
H.ilda
Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 31. 3. 2017 14:09:48
Naposledy přihlášen: 14. 5. 2023 20:33:06
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Dobrý den, prosím o radu ohledně želvy zelenavé , můj letošní odchov. U jedné z nich jsem zpozorovala na plastronu světlé fleky, které tam před dvěma měsíci nebyly. Mám Testudo hermanni hermanni. Přijde mi to trochu jako zjizvení nebo jak to napsat. Jinak je normálně aktivní, potravu přijímá… Přikládám i foto, jak vypadala v září - na poslední fotografii.
Jedná se o nějakou nemoc nebo má něčeho nedostatek?
Děkuji za rady.
Tak po dvou letech opět k tématu:
Opět poprosím o radu. Letos jsem měla od Růženky 4 vajíčka, opět se všechna vylíhla. Od druhé želvy Gerrynky byla tři a vylíhlo se pouze jedno (předloni od této želvy ani jedno).
Tentokrát byla všechna vajíčka v jedné polici v jedné nádobě.
Růženka snesla vajíčka 16.6., líhnutí začalo 11.8.
Garrynka snesla vajíčka 21.6. a jedno jediné se vylíhlo 17.8.
Inkubátor mám stále zapnutý, ale myslím, že už ho mohu vypnout, co myslíte? Levé vajíčko je takové „žlutější“, jako kdyby tam bylo hodně žloutku a na pravém jsou viditelné fleky. Nepřijde mi, že by smrděla.
Dobrý večer, tak konečně jsem se dostala k focení. Vkládám tedy fota mých letošních želviček, jak jsem slíbila.
Třetí želvička má jiné zabarvení karapaxu, tak snad jí něco nechybí.
Přikládám i foto, jak se zahrabávají do substrátu. Používám kupovanou směs Robimaus https://www.superzoo.cz/terarijni-substrat-10l/. Proč je lepší želvičky umístit do vlhkých hoblin? Je to kvůli kokosovým vláknům, které může želvička spolknout?
Ještě bych Vás poprosila o radu ohledně 2 nevylíhnutých vajíček, ale dotaz vložím k předloňskému dotazu, ať to dává nějaký smysl
Děkuji za každou radu 😊
Fotky ráda vložím, ale opět se mi všechna zahrabaly, tak je nechci vytahovat. A ještě je teď v plánu dovolená, tak po ní je pak pořádně nafotím (plastronek i karapax). Tady ty fotky jsou jen té první a focené v rychlosti.
Jestli to zahrabání nebude tím, že místo hodně vlhkých hoblin používám vlhký terarijní substrát? Tam je jim asi lépe hrabe než v hoblinách, nebo nevím proč by to dělaly…
Mě by zase potěšila fotka „pupíku“, kde není zcela zatažen žloutkový váček. Zatím jsem se s tím nesetkala, tak ať mě to do budoucna nevyděsí.
Tak do rána se to vyřešilo, obě byly venku bez nějakého zásahu
No, máte pravdu datumy jsem popletla, mělo tam být 12.8. a 13.8., kdy se začaly líhnout. Za normální se tedy považuje, že se želvička klube, myslím tím od první prasklinky – dírky, 1-2-3 dny?
Já to asi špatně napsala, používám SERA Reptil Sun Heat 100 W - UV-B UV-A , tak ta jim zároveň i hřeje. Mají v teráriu +- stejnou teplotu jako v inkubátoru.
Do pěti dnů by se měla začít další vajíčka od druhé želvy, tak co se předloni nevylíhla, tak jsem moc zvědavá, jak to dopadne.
Aha, tak fajn já nevěděla, zda si mě budete pamatovat.
Fotky přikládám. To jedno postupuje dobře, tam už je želvička skoro venku, ale to druhé mi přijde, že od včerejška nepostoupilo. Kouká ji trochu hlavička, ale líhnutí nepostupuje. Nemyslela jsem želvičku „vyloupnout“, ale jak píšete, opatrně zvětšit dírku. Počkám, jak přes noc a pokud to bude ráno na stejno, tak dírku trochu zvětším.
Vlhkost se pohybuje okolo 89-92 %.
