kovosrot

Moje příspěvky

29.5.2022 07:29

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
A tu malinu už nemáte? Že je bišon hloupý jste psal už posledně, ale nebyla jsem tehdy jediná, komu se v tom vlákně zdálo, že je Váš přístup ke štěněti poněkud… osobitý.
Některá plemena jsou empatičtější než jiná, jedinci se také liší, ale podle mého názoru má velký podíl vztah a nějaká vzájemná provázanost, soulad.

Nevím, co si představujete pod pojmem osobitý, pouze jsem se ptal co je a není normální, protože jsem měl jedinou zkušenost s NO a s Havaňáčky žádnou a nechtěl jsem udělat zbytečné chyby v úvodních dnech. Stejně se ptám i nyní, protože, jak jsem již psal, jediná moje zkušenost byla s NO a chci spíše uklidnit i sebe, že je pejsek v pohodě a že je vše jak má být. Oproti NO je propastný rozdíl v přístupu (jak to krásně napsal kolega nade mnou) něco za něco a já jen chtěl vědět názor zkušených lidí tady na fóru. Jinak moje láska k pejskovi je nezpochybnitelná, možná se jen rýpu ve zbytečnostech. Krásný zbytek víkendu všem.

28.5.2022 22:01

Díky za reakce, je to pravda, že NO trochu rozmazlil. Samozřejmě, že to respektuji a neměnil bych, Emilka je člen rodiny, jen mě trochu překvapila i taková ta až vypočítavost v uvažování psa ve smyslu "co za to" při plnění povelu. Což ale vylučuje, že by byli tupí ...máte pravdu jsou jiní, ne horší, ale jiní. Díky a mějte krásný zbytek víkendu.

28.5.2022 20:07

Dobrý den,

chci se zeptat lidí, co mají zkušenost s havaňáčkem. Měl jsem před 10 let NO a byl to skvělý pes, poslušný, takový ten intuitivní typ (jednou jsem řešil opravdu zásadní problém, byl jsem zasmušilý, pejsek mě vždy vítal, ale tentokrát, aniž bych cokoliv udělal ke mě místo bouřlivého vítání jen přišel, olízl mě a dal mi hlavu na moji ruku...prostě měl takový ten vyšší stupeň myšlení, nevím jak to nazvat). A teď nyní k mému dotazu. Mám Havaňáčka., žije se mnou a rodinou, věnujeme se ji, je to skvělý mazel ale chybí mi u ní takové ten výše popsaný stupeň myšlení. Je na naší rodinu vázaná, s dětmi si hraje, počůrá se radostí, když nás vidí. Na druhou stranu jde za tím, kdo dá žrádlo, základní povely umí, ale dělá je neochotně, obrovský rozdíl je, když vidí, že mám v ruce kousek šunky jako odměnu, tak by se přetrhla. Děti neposlouchá, mě ano, protože má respekt. Když něco provede, má sklopený ocas a ví, že je to špatně, ale příště to udělá znovu. Zkouším přemýšlet kdy jsem udělal chybu, ale vždy jsem se snažil být důsledný. Je to určitý druh tvrdohlavosti daný plemenem nebo jedincem nebo je to něčím jiným? Vím, že mě už chovatelka, od které Emilku máme, říkala, že od tohoto plemene nemůžu čekat něco super jako od "velkých" psů, doslova řekla, že jsou tupější. Chci se jen zeptat na Váš názor a zkušenosti v rozdílech mezi malými a velkými plemeny psů.

12.12.2021 20:59

Většinu doporučených knih mám a přečetl jsem a výše uvedenými radami se snažím řídit. Podložku mám jako rezervu, psa poctivě venčím a chválím. Můj dotaz spíš směřoval tam, že pes pracuje jen za odměnu a jak to změnit (nemám u sebe vždy šunku). Stran špatného chování psa, nežiju v pohádce, abych si myslel, že pejska není čas od času potřeba "potrestat"....proto se asi naivně ptám, např. při evidentním neposlechnutí povelu, který pes zná, jestli jen zvýšit hlas nebo něco jiného. Stopovačku jsem používal, ale opravdu občas si pejsek postaví hlavu a příkaz, který evidentně zná splnit nechce a na stopovačce jej stále nemám, protože chci, aby se proběhl a zadováděl si. No a na závěr, jednoznačně vím, že chyby psa nejsou jeho chybami, ale mými, proto se ptám jak to správně udělat....abych na jednu stranu vychoval šťastného parťáka, na druhou aby neměl "syndrom malého psa".

