faatin

Moje příspěvky

5.11.2020 14:56

Určitě zkuste, možná budete mile překvapen :)

4.11.2020 15:55

Myslím, že toto je zajímavý podnět k diskuzi.
Koně máme ve standardních boxech cca 10 m2, tam počítám průměrně pytel týdně - samozřejmě ta proměnná je zde docela důležitá, čistotný kůň ani ten jeden pytel potřebovat nebude :)

Jestli se nepletu, tak na štontu nemá kůň šanci "roztahat" koblížky po celém boxu, takže se bavíme o prostoru maximálně 2 - 3 m2 kde kůň vykonává svou potřebu, tudíž právě Vaše spotřeba by byla mnohem menší.

Dovolila jsem si to tedy jen tak pro zajímavost spočítat a vůbec Vám nechci tvrdit, že podestýlání slámou je špatné.

Pokud tedy vezmu v potaz, že má Vaše stání minimální rozměry dané zákonem, pak má cca 5 m2. Na prvotní zastlání to znamená 4 pytle x dva koně = 8 pytlů do začátku. Pokud se budu řídit pouze informacemi od výrobce, pak dle hodnot jsem vypočítala, že budete potřebovat na týden čtvrt pytle na koně, tj. 1/2 pytle týdně na dva koně. Takže cca 12 pytlů na šest měsíců. Nebudeme troškařit a u koní je vždy lepší mít nějakou zásobu, tak k celkovému počtu přidáme ještě pět pytlů jako rezervu.

25 pytlů = 3 925 Kč (i s dopravou přímo k vám na paletě)

Pokud to rozpočítám do šesti měsíců pak vás koníci měsíčně vyjdou na sedm stovek, to není tak strašné, ne?
Vy si ulehčíte práci, koňským plicím ulevíte co se týče prachu a sporů plísní a hlavně, co by bylo důležité pro mě, ulevíte jejich kopytům stojícím celou noc bez pohybu.

Jak jsem psala nahoře, nechci Vám nějak vnucovat můj názor a nechci Vám tvrdit, že je sláma špatně, protože pokud bych měla dostatečné prostory na uskladnění, pravděpodobně bych nikdy nepodestýlala ničím jiným. Štěstí v neštěstí mě dovedlo právě ke Granofytu a já si nemůžu stěžovat. Já jsem spokojená, koně taky a jen proto bych byla ráda, kdyby bylo spokojených více lidí a koní, tak to zkuste promyslet (třeba jen jako experiment) :)

4.11.2020 13:17

Granofyt se po navezení do boxu postříká/poleje vodou, tak se peletky rozpadnou nabydou na objemu a promění se na měkoučkou vrstvu, takže koně si naopak lehají rádi (bohužel se i rádi válejí, to beru jako velké, ale bezvýznamné mínus, kůň je pak jak řízek rovnou ready do oleje :D)
Počůraná místa zhnědnou a podestýlka se srazí na podobné bázi jako kočkolit, takže je jednoduše vyberete místovacími vidlemi.

Dle potřeby, cca jednou za týden, přidáte do boxu jeden pytel tj. 14 kg, ten můžete, ale už nemusíte máčet, koně ho právě rozšlapou a peletky se rozpadnou.

4.11.2020 12:35

Piliny zní sice "pohádkově" ale je to docela věda. Sepíši vám takové moje pozorování z praxe :)

Ceny budu dávat do uvozovek, protože to záleží na Vaší finanční situaci a někomu připadá něco levné, jinému zas ne.

Sláma
+ snadno dostupná
+ "dobrá cena"
+ pokud není kůň komplet bordelář, pak místování zabere max 10 minut
+ dobře a relativně rychle kompostovatelné
+ občas místní JZD jsou svolní a hnůj odebírají
- nedávala bych přímo na beton, kůň se velmi rychle prošoupe až na zem a pak leží na studeném
- koně jí žerou
- náročné uskladnění a manipulace s balíkem
- prašnost
- velký objem hnoje
- pokud krmíte volně senem ze země, budete plýtvat, protože smíchané seno se slámou už žrát přeci nebudou :D

Piliny
+ méně prašné
+ pokud máte truhláře/pilu pak levné
+ místování i s koněm bordelářem max 10 min
+ dostatečná vrstva může být i na betonu
+ pokud dobře prosejete, pak je minimální plýtvání
- pokud nemáte truhláře, pak vyjdou pytle "draho"
- dřevo se rozkládá mnohem déle než sláma, proto kompost ano, ale pomaleji
- JZD vám piliny nevezme
! na první pohled piliny vedou, že? Ale má to dva háčky, na pile vám skoro nikdy nedají čisté piliny, budou tam ostré odřezky a štěpy, takže pokud nechcete riskovat zranění, budete přebírat a přebírat. Je důležité z jakého dřeva je dostanete, dřevo nesmí být chemicky ošetřeno! A sice většinou je koně nežerou, ale výjimky potvrzují pravidlo a pokud se tím kůň futruje, může z toho být velký problém!

