Hyblos

Moje příspěvky

18.12.2022 20:18

Tepelný výkon 1 svíčky je přibližně 40-80W (dle velikosti plamene) - což není opravdu málo(!). Záleží na velikosti vytápěné místnosti, ale použít svíčku jako ochranu před mrazem je naprosto běžné. Jen pozor na seno/slámu/krmivo. Musíte to dobře zabezpečit před možností že do plamene třeba pták přinese stéblo.

10 svíček je 800W a to v malé místnosti která je lépe zateplená skutečně poznáte. Jak dlouho vydrží kyslík v místnosti netuším, ale asi to nebude tak hrozné.

Např. polárníci přenocují v dutině vyhrabané ve sněhu a nechají si tam svítit přes noc 1 svíčku, což je uchrání i v těch nejhlubších mrazech (sníh je dobrý tepelný izolant). Otvor kterým do dutiny vlezou za sebou zase uzavřou a nechávají si jen malou skulinku pro přívod vzduchu z venčí.

Když si čtu natvrdlé připomínky zpětně, tak váš dotaz hodnotím jako zdravý selský rozum.

8.11.2020 13:56

Ahoj, co PVC gumáky od Demaru. Praská ten materiál? Jak dlouho je máte s/bez poškození? Plánuji je na sníh, mráz, bláto, déšť, stoupání na rýč.

Před pár lety tu někdo PVC hanil, ale za tu dobu mohli materiál vylepšit.
Přemýšlím i o EVA pěnových holínkách, ale tam se toho stoupání na rýč obávám.

Děkuji za všechny postřehy ohledně PVC.

3.6.2020 16:24

Mám líheň nastavenou na otáčení husích vajec, vodorovně položených, v intervalu 2 hodiny. Otáčím vždy o půl otáčky tam a pak o půl otáčky zpátky. Minulý rok jsem vylíhl cca 25%, letos 10% líhnivost. Nemůžu přijít na to čím to je, ale začínám už podezírat i rozkolísanou teplotu.

Ale hlavní dotaz zní: Některá vejce nemají vzduchovou komůrku, mají vzduchovou bublinu v celém objemu, bublina se pohybuje volně v celém vejci. Některá vejce mají vzduchovou komůrku, po několika dnech začnou růst a pak se navíc objeví opět vzduchová bublina uvnitř vejce.

Letos jsem takto vyházel už asi 60 oplodněných vajec co po týdnu chcípli. Když pominu možnou závadu na termostatu, máte nějaké jiné doporučení či zkušenost s líhnutím HUSÍCH vajec ? 10 vajec jsem dal pod spolehlivou husu a vyseděla 10 malých. Vejce se vzduchovou bublinou jsou ale od jiných hus a myslím si že z těch by stejně nic nebylo. Ta bublina se neobjevuje často ale viděl jsem to letos poprvé. Obraceč funguje (ale už jsem ho musel loni opravovat).

3.6.2020 16:10

2019 i 2020 na housatech pořád to samé. Občas se objeví house který má na očích svrab a musím ho ošetřovat Ivermektinem. Na dospělích husách se to už neobjevilo. Myslím že se toho už nezbavím, někde to přežívá a daří se mu.

1.8.2018 11:40

Zvládla by lasička zabít cca 4kg husu? Na první pohled měla husa jen mezi křídly na zádech trochu krve, ale když jsem ji oškubal, tak bylo vidět podlitiny na boku, ocase i na krku + malé dírky po zubech. Husa zkončila v mrazáku, venku ležela max.5 hodin, tak si myslím že poživatelná bude. Nevím jestli to udělala kuna, když je hlava celá. Nebo mě napadlo jestli husa v noci nezkolabovala z toho vedra a pak ji ležící lasička nevypila.

Diskusní téma - Kuna?
1.8.2018 10:28

Zvládla by lasička zabít cca 4kg husu? Na první pohled měla husa jen mezi křídly na zádech trochu krve, ale když jsem ji oškubal, tak bylo vidět podlitiny na boku, ocase i na krku + malé dírky po zubech. Husa zkončila v mrazáku, venku ležela max.5 hodin tak si myslím že poživatelná bude. Nevím jestli to udělala kuna - tu bych se snažil zlikvidovat, nebo lasička? Tu bych asi odvezl do lesa. Zkusím políčit sklopec.