12.12.2021 20:13

Dovoluji si navázat na staré téma, protože nechci zakládat nové a zhoršovat přehlednost webu. Tak náš havaňáček má cca 6 měsíců a velice rád bych se zeptal na několik věci. Byli jsme několikrát na cvičáku, pejsek se krásně socializoval, hraje si s dětmi i jinými psy apod., ale je zde několik věcí, které nechápu. Je to bytový pejsek a máme savé podložky, naučila se na ně celkem v pořádku, pouze často má výpadek, že jde udělat potřebu metr od podložky. Já když ji uvidím, zakřičím na ni, řeknu fuj a dám psa na podložku, cítím, jak mu tluče srdce, když ho přenáším, ví jednoznačně, že udělal něco špatně, pak párkrát použije podložku a zase následně jde vedle. Podobně při výcviku. Umí sedni, lehni, zůstaň, ke mě, volno apod. Musím říct, že se mi osvědčil klikr, který kombinuji i se slovním pochválením a pohlazením (klikr mi přijde takový neosobní ). Když mám v ruce odměny, pes pracuje jako švýcarské hodinky, v případě, že odměnu nemám (funguje na kousky libové šunky), nebo se mu zrovna nechce, tak na přivolání nereaguje. Já v tom případě zvednu hlas, on někdy velmi neochotně poslechne, pokud ne, tak se snažím být důsledný a jemně ho zatahám za kůži na krku, on kvikne a zase pracuje jako hodinky. Chci se zeptat, jak v tomto případě správně postupovat. měl jsem dříve německého ovčáka, který poslouchal krásně. Vím, že to nelze srovnávat, proto se ptám, jestli je to věc, která patří k tomuto plemeni (určitá tvrdohlavost a z mé strany nutná trpělivost protože se výsledky nedostavují tak rychle) a se kterou se musím prostě smířit (protože je to pejsek naprosto úžasný) nebo dělám chyby v tom případě, jak na to správně

2.10.2021 17:16

Jak píšu, jsem začátečník, snažím se o výcviku číst knihy a chodím na cvičák. Jiné zdroje nemám, takže píšu sem. To, že řvu, jsem přehnal, zvýším pouze hlas (opět, psali v knize o výcviku, že je důležitá důslednost a trvat na splnění povelu). Když jsem se na cvičáku(!!) ptal, jak mám štěně naučit hygieně, tak mě bylo řečeno: "když je přichytneš, že udělá louži doma, vymáchej mu v tom čumák a vyhoď ho na dvůr" - což vím že je blbost a nikdy bych to neudělal. Takže pro mě jako začátečníka je poměrně těžké se zorientovat a chyby samozřejmě dělat nechci, protože je jednodušší se jich nedopustit, než je pak obtížně odstraňovat. Veterinářka mi spontánně sama řekla, že tato zvířata jsou natvrdlá (doslova ji cituji), něco jiného o tom čtu na internetu a ve většině případů jsou informace protichůdné. Proto se ptám na inteligenci, ať po pejskovi nepožaduji nějaké nereálné věci....a znovu opakuji, předem moc děkuji za každou radu.