Myslela jsem, že hned po vylíhnutí se nechají v inkubátoru 2-3 dny a pak se přendají do terária. Překvapilo mě, že se ihned v teráriu zahrabaly do vlhkého substrátu a asi 10 dnů jsem o nich nevěděla. Teprve pak vylezly a začaly jíst (ty předchozí). Je to tak špatně? Má se něco dělat jinak? Mají nějaké speciální nároky?
Ty letošní jsem nechala v inkubátoru jen jeden den a pak je přendala do terária s vlhkým substrátem a trochu jim tam pouštím kompaktní zářivkou teplo (a světlo). Předloni se mi vajíčka od druhé želvy nevylíhla, i když už byly vzhledově zcela vyvinuté - to jsme spolu řešili. Tak jsem je letos zkusila dát všechny do jedné police a stejné nádoby. Proto jsem prcky raději vyndala, aby mi ta druhá vajíčka (dávala jsem je tam s odstupem asi 5 dnů) při zahrabávání neotočily. No, nevím, zda je to správné, ale prostě zkouším jinak než předloni.
Jiří5
napsal(a):
Dobrý den,
já používám permanentní bílý lakový popisovač viz.foto1. Buď ten a nebo podobný, čím kvalitnější tím lepší, kvalita ušetří hromadu práce.
Lze i na předběžné označení čerstvě vylíhlých želv (po oschnutí)
foto 2
Takto je to na ostro po focení foto 3
Takto to vypadá po cca 1,5 roce foto 4.
no a tak je to u velké foto 5
Stejně je to ale o nervy a je potřeba značení průběžně kontrolovat.
Moc, děkuji za odpověď a názornou ukázku :-) Popisovač jsem hned objednala
Ještě bych se Vás chtěla zeptat, jak dlouho se želva klube z vajíčka? Želvičky se mi podařilo odchovat teprve podruhé, mám Testudo hermanni hermanni. Přijde mi, že poprvé byly z vajíčka během jednoho dne, ale teď je na jednom už dva dny malá dírka, která se nezvětšuje. Uvnitř je živá želvička. Tak nevím, zda mám čekat, až se jí to podaří nebo ji už v tomhle stádiu mohu trochu pomoc?
Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď. K bodu 3. - byla jsem přímo u snůšky, tak vajíčka ihned putovala s minimální manipulací do připravené nádoby. 4. inkubátor jsem měla vyzkoušený, abych zjistila skutečnou teplotu, ale pak byl vypnutý, zapnula jsem ho cca 30 minut před vložením vajec.
Nakonec jsem se rozhodla Lucky Reptile Herp Nursery II. Teploměr a vlhkoměr https://www.superzoo.cz/repti-planet-teplomer-vlhkomer-lcd/ Byl střídavě umístěný přímo na policích vedle misky s vajíčky. Na dno inkubátoru jsem dala velkou mělkou misku plnou vody, první nevylíhlá vajíčka šla do první police, jak jste psal té nižší. Ta, co vylíhla šla do horní police. Vajíčka byla umístěna v misce se suchým vermilucitem, s proděravělým víčkem. Pod misku jsem dala podložku, aby případná na kondenzovaná voda skapala ke kraji. Zhruba po čtvrtém dnu od zapnutí se na dvířkách inkubátoru začalo zamlžovat plexi, do 10 cm od spodu, tak tomu je po celou dobu zapnutí, ale jinde jsem kondenzační kapky v inkubátoru neviděla.
Jistá jsem si nebyla, zda má být vermikulit suchý a zda je v tomto inkubátoru potřeba, aby měly misky víčka…
No, musím se přiznat, že jsem skořápku ani želvičku moc nezkoumala.
Mám zbývající vajíčka stále v inkubátoru, ale jsou tam už od 20.7., skoro tři měsíce. To už je asi zbytečné, stále čekat na vylíhnutí, co myslíte?
Dobrý večer, letos jsem poprvé měla snůšku vajec od mých želv (dvě samičky a jeden sameček) Testudo hermanni hermanni. Vajíčka nakladly dva dny po sobě. Ze všech vajíček, které byly nakladeny později se po 56. dnech vylíhla mláďátka. Z dřívější snůšky ani jedno. Vajíčka byla umístěna ve stejném inkubátoru, jen v jiných policích. Ta, co se vylíhla měla v průměru o 1 stupeň tepleji.
