
krab
Informace o uživateli:
Akvarista a terarista.Hlavně chov korýšů a sladkovodních krabů.
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 8. 5. 2025 17:53:17
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Zde máte takové malé představení mé osoby. Když bude zájem tak se ozvěte budu čekat.
Hledám kamarádku, přítelkyni možná životní partnerku.
Jsem nekuřák, alkohol nepiji- to samé chci i z druhé strany.Je mi 56 let,172 cm,váha 106 kg. Mám chronicky nemocné plíce tak nemohu dělat tůry.Jinak jsem chovatelem zvířat, hlavně korýšů.
Nejlépe z Prahy a okolí.Ostatní v SZ.
Nevíte kde sehnat samici Potamon potmon a samici Cherax quadricarinatus velikosti cca 15 a více? A obojživelníka Typhlonectes compressicauda samici nebo mláďata?Už velmi dlouho je sháním. Dále hledám nějakou Německou nebo Rakouskou firmu co zasílá i do ČR.Naše firmy nemají takovou nabídku korýšů ( raků a krabů) ani nejsou ochotny udělat individuální dovoz.
Dnes jsem u jedné popelnici našel nádrž a v ní kraba rodu Potamon ( mrtví).Léta tohoto kraba usilovně sháním a stále nic .
Objevil jsem jednoho chovatele co má samici ( já vlastním samce) a když jsem mu navrhl že bychom je mohly rozmnožit tak to odmítl že je jich je moc mladých.Byl jsem ochoten všechny mladé odkoupit.
Tak opravdu v této republice není někdo kdo by je měl ? Nebo byl schopen je dovézt?
Ono takových tvorů je více o které bych měl zájem -raci,sladkovodní druhy krabů a hlavně Typhlonectes compressicauda.
Tak kdo by věděl tak bych byl velice rad je získat.
¨Moc děkuji.
V Zoo Praha se dnes nad ránem narodilo slůně. Matkou je slonice Tamara a slůně je v pořádku, zatím však neznáme jeho pohlaví. Sledujte web a fb profil Zoo Praha a rovněž YT kanál Krátce ze zoo; více informací přineseme během dne. A moc děkuji kolegům z Údolí slonů! Vzhledem k celkové situaci a nutnosti pracovat ve dvou oddělených týmech to pro ně bylo ještě mnohem složitější než kdy dříve. S napětím teď budeme očekávat porod druhé březí slonice, Janity.
Zde máte to zkopírované.
Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost. Tím, že skáče na lživé příběhy a přispívá nemalé částky. Spolkům stačí jediné: sehnat psa z množírny, nezvládnutého chovu či romského ghetta.
Takže mi chceš říct, že jsme vzali do adopce dvě starý čubky?“ křičí podrážděně do telefonu Vladimíra H., která provozuje domácí azyl pro psy a připravuje zvířata k adopci do Německa. „Ty nepoznáš, jestli je to starej pes, nebo stará čůza? Jestli si je chceš nechat, nech si je. Já na to dlabu. Starý čubky se blbě udávaj,“ pokračuje.
Je naštvaná, protože obchod, který by se mohl za pár dní uskutečnit, se komplikuje. Dvě feny křížence vydávané za tříleté bišonky jsou totiž starší. Jedné, která navíc před pár dny porodila mrtvé štěně, je dle veterinářů sedm, druhé víc než dvanáct. Jenže v Německu už se dohaduje nový majitel, cena je stanovena na tři sta eur za jedno zvíře.
Netuší však, že nekalé obchodní praktiky šedé ochranářské zóny právě odkrývá novinářkám MF DNES. Ty se pod falešnou identitou ozvaly na inzerát, v němž se hledá dobrovolník pro takzvanou dočasnou péči. A poznávají, jak byznys se psy funguje.
Fotogalerie
Jeden ze psů, kteří byli zachráněni z množírny.Jeden ze psů, kteří byli zachráněni z množírny.
Jeden ze psů, kteří byli zachráněni z množírny.Jeden ze psů, kteří byli zachráněni z množírny.
Zobrazit fotogalerii
Na rychlý prodej mají větší šanci mladší psi. Proto je potřeba fenky „omladit“. To zařídí hlavní organizátorka Danuše H. J., která tento byznys řídí – organizuje i převozy psů z Východu. Reportérkám MF DNES přiznala, že se nově chystá zaměřit na ruský trh.
