Daniela Lipová

Moje příspěvky

13.8.2020 14:05

U nás v okolí je jedna paní, která provozuje ,,přírodní jezdeckou školu''. Představa je taková, že se tam jezdí na parelkach a padech nebo jen bez sedla a na nakrcaku. Sedla ani uzdecky nemají. K dispozici má pro jezdce 4 poníky a 1 velkého koně. Lekce stojí 200 Kč a na hodině jsou najednou 4 děti. Není to jen ježdění, ale i práce s koňmi ze země.

Nicméně realita? Ty děcka neumí v podstatě nic. Sed je katastrofa, koním drncaji do zad. Ovládání koně je tahání za parelku ci nakrcak. Nikdo je nenutí pilovat sed nebo ovládání koně. Jednou jdou skákat, jindy jezdit slalom nebo na vyjíždku.

Nemám moc ve stáje nabízející bezudidlovy a přírodní výcvik důvěru. Doporučuju ti se učit jezdit v kvalitní škole s udidle a za pár let si můžeš pořídit vlastního a jezdit si ho bezudidla nebo si nějakého pronajmout.

Nicméně pokud na bezudidle trvas už nyní, bude to chtít hodně pevné nervy při hledání stáje

12.8.2020 14:40

Za mě souhlasím s ježděním bez trmenu. Také mi pomáhá si představit, že nám na nohách závaží, které mi je táhne dolů. Ale nejen paty. Celé nohy.

10.8.2020 19:25

Přes léto jezdím od 8 ráno. Nosím kožená perka, neoprénové minichapsy, funkční rajtky, funkční tričko s krátkým rukávem, lehké bavlněné rukavice, bezpečnostní vestu a samozřejmě helmu. Co se týče oblečení, za mě jedině funkční, ale ne každému je pohodlné.

21.7.2020 20:17

Zažila jsem, že kůň nesnášel chytání ve výběhu. Pamlsky ani dobroty nepomáhaly. Naučil se je sežrat, aniž by ho člověk chytil nebo dal jednoduše přednost volnosti před zradlem. Po nějaké době jsem zjistila, že nemá rád, když se za ním lidé pomalu plíží, dělají že nic a pak se ho rychle snaží chytit. Je z toho zmatený a nervózní. Jakmile jsem šla přímo k jeho hlavě, ohlávku s vodítkem nijak neschovala za záda obvykle se chytit nechal. Poté dostal odměnu. Pamlsky jsem ale nevytahovala dřív, než jsem ho pevně držela.

14.7.2020 20:43

sisi58 napsal(a):
Jméno stáje?
Pokud si za svým tvrzením stojíte. Nebo fotečky. Děvčata se určitě pochlubila na sociálních sítích.
3 - 6 x DENNĚ ?

Jméno stáje psát nebudu. Ty holky nijak extra neznám, jen jsem se s nima občas pozdravila a jestli mají fotky někde nevím.

Ale ano, koně tam jezdili opravdu strašně moc. Běžně se stávalo, že na konci školního roku před začátkem krátkého volna pro koně byli z 8 koní pojizdni tak 3. Pár let poté, co jsem stáj opustila se to sice mírně zlepšilo (koně jezdili cca 1-4x denně). Bohužel, teď tam začaly tábory a když je na táboru 20 dětí na 8 koní, každé jezdí 2x denně a po táborech se ještě dávají jezdecké lekce pro veřejnost....

Kontrola tam už na udání byla, ale žádnou pokutu neulozila a vyloženě problém s ničím neměla. Nejspíš to majitel nějak okecal.

14.7.2020 07:50

Já zažila něco podobného. Poté, co majitelé za koně přestali platit, začal ustajovatel koně používat do jezdeckého kroužku. Kobyle je 20 let, má problémy s nohama a občas kulhá. Nicméně jelikož je dopredna je u dětí velice oblíbená a jezdí 3-6x denně.

A pořádání kroužku v této stáji je taky bez jakýchkoliv oprávnění. Bezpečnost se mic neřeší. Ještě před rokem a půl jsem zažila, že trenér povolil jet 13 a 11 let starým holkam jet bez sedel a jen na ohlavakach na vyjížďku. Bez helem, vest, samotné bez dospělého.

26.6.2020 18:11

U nás se v pátek staví parkur a závody se jezdí až v neděli. V sobotu je závodiště otevřené pro lidi s koňmi, kteří se právě chtějí rozkoukat.

Vše se samozřejmě musí předem domluvit a někdo z pořadatelů je tam jako dohled, aby se něco nestalo.

Běžně nám i dovolí si krátce zatrenovat jak na opracovisti tak i si skočit některé skoky ze závodního parkuru (s tím, že trať jaká se den na to pojede ještě není posatevna, pouze jsou skoky náhodně umístěné do prostoru).

Zkuste se optata, jestli by to taky tak nešlo. To by pro vás bylo ideální.

23.6.2020 21:10

Já to chápu tak, že navazneje když člověk skočí poslední překážku základního kola a hned pokračuje v kurzu rozeskakovani.

Naopak klasické je, když po projetí cílem základního kola odejde startující z kolbiště, první kolo dokončí všichni a pak teprve jdou všichni na rozeskakovani.