Nevylíhlá vajíčka nijak neplesnivý ani nezapáchají. Nicméně jsou v inkubátoru už pomalu tři měsíce… No, nedalo mi to a jedno vajíčko jsem otevřela. Bylo tam mláďátko, které se pohledově zdálo zcela vyvinuté, nicméně bylo mrtvé ☹. Tak jen doufám, že jsem ho neusmrtila já , ale už jsem nečekala, že tam nějaký zárodek je. Teď se děsím vypnout inkubátor, ale už asi „jede“ zbytečně.
Jak dlouho byste mi doporučili ještě čekat? Je nějaký důvod, proč se jejich vývin zastavil těsně před vylíhnutím? Třeba tvrdá skořápka…?
Průměrná teplota v této polici inkubátoru je 29-30 stupňů a vlhkost se pohybuje okolo 88-93%.
Dobrý večer, mohu požádat nějaké zkušeného chovatele želv, zda by mi poradil ohledně právě vylíhnutých želviček - Testudo hermanni hermanni? Včera se vylíhly, teď jsou ještě v inkubátoru, ale přendané do misky s jetelíčkem a pampeliškou. Zítra bych je chtěla přendat do terária.
Zajímalo by mě, zda je vhodné jim hned od začátku dávat nějaký „vitamínový doplněk“ na „stavbu krunýře“ atd.? Doporučíte, jaký a jak často ho dávat? Děkuji :-)
Dobrý den, mohu se zeptat, zda by mi někdo poradil - popsal, jak co nejpřirozeněji odzimovat želvy? Mám Testudo hermanni hermanni. Želvy zimuji třetím rokem v podzemním sklípku, kde je teplota okolo 5 C°. Zhruba začátkem dubna, s přihlédnutím k váhovým úbytkům, je přenesu do teplejšího sklepa, kde jsou zhruba týden, pak je přendám do terária, zatím bez světla a vyhřívání. Po dalších několika dnech začnu se krátkým svícením (1 hod), v téhle době je vykoupu. Po několika dnech svícení prodloužím atd. Zhruba v polovině května je přendám do venkovního výběhu, kde jsou zase podle počasí, ale loni konce října…
Letos bych chtěla terárium nepoužít. Jak nejlépe postupovat? Do kdy je mohu nechat spát?
Váhový úbytek mají po 4,5 měsících spánku 6 g, 4 g a 6 g. Mohu je nechat spát až do konce dubna? Pak ten sklep na týden a potom hned do výběhu, kde mají zateplenou boudu (i s dnem). Bylo by to takhle v pořádku? Co koupání, to se asi nepraktikuje? Děkuji za Vaše názory
Jiří5
napsal(a):
Dobrý večer, zase trošku. Jen to seřadím
1/Příprava a průběh zimování:
Mnoho lidí se domnívá, že když na kalendáři uvidí "správné datum" tak je vhodné želvy vzít a buď dát do sklepa k zimování, nebo naopak domů kde budou v teple.
Špatná praxe. Přirozená příprava na zimování i vlastní hibernace je složitý proces do kterého je zapojeno mnoho nečekaných faktorů. Z nich nejméně důležité je rozhodnutí chovatele že už je čas. Člověk se musí naučit odhadnout kdy ten čas opravdu nastal a k tomu mu fakt kalendář nepomůže, naopak chování želv je téměř neomylné. Bohužel i tak může dojít k fatálnímu omylu. Naštěstí jen zřídka. Dojde-li však k němu, člověk jej bez uzardění pravidelně svede na blbost želv. Nějak se nemohu rozhodnout zda je takový závěr komedie či tragedie. Asi jak pro koho. Základ je, naučit se pozorovat želvy a vypozorované správně interpretovat.
Doma v terku želvy nikdy na zimu kvalitně a 100% nepřipravíte. Nedokážete, ani nikdo jiný, kopírovat to co se děje venku. Chladnější místo je chladnější jen z pohledu člověka a pokud nekopírujete denní křivku teplot, tj. třeba den 18-20* C noc 5-8*C nemáte prostě šanci. důvodů je opravdu hodně.