Tato dáma věk fenek upravuje a vymýšlí i datum narození 1. prosince 2016. A nebojí se přiznat, že při obchodech se psy do zahraničí porušuje unijní veterinární předpisy. Prý zdržují.
Během následujících týdnů a po desítkách telefonátů se ukazuje, že navenek líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. A na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost. Tím, že skáče na lživé příběhy a přispívá nemalé částky.
Spolkům stačí jediné: sehnat psa z množírny, nezvládnutého chovu či romského ghetta. Většinou dostanou tip a v množírnách mají i své „dodavatele“. Když už zvíře mají, mohou tvořit emotivní příběh plný lží o záchraně, zveřejnit ho na sociální síti a vybírat peníze od naivních lidí. Když peníze vyberou, psy prodají za několikatisícové adopční poplatky. Spolky to nic nestojí, naopak vyberou dvakrát.
Nenechte se citově vydírat, radí při nákupu psů veterinářka
I když nemáte veterinární vzdělání, přesto můžete aspoň do nějaké míry poznat, je-li pes, kterého kupujete, zdravý. Stejně tak hodně poznáte i z chování štěněte a jeho matky. „Ukáže-li vám chovatel vrh vyrovnaných sebevědomých štěňat, která budou přirozeně zvědavá, je vše v pořádku,“ říká například veterinární lékařka Veronika Lesiuková.
Na co přesně se má člověk ve vztahu ke zdraví psa či kočky při koupi zaměřit?
Na první pohled zdravé zvíře je adekvátní velikostí vůči sourozencům či stejně starým jedincům. Má délku i kvalitu srsti odpovídající plemeni bez různých defektů. Nemá viditelná zranění či známky prodělaných onemocnění, jako jizvy po operacích, špatně srostlé zlomeniny a další. Je také v dobrém výživném stavu, čilé, zajímá se o své okolí, je schopno se bez obtíží udržet na končetinách, pohybuje se bez známek bolestivosti a kulhání, netrpí výtoky z očí, nosu ani tlamy, má srostlé lebeční kosti. Dále je vždy dobré zkontrolovat oblast pupku kvůli případné kýle a je dobré pohmatem zkontrolovat i sestup varlat do šourku.
Mohu věk psa poznat podle zubů?
U psů a koček nelze dle stavu chrupu jednoznačně stanovit jejich věk. S jistotou lze posoudit přítomnost sacího reflexu u štěňat, která jsou ještě odkázána na mateřské mléko feny. V kombinaci s tím, že se mléčný chrup začíná prořezávat asi ve třech týdnech věku a je kompletně prořezán asi v šestém týdnu věku, si lze udělat dobrou představu o tom, kolik týdnů může být štěně staré. Výměna mléčného chrupu za trvalý začíná zhruba ve třech až čtyřech měsících a je ukončena asi v šesti až sedmi měsících věku.
Co napoví chování psa?
Zodpovědný chovatel má zvířata zvyklá na manipulaci, ošetřování a kontakt s člověkem. Reaguje-li nabízené zvíře bázlivě či agresivně na vaši přítomnost, vaše dotyky, rychlé pohyby či hlasité zvuky, může to být samozřejmě někdy dané individualitou jedince, ale zvláště jde-li o štěně, je to dáno spíš špatnou dosavadní životní zkušeností či extrémním stresem z neznalosti dané situace v rámci zanedbané či naprosto neproběhlé socializace. Ukáže-li vám chovatel vrh vyrovnaných sebevědomých štěňat, která budou přirozeně zvědavá, budou mít zájem o okolí, krmivo, hračky a nové podněty, jakmile vás zahlédnou, spíše se k vám zvědavě rozběhnou než budou sedět v koutě, a jakmile na ně promluvíte vysokým tónem, rozvlní se radostí, nechají se ochotně mazlit bez třesu a známek stresu, vše je v pořádku.
A co když kupuji už dospělého psa?
U dospělého psa si na projevy chování dávejte ještě větší pozor, protože je možné, že se některých ze zažitých vzorců již nikdy nezbaví. Ptejte se opět na reakce na členy rodiny, ale i na cizí lidi a malé děti, střežení hraček, krmiva a pozemku či domu, dosavadní konflikty s lidmi či zvířaty, ale i na reakci na hluk a další.
Vždy je potřeba vidět matku i štěně?
