
czk
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 19. 1. 2019 11:01:01
Naposledy přihlášen: 23. 1. 2019 18:11:00
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Děkuji všem za příspěvky. Bohužel se to jako ve většině diskusí zvrhává v osobní útoky a narážky. Někdy není špatné respektovat a ctít názory ostatních. Jinak jste mě přesvědčili nebo spíše poučili, že se pokusím chovat Češky co nejlépe, zodpovědně, budu selektovat kvočny atd. Jako asi většina laiků jsem měl představu právě té kvočny s kuřátky a v dnešní bláznivý době si udělat radost, pomoci českému plemeni a mít z toho jak se říká radost, krásu a užitek. Vypadá to, že většina z Vás co to bere vážně má líhně, ale já bych to dělal právě hlavně pro tu radost a tak snad není nic špatného na tom, když budu mít na sezení například ty hedvábničky. Děkuji všem za rady a přeji vám hodně chovatelských úspěchů a hlavně tu radost a užitek, protože není nad to si sám vyprodukovat kvalitní produkty a ještě to spojit s pomocí tak krásné české drůbeži..
ladd
napsal(a):
Dobré kvočny jsou kočinky, orpingtonky, hedvábničky, brahmanky. Z lehkých sumatranky. Neberte ale zdrobnělé formy, vejde se pod ně pár vajíček. U plemen s rousy se může stát, že vajíčka rozbijí, brahmankám bych se tedy raději vyhnul.
Lepší je líhnout až od dvouletých slepic, které nesou větší vajíčka, u češek to podle mě platí dvojnásob. Pokud by jste měl nalíhnuto a až potom začala některá z “matek” kvokat, kohouti po ní by měli skončit na pekáči. Poněvadž asi nebudete vědět, kteří jsou její synové, měl by jste vyřadit kohouty všechny.
Ještě jak to bylo s tou kvokavostí a rozmnožováním slepic dříve. Každá slepice, pokud zanáší, po nanesení určitého počtu vajec začne kvokat a vysedí kuřata. Dříve to byl vlastně souboj mezi pozorností hospodáře a důvtipem slepice, jak hnízdo ukryje a že se při snášení neprozradí. Tato vlastnost by měla u selských plemen být zachována, tedy schopnost nanést množství vajec, které je schopna obsednout (+-15), vydržet 3 týdny inkubovat a přiměřenou dobu se o kuřata starat (6-7 týdnů). To mnohá lehká plemena nedovedou, když už začnou kvokat, nevydrží sedět 3 týdny nebo se o kuřata starají příliš krátce. Být dobrými matkami by češky, podle mě, měly umět. Rozhodně by ale neměly začít kvokat, pokud jsou jim z hnízda vajíčka pravidelně odebírána.
Díky. A teď tedy je už vhodná doba ke sběru násadových vajíček? Jak je nejlépe a jak dlouho lze uchovat, než mi něco začne kvokat? Nejvíce se nám líbí ty hedvábničky, tak půjdeme do nich. Bude to ale později asi až v druhé polovině roku, protože hedvábničky teprve musím sehnat. Kolik jich tak pořídit a i s kohoutem?
Tak díky všem za příspěvky. Píšete že sehnat kuřice je takřka nemožné. Mně se to po kontaktu nejbližšího chovatele kropenek z klubu podařilo celkem rychle na podzim. Podle toho co píšete si nedělám iluze, že mi prodal něco extra. Jak to má ale taky začínající chovatele poznat, když se teprve učí a nemá to ještě v oku, je rád že vůbec něco sehnal. Kde je možné ještě sehnat kuřice nebo ty násadovky kromě klubových chovatelů? Nemáte nějaké kontakty třeba na líhně?
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Jde o to, že užitkovost a kvokavost jsou vlastnosti, které jdou proti sobě. Slepice, která sedí a vodí kuřata prostě nenese, no.
A aspoň podle mého názoru by češka měla být nosným plemenem, tzv. s potlačenou kvokavostí. kolonka "kvokavá slepice" je už obsazená jinými plemeny, které mají oproti češce třeba tu výhodu, že mají zajímavý vzhled (hedvábky) nebo se pod ně vejde hodně vajec (kočinka, brahma) plus tahle plemena mají i výhodu v tom, že jsou krotká, takže kuřata neučí psí kusy.
jako kvočnu bych si prostě pořídila cokoliv jiného než češku, češku bych chtěla kvůli vejcím, a když to nesnáší, tak k čemu je češka dobrá? zase tak krásná není a patriotismus odsud posud.
