
fuxa
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 10. 6. 2015 17:40:24
Naposledy přihlášen: 19. 6. 2016 21:18:11
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Fenka má diagnostikovanou cukrovku cca 3 měsíce. Čekali jsme na to, až se jí upraví hodnoty a troche přibere (jelikož hodně zhubla). Fenka přibrala 5 kilo a hodnoty měla cca kolem 14 glukozy v krvi. V tuto chvíli (jelikož předtím měla 22-30 glukozy v krvi) jsme usoudili, že je vhodná doba na kastraci, jelikož by jí to mohlo pomoci. Čekali jsme 3 měsíce než se stabilizuje a bude vhodná operace, která je v jejím stavu velmi důležitá a naší poslední nadějí, že by jsme jí nemuseli píchat inzulín 2 denně a stav se jí zlepší.
Pan doktor je kapacita, rozhodně nic nezanedbal. Ve stavu v jakém byla operovaná to zkrátka byla ideální doba vzhledem k jejímu předchozím stavu. Pan doktor usoudil že je správný čas.
Myslím si, že u starší fenky s diabetes nemůžene očekávat den po operaci zázraky. Lehavá není, chodí a je zvídavá.Má pořád žízeň, ale na to mě pan doktor upozornil, takže jí hlídám a dávám jí jen menší množství pravidelně jednou za hodinu a teď to zatím naštěstí funguje - fenka nezvrací a konečně se rozhodla odpočívat (oproti noci, kdy každou hodinu zvracela vodu a pořád nervozně pochodovala sem tam).
Teď jsem udělala vývar a ten naštěstí neodmítla. Příjde mi, že se jí po něm ulevilo, takže ho budu ředit s vodou a zatím jí podávat vývar než se rozežere. Mluvila jsem s paní doktorkou z z jiné non stop kliniky, čekám až na dolnoměcholupské pobočce budou ve 3 hodiny a zavolám jim na konzlutaci. V případě že to bude nutné jí tam vezmeme na infuzi. Je to pobočka veteriny, kde jí operovali - a kde je možnost hospitalizace a tam se o víkendu máme obracet.
Prý je jasné vzhledem k tomu, co vše ji píchli - že jí není dobře.Je to holt starší fenka s cukrovkou a její pooperační stav nebude stejný jako u zdravé mladé fenky. Je potřeba ji sledovat a podávat ji pravidelně tekutiny. Fenka není apatická a lehavá. Naopak je zvědává a pořád by pochodovala.
Zvracení mě vyděsilo a nevěděla sem zda jí píchnout inzulín, když nic nejedla.
Do operace jsme šli s rizikem, ale byla to naše jediná šance na zkvalitnění jejího života.
Ahoj,
máme fenku s diabetes, nezabíral jí inzulín a tak jsme ji včera nechali na doporučení lékaře vykastrovat. Můj doktor dnes neordinuje a na pobočce v Měcholupech jsou až od 3. :/
Po probuzení z narkózy měla hroznou žízeň (navíc díky cukrovce a vysokým hodnotám měla žízeň pořád i před operací) a neustále chodí po bytě a hledá vodu. Dávám jí pít menší množstvi vždy tak jednou za hodinu, mezitím ale kňučí a chce neustále pít. Jenomže všechnu vodu následně zvrací.
Teď se to trošku uklidnilo, nezvrací takové množství jako v noci a ne tak často. Ale nechce nic jist, vždy si čuchne a odmítne (a to je jinak brutální žravka). Nejedla tedy včera (díky hladovce před operací) a dnes taky nic.
Takže řeším teď, zdají mám píchnout inzulín. Měla ho dostat v 8 -9 ráno po jídle, ale když nic nesnědla, tak mám trochu strach. Cukr jsem jí vak měřila a má neměřitelnou hodnotu - nad 30. Je to nejspíš proto, že včera po operaci večer inzulín nedostala (pícháme jí dvakrát denně).
Tak nevím - píchnout - nepíchnout?
Ahoj, napíšu ti svou zkušenost.