Náš hlavní problém tkví ve skutečnosti, že základní informace a jejich zdůvodnění, včetně fotek, tak aby měly nějaký smysl, je zhruba tak na pět až šest popsaných stránek. U Testudo hermanni hermanni je přirozené zimování základním předpokladem dlouhodobého a úspěšného chovu s ohledem na to že T.h.h. pocházejí z Itálie, případně Španělska(o španělských v CZ nevím, což je škoda, jsou ještě výrazně "hezčí") jediné co je trochu frustrující je, že stejně jako v přírodě nelze vyloučit zafungování přirozené selekce. Příroda je tvrdá a ví dobře proč.
2/Potrava.
No tak to je snad ještě obsáhlejší téma než předchozí, pokud tedy nechceme jen tak lakonicky napsat, to ano, případně to ne. Základ je opět pochopit o co vlastně jde. Ptáte se přímo na růže, tak tady je foto. Ne sice T.h.h ale chutě jsou podobné.
Platí i pro veškeré ovoce, jen s mírou ovšem(cukr) a dodržovat sezonní dobu(na fotce jsou už zmasakrované ostružiny). Květy to samé, viz. ibišek. Až se bude někdo holedbat tím jak pečlivě krájí a porcuje želvám baštu, tak si vzpomeňte na následující video. Té marginátě tak chutná až jí s toho(pardon) teče nudle, asi jako ekvivalent "boulí za ušima". Platí i pro mláďata, no skoro. Zároveň je dobré si připomenout přerostlou rohovinu čelistí (nesnáším definici zobák), tak takto nic takového nehrozí. Pozor na vápník. Sype-li někdo pravidelně a pouze mletý vápenec jako zdroj Ca, tak želvám jen bohužel kazí potravu, je tak špatně vstřebatelný (i za předpokladu dostatku D3) že i pampeliška je na tom nesrovnatelně lépe, viz tabulka. A to nemluvím o tom že Ca je bez Ph úplně k ničemu(poměr alespoň 2:1). Samozřejmě nejen Ph ale i další prvky. Atd. atd. atd.
Děs.
Nesetkal jsem se s tím, že by želva zbaštila volně rostoucí rostlinu co by ji přímo zabila. Myslím, že se pudově vyhne, nechutná jí. Proč jim ale třeba nechutnají sedmikrásky, to nevím. Paradoxní ovšem je, že některé želvy si občas cíleně zobly třeba vlaštovičníku. Nikdy ale v takovém množství, které by jim vzápětí uškodilo. Dokonce mám dojem, že podobné ozobávání činí cíleně a upravují tak "floru a faunu" svého zažívacího traktu. To ale berte jako soukromý, ničím nepodložený pocit. Naproti tomu se dokážou lidmi upravenou (různé směsi atd) potravou přežrat tak až se úplně zrakvěj.
3/Čipování
O tom nemohu slušně mluvit. Opravdu ne. Podle mne se dá, s výhradou, akceptovat pouze u chovů s mimořádně velkým počtem zvířat. Je to sice báječný a prý neškodný byznys ale!! Proč tedy mám materiály dokazující nestabilitu aplikovaného čipu, úhyn čipovaných primátů s čipem doputovaným až k srdci atd. Ale já už jsem doválčil, takže na mě nedejte. Propagátorům bych přál běhat po světě s kusem zvíci 30ti cm lešenářské trubky(příklad velikosti cca odpovídá). Doba jde dopředu a zřejmě je přijatelné vidět třeba v přírodopisném dokumentu divokého levharta obláčkového s mohutným obojkem s vysílačkou, na každém uchu takovou krásnou kravskou visačku (na každém uchu jiná barva) jistě s úžasným čipem v kohoutku a spokojeného badatele který z kanclu monitoruje úplně všechno, samozřejmě s perfektním zdůvodněním nezbytnosti. Doby třeba Dian Fosseyové a mnoha jiných badatelů, kteří byli schopni obětovat pro zvířata nejen své pohodlí je pryč. Takže nedejte na mě. Můj názor, jde-li to vyhněte se.
Pokud chcete a budu mít kam, zkusil bych Vám poslat nějaká ta moudra. Jestli to teda zvládnu. Sem se prostě nevejdu.