A jak to tedy dělali kdysi naši předci, když třeba žádní hybridi nebyly ani líhně a chtěli samozřejmě co největší užitkovost, ale potřebovali, aby se taky ty slepice sami množily? Nebo už to takto bylo i dříve, takovéto selekce proti kvokavosti?
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Na tomhle se bohužel neshodnou ani samotní organizovaní chovatelé češek a jsou mezi nimi i tací, co tvrdí, že k selskému plemeni přece patří kvokání a odchov pod kvočnou.
Ale pak se můžeme divit tomu, že užitkovost toho zvířete je tam, kde je, takže někde ve sklepě. V zimě to nenese, v létě kvoká.
Tak správně by tam mělo být od všeho něco ne? Mně nejde jen o vejce, ale o zachování tohoto plemene a chov hlavně pro radost a svou potřebu. Četl jsem, že právě češky nesu i v zimě, pokud se nemýlím..
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Důsledek "skvělé" selekce v chovech Českých slepic(abych nekřivdil, tak nejen u nich). Dnes málokdo selekci provádí na exterier, natož na kvokavost. Vše co se vylíhne je chovný a co ne je na prodej, jak jinak, samozřejmě do chovu.
Ještě před patnácti lety kvočny u češek téměř nebyly...blíží se doba, kdy bude kvanta češek romanticky vodit kuřátka a při nich bude nutné chovat hybridy aby byly vejce pro rodinu, protože slepice, která kvoká a vodí kuřata, nenese.Kvokavost se silně dědí a zvlášť po kohoutech je snadné si tak zamořit chov během jedné sezony. Odšlechtit to ale trvá mnoho let, při tak omezené genetické pestrosti, jaká je u populace Českých slepic, je to ale prakticky nemožné. Dřív to věděl každý hospodář a PROTO mají dodnes všechna užitková plemena ve svém standardu napsáno- kvokavost nežádoucí.
Kvočny prostě u užitkových plemen do chovu nepatří a je nutné je nekompromisně vyřazovat z chovu. Pokud má někdo potřebu odchovu pod kvokající češkou a cítí se být patriotem co chce češky podpořit tím že je chová, měl by to dělat pořádně a s odpovědností. V opačném případě je to spíš kopání do odkazu a úsilí našich předků.
Díky za příspěvek. Já bych to právě rád zodpovědně dělal :-) Nejde mi ale o nějaký velkochov, jen produkovat kuřice pro svou potřebu a případně i na prodej ostatním chovatelům se zájem o chov těchto slepic. Když už to budu dělat, tak proč si s tím nevyhrát a nědlat to zodpovědne, aby to mělo nějaký smysl..
horal
napsal(a):
Já jsem měl české kropenky zlaté i stříbrné a mohu vám říci, že zvláště zlaté od května do srpna kvokali v jednom kuse. Občas jsem je i využil jako vodící kvočny, že dostali kuřata z líhně a až na jednu mi je pokaždé vzaly. Jenom jednou jsem ji podložil vajíčka a v pohodě vyseděla. Přitom jsem nedával žádné podpůrné prostředky, i když někdy stačí do krmení přidávat ječmen ať už celý, mletý anebo naklíčený.
Díky, tak to jste mi udělal radost, zatím jsem četl že sami většinou nic nevysedí, ani moc nekvokají :-)
Zdravím. Vloni jsem se nadchnul, že budu chovat původní české plemeno slepic. Doposud jsme chovali pouze hybridní slepice. Až se všude píší skoro nevýhody, ČZK se mi velmi líbí a rád bych je čistokrévné choval a postupně nahradil naše Moravie, Dominanty..Ač se píše, že se špatně shání, vloni jsem skrz klub chovatelů českých slepic objednal kohouta a domluvil mi i dvě kuřice. Letos bych je rád i odchvával, nejlépe přirozeně pod kvočnou. Co jsem ale četl, tak je to docela problém, že ČZK nekvokají, ani moc nesedí, že je lepší líheň nebo pod jinou drůbeží. Což mě docela udivuje, čekal jsem, že u takto starého plemene to nebude oproti hybridům problém. Určitě by se nám to líbilo více, když by kolem domu chodila kvočna s kuřátky. Mají i nižší užitkovost, ale já je chci mít hlavně pro radost a proto, abych přispěl k zachování této krásné drůbeže. Máte někdo zkušenosti s přirozeným odchovem? Děkuji