23.7.2018 15:24

Tak u mě je to zatím už dobrý. Potírání Ivermektinem zabralo. Jedno z nemocných housat je hodně zaostalé (to co mělo podbradek), ale to může být i tím, že jsem jim nedával žádné vitamíny (teď mám ADE do vody a podle toho co píšou v letáku, tak nedostatek těchto vitamínů může mít trvalé následky na růst). Svrab je zatím pryč, houser je už zarostlý a zcela bez následků.

21.5.2018 20:31

Houser a jedno z nemocných housat.

21.5.2018 20:28

Ještě by mne zajímala jedna věc: Dřív měl houser spodní část zobáku prohnutou od shora dolů. Nyní má spodní část vyboulenou - jakoby mu narostl "podbradek". Toho samého jsem si všiml i u jednoho nemocného housete (které je nyní oproti zdravému houseti velikostně přibližně poloviční). Mají vaše nemocné husy něco podobného, nebo je to u hus normální?

18.5.2018 22:15

Tak to jsme na tom naprosto stejně ve všech směrech. S tím rozdílem, že u mě se vápenka objevila až na jaře - jediná souvislost kterou vidím je to, že na jaře se mě do husníku prohryzali myši a chodili cca měsíc do zásobníku na krmivo, než se mě je podařilo pozabíjet - bylo jich tuším 6 nebo 7. Velké + mláďata.

Dnes nastal den "D" a musel jsem po 14 dnech zopakovat potěr "asi" Ivomecem (zapomněl jsem se veterináře zeptat na název ale myslím že na 90% Ivomec). Byly to malý "jatka" - tu zvukovou kulisu tomu dával řev housat, syčení husy i housera.

Houser - po týdnu od 1. Ivomecu se odloupala další vrstva kůže, splaskly oči. Dnes je hlava jako lusk, oči jako rys, dokonce se mu zprůchodnila skoro ucpaná nosní dírka a jediná vada na kráse jsou lysiny kolem očí a čelní pleš - jako mám já. Dnes dostal 2. Ivomec.

Husa - lysinky od obou očí směrem k zobáku, které už pomalu zarůstají. Dnes dostala 2. Ivomec

Housata - asi 3 z 6 mají jedno/dvě oko na víčkách opuchlé, škrábání a jak jinak - určitě vápenka. Ivomec dostat nemůžou, protože jsou mladá, tak jsem namýchal Sulku a úplně všem jsem vatovou tyčinkou natřel víčka a zobáky - tak aby se Sulka nedostala do oka ani do nosní dírky.

Důležitý postřeh: Stejně jako houser v prvopočátku, všechny napadený housata měla znatelně horký zobák. Pro mě jednoznačně zásah přírody. Roztoči Variozy u včel nevydrží 2hodiny +40°C. Husy se podle mě roztoči svrabu takto brání. Je krásně vidět, jak jsou napadená housata ve 3.týdnu oproti ostatním o hodně menší -> získanou energii nespotřebují k růstu, ale k vytápění těla aby se uzdravila. Předevčírem jsem se díval, jak mají některá housata oči ulepená. Dneska když jsem je mazal, tak jsem si říkal, že to ani tak hrozný není. Takže bych řekl, že se z toho možná i některá sama dostanou.

Až narazím na Arpalit za cenu kolem 70, - Kč tak jej koupím - ten s mechanickou pumpičkou, abych si mohl odčerpat do vršku z PET lahve a vatovou tyčinku do ní namáčet místo do SULKY.


Další věc - dezinfekce husníku, kurníku:

Původně jsem ji neplánoval ale v zoufalosti jsem na to přistoupil. Lámal jsem si hlavu jak na to, už jsem míchal vápno a pak si vzpomněl na oxid siřičitý - hubí všechna stádia svrabu.
Takže sežeňte síru - buď sirný knot, nebo sirnou svíci, nebo práškovou síru (vyjde nejlevněji, v Ostravě 25kg pytel za 650Kč).