Mám fenku amerického staforda, je jí 7 let. Vše to začalo právě častým močením. Nebylo to nějak extra poznatelné že by močila venku častěji než obvykle.. Poznatelné to bylo až ve chvíli, kdy to nevydržela přes noc a načůrala vždy do chodby. Začalo se to stupňovat že to zažala dělat i chvíli po tom, co byla venku a my byli doma (dřív by si to nikdy nedovolila) - tak zašla na místo kde na ní nebylo vidět a prostě udělala loužičku. Postupně jsem si všimla, že ta moč je extrémně lepivá, špatně šla vytřít a hadr se mi k tomu přilepoval. Měla jsem doma papírky pentaphan a tak jsem ho použila. Vyšlo jí že má vysokou glukózu plus kentony. A bylo to. Po návštěvě veterináře jí byla diagnostikována cukrovka. Už se s tím pereme několik měsíců a dopadlo to tak, že jí dvarát denně pícháme inzulín, fenk nám oslepl a zhubla 20 kilo. Bylo nám řečenom že je to na utracení.
Pereme se ale dál po výměně veterináře a začíná opět prospívát.
Poku ti můžu dát radu. Jestli není fenka vykastrovaná, určitě tuto možnost silně zvašte. Kup si diagnostické papírky pentaphan a změř jí moč a podle toho jednej dál. Přestaň jí krmit krmivem, které obsahuje obiloviny (pokud jí tak krmíte).
Ahoj,
poslední týden máme s pejskem problem. Už je to 3 den po sobě co jsem si všimla, že fena vždy při krmení nechá cca hrstku jídla a během 10 minut vyžaduje pustit na zahradu. Po puštění se vždy pomalým krokem dopraví do spodní zahrady kde na ní není vidět a vyhrabe si díru do který následně vyzvrací vše co právě snědla a potom ji čumákem zahrabe. Potom jakoby nic příjde do kuchyně a sežere zbytek z misky, který si tam předtím nechala. A samozřejmě po chvíli zažne žadonit další jídlo, protože má hlad.
Jelikož je na inzulínu, nemůže se stat, že by nic nesnědla, jinak by hrozil hypoglykemický záchvat.
Porce dostává jako vždy, odmřené její váze a zdravotnímu stavu.
Po tomto zjištění mi došlo, že již tak cca týden jsem si na zahradě všimla vykopaných dir se zvratkama. Myslela jsem si že je to buď od psa soused ze sejného baráku, který taky využívá zahradu a nebo od koček, které sem v noci chodí šmejdit.
Docela mě to vylekalo. Jinak je v pohodě, chová se normálně. Nemůže to mít psychické? Co mám po tomto zvracení nejlépe dělat, mám jí dat znovu porci - ale menší, nebo jak to řešit? Jíst musí kvůli inzulínu. S panem doktorem jsem včera mluvila a zítra mám jít na kontrolu.
Nemáte někdo s něčím podobným zkušenosti?
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Takže obiloviny vám zakázala a krmit máte těstovinami? Ihned jděte jinam.A ty bylinky zkuste, když nepomohou, tak neublíží.
S tím krmením si vážně nevím rady. Zákazala všechno kromě těstovin. Uvažuju nad těmi hillskama, ale nechce se nám krmit jí pouze granulemi... Navíc to začíná být poměrně finančně nákladné, inzulín, papírky do glukometru a ještě kupovat ty diabetické granule. Ale s tím se nedá asi nic dělat. Přemýšlela jsem nad alternativama, ale nevím si už rady.. Ty těstoviny jí nemohou dělat dobře..
lev
napsal(a):
Změňte veta, dnes už se neléčí systémem pokus omyl. Ale možná s tou kastrací by se mělo počkat, až se hodnoty ustálí, protože cukrovkářům se všeobecně vše velmi špatně hojí. A v těhle vedrech ?!
To právě řekla i ta nynější veterinářka, že se s kastrací má počkat, až se stabilizuje její stav, navíc opravdu hodně zhubla (z 38 na 20), aktuálně má 22. Tak asi i proto´, ale já se teď vážně bojím, aby jí to nedodělalo do té doby tu slinivku... nejspíše bude nejlepší vyslechnout si názor jiného veta.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Normálně změňte veterináře, protože tenhle očividně neví, co s tím.