Dobrý večer, tak se do delší době ozývám. Děkuji za odpovědi . Hm, chápu, že se nedá přesně říct, že třeba 15. října je mám přenést na zimoviště. Pozorovat je samozřejmě budu. Jen mám prostě strach, že nedokážu odhadnout správný čas na přenesení do zimoviště… Předpokládám, že při přirozeném usnutí ve výběhu, odpadá koupání želvy kvůli vyprázdnění, ale nevadí pak, kdyby nebyla úplně vyprázdněná? Nemám představu, do kdy se želvy budou ve výběhu krmit. Trochu se bojím toho, že při prvních mrazících želvy přenesu, ale ony třeba den dva před tím ještě ve výběhu jedly… No, v přírodě to tak asi bude.
Nebo neměla bych spíše v případě, že uvidím, že už jsou minimálně aktivní uzavřít dvířka od boudy, aby už nemohly ven na trávu?
Co se týká čipů, tak je rozhodnuto - požádám veterinářku, zda by mi naspala lejstro ohledně zdravotních důvodů…
Jiří5
napsal(a):
Je neděle, tak jdu na to. Doufám, že srozumitelně .
Hned zpočátku bych se moc rád přimluvil za Vaše želvy. Všiml jsem si že je máte v interieru. Pokud je sebemenší možnost poskytnout jim venkovní výběh, udělejte to.
Není to žádná moje libůstka i když se počítám mezi téměř militantní zastánce chovu v co možná nejpřirozenějších podmínkách je-li to samozřejmě jen trochu možné. U želv původem z oblastí okolo středozemního moře takový chov výrazně přispívá k jejich zdraví a spokojenosti a chovatelově také. Přitom vůbec nezdůrazňuji návrat k přirozeným a pravidelným životním cyklům, což rozmnožování rozhodně je. Podtrhnu prosbu fotkou (č.19) "šťastné" želvy. Jde "jen" o šíleně zapatlanou Testudo graeca ibera, která zrovna vyplenila nějaké netřesky a podle výrazu kouká co by spáchala dalšího. Má kousky i v očích. Nicméně odezvy jsou u všech středomořských druhů podobné a nejen u nich.
Jako protiklad jsem měl v plánu vložit i fotku želv dlouhodobě chovaných doma ale nevložím, nechci si kazit náladu.
1/ Proč neotáčet vejce? Při vlastní snůšce a krátce po ní manipulace ani otáčení nevadí, což uvidíte na videu s kladoucí želvou. Zdánlivě neurvalé počínání želv při rovnání snesených vajec však nesmí klamat, jsou mimořádně opatrné a citlivé přestože s obsahem hnízdní jamky míchají jako o život. To má ostatně také své důvody. Když si člověk uvědomí, že před chvílí kopaly ve ztvrdlé zemi jamku a nyní rovnají opatrně křehká vejce a ještě po slepu, prostě pozoruhodné.
To se ale nechám unášet od tématu.
Takže, během dvou, třech dnů po snůšce se v odpovídajících podmínkách ze zárodečného terčíku, který je u želv vždy situován na horním povrchu žloutku (nevím jak je to po tom míchání při kladení možné, ale výjimku neznám) začíná vyvíjet zárodek normálním notoricky známým způsobem. Jenže v okamžiku kdy tato fáze nastane je s veškerým možným pohybem konec. Proto chovatelé skořápky na vršku obyč. tužkou značí. Želví vejce na rozdíl od ptačích nemají takzvaná poutka, která drží žloutek přibližně ve středu vejce a brání tak nekontrolovatelnému pohybu žlutku ve vejci a tím destrukci embrya. Následuje vývin slaboučkých krevních cévek které začínají obepínat povrch žloutku směrem od zárodku dolů. V této fázi jsou fatální i prudké otřesy, cévky se raz dva potrhají.
Fakt, že se vejce začíná vyvíjet poznáte podle barvy skořápky. Čerstvě snesená vejce jsou sice bílá ale se slaboulinkým nádechem do růžové. Později se objevuje křídově bílý proužek a plynule se do křídové vybarví celé vejce. Je to patrné zejména ve vzájemném porovnání. Uvidíte na snímku líhně. A to je celá ta záhada, absence poutek.