Za mě rozhodně nejlepší varianta je Granofyt - slaměné peletky.
+ bezprašné
+ snadné místování
+ snadná manipulace a uskladnění (dodávají se v 14 kg pytlech)
+ cenově vychází podobně jako sláma
+ díky důkladnému prosetí podestýlky máte minimální odpad
+ tím, že je to sláma, akorát v jiné podobě kompost máte hned :)
+ JZD si hnůj berou rádi (tím, že je sláma na malé částečky, rozpadá se okamžitě)
+ může jít i na beton
+ tím, že je to sláma můžou to koně žrát - a taky že po prvním nastlání budou :) ale během chvilky je to omrzí a už si na to ani nevzpomenou, slibuju
- objednávání z internetu a doprava


Doufám, že jsem alespoň trochu nastínila problematiku a že si vše lépe představíte.

Samozřejmě je to trochu předčasné, pokud ještě koníka nemáte a tudíž nevíte ty individuální nuance konkrétního koně, ale věřím že udělat si plán s několika možnostmi není vůbec na škodu.

4.11.2020 10:25

Dobrý den,
covidová doba mě nutí přemýšlet nad možnostmi jezdeckého kroužku. Mám takovou vizi - Dětský jezdecký kroužek, děti max 12 let, kroužek nejen o ježdění, ale hlavně o péči o koně, stáj, pastviny. Ráda bych dětem, ale i rodičům nastínila radosti i starosti vlastnictví koně.
Z vlastní zkušenosti vím, že přechod ze školního koně na vlastního je velmi stresující, i když se to možná na první pohled nezdá. Ráda bych vedla děti směrem, že kůň nefunguje, že přijdu na jezdeckou hodinu, zázrakem se kůň sám přivede, vyčistí, nasedlá, já si odjezdím a pak se opět zázrakem obstará. Chtěla bych, aby děcka věděla, že se musí vykydat, nakrmit, prostě je nenásilně vést k vědomému chovu koní.
A teď k mé otázce, předpokládám, že nejsem jediná, koho tato myšlenka napadla, proto bych se ráda zeptala, zda máte někdo s takovým kroužkem zkušenosti. Co je k tomu potřeba? Jak po papírovací stránce, tak po mé, je nutné vzdělání, osvědčení?

Děkuji za Vaše zkušenosti

5.12.2018 22:41

Dobrý den,
myslíte, že je toto krmení vhodné pro dříve schváceného koně? Pokud ano, v jakém množství byste dávali?
Děkuji

Irish Mash - Krmivo s tradicí

Složení:
Pšeničné otruby, ječmenné vločky, směs olejů ze semínek (lněné semeno, slunečnicové semeno) 9,2%, celozrnné ovesné vločky 9,0%, kukuřičné vločky, melasa z cukrové řepy, jablečné výlisky, řízky z cukrové řepy, travní řezanka sušená teplým vzduchem, slupky vinné révy, jablečný sirup, pivovarské kvasnice 1,4%, sůl, pšeničné klíčky, sladová kvasnicová mladina 1,0%, směs olejů (lněný, slunečnicový a z kukuřičných klíčků) lisovaných za studena 1,0%, extrakt z jader vinné révy, kukuřičné klíčky, koriandr 0,5%, vápník z mořských řas.

22.4.2018 11:59

Dobrý den,
bohužel, jedoouška je dělaná pro páku a podbradní řetízek, opravdu to má smysl, jinak působí tlak. Normálné uzdečka je pro stihlo a podbradní řemínek. Tak to prostě je, nejde to kombinovat, protože uzdečka s pákou nepůsobí správným tlakem, zatím co jednoouška se stihlem padá. Takže rada? Buď dejte třeba jen baby páku nebo si kupte nornální uzdečku.

17.4.2018 12:34

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
To je milé, chcem jej povedať, že nekŕmi dobre, ale neviem prečo

Musli je založené na bielkovinách, takže kombinovať s ovsom by sa teoreticky mohlo, olej je čistym zdroj- a najlepší(!) zdroj energie, akurát neviem, či aj nejako ovplyvní tú výmenu. ale keďže nepíšete jednotlivé množstvá, tak sa naozaj nejako nedá povedať, že by to nebolo dobre.

Hahaha, takhle jsem to nemyslela :D, chápete, svoje koně krmím čistě müsli a prostě nikdy by mě nenapadlo smíchat oves s müsli. Ale jestli je to v pořádku, tak děkuji za rady! :).

16.4.2018 22:36

Dobrý den,
známá má qh valacha, valach je sportovní kůň, trénink 4 - 5 x týdně přibližně hodina reiningového tréninku.
Krmí ho https://www.hippolyt.cz/hlavni-krmny-program?tabpage=15&taboffset=0&ts=1&epc=HKP6
plus oves a teď při přesrstění lněnný olej. Připadá vám to v pohodě? Mě se to nezdá takto to mixovat, ale ve výživě se nevyznám, tak jí nemůžu říct co je špatně, proto píšu o radu. Dík!