2.10.2021 16:00

Dobrý den,
omlouvám se, že zakládám nové téma, ale takové, na které bych svým dotazem navázal jsem nenašel.
Jsem začátečník, máme 4 měsíční štěně havanského psíka, je u nás 2 měsíce. Je to fenečka, mazel, přítulná, je v neustálém kontaktu s dětmi, rodinou, snažím se o kvalitní socializaci. Rád bych se zeptal, v jakém věku lze již určit, jakou má inteligenci.
Na youtube jsem viděl řadu videí se štěňaty havaňáků, která uměla základní poslušnost, nicméně, náš pejsek je tak trochu odolný většině povelů. Chodíváme na cvičák, denně trénujeme, jsem a budu trpělivý, nicméně mám pocit, že náš pejsek je trochu mix tvrdohlavosti a mírné natvrdlosti.
Chtěl bych se zeptat, jaké máte s těmito psy zkušenosti. Jestli je to obecně řekněme natvrdlejší plemeno nebo jsou 4 měsíce ještě moc mladý věk na souzení inteligence psů (a ti psi z Youtube byly géniové), nebo může být pejsek i tvrdohlavý (kolikrát při povelu ke mě se na mě jen podívá a až zařvu tak neochotně přijde).
Díky za názory a event. jakoukoliv radu.

4.4.2021 12:03

Podložka už zmizela . Jsem moc rád, že jste mi poradili, ještě než jsem zadělal na problém. Jen bych se rád zeptal ještě na jednu věc. Není mi jasné zda, jít vyvenčit již při probuzení a napití pejska nebo čekat, až mi začně dávat signály, že se mu chce čůrat. Nebo je to jedno? Omlouvám se za hloupé dotazy. Měl jsem dříve NO, ale tam jsme takové postupy neřešili, protože byl venkovní. Díky moc předem.

4.4.2021 11:29

OK, budu vodit ven a bude dostávat pamlsky. Myslel jsem, že jakmile bude větší, tak zmizí podložka,ale to co říkáte, je logické. Moc Vám děkuji.

4.4.2021 11:16

Dobrý den,
doufám, že neopakuji již položenou otázku, ale potřeboval bych prosím radu zkušených. Máme cca 8 dnů 9 týdenní fenečku belgického ovčáka, je zdravá, dobře se socializuje, je velice kontaktní. Spávám na gauči v obývacím pokoji a fenečka si vybrala můj svetr, na kterém spává u gauče.
Třikrát za noc s fenečkou vstávám, aby se vyvenčila. Dáváme ji nyní na savou podložku, vždy když se na ni vyčůrá, tak následuje mohutná pochvala a pamlsek. Občas se stane (cca zatím 2x), že na podložku zašla sama, ale jinak to pustí, kde ji zrovna napadne. Jsme trpěliví, nekáráme ji, jen důrazně řekneme "ne" a dáme ji na podložku.
Chtěl bych se zeptat, zda něco děláme špatně, nebo pejsek je na toto ještě v 9 týdnech malý popř. poprosit o radu jak na to dále.
Díky moc všem za radu.

27.8.2020 17:25

Dobře, díky velice za radu, udělám to tak.

27.8.2020 16:07

Taky to tuším, nechám tomu průběh, ale jsem také skeptik. Spíš bych se chtěl poučit z chyb co jsem udělal. První tuším, že byla, že jsem nechzal zahnízdit tak mladé ptáky

27.8.2020 10:40

Ne, jen jsem to špatně pochopil, jsem velice rád za Vaše rady. Šlo mi spíš o to, že budka zůstala zcela nevyužitá a válelo se v ní vejce, které tam jako první nakladla samička a dále si jej nikdo nevšímal, ač jsem ihned v budce i zavěšeném místě udělal hnízda). Pouze jsem chtěl zamezit tomu, aby kladly vejce na různá místa. Jak jsem kupoval ve zverimexu krmivo, tak mi poradili, abych jim dal hnízdo i budku a oni si vyberou, takže proto ta chyba. Jsem začátečník, a snažím se na to jít logicky, což je asi chyba Tedy situace je taková, dnes se objevilo v zavěšeném hnízdě další vejce, samička na něm poctivě sedí, na noc si k ní přllehne i sameček a druhá samička. Abych to tedy opět špatně nepochopil: budka příjde ihned zpět, mám jim do ní dát materiál na stavbu hnízda??Minule jsem ji jej dal na dno klece a oni si toho nevšímali, pouze nakladli vejce do prázdné budky, proto jsem jim rychle vytvořil hnízdo jak v budce, tak v zavěšeném hnízdě, kladli ale dál již do zavěšeného hnízda. Velice Vás tedy prosím ještě jednou o rady a trpělivost a předem děkuji.