2/Uskladnění vajec? Tak to tedy opravdu netuším. Nikdy jsem to nezkoušel. Slyšel jsem sice různé fámy, dokonce i tak bizarní teorie jako že pašeráci vozí želví vejce a rabují tím přírodní líhniště. To ovšem může vymyslet pouze člověk který sotva pozná suchozemskou želvu na papíře který má orazítkovat. Nejpozději se snůšky u mě dostaly do líhně večer v den akce.
Mimo jiné vermikulit ani žádný jiný substrát jsem téměř nikdy v líhni z mnoha důvodů nepoužíval. Tím nechci říci že je špatný ale spíš pro želvy zbytečný.
Musím rozdělit jinak v tom bude guláš.
Dobrý večer, děkuji za další pokračování a fotografie :-) Ne ne, želvičky jsou už druhým rokem celodenně ve venkovním výběhu. Tedy, když jsme si je pořídili, měly okolo 4 cm, tak byly většinu času doma v teráriu. Později jsme je ráno dávali do výběhu, ale na noc uklízeli. Ale časem jsem dospěla přesně k tomu, co píšete, že je pro ně nejlepší co nejpřirozenější cesta. Nejtěžší pro mě bylo překonat strach se zimováním. Letos to bylo teprve podruhé, ale už jsem si byla jistější. Po prvé to byly nervy…
No a to vlastně tak trochu souvisí s mými dalšími dotazy. Mají tři měsíce nově vybudovaný prostornější výběh a řekla bych, že jsou hodně spokojené. Z venkovní strany plotu jsou růže a okvětní plátky z nich jim občas do výběhu napadají a želvy je pak pojídají. Tak nějak si myslím, že by to nemělo vadit, že by snad nejedly něco, co jim může uškodit, ale jistá si nejsem… Snědla by želva něco pro ni jedovatého, když má na výběr i jinou potravu?
Pak jsem se chtěla zeptat na přirozené usnutí želvy ve výběhu. Tedy myslím před zimováním. Je to u toho druhu vhodné? Loni jsem je před zazimováním měla ještě zhruba měsíc v teráriu na chladnějším místě, kde jsem postupně ubírala světlo teplo a potravu, několikrát je vykoupala, aby se vyprázdnily … Ale venku si to moc nedokážu představit. V novém výběhu mají zateplenou boudu a jsou zvyklé tam na noc zalézat, což je pro to asi fajn. Na druhou stranu, jak budu vědět, že už nepřijímají potravu, jsou vyprázdněné a že nadešla ta správná chvíle na uložení - přenesení spící želvy k zimnímu spánku (do podzemního sklepa)? To si nějak nedokážu představit…
A další dotaz. Samečka jsme koupili už většího a chovatel nám ho před prodejem očipoval. Ale holky byly ještě malé, nevědělo se jakého budou pohlaví a nebyly očipované… Želvy od sebe rozeznám, a tak řeším, zda je mám vlastně dát vůbec čipovat nebo zda, požádám veterináře o prohlášení, že ze zdravotních důvodů není čipování vhodné… Přiznám se, že fotografie plastronu jsem na úřad neposílala, jen ty první při přeregistraci. Moc se mi nechce želvy nechat čipovat, mám jen dvě a ty od sebe poznám, čtečku čipů také nemám… A pak také kolik veterinářů s tím má opravdovou zkušenost, vždyť to není pes… Nějak to rozlousknout musím, nejraději bych poslala to prohlášení od veterináře plus aktuální fotografie. Ale kdyby to znamenalo, že pak budu muset posílat stále nové a nové fotografie, tak pak si ten čip...
lupus4
napsal(a):
pro želvy "mokrý"
https://www.google.cz/search?q=V%C3%BDroba+inkub%C3%A1toru&rlz=1C1SKPC_enCZ360CZ455&oq=V%C3%BDroba+inkub%C3%A1toru&aqs=chrome.0.69i57j69i65l2j0l3.3961j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8
abyste nemusela číst vše
Děkuji :-) Návodů na mokrý už mám doma vytištěno několik a poměrně srozumitelných. Jen se spíše kloním k tomu suchému. Přijde mi jeho použití pro začátečníka jednoduší, ale možná se mýlím...