Pokud se nedaří snížit hladinu glykemie inzulínem dávkovaným "od oka", tak se nekrčí rameny, ale fena se hospitalizuje a inzulín se dávkuje podle stanovených glykemických křivek. Na těhle dávkách může být klidně předávkovaná - výsledkem je reakční hyperglykemie, Somogyiho efekt. Nebo u ní prostě vybraný inzulín (je jich víc druhů) funguje jen velmi krátkodobě a je potřeba ho změnit.
Že má začít hárat je úplně jedno, to kastraci nebrání. Sakra, kastrujte fakt co nejdřív, v říjnu už bude slinivka mrtvá. Další důvod, proč změnit veta, ono fakt není problém kastrovat klidně i háravou fenu.
Co se cushinga týče, nebo vlastně obecně, pokud chcete nějaký test a veterinář řekne, že je to drahé a zbytečné, tak se fakt obraťte na nějakého, který si chce vydělat nějaké peníze, ne? Pitomý screeninghový kortizol/kreatinin z moče stojí pár korun.
Máme caninsulin, paní veterinářka nám jiný nedoporučila, že s nimi má špatnou zkušenost.
Nebudu na nic čekat a zajdu s ní v pondělí do altavetu, tam by mi snad měli pomoci odborněji. Mají tam i hospitalizační boxy, tak v případě nutnosti... fenka ale viditelně prospívá, je aktivnější, během týdne přibrala 1kg, na pohled vypadá zdravěji než předtím, jen mi ten cukr nešel do hlavy, že je zase tak vysoký a ona se chová viditelně lépe. Nijak netrpí, chová se normálně. Už ji tolik nelezou žebra.. Jedině to, že je hodně nadmutá každý den. Ale krmíme na doporučení veterinářky, ikdyž mám o tom také trochu pochyby. Zakázala obiloviny, což je ok, ale na druhou stranu máme podle ní krmit těstovinami. Čekanku apod nám zakázala, bylinky do jídla také, mořské řasy také. Děkuju moc za radu, určitě se tím teď budu řídit.
Takže aktualizace.. od té doby co jsem tu psala naposledy uběhlo již několik dní. Jelikož fence nezabírala léčba 12 jednotek jednou denně, zvýšili jsme dávku na 2x denně 9 jednotek. Bohužel ani to nezabralo a její cukr se pohybuje kolem 30 (skáče to). Teď jsme zvýšili na 10 jednotek 2x denně ode dneška. Veterinářka říkala, že pokud se do pondělí nezlepší (cukr se výrazně nesníží) - tak to nemá smysl. Prý je 10 jednotek 2x denně koňská dávka a je to divné (pes je ale americký staford, žádná čivavka)
Ale, jak jsem psala, fenka není ještě kastrovaná, paní doktorka říkala, že teď bude hárat a kastraci by udělala po tom - tj. cca v říjnu. Když jsem jí žádala, zda by to nešlo udělat rovnou - pry to nejde, jelikož začíná hárat. Po včerejší návštěvě ale přestala být doktorka optimistická (po naměření hodnoty 32) a říkala, že si myslí, že jí to stejně nepomůže.
Pak přišla řeč na cushinga, prý je možnost že ho má v kombinaci s cukrovkou. Když jsem chtěla test, řekla, že je to drahé a že si myslí, že je to už zbytečné. Připadalo mi, že by jí nejraději píchla rovnou injekci.
Fenka se ale raduje, blafe u plotu, kroutí ocáskem, žere s chutí, hraje si, občas zlobí. Kromě toho že je slepá je pořád aktivní a čilá. Je jí 7 let. Po nasazení léčby na začátku se jí cukr výrazně snížil, poté začal po dnech pomalu stoupat a jsme zase na podobně hodnotě jako na začátku. Nemůže to být spojené s tím, že má začít hárat - a není kastrovaná? že se ten cukr zvedá kvůli tomu?
Jaké mám možnosti? změnit veterináře? Utratit ji nenechám. Co dál?
tiffany
napsal(a):
S tím souhlasím, vysoký cukr je "tichý zabiják". Nebolí, ale tělo ničí.