26.8.2020 18:52

Díky za rady, budku jsem odstranil a vejce jsem umístil k ostatním do hnízda, kam nakladla samice vejce (dnes se objevilo třetí. Mám radost, že jí hodně zeleného i míchanice, takže doufám, že je to moc nevyčerpá. Samička už nasedla a na vejcích sedí, co mě ale spíše překvapuje, že jsem v noci viděl v hnízdě s vejcem sedět tři zebřičky, včetně samičky. Jak jsem psal, je to taková komunitní snůška a panuje mě tady nějak anarchie... Jinak podávám i Roboran v nižších dávkách, aby měly dost vitamínů.

25.8.2020 13:23

Děkuji velice za radu. Zebřičky jsem koupil všechny v Přerově. Samečky, poměrně velké, prodávající (jediné co o něm vím, že byl ze Slovenska), říkal, že výstavní, od zcela jiného kupujícího (aby bylo zabráněno příbuzenskému křížení) jsem koupil samičky, ty jsou poměrně menší. Dále tam jsou amadiny Gouldové (pár), což mě bylo ujištěno, že ničemu nevadí, ty jsou zcela nekonfliktní. Zebřičky spávají klidně po třech v jednom hnízdě (jeden sameček a obě samičky), snášejí se dobře, pouze jedna samička občas prožene druhou samičku, ale od zahnízdění to již neudělala a do hnízda lezou všechny zebřičky. Voliéru jsem asi neudělal moc dobře, protože je spíše na výšku, ale to je v řešení a pořídím pravděpodobně spíše na šířku, ale až po zahnízdění. Jinak,. včera jsem jim dal rukolu a jako zelené krmení a až mě překvalipy kolik toho sezobaly.

25.8.2020 11:18

Chyba začátečníka, nemají již černý zobák, jsou vybarvené, ale uznávám, že jsem to asi uspěchal. Co tedy teď, mám hnízdo i vejce odstranit aby se tak mladé nevyčerpávaly, popř. co byste doporučil. Od kdy jim mám hnízdění umožnit??

25.8.2020 09:54

Dobrý den, prosím o radu,
před 3 týdny jsem koupil dva páry zebřiček a jeden pár amadin na burze. Snažím se jim poskytnout dobré podmínky pro chov, mají velkou voliéru, kvalitní potravu, zelené krmivo, míchanici, vitamíny, sépiovou kost. apod. Podotýkám, že jsou ještě poměrně mladé, letošní odchov. Ptáci spolu vychází, ihned udělaly dva páry a vše probíhá bez konfliktu.
Aby se ptáci cítili dobře, nabídl jsem jim i jedno otevřené hnízko a jednu budku. No a teď: Nabídl jsem jim i materiál na hnízdo (jemnou slámu, jemný papír, rozpletené lýko) a oni si toho nevšímali. Tak jsem jim to naházel do otevřehého hnízda (i z dúvodu hygieny, protože na to stále káleli). Oni si to následně upravili a oblíbili. Ve třech tam spolu spávali. Poté se najednou objevilo vejce v nevystlané budce, kde leželo na dřevěné podlážce. Hned jsem jim udělal hnízdo tedy i v budce, problém je, že se tam střídají oba páry zebřiček a v podstatě v budce sedí všichni. No a aby toho nebylo málo, v otevřeném hnízdě se objevilo dnes další vejce (po cca 2 dnech). Tedy zebřičky kladou vejce kde se jim zachce, sedí na tom všichni. Vládne mi tady prostě anarchie
Poraďte mi prosím jak mám teď dál postupovat. Protože kdyby se náhodou vylíhli mladí, je mi jasné jak to dopadne.
Předem díky za rady.
Laďa