Dávkování: na 10m2 podlahy 0,5kg síry.
Místnost musí být alespoň základně utěsněná. Síra po zapálení teče jako "voda"! Umístěte svíci nebo prášek do plechovky, kde se může tavit a hořet. Zapalte a odejděte.
Doba: po vyhoření celé síry musí zůstat místnost 2-4 hodiny v dýmu. Pak můžete vyvětrat. Dezinfekci udělejte ráno, aby jste stihli za den rychle vyvětrat a znovu ubytovat drůbež.
Hořením síry vzniká oxid siřičitý - celé grooo této operace.

Oxid siřičitý je bezbarvý plyn, těžší než vzduch, štiplavé vůně. Vyhýbejte se mu. Já jsem to dělal poprvé a spálená síra mi připomínala mládí a blbnutí s petardami a dělobuchy. Hlídal jsem za okénkem aby mi nechytlo seno na podlaze. Samozřejmě mezi deskama u okna to netěsnilo a sem tam jsem si čichnul - ale nevadilo mě to, prostě nostalgie z mládí. Za 6 hodin (večer kolem půlnoci) jsem se probudil, závratě, úzkosti, zmatenost, bušení srdce. Moc dobře jsem si pamatoval na tu síru odpoledne takže jsem věděl která bije - jednu chvíli jsem dokonce zvažoval, že si zavolám záchranku, ale nakonec jsem se trochu vyklidnil, pustil si rádio Proglas, začal jsem se modlit a u toho jsem nakonec usnul. Ráno jsem se probudil už OK, ale sušáka v puse jakýho jsem v životě nezažil -> naleptaný sliznice. Takže zapálit síru a fakt pryč, aby to člověk ani necítil.

Trochu mimo téma typ č.1: od ostatních chovatelů jsem se dozvěděl, že dělat husám automatická dvířka na zavírání nemá význam, protože si chodí spát kdy se jim zachce, a kam se jim zachce. Já mám husy od podzimu a za 6 měsíců se mě zatím nestalo, aby nocovaly venku. Vždycky si večer poslušně zalezou a pak po setmění mě elektronika sama zavře. Ráno po rozednění zase sama otevře. Už to naprosto spolehlivě staré husy samy učí malá housata smajlík To že husy mají svůj domov rády si vysvětluji jedinou věcí - prvních 3 dny po přivezení jsem je nechal pořád zavřené. Dále mám prosklenou střechu z polykarbonátu, kde je ve dne krásně světlo a místo. Takže 1. měsíc husy samy vůbec ven nevylezly. Podle mě je ta prosvětlená střecha důvod, proč se tam husy rády vrací.

Typ č.2: Aby v zimě nezamrzla ve vědru voda, dal jsem tam 2 žárovky 12V 21W, starou nabíječku na notebook přes termostat z bojleru - protizámrazová poloha na +5°C. Ani v -20°C voda nezamrzla. Žárovky a drátky do vhodné ochrany, husy jsou zvědavé a klovou co můžou.

Toto mě připomnělo další věc: roztoče svrabu hubý UV záření. Kdybych dnes stavěl husník - udělal bych podle možností jednoznačně střechu skleněnou ke slunci, jako na skleníku - přes den husy na louce, v husníku nesnesitelný vedro a UV = smrt pro roztoče svrabu. Musí to být obyčejné sklo - polykarbonát má UV filtr. Kam nechodí slunce, chodí lékař. A taky co jsem zjistil tak roztočům vadí průvan, takže jsem teď začal husník(i peřiny z mojí postele) každý den větrat. No a něco podobného chci v budoucnu naaplikovat i na včely - už se tím v ČR také zabývají.

Nyní se husám musím věnovat cca 30 minut týdně: vyměnit podestýlku a doplnit vodu do 2 15-ti litrových zásobníků na vodu. Stavím už i druhý husník, druhý oddělený chov. Střechu zase polykarbonát, ale směrem na jih (bude teplo, nebude UV). Myšlenka se sklem přišla později než objednávka na "plast" smajlík

5.5.2018 10:38

Tak po 4 dnech bez ošetření oči splaskly a víčka může houser zase používat(poslední nátěr Sulkou před 4 dny). Nicméně se vytvořila další vrstva odlupující se kůže. Co mě nepřekvapilo, a již cca 14 dní pozoruju škrábající se husu, tak husa už to chytla taky. Dnes jsem ošetřil vodičkou od veterináře oba dva a za 14 dní to mám zopakovat. Chtěl jsem preventivně ošetřit i 14-denní housata ale prý to není vhodné - jsou citlivá.