30.3.2018 21:56

Zdravím, jestli klisnu jezdíte na tomto udidle, známém jako "baby" páka:

http://www.equiwest.cz/Korekcni-baby-paka-d391.htm

Což je velmi ostré udidlo pro už lépe přiježděné koně, má sice ty ramena kratší, ale díky tomu "portu", který tlačí na patro koně je pro Vaše potřeby zcela nebhodné.

V případě, že jezdíte pod nějakou asociací s danými pravidly, musíte se nimi řídit.

V případě, že ne, což očekávám podle dotazu, tak bych opravdu volila udidlo stihlové, pak už je to jedno, zda D nebo normální, možná můžete zkusit dvakrát lomené. A k házení hlavou a opírání do udidla, to by nemělo být tím udidlem (jestli vše správně sedělo, bylo na spávném místě v té hubě, nemáte příliš tvrdou ruku a tak), je to spíš kobylky zlozvyk a řešila bych to jako samostatný problém.

30.3.2018 21:46

Dobrý den,
Rozhodla jsem se diskuzi obnovit, pro ty, kteří mi poradili, ostatní co měli zbytečné poznámky na téma "utratit či ne" a "množení" ještě jenou Vás žádám, abyste se do diskuze nezapojovali. DĚKUJI

Pejskovi je sedm měsíců, je to zdravý, přátelský, hravý a moc milý psík. Když do direčky nestrká jazyk, ani to není poznat, takže uvidíme zda to vubec budeme řešit operativně. Bude nás čekat tedy jen kastrace, kterou podstoupila i jeho matka, takže už nikdy štěňata nebudou. (Protože i přes opradvu důsledné hlídání, dvoje dveře, se prostě nějak museli spojit, takže už nechceme nic riskovat.) S pejskem, jak jste někteří psali, který se bude jen trápit, začínáme běhat agility, je moc nadaný a rychlý.

Takže pro všechny: Neřiďte se vždy vším co Vám říkají druzí, Jerry je zdravý pejsek s chutí do života, který si vybojoval.
A moc děkuji za rady těm, kdo chtěli poradit a né si rýpnout. Díky!

2.10.2017 15:22

Děkuji za komentáře. Rozštěp mu do tvrdého patra nezasahuje, jde opravdu jen o kosmetickou vadu.

Bodlinka: Máte s rozštěpem nějakou zkušenost? Nemyslím utracení, ale odchování takového jedince?

Pro ostatní, prosím zkuste si znovu přečíst poslední větu mého příspěvku. Občas mě věci udivují... Věřte mi, že nejsem žádný množitel, štěňata opravdu nebyla plánovaná.
K penězům, jsou to mé finance, myslím že je raději nacpu do bezcenného vořecha než například do cigaret, které jsou společností uznávané a bezproblémové, ale zachraňování zvířete, které v dospělosti nebude mít žádný problém, jde evidentně mnoha lidem proti srsti. A k rozhodování po narození štěněte, máte pravdu bez dokrmování/chirurgického zákroku by nepřežilo, ale nepřežilo by úplně stejně jako miminko s rozštěpem. Někdo si myslí, že pes, potažmo zvíře se nedá srovnávat s lidským životem. Ne, je to zachraňování chudáčka jako zachraňování lidského chudáčka. A víte co je nejlepší, ti lidé taky potom mohou žít plnohodnotný život a rozštěpové geny přenášet vesele dál.

To je můj názor, náš pejsek může žít stejně jako vaše štěňata, má na ten život nárok jako každý jiný, když bude bojovat, místo tu pro něj je.

2.10.2017 09:32

Dobrý den,
máme čtrnácti denní štěňátko křížence pudlík x čivava, bohužel se nám narodilo s rozštěpem pysku, rozhodli jsme se pro variantu dokrmování, štěndo zatím bez problémů funguje, ale přichází nám starosti co potom. Rozhodně si ho chceme nechat, ale to znamená kastraci, nejen kvůli tomu že má ten rozštěp v genech, ale vlastníme jeho matku i otce a chceme předejít možným problémům. Plus bychom mu chtěli nechat tu pusinku spravit, aby neměl díru do tlamičky. A teď přichází ten dotaz, nemáte někdo s plastikou zkušenosti? Zatím jsem to s veterinářem neřešila, je příliš brzy, ale zajímali by mě Vaše postřehy z odchovu rozštěpových štěňátek, popřípadě zda by bylo vhodné spojovat ty dva zákroky dohromady, nechci aby podstupoval zbytečně moc anestezií, ale zase se bojím, že dvě operace respektive hojení je pro ten organismus příliš. Děkuji za odpovědi, popřípadě kdyby něco zajímalo Vás, ráda pomůžu. Jenom si prosím nechte poznámky o tom že jsem ho měla nechat utratit, jsou nemístné :).