keltkaa

Moje příspěvky

30.7.2015 09:51

layen napsal(a):
Zdravím, také bojujeme u valáška s těžkou hnilobou kopyt, nejhorší to má hlavně na předních, zadní jsou na tom o něco lépe. Do teď se mu to pouze mazalo takovým modrým gelem z Decathlonu (na název si nevzpomenu) a dařilo se to celkem udržovat. Po úraze nohy se mu to však dost zhoršilo, celkově střelka je na dotek gumová a bolestivá a vypadá opravdu ošklivě. Koník ale chodí bez kulhání. Koupila jsem tedy již zmiňovaný Ecosin, máme za sebou první týdenní aplikaci (3x za týden), tak uvidíme. Zatím se mu jen občas odlupuje odrostlá rohovina ze střelky a pod tím je to dost tou hnilobou rozežrané. Co myslíte, dá se to v téhle fázi vyléčit jen přípravky nebo přistoupit raději k celkovému vyříznutí postižených částí?

Tohle mi přijde spíš jako rakovina kopyt, u hniloby nebývá obvykle gumový a rozežraný celý střel. Viděl to veterinář? Co na to říká váš podkovář?
Jinak prevencí hniloby je správně upravené kopyto a pokud je kůň v boxe, denní kydání všeho mokrého. Živnou půdou pro hnilobu kopyt je čpavek, ten navíc také způsobuje respirační problémy.
Pokud jde opravdu o hnilobu, určitě ořezávat napadené části, co to jde, a hlavně správně upravovat. S chytrou houbou nemám osobně zkušenosti, ale vím, že ti, co jí používají, si ji docela chválí.

26.2.2015 10:55

No, nepotěším tě, pokud chystáš stěhování, počítej s tím, že situace se spíš zhorší.
Kobylka zatím neumí chodit sama tam, kde je zvyklá, proč myslíš, že bude chodit líp v novém prostředí? Uvědom si, že jí ze dne na den změníš všechno - prostředí, režim, kamarády. Jestli můžu poradit, nech jí v novém pár dní čas, ať se usadí a trochu si zvykne na nové stádo. Domluv se, ať tě někdo na první vyjížďky doprovází, ideální by byl kůň, se kterým se tvoje kobča aspoň trochu skamarádí.
Jak se postupuje při osamostatňování koně, ti dost dobře popsala jazzinka.

26.2.2015 10:46

Tohle je při pracech kolem koní běžné, většina malých ranek ráda rychle zahnisá. Rady na léčení jsi dostala. Já jen dodám - hlídáš si platnost očkování proti tetanu, vzhledem k tomu, že výskyt bakterií clostridia tetani v půdě u koní je běžný?

10.2.2015 20:31

Ano, může, pokud je to na všech 4 stejné.
Podle fotky to tak vypadá, vlnky jsou na obou kopytech ve stejné výšce, cca v půlce kopyta, což by té letní změně odpovídalo (vzhledem k tomu, že celé zdravé kopyto se vymění (odroste) zhruba za 1 rok).
Jiná pastvina může mít jiné složení rostlin i obsah makro/mikro prvků. Změna v krmné dávce se taky takhle dovede projevit.

10.2.2015 20:11

Roupi se dají zjistit pomocí perianální náplasti (přes konečník se nalepí širší izolepa, ta se pak nalepí na podložní sklíčko, odečty vajíček dělá celkem dost veterinářů - chce to se poptat), v koprošce se v podstatě neobjeví.
Jak píše bengalka, hříbo máš pár měsíců, to je moc brzy na úplnou změnu, dej tomu čas.
Doporučuji si koníka tak po 14 dnech fotit - ve stejné pozici, se stejným pozadím, se stejnou vzdáleností od hříbka. Když ho máš na očích denně, změny nejsou tak vidět.
A mmch., toho svého veta platíš ty, tak se prostě ptej, chtěj, aby ti to vysvětlil tak, abys tomu rozuměla. A poohlédni se i po jiných, jestli máš v okolí koňáky, ať ti někoho doporučí, posbírej si pár kontaktů... Nikdy nemůžeš být závislá jen na jednom vetovi.