Nikdy se nenechte odbýt při návštěvě u chovatele a chtějte vždy vidět matku vybraného zvířete. Nic jako nadbytečné či poslední zvíře z vrhu, které nedostalo průkaz původu, neexistuje. Nereagujte na zmínky, že v případě, že si zvíře nevezmete, bude utraceno. Nenechte se zahnat do kouta. A nikdy nepřebírejte štěně na parkovišti třeba před obchodním domem ani si ho nenechejte posílat přepravní službou.
„Jednou paní K. O. nechala psovi, který byl z množírny, vytrhat zuby. Přitom vůbec ve špatném stavu nebyl. Na Facebook pak umístila srdceryvný příběh o tom, jak je fenka ve špatném stavu. Samozřejmě lidi hned posílali peníze,“ říká pro MF DNES žena, která se dlouhodobě v psím byznysu pohybovala.
Strach. Veterinářka zjistila, že jsou fenky výrazně starší a trpí zdravotními...
Strach. Veterinářka zjistila, že jsou fenky výrazně starší a trpí zdravotními potížemi. Jedna posléze nečekaně porodila mrtvé štěně.
A pokračuje: „Stejná paní taky udělala sbírku na psa, o kterém vím, že byl naprosto zdravý. Ona však na sociální síti zveřejnila, jak prý nezvládá ani nastoupit do auta. Dělají příběhy, které jsou ve skutečnosti úplná lež.“
Fakta
Spolek versus útulek
V Česku pojmy spolek a útulek splývají lidem v jeden. Přitom je mezi nimi zásadní rozdíl, a to hlavně v původu zvířat. O nalezená a toulavá zvířata se starají výhradně útulky, které jsou jasně definované zákonem, včetně požadavků na prostory, karanténu či evidenci zvířat. Musejí být také registrované u Státní veterinární správy (SVS), podléhají kontrolám, spolupracují s obcemi. Spolky oproti tomu mají postavení běžného majitele psa, platí tedy i místní poplatky ze psů. Nemusejí ale mít žádné vybavení aprostory ani se registrovat u SVS.
Ilegální obchod se zvířaty je třetí nejlukrativnější činnost v Evropě, hned po drogách a zbraních. Každý měsíc se v EU obchoduje s více než půl milionem psů.
U nás se nejvíc mluví o množírnách a počtu toulavých zvířat. Na sociálních sítích to pak někdy vypadá, že Češi jsou národem tyranů. Každý den se objevují nové příběhy.
Jenže podle odborníků ani množírny, ani toulavá zvířata takový problém nejsou.
Danuše:
Místo očkováku chceme vystavit pas, rozumíš? Pes má šanci jít do Německa, tak aby se zase nelítalo podle nějakého nového předpisu…to strašně zdržuje.
Třeba podle studie Parlamentního institutu Sněmovny z roku 2016 je sice Česko druhé v počtu chovaných psů, co do množství toulavých psů ale patříme mezi země s nejnižším počtem.
Ve skutečnosti většina psů s dojemným příběhem pochází z Východu či z nezvládnutých chovů, které ale „ochranáři“ veterinářům mnohdy nenahlásí, a psy si v nich sami vyzvednou a dál na nich vydělávají.
„To jsme zaznamenali. Sami uvádějí, že si najdou problémový chov, přesvědčí chovatele, aby jim zvířata daroval, že se o ně postarají, a pak s nimi třeba obchodují dál,“ potvrzuje šéf Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Záchrana. Vystresované a zapáchající fenky bylo nutné převézt k odbornému...
Záchrana. Vystresované a zapáchající fenky bylo nutné převézt k odbornému vyšetření.
Popsaná praxe se týká hlavně spolků, které se často zaměňují s útulky. V tom je však zásadní rozdíl. Útulky pečují o nalezená a toulavá zvířata, povinně se registrují u Státní veterinární správy (SVS) a podléhají kontrole. Naproti tomu spolky, jichž vznikly stovky, mají postavení běžného chovatele.
Vlaďka:
Takže mi chceš říct, že jsme vzali do adopce dvě starý čubky...? Starý čubky se blbě udávaj.
Desítky zanedbaných psů
„Dělám to už asi deset let, vlastně na plný úvazek, zabývám se tím dvacet hodin denně. Nosím mobil na krku i do sprchy, protože mi pořád někdo volá. Snažím se zprostředkovávat prodej pejsků do Německa, Rakouska a Švýcarska,“ vypočítává svoje aktivity šestašedesátiletá Danuše H. J., která už léta žije v německém Erfurtu a prohlašuje se za ochranářku zvířat.
Přitom byla již několikrát potrestána, a to jak v trestních, tak občanskoprávních procesech.
