janajana65

Moje příspěvky

9.5.2023 15:01

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Ahoj, prosím vás o radu a názor.

Na chrtech a dalších "protáhlých" psech občas vídávám extra široký obojek. Jde o módu? Nebo hodně široký obojek zabraňuje posouvání na dlouhém, štíhlém krku a rozkládá tlak?

Chci s Ratloraptorem pokračovat do podzimu v kynologickém výcviku. Zatím chodil do psí školky, kde postroj nevadil. Někteří cvičitelé se ale na postroj zrovna netváří. Malá je na obojek zvyklá, po několika sklonění hlavy se jí ale posouvá k uším, kde jí vadí. A to i když je dotažený. A na cvičáku sklánět hlavu bude, různé pachy, spadlé pamlsky... Navíc občas vyrazí dopředu, např. když proletí motýlek, něco ji zaujme. Tak chci rozložit tlak na tom malinkatém a snadno zranitelném krčku. Pokud tomu hodně široký obojek nepomáhá, zůstanu i při cvičení u postroje.

Díky za radu.
Katka

Široké obojky u chrtů používáme hlavně kvůli rozložení tlaku na ten "tenký" krk. :) A dalším důvodem je jejich mistrovství v útěku, jak mají úzkou hlavu, umí se z běžného obojku vyvlíknout ve vteřině. :)

Nejvíce se používají martingaly a polostahováky, právě kvůli nemožnosti zdrhnout. Ale vyrábějí se i "pevné" které se nestahují vůbec. :) Značky Sofa Dog Wear, Dog Gear, Kaslovi (ti šijí i na míru). :)

19.3.2023 13:53

rapotacka11 napsal(a):
My jsme místo "štěkej" používali: "pozdrav"!

Když pes štěká, můžete to komentovat
jakýmkoliv slovem.
Vždy stejným.

U mě "musí" umět pozdravit všichni psi. Začalo to kdysi dávno u pinče od sousedky, se kterým jsem chodila ven. A od té doby už je to tradice. I chrťák je slušně vychovaný a zdraví.

Jinak z dalších "kravinek" - podávání všeho možného (nejčastěji vodítka, to mi furt padá nebo teď byly aktuální kapesníky, když jsme doma všichni padli s virózou), poprosit (= panáček), poděkovat (= poklona). A teď nově "udělej wau", to se ozve typické chrtí zabublání.

23.2.2023 20:28

marushka napsal(a):
No hlavně nepodceňte regeneraci. Dejte raději větší pauzu v tréninku než jen tu nezbytnou. Po vymizení kulhání ještě počkejte třeba několik týdnů.

Moje fena měla také zánět šlachy, na 90% té stejné. Z fotky samozřejmě je těžké soudit na 100% ale vypadalo to stejně. Možná jsem to podcenila v začátku.. nevím, ale zánět se neustále vracel. Šlacha pak trvale zbytněla a nebyla pružná. Po více než ročním boji s neustálým střídáním klidového režimu a pokusu vrátit se do tréninku šlacha praskla. Skončilo to amputací prstu. Nakonec to ale bylo to nejlepší řešení. Fena je od té doby (už 2 roky) bez problémů a ještě si od té doby zazávodila a stále aktivně běhá (je ji 8,5 let )

Díky za zkušenost. Vidím to taky tak, raději dáme pauzu delší, než to podcenit. Vím, že šlachy jsou na dlouho... Tak snad se to povede zaléčit a šlacha bude funkční.

23.2.2023 19:56

Inspektor Pišišvor napsal(a):
Doping u zvířat (koně, psi) je v 90% o léčivech, ne o látkách zvyšujících výkon.

To byste koukala, co je ve sportu koní (mimo dostihy, tam se to tvrdě hlídá)a psů na medikaci - nejčastěji na lécích proti bolesti a zánětu 🤫. Kdyby u koní udělali doping na běžných parkurech nebo drezurách, tak si seškrtají 2/3 startovního pole a to jsem ještě optimista.

Osobně právě znám situaci u koní a nechce se mi věřit, že by pejskaři byli o tolik "slušnější" než koňáci. Velká část majitelů dostiháků (psů) mi řekla "na co testy, vždyť to není potřeba, kdo by dopoval". Ale někteří to říkali až trochu moc vehementně...

Nechci se pouštět do žádných konspirací, ale zase člověk nemůže být úplně naivní...

23.2.2023 16:38

Všem moc díky za reakce.

Pro Ollie:
Whippet zdraví basenjíky! :)
Co se týká "naspeedování", nemyslím si, že tenhle typ dopingu by byl u našich dostihů moc "výhodný" U sprinterů bych (když už) čekala třeba anabolika, testosteron apod., prostě doping "v přípravě" na dráhu. I když u greyů v Anglii našli kokain. Je to sice něco jiného (peníze...), ale je vidět, že to jde použít. Stačil by asi i kofein...

Pro marushka:
Ještě jednou moc díky, něco takového jsem hledala - nějaký reálně využívaný systém.

22.2.2023 22:11

marushka napsal(a):
V rámci mushingu jsou dopingové testy pouze na vrcholných mezinárodních akcích. V rámci ČR nikoliv. Řídí se podle seznamu zakázaných látek WADA.