Na obě dvě husy jsem spotřeboval cca 1,5ml. Stříkačky jdou opravdu ztuha a je potřeba na ně tlačit velkou plynulou silou, jinak to vyhrkne všechno ven. Já si to vytlačil do vršku od PET láhve a namáčel do něj vatovou tyčinku a následně potíral. Tak jsem zvědav, co bude.

2.5.2018 12:21

Tak byl přímo u mě veterinář, který chodí k nám do družstva. Podle toho co jsem mu popsal do telefonu tak říkal vápenka. Ta Sulka tu kůži prý pěkně vyčistila, ale že jsem mu to vetřel do oka tak to jsem samozřejmě neměl. Asi do toho prý dostal nějakou místní infekci, ale že se uvidí. Říkal, že léčba se sírou funguje, ale je na dlouho, a že jsem parazita úplně nezabil a žije dál v kůži. Natáhl mě do stříkačky vodičku (předpokládám něco od ivermektinu) a tou mám holý místa na hlavě za 3 dny jednorázově natřít - až z kůže vyprchá síra ze Sulky. A mám dávat bacha na oči a za 14 dní to mám potřít znovu. Pak že se uvidí a že na utracení je ještě času dost. A kdybych to řešil příště tak ve zverimě mám koupit sprej Arpalit a tím postižený místo nastříkat.

Našel jsem ho např. zde:
https://www.pescora.cz/arpalit-neo-kozni-sprej-150ml.html?utm_source=google_merchant&utm_medium=product&gclid=EAIaIQobChMI-YaH2ebm2gIVF2YbCh1UWARuEAQYBCABEgJbu_D_BwE


Jinak k informacím co jsem posbíral jinde: Ivomec má ochranou lhůtu na konzumaci masa pro skot a ovce od 30 do 60 dní. Takže si myslím, že i pták bude po roce konzumovatelný. U strongholdu je výslovně napsáno: Není určen pro potravinová zvířata.

1.5.2018 18:38

Zkusím ještě zítra veterináře, který by měl dělat drůbež, jestli bude mít ivermektin nebo moxidektin. Podle toho co tu lidi popisují tak to začlo jako typická vápenka - lehký otok víček na jednom oku, s jemě vypadaným peřím okolo, neustálý škrábání se a uslzené oko. Podle mě mu to zalezlo hlouběji do kůže. Jestli u dalšího veterináře nepochodím tak přistoupím na toho nového housera, jen si nejsem jistej jestli ho husa přijme, když je na tohoto už zvyklá. Bude mě to trochu mrzet, je to nerozlučná dvojka, ale co už...

1.5.2018 10:45

Tak za 4 dny co jsem na něj nic nematlal se mu stav rychle zhoršil, takže jsem dnes ráno znovu natřel sulku a přistoupil jsem na poslední možnost - oxid siřičitý do vody. Dokud jsem na něj něco mazal, tak se zdál stabilizovaný. Ale teď po 4 dnech bez ošetření je uplně katastrofální. Už je vidět že hodně pohubnul, jedno oko trvale zavřené, druhé z půlky přiotevřené. Ještě zkusím v týdnu kontakt na jednoho veterináře co dělá drůbež a pak už nevím. Mám pocit že ta lokální léčba ten vývoj zastavila, ale zlepšení jsem nepozoroval. Navíc mě přijde že se mu zvětšila i spodní část pod zobákem. Jestli bylo znát nějaké zlepšení, tak to bylo tehdy, co jsem na housera poprvé natřel tu Sulku. A napadlo mě jestli ho nezačaly svrbět nohy, protože jednou stál na místě a rychle dupal na místě z nohy na nohu. Kdybych měl houserů více, asi bych ho už utratil.