Ano, ale podle veterinářky ji konečnou dávku inzulínu musíme teprve určit. Jak jsem psala, inzulín dostává teprve 14 dní a jsme momentálně v testovací fázi. Nemůžeme jí začít píchat rovnou 30 jednotek, ale na konečnou dávku se musíme teprve dostat. Každý týden zvyšujeme dávku o jednu jednotku a chodíme na měření (plus momentálně měříme i doma na glukometru) hladiny cukru v krvi abychom věděli, co s ní inzulín dělá. Ve čtvrtek jdeme na další zvýšení dávky, což samozřejmě musíme pod dohledem veterinářky, ne to udělat doma bez ní. Chceme se dostat do hodnoty cca kolem 8 (více ne), ale k tomu teprve pracujeme. Není ani te'd možné, aby měla rovnou ideální hladinu cukru, když na začátku měla přes 35.
tiffany
napsal(a):
Jako oční lékař Vám garantuji, že šedý zákal jen tak rychle nevznikne jen vlivem cukrovky. Pokud je šedý zákal hodně, tak je možné, že přes něj vet špatně mohl vyšetřit oční pozadí (pokud je v tom vůbec odborník) a tím změny z cukrovky mohl přehlédnout a prostě svést zrakové potíže na šedý zákal. Také hladina cukru v krvi ovlivňuje vidění, zkušení diabetici - lidé- už podle rozmazaného vidění poznají, že jim stoupl cukr.
Je možné, že jí postupoval postupně a my jsme si toho nevšimli. Až teď, kdy měla příznaky cukrovky a zjistili jsme její diagnozu si oční lékařka všimla šedého zákalu. Ten je již přes celou čočku. Ale nejsem odborník, nevyznám se v tom. Jediné co mohu udělat je, vyžádat si důkladné vyšetření oka.
hn..
napsal(a):
U fen je to jinak než u většiny lidí - jde o sek. diabetes. Ale docela by mě zajímalo, jaká je cílová hodnota glykémie u léčených psů. Zjevně má fena komplikace - pochybuju, že oslepnutí přesně v tuto chvíli je z jiné příčiny. Takže kompenzace by měla být podstatně lepší, než zadavatelka uvádí.
Podle veterinářky bychom se měli dostat na ideální hodnotu do 8. Zatím jsme ve fázi testování, co s ní inzulín dělá, každý týden přidáváme o jednotku a denně měříme hodnotu cukru v krvi, kdy se snažíme přijít na její ideální dávku.
tiffany
napsal(a):
No jasně.. nějak je to spojené s nějakými hormony, že? Kastrací nikdy nevyléčíte cukrovku! Tím chci říct, že pokud je kastrace z nějakého důvodu nutná, tak ji udělejte, ale nenechte si namluvit, že tím vyléčíte cukrovku. Operace v narkóze může cukrovku pěkně naopak rozhasit.
Nikdo netvrdí, že se vyléčí, ale doporučuje se to u fenek, cituji "Cukrovka (diabetes mellitus) je u fen v naprosté většině případů způsobena vyčerpáním až atrofií Langerhansových ostrůvků slinivky břišní, kde se tvoří inzulin. Je to způsobeno normálním říjovým cyklem fen, kdy progesteron v luteální fázi zvyšuje produkci růstového hormonu, což snižuje efekt působení inzulinu na glukózu. Proto se ve slinivce musí vytvořit mnohem větší množství inzulinu a ta se následně vyčerpá. Při včasně diagnostikované cukrovce u fen je kastrace dostačujícím řešením, kdy není nutné podávání inzulinu. V ostatních případech je nezbytnou součástí terapie." U nás inzulín nejspíš potřeba bude do konce života, ale je možné, že ho nebude potřebovat dostávat tolik.
tiffany
napsal(a):
Jak je fenka stará a proč oslepla? Dělalo se oční vyšetření? Pokud oslepla z cukrovky, tak se dá předpokládat i jiné orgánové poškození např. ledvin.
Fence je 7 let a oslepla šedým zákalem - vlivem cukrovky. Paní doktorka říkala, že je to poměrně běžné, že se to při cukrovce stane. Oči ji nějak vyšetřili, když s ní byl přítel, takže nevím přesně jak to probíhalo. Prý se zatemnilo a něčím se za ní svítilo - opravdu konkrétně nevím. Z krve byly zjištěny hodnoty orgánů a všechny má v normě.