Moc diky za info, podívám se.

22.2.2023 17:31

Zdravím,
nedávno jsme na tréninku nakousli téma dopingu. Běháme coursing/dostihy a u nás je to celkem bída. Testy jsou max. na ME, na závodě pod ČMKU už mnoho let žádný.

Jak je to s kontrolami na doping jinde? Jak pod ČMKU/FCI, tak mimo, třeba musheři, sportovkáři?

A pak bych měla dotaz na chytré hlavy
Když jsem se zeptala lidí z vedení dostihů/coursingu, bylo mi řečeno, že vlastně neví, co testovat, protože nemají žádný konkrétní seznam látek, příp. povolených množství. ČMKU má "Dopingovou listinu" (viz. obrázek), pod kterou spadáme. A teď otázka - je ten jeden odstavec od ČMKU pro odborníka dostatečný pro testování? Mě jako laikovi to přijde hodně obecné, ale o testování vím houby.

Potom mi třeba přijde zajímavé, že řád výše uvádí: "Pes (...) nesmí ve svých tkáních, tělních tekutinách a výměšcích mít zastoupeny látky, které jsou uvedené v Dopingové listině ČMKU." Nojo, ale tam jsou vypsané i třeba "sexuální hormony". Že bych psovi zabránila tvořit testosteron? Nebo jak?

Za všechny příspěvky do diskuze předem díky.

21.2.2023 11:04

Moc díky za odpovědi, osobně to taky tipuji na nějakou šlachu. Chladím a uvidíme, co odpoledne řeknou na vet. Tvaroh mám v lednici, pes mléčný moc nežere, tak by to mohlo projít.

20.2.2023 18:18

Zdravím
Jdu poprosit o názor - 3letý vipet, aktivně běhající, po tréninku (5 dní zpátky) jsem večer zjistila lehké kulhání na jednu přední. Prohlédla jsem komplet nohy, nikde nic. Na té samé noze měl vymknutý prst, který se občas ozve, takže jsem nehrotila, dostal klid a že uvidíme. Kulhání se zlepšilo, resp. aktuálně kulhá 1-2 minuty než se rozhýbe, potom už jen výjimečně jeden dva kroky.

Nojo, ale teď koukám a vidím oteklé nadprstí... Jestli jsem to přehlédla nebo to ještě nateklé nebylo, nevím... Začervenalé, trošku to hřeje. Na vet dojedeme, ale zajímají mě názory a zkušenosti ostatních, co by to mohlo být. Předem moc díky za všechny odpovědi.

Achjo, my musíme mít na těch packách pořád něco.

17.10.2022 14:50

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Takže já to učím děti blbě. Když jim říkám, že jednou z podmínek zápisu do PK je původ. Aspoň jednostranný, do PPK.

Pokud se nepletu, existují dva "typy" PK - uzavřené a otevřené. Do uzavřených (třeba A1/1, arabové, islanďáci...) můžou jen koně s původem. Do otevřených se příjmá na základě fenotypu (třeba ti IC).

26.9.2022 11:35

Všem díky za info, zase jsem o trochu chytřejší.

20.9.2022 22:03

Dobrý den,
víte někdo, co je zač ta bílá mast/pěna, kterou vídám na nohou u koní v krosových soutěžích?

Nějak jsem vždycky měla za to, že je to napěněný pot, ale že by se dostal až zvenku na kolena (viz fotky)? Zkoušela jsem hledat na googlu i tady, ale asi mě nenapadá správné klíčové slovo.

13.9.2022 13:56

Inspektor Pišišvor napsal(a):
Bylo to určitě předtím, protože pak už jsem vystavovala jen v pracovce, ale dogoffice už v té době fungoval, ale jen pro větší výstavy.

Záhada vyřešena, to bude tím. Já se výstav aktivně účastním až od roku. 2019, tak zase nevím, jak to bylo předtím.

12.9.2022 14:24

Lukeluk napsal(a):
Moc děkuji všem za své reakce a hodně zajímavé věty. Každopádně mě to pořád láká! Zvěře nemáme až tak moc u stáje a v okolí, kde jezdím s koněm nejsou ani cesty (kde by mohlo případně vzniknout hororový scénáře s auty a psem letícím za zvěří).. Měl jsem (mám) maliňačku, ale ta nám už bohužel ve svých 17 letech nestačí a ani ji už sebou neberu, projde se po zahradě, vyvenčí se a jde si zase lehnout. Ta byla milionová, i když letěla srna 20 metrů od nás, stačilo na ni "Besulko nesmíš" a Bessy si šla v klidu opačnou stranou vedle mě v klusu u koně. Zajímalo ji jen to, kde jsem já. :) Hledám adekvátní náhradu za toto jedinečné zvíře.

Musím přiznat, že teď mi trošku poklesla čelist. Saluka je od maliny snad jedno z nejvzdálenějších plemen. Pokud neodcházíte od BOM s pocitem "tohle už nikdy v životě nechci, chci úplný opak", tak to nedělejte.