28.4.2018 20:11

preventivně i kvůli housatům ještě nechám chvíli ve vodě ten ocet. Jinak už na něj nic matlat nebudu a uvidím co z toho bude. Skoro si aji myslím, že kdybych to neřešil vůbec, možná by se z toho dostal i sám, jak tu kdosi o svojí huse psal. Kdyby teď neměl tak zvadlý oči tak bych řekl, že už mu nic není. No uvidíme. Hlavní je, že se zatím přestal škrábat a světlý strupy zmizely. A jestli znovu začne, tak začnu do vody přidávat ten oxid siřičitý. V zahraniční literatuře jsem četl, že oxid siřičitý přímo zabijí všechny stádia svrabu - vajíčko, larvu i dospělého jedince. Každopádně kdybych tu sulku natřel hned v prvopočátku mimo oči, mohlo být vyřešeno asi už dávno. Ale natíral jsem podruhé Sulkou a na oči si dával už pozor. Jenže si myslím, že houser si otře hlavu dvakrát o křídlo a do očí si to namatlá tak jako tak. Uvidíme, dám vědět jak se to vyvine.

28.4.2018 11:55

Tak mám od půlky týdne sirnou mast. Mastím jednou ráno, jednou večer. Zkoušel jsem si to máznout i do oka a nic to nedělá. Většina světlých strupů houserovi zmizela, ale kůže zůstala holá. Čím déle mažu tím se mu hlava více odpeřila a na hranici odpeření je vidět, že se dál odlupuje vrstvička kůže i s peřím. Pod peří se to moc vetřít nedá a navíc sotva to natřu, tak si to houser hned otře o křídla a omeje ve vodě. Ale sírou jde cítit.

Nedalo mě to a dneska jsem ho naložil a jel na veterinu. Paní na mě koukala jak z jara, co tam dělám s husou. Na druhou stranu zcela narovinu řekla, že pokud myslím svrabem vápenku, tak to v životě neviděla a nemá s tím žádnou zkušenost.

Dala mě na výběr:

*Buď mě předepíše mast, která ale když se dostane do oka tak může oslepnout - což mě samozřejmě nepomůže a mohu rovnou používat dále hnojivo SULKA

*Nebo mě napočítala Stronghold na 500Kč. Již od druhého veterináře jsem se ale dozvěděl, že Stronghold nebo Ivomec a to zvíře nesmíte už NIKDY pozřít (takže asi pěkný svinstvo co by si veterinář do těla nikdy nepíchnul a raději by svoje oči mazal Sulkou).

Léčbu jsem odmítl a housera si opět dovezl domů(myslím že i paní si oddychla). Byť mám housera zatím jako chovného, chovat ho jen proto, abych ho léčil a pak zakopal na zahradě mě přijde jako pitomost. Co jsem se však dozvěděl zajímavého: pokud na vodního ptáka začnu léčit krémy a masti, může mu prý trvale vypadat peří. Což se mě jeví jako docela dost možné, neboť čím víc jsem toho svého ptáka mastil, tím víc mu to peří vypadávalo smajlík Takže teď vypadá spíše jako kormorán.

Všechny masti jsem tedy odložil, borovou vodu jsem přestal používat (po borové vodě houser slzí jak vodotrysk) a přešel jsem na další alternativu:

Voda + jablečný ocet (5% kyselost) v poměru 30L vody : 100ml octu.
Husy se v tom ochotně koupou a zatím se zdá že bez vedlejších účinků. Vedle vaničky mám kbelík s čistou vodou, kde si mohou případně propláchnout oči (Dal jsem si to do očí a nic významného se nekonalo, v puse je roztok cítit lehce kysele).

24.4.2018 10:57

Ono obecně sehnat něco na svrab je problém. Že jsem SULKU houserovi vetřel přímo do oka je moje začátečnická blbost. Tak jsem zjišťoval jak s prašivinou bojovat:

* V lékárně vám nic bez předpisu neprodají.

* Doktor vám žádný recept nenapíše, když se nejedná o vás.