20.6.2020 15:07

Knížky jsou fajn Elena a také Sarlota.

13.6.2020 19:27

Používám klasické funkční leginy. Nejsou to rajtky jen obyčejné leginy na sport. Na léto super, je v tom daleko menší vedro. Navíc absolutně nesnáším grip a ni cokoli co má jezdce ,,držet v sedle'' . Dají se sehnat okolo 300Kč, takže jsou i daleko levnější...

30.5.2020 17:29

U nás to je 1,2 ha pro 5 velkých koní. Ale jsou jak ve výběhu tak v boxech. Výběhy jsou pouze travnaté.

22.5.2020 20:30

Dobrý den. Ráda bych se naučila poznat jestli vysedam na správnou nohu v klusu, aniž bych se musela podívat. Když se podívám, samozřejmě to poznám. Zkoušela jsem to poznat i v jiných chodech. Při stání téměř vždy poznám, která noha je víc vepředu nebo vzadu. V kroku se mi to také docela poznat daří. Ve cvalu poznám, když krizuje a nekdy když jede na špatnou, ale kde je kdy jaká noha nepoznám.

Máte nějakou pomůcku, radu nebo tip jak se to naučit poznat?

Předem děkuji.

15.5.2020 11:30

A v té stáji kde jezdis nejde mít koně v pronájmu nebo v částečném pronájmu? Hodně by ti pomohlo, kdybys ses musela třeba rok o koně starat. Každý den vykydat, několikrát denně krmit, o koně se starat a samozřejmě i jezdit. Možná by ses potom rozhodla že toho koně tak úplně nechceš.

Já mám takhle koně v částečném pronájmu. Starat se o koně (kydání, krmení, atd.) pro mě problém není a baví mě to. Pro mě osobně je největší výzva koně zvládnout jezdecky. Je to plnokrevník, který rád zkouší co může a co ne. Je to najdnou rozdíl, když takového koně jezdis sama. Co ho naucis nebo co mu jednou projde bude zkoušet dál.

Nebudeš se bát nasednout znovu na toho vyhazujíciho koně, který s tebou utekl? Jsi schopná ho to odnaučit? Já jsem to třeba nakonec jakž takž zvládla, ale neříkám že to bylo a je snadné. Naopak.

Ať si koupíš jakéhokoliv ponyho, charakter a chování koně určuje jezdec. Ať bude sebevíc hodný, po case study si ho můžeš pěkně zkazit.

14.5.2020 15:09

Normálně v Kutilovi. Mají velký výběr. Ale asi vás zklamu pokud si chcete něco vyrábět s tím, že ušetříte. Normální parelka v obchodě vás stojí 100 Kč. Lana o tolik levnější nejsou, vyjde vás potom ta parelka třeba na 80-100 Kč. Ale hlavně pokud to neumíte, špatně vyrobenou věcí uděláte víc škody než užitku :/

14.5.2020 15:05

Já jezdím s tou od Kentauru. Je celkem tenká, kůň se v ní nepoti. Za me spokojenost.

12.5.2020 18:56

Nevidím na cukru nic špatného pokud koni chutná. Sestry kůň například cukr vyplivnul. Stejně jako ten, kterého jezdím já, odmítá salát. Ale máme ve stáji i koně popelnici, který sežere i to co nemá.

11.5.2020 18:17

Obecně k utlumení nárazů jezdce na hřbet koně nebo k dovycpání nepadnoucího sedla.

Za mě je lepší mít opravdu perfektní sedlo, které sedí koni po každé stránce a pak stačí obyč podsedlovka.

Diskusní téma - Sedlo
11.5.2020 18:10

Taky jsem nedávno sháněla. Na internetu jsem si prohlížela všechny možné vesty. No nakonec jsem to vyřešila tak, že jsem si zajela do jezdeckých potřeb a rovnou zkoušela. Paní prodavačka mi na místě řekla ať si udělám několik drepu, zkusím se projít a proběhnout. Potom mi dovolila si sednout do vzoroveho sedla a zkusit si plný i lehký sed. To je za mě nejlepší, protože ať kdo radí co chce, vát ta vesta vyhovovat nemusí.

Ale pokud chceš doporučení tak za mě jsou absolutně nejlepší vesty od Kentauru. Mám od něj vestu sama (přesný typ netuším, cedulky jsem ustrihala). Mají ji i některé kamarádky a všem nám vyhovuje. Konkrétně je ještě dobrá bezpečnostní vesta Ritta.

Ještě takové malé doporučení. Pokud budeš mít nastavitelnou vestu určitě si vyber nastavení na sněřovani. Ne na suchý zip. Ten se ochodí a navíc se do něj zachyta seno a sláma.

8.5.2020 20:51

Thiedemann. Paní u nás ve stáji go používala jako trošku mírnější variantu thiedemannu. Narozdíl od něj, by se ale nemělo řadit k pakam.

8.5.2020 16:39

Znám ne přímo v Plzni,ale v Uhercich,což je vedle Nyran. Je to dobrá stáj a s kvalifikovanou trenérkou. Mají i 4 poníky pro menší. Určitě doporučuji.

https://vozkovi.estranky.cz/clanky/tabor-terminy-a-ceny-behu-2018.html