Jiří5
napsal(a):
Nemáte zač.
1/T.h.h. kladou v porovnání s T.h.b. menší snůšky. Běžný počet je od dvou do čtyř až pěti kusů, zřídka více a nebo o tom nevím. Tedy u mě kladly dospělé samičky v prvních snůškách většinou 4 vejce v druhých tak 2 až tři. Třetí snůšky jsem u tohoto druhu na rozdíl od ostatních druhů neměl.
2/ano mohou, to je tedy patrné z výše napsaného ale pro úplnost. Podle teplot v tom kterém roce je pauza 4-6 týdnů. Zcela výjimečně se stane že se nějaká pilná samička rozhodne snášet ve druhé polovině léta. To bych ale nepovažoval za chovatelský úspěch, spíš za "schválnost", způsobenou tím, že želvy se prostě ze zásady odmítají vejít do kolonek a přehledů a nebo tím, že podmínky chovu zcela neodpovídají těm přirozeným.
3/ano můžete postupně přidávat do inkubátoru tolik vajec kolik se vejde. Teda aby nedošlo k omylu, vedle sebe, ne na sebe. Je ovšem potřeba dodržet zásadu. Nikdy nedopustit jakékoliv, byť nepatrné pootočení případně jiný pohyb již vyvíjejících se vajec.(No malilinko to některé vydrží, raději ale ne). Možná víte proč, jestli ne tak vysvětlím. Také je potřeba počítat s tím, že líhnoucí se želvy z první snůšky neberou žádné ohledy na vyvíjející se vajíčka ze snůšky druhé. V přírodě se líhne snůška téměř najednou, takže už ostatním mláďatům, které mají kapku zpoždění, případný pohyb nevadí. Já to řešil tak, že jakmile se naklubalo první vejce ze snůšky, tak celá snůška šla do jiného patra v líhni a v extra krabičce aby se mršky neposedný nerozlézaly.
4/základní teplota v líhni okolo 30 stupňů. Denní/noční zatím neřešte, vyřešíme ve druhém díle. Vlhkost 90% a výše. Pozor na kondenzaci vody.
5/ 47-60 dní podle teploty. V přírodě i více.
Fotky až příště. Asi budou nutné. Jak to tak po sobě čtu, tak se v tom nevyznám ani sám.
Děkuji, já myslím, že jste mi odpověděl hezky srozumitelně na všechno . O tom, že se vajíčka nesmějí otáčet jsem četla, ale důvod tam nebyl napsaný a já ho ani nehledala. Prostě to nebudu, pokud možno dělat. Ale budu ráda, když vysvětlíte, proč se nemají otáčet.
Ještě bych se zeptala, zda je možno případná vajíčka nějak uskladnit? Vydrží třeba uložená v nádobě s vermikulitem při pokojové teplotě 2-3 dny než se dají do líhně?
Děkuji za odpovědi, teď už to tolik „nespěchá“, tak až budete mít náladu a čas.
P.S. Dotazů mám spousty, ale nechci „zneužívat“ Vaší dobroty
Děkuji za skvělé fotky. To líhnutí „prťousků“ musí být úžasné :-), určitě se o to pokusím. Nikde jsem, ale nic moc od T.h.h. nenašla, tak bych si dovolila ještě pár dotazů.
Kolik želva naklade zhruba vajíček 1-5, dle Vašich fotek? A platí i u těchto želv, že mohou mít zhruba po 30 dnech další snůšku? Kdyby to tak bylo a jednou se zadařilo, je možné druhou (označenou) snůšku přidat k té první do inkubátoru nebo je potřeba další inkubátor?
Já by měla být správná teplota a vlhkost pro úspěšné vylíhnutí T.h.h.? Po kolika dnech se začínají líhnout? Rozhoduji se mezi menším a větším typem inkubátoru, ale ani u jednoho nejde nastavovat ta denní a noční teplota.
Tohle je ten větší: http://prolihnuti.cz/produkt/lihen-pro-plaz-na-48-vajec/
Tak snad jsem Vás moc „nezahltila“ dotazy. Moc si vážím Vašich rad , pro mě nezkušeného „chovatele“ jsou k nezaplacení