu). Doporučuji želvu pokrýt substrátem ( aspoň seno nebo zmačkaný papír, kousky hadrů) a zatemnit.

Děkuji za odpovědi, zdá se, že to bude v pořádku. Želva je v zimovišti již skutečně 1 měsíc. Dnes jsem večer opět kontroloval teplotu (3,5°C) a želva nebyla vidět. Tzn., že opět změnila polohu. Jinak tam má cca. 15-20 cm bukových štěpků a nad tím trochu papírů. Ona se stejně postupně prohrabala až na dno a polohy mění tam. Změny místa asi budou pomalé, škrabání jsem neslyšel. S tím pohybem právě dnes se to dalo čekat, neboť u nás probíhaly nějaké stavební práce a určitě drnčel celý barák :-(.
Pravděpodobně tedy ještě dořeším alespoň dokonalejší zatemnění.

A ještě k té ztuhlosti ... už v době kdy jsem ji snižoval teplotu a byla 3. dnem na 12°C, tak při přendavání na konečné stanoviště se mi zdála poměrně dost "tuhá", přestože přitom normálně koukala a pohybovala se (pomalu). Předpokládám, že při těch malých pohybech během posledních 14 dní to nebude jiné a "ztuhlá" určitě bude. Jen mi přišlo divné, že nespí tvrdě a navíc mě při té kontrole předevčírem překvapily otevřené oči.

Dík

25.10.2005 00:17

zelva napsal(a):
Co na to říkáte?

Mě se líbí, a doufám, že "doladění" už nebude trvat tak dlouho, jako jejich zřízení. V každém případě je dobře, že tu takoví obchodníci jsou.

6.9.2005 23:27

milan napsal(a):
Ano, zákony, stejně jako výše zmiňovaný zákon jsou postaveny proti lidem, v tomto případě proti lidem i želvám. Přeji ti opravdu velmi rozumného úředníka. Tato možnost - čestné prohlášení o nálezu želvy - sice existuje, ale ještě jsem se s tím kladně nesetkal.
Jak píše gerry, tak se to v žádném případě nemůže týkat chovatele s větším množstvím želv, protože zde vznikne podezření z úmyslu a ve většině případů čestné prohlášení úředník nepovažuje za čestné. Podle mne to dopadne asi tak. Napíšeš čestné prohlášení, žádost k registraci doplníš fotografií identických znaků a odešleš na příslušný odbor krajského úřadu. Tam to podstoupí tak jako tak ČIŽP (Česká inspekce životního prostředí). Ta provede u tebe kontrolu, a pravděpodobně ti zvíře odejme a následně umístí do některého z útulků. Pravděpodobně tvoje argumenty, že se o želvu chceš dobře starat a že se o ni opravdu postaráš až do konce jejího (tvého) života, nebudou akceptovány. Taky tě asi nemine finanční postih, za neoprávněné držení chráněného živočicha, ale nebude vysoký.
Nechci vám zde předkládat špatný scénář, ale jen realitu. Taky se může stát, že se ti dodatečná registrace povede a tím se opravdu staneš za želvu do konce živata zodpovědný, protože v kolonce původ bude mít "U" - neznámý. Proto želva nedostane už nikdy vyjímku ke komerční činnosti a tudíž ji nebudeš moct nikomu jinému prodat. Zůstane jen a jen tobě a následně tvým dětem.
Určitě se ale o ni dobře postaráš.
V žádném případě tě nenabádám porušovat zákon, ale rozhodnutí jak naložit s želvou je jen na tobě. Jak říkal gerry, kontaktuj Agenturu ochrany přírody a krajiny, tam by ti měli poradit, ale výsledek bude v rukou jen u úředníka na OŽP (Odboru životního prostředí) na krajském úřadu.
Hodně štěstí.
Milan

Je to hlavně o lidech, já jsem byl před rokem v podobné situaci a řešil jsem zda želvu "legalizovat" nebo na sebe raději neupozorňovat. O želvu jsem přijít nechtěl a porušovat zákon se mi také nechtělo, zavolal jsem tedy na krajský úřad a příslušnému referentovi vše řekl aniž bych se představil. Jeho reakce byla ok., tak jsem ji nafotil, vyplnil formulář, přidal čestné prohlášení a mám klid. Nemusím se bát lidí, i když je ve výběhu a ostatním na očích.

21.4.2005 23:23

araara napsal(a):
Zdravím,poradími někdo,jak můžu vložit fotku do příspěvku.Když dám reagovat a vložím foto správného formátu a velikosti,tak zmizí a nic.Co s tím nebo je nějaká jiná cesta?

Fotky jsou zřejmě moc velké. Udávaných max. 500 kB je asi moc. Nejlépe je vložit foto do 100 kB.

19.4.2005 22:27

jenda napsal(a):
Napadlo mne využít možnosti zpestřování diskuze obrázky. Zveřejněte prosím nejzajímavější foto svého svěřence. Např. toto je můj gekončík noční při lovu.

... a pak kousla do prstu.

13.4.2005 02:02

milan napsal(a):
rád přiložím fotku, pokud to ale půjde. vyhazuje mne to s nějakou chybou. Napravím to později.
Milan

S vložením fotek jsem měl také podobný problém a zřejmě se jednalo o příliš velký soubor. Udávaných max. 0,5 MB je asi nadnesený údaj, lepší bude tak do 100 KB.

28.3.2005 15:05

pavoukoid napsal(a):
dle mého skromného názoru je to dobře,že se dají vkládat fotografie.

Já mám také k dispozici pouze běžný dial-up a fotky mi nedělají žádný problém! Na rychlost načítání stránek mají jen minimální vliv.

25.3.2005 22:58

gerry napsal(a):
Martine, vaše T.horsfieldi je na 100% samice, samec by měl ocásek ještě o mnoho delší.

Děkuji všem moc za odpovědi!

25.3.2005 22:58

Dobrý den,
prosím o pomoc při určení pohlaví této želvy.
Podle mého je to 1,0
dík

23.3.2005 21:39

sysel napsal(a):
otázka je: jak je velká?

Jedná se o 7-8 let starý kus. Váha je 0,5 kg, rozměry: karapax - 12,3 cm x 10,5 cm a výška želvy je přesně 7 cm. Přidávám celkový pohled