Pokud máte BOM a hledáte adekvátní náhradu, tak bych chrty obecně vyřadila, pro dobro obou stran.

11.9.2022 20:36

Inspektor Pišišvor napsal(a):
A koukala jste i na propozice krajské výstavy?

Ano, v Dogofficu jsem koukla asi na dvoje a mají tam to samé.

Možná se řád změnil... Aktualizace byla tuším někdy 2015, není možné, že to bylo předtím?

11.9.2022 16:14

Inspektor Pišišvor napsal(a):
Nemáte pravdu - krajský vítěz vás opravňuje na třídu vítězů, ale platí to jen pro krajské výstavy.

Nedalo mi to a koukla jsem do výstavního řádu. Našla jsem tohle: "Třída vítězů - od 15 měsíců, mimo mezinárodních výstav může být otevřena místo třídy šampionů, přístupná pro psy s uznaným mezinárodním či národním titulem šampiona, titulem Národního vítěze, Klubového vítěze, Vítěze speciální výstavy, Evropského vítěze, Světového vítěze. Uvedené tituly musí být získány v konkurenci dospělých."

Z toho bych chápala, že krajský vítěz nestačí, nebyla tam třeba nějaká změna?

9.9.2022 13:36

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Já bych si ještě dovolila dodat, že pokud někdo v podmínkách ČR má tak dobře ovladatelného chrta, že s ním může bez problémů i na vyjížďky na koni, tak teda klobouček....ale i pokud takoví jedinci existují, tak to bude spíše vyjímka a je více než pravděpodobné, že by váš chrt takový nebyl.

Obecně jsou spíš pravidlem chrti, kteří nejsou vypustitelní nikde jinde než na oploceném pozemku, ti šťastnější se věnují nějakému "chrtímu" sportu, ty nejnešťastnější stráví celý život na vodítku.
Saluk jsem viděla za svůj život jen pár, ale na volno je nepouštěl nikdo.

Pár jich znám, ale všichni jsou to vipeti nebo italáci. Tedy takhle... Ono záleží na tom, co člověk považuje za "ovladatelný navolno".

Velká část chrtařů řekne, že navolno úplně v pohodě. Až na to, že potom je slyšíte vyprávět historky, jak jim pes čas od času zdrhne za zajícem/srnou (ale vždycky se do 10 minut vrátí!), někteří mají už i zářez, kdy dohnali a zakousli. Docela často mi přijde, že někteří chrtaři mají "práh poslušnosti" trošku posunutý.

S vipeťákem taky chodím navolno, akorát těch "ale" je tam tolik, že bych si opravdu netroufla říct, že je snadno ovladatelný. Výjimky určitě budou, ale spoléhat na to, že zrovna já na ní budu mít štěstí, je docela bláznovství.

9.9.2022 11:31

Lukeluk napsal(a):
Dobrý den,
vždycky byl můj sen arabský plnokrevník a k němu perský chrt. Zatím mám jen toho arábka, ale zvažují koupi Saluki. Je toto plemeno vůbec vhodné ke koním, jak se chovají k ostatním zvířatům? Je vůbec reálná možnost vyjížděk na koni se psem po boku? Celkově chrty obdivuji, ale ještě jsem žádného nevlastnil, jen známí a pořád mě utvrzuje, že tohle plemeno je to pravé.
Předem dekuji z odpověď.

Stejná kombinace je už léta i můj sen. Představa krásná, ale je to utopie. Saluka nikdy nebude tak spolehlivá a ovladatelná, aby se s ní dalo jet v klidu na vyjížďku v podmínkách ČR. Ani s naším vipetem bych si to netroufla. Přesně jak píše Sardullah, chrti nejsou psi, se kterými jdete navolno na procházku a můžete chytat lelky nebo koukat do telefonu. Pořád musím koukat, co je okolo, když se zvedne zvěř, mám tak vteřinu na to zareagovat. Když to stihnu tak dobrý, ale jakmile by se rozeběhnul a dostal se do "rauše", je to v pytli. A to vipet je z chrtů pořád to nejslabší kafe, saluka je ještě o level výš.

Známý má kombinaci achal a 2 saluky, vypadají spolu nádherně, ale na vyjížďku si taky netroufne.

7.9.2022 14:54

CherrHoney napsal(a):
No střední pudlové v chs měli kolem 10 ale mě notebook našel že 19 taky bych těch 10 kg odebrala

Taky mi úplně nesedí, náš dospělý vipet má 14,5 kg a 51 cm v kohoutku. Jasně, je to chrt a k tomu v závodní kondici, ale stejně...

4.9.2022 15:27

My jsme dostali vodítko s obojkem, deku s vyšitým jménem psa, malý pytel granulí, cestovní flašku/misku na vodu, hračku (dodnes nejoblíbenější), teploměr, nějaké podložky na cestu do auta, přívěsek na krk pro paničku a tvrdé desky ve kterých původně byla smlouva a nějaké papíry s "tipy do začátku" (ty teď slouží jako úschovna posudků a PP). Za mě ale bylo třeba vodítko a obojek trochu zbytečné (už jsme měli svoje) a deka se stejně nikdy nepoužívá, protože je památeční.