Mladí psi za 300 eur jsou ve skutečnosti staré fenky | (5:05) | video: iDNES.cz
Třeba vedla spor kvůli šíření lží o konkurenci. Za to měla zaplatit 50 tisíc korun, to neudělala, a na její spolek SOS for Pets byla uvalena exekuce.
„Já žádnému hajzlovi, který obchoduje se psím neštěstím, nebudu dávat nějaké peníze,“ reaguje po prozrazení naší identity Danuše na dotazy MF DNES, proč částku, která se mezitím vyšplhala na sto tisíc, nezaplatila. Zanedlouho ale vznikl nový spolek, jen s příponou ZPNP. V něm je Danuše pouze členkou.
Jeden ze psů, kteří byli zachráněni z množírny.
Špína i výkaly prorůstají srstí zvířat
Ve skutečnosti jeho činnost plně organizuje. Přitom od první chvíle tvrdí, že proti ilegálním převozům bojuje. „My jdeme i po ilegálních transportech, tak se v tom dost orientuji,“ sypala ze sebe hned při prvním kontaktu, když ještě netušila, že nemluví s nadšenou dobrovolnicí, ale s novinářkou.
Danuše:
Situace v Rusku je fakt hrozná. Potřebovali bychom tě využít jako přestupní stanici.
V zapadlé vesničce Dobrovítov ve středních Čechách je asi třicítka zanedbaných psů, které si mezi sebe za pár dní rozeberou ochranářské spolky napříč republikou. Snížení počtu psů v tamním problematickém chovu prý nařídili kontroloři veterinární správy.
„Dali dva týdny na nápravu,“ upřesňuje Vlaďka T. z Ligy na ochranu zvířat Kutná Hora, která na tento chov veterinu upozornila. Podle všeho je ale daná lhůta jen výmysl.
Štěkot a silný zápach
Dle Státní veterinární správy totiž inspektoři, kteří v Dobrovítově na kontrole opravdu byli, žádné sankce ani povinnosti a lhůty k nápravě zatím nenařídili. „Běží správní řízení,“ potvrdil MF DNES mluvčí SVS Petr Majer.
To však spolky ani Danuše H. J. neřeší, a tak o pár dní později stojí redaktorky před obecním úřadem v Dobrovítově na Kutnohorsku. Štěkot a silný zápach, který se táhne od staršího domku uprostřed vesnice, mají jediné viníky – smečku zanedbaných psů. Jejich majitelka nazutá ve vysokých holinách a s černou beranicí na hlavě je krotí dlouhým dřevěným klackem.
„Který to jsou? Tyhle bílý?“ ukazuje na dvě chlupaté feny Vlaďka T., která organizovala tento odvoz psů do spolků a k takzvaným „dočaskářům“. Právě za ně se vydávají i reportérky MF DNES.
Jak poznat podezřelý inzerát na internetu?
● Nabízejí se velmi mladá zvířata, dobré je zpozornět u zvířat mladších osmi týdnů. Podle českých pravidel se štěně nesmí odebrat matce před 50. dnem jeho věku, tedy nejdříve na začátku osmého týdne. U koček je norma dokonce ještě přísnější, kotě se matce nesmí vzít, pokud nedosáhlo 84 dní věku.
● U inzerátu není žádná fotografie nebo jen ve velmi malém rozlišení.
● Vždy je nutné zpozornět, pokud inzerované zvíře nepůsobí zdravě. I psi či kočky s průkazem původu mohou být nemocní, ale díky kontrolám poradců chovu a podmínkám plemenných knih je pravděpodobnost malá.
● Příliš častá inzerce jednoho chovatele.
● Prodávané zvíře je březí.
● Nápadně nízká cena.
Nevadí, že jsou psi staří, někteří mají nádory, vypadané zuby a feny jsou možná březí. Spolek SOS for Pets – ZPNP, za který s námi Danuše komunikuje a kterému se reportérky přihlásily, je prodává dál do Německa. Přitom ho to moc nestojí.
„Špinavou“ práci udělají naivní dočaskáři a náklady zaplatí lidé, kteří spolkům přispívají na transparentní účty.
Krycí legenda s úřady
Netrvá to dlouho a fotky z místa se objevují na Facebooku. Nechybí emotivní příběh záchrany, zloba namířená vůči nezodpovědným majitelům, vznikají první finanční sbírky. Akci „ochranáři“ nazvou „kauza Dobrovítov“.
Špína a život bez pohybu venku, ženě na Jesenicku zabavili