* Veterinář vám taktéž žádný recept nenapíše, protože on používá svůj Stonghold. Je to pro psy a není to pro ptáky, ale podle hmotnosti by to prý nadávkoval. Samozřejmě napřed musí udělat vyšetření jestli se jedná skutečně o svrab. Pak teprve píchne injekci, která není určena pro zvířata ke konzumaci a ještě není vyloučeno, že to zabere a nebude nutné to opakovat (kšeft jak prase).

Z mého jednoznačně vyplívá:
* založit tak početný chov, aby mohl takto postižený jedinec ihned zkončit na pekáči a neroznášel to dále

Jelikož mám ale svou první chovnou páru, musím to nějak ukočírovat, takže jak se dostat k síře:

* Můžete koupit mletou síru, smíchat ji s lékařskou vazelínou a potírat. Síra je ve vodě nerozpustná. http://www.fichema.cz/sra-jemn-mlet-9985/813-sra-mlet-9985-such-1000-g-8592861007042.html

* Můžete koupit hnojivo SULKA, namíchat 2ml SULKA + 98ml vody a potírat (V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ TO NENATÍREJTE DO OČÍ, ANI V OKOLÍ OČÍ - hrozí zánět spojivek-červené oči- a ten pak léčit borovou vodou + mastí opthale).

* Můžete koupit hotovou sirnou mast a potírat (mám objednáno - je to jedinný medikament bez receptu co jsem našel) http://www.jukl.cz/p/sirova-mast

* Jako prevenci chci vyzkoušet SUPERSOLFOSOL, který se používá do vína - nalít to do koupacího bazenku (nemám vyzkoušeno).

-Ošetření je nutno znovu opakovat po 14 dnech - z vajíček svrabu se po této době znovu vylíhnou nový jedinci.-

Přestože jsem svrab zachytil zcela v počáteční fázy, vypelichání jsem se nevyhnul - ale může to být i důsledek mnou chybně zvolených postupů začátečníka a špatné léčby protože informací jak se toho spolehlivě zbavit je jak šafránu (ten kdo to ví, je na hospodářství a ne u internetu). Dále příjmám pouze věcné rady, kdo s čím má zkušenost (co není v tomto fóru ještě uvedeno). Fňukání a nabyflovaná skrypta mě nezajímají - s tím běžte na facebook.

Samozřejmě tohle všechno řeším v pozadí s líhnoucíma se housatama, takže pecka...

21.4.2018 19:03

Tak přiznávám jednu mou zásadní chybu - že jsem se přidal k idiotům tady na tom fóru a čerpal od nich informace.

Na to, že houserovi vypelichalo oko, že si ho drhne jako prase a tečemu z něj, jsem se měl vykašlat. Stejně tak, jak to bylo za našich babiček a dědečků. Buď ho to přejde, nebo pojde.

Chybama se člověk učí ale teď mám jistotu, že příště to tak budu řešit. Je to levnější, než jezdit s každým prdem na veterinu (samozřejmě lukrativní kšeft), a humánější, než mu to kurýrovat sám a celkový stav mu třeba i zhoršit.

Je to kruté, možná se vám to nebude líbit, ale je to tak. To je příroda, přesně taková, jakou ji pán Bůh stvořil.

21.4.2018 18:34

A paní "rapotacko11", když se podívám na sérii komentářů které plodíte na celém fóru tak s odborností nemáte nic společného. jenom keci v kleci. Zánět spojivek je aspoň něco jasnýho, tak příště až bude někdo řešit 2% Sulka tak tam připište, že SE TO NESMÍ ZA ŽÁDNOU CENU DOSTAT DO OKA! "Žééé?". Keci že ho léčím samo domo beru, kdo to tak nedělá? Jen v těch internetových radách postrádám věcný popis - co, jak, jak často, co ne. Když se zeptám co mám dělat, nikdo neodpoví. Za dva dny mě pak leda všichni jebou. Když si přečtu názor na veterináře, vezmou si 2000tis a stejně není vyloučeno, že to zvíře pojde. Jo jo, všichni jsou chytří, ale konkrétní radu nedaj !

21.4.2018 18:32

Děkuji za den starou reakci. Ale nezačal jsem ho léčit pro nic za nic. Když mu vypelichalo jedno oko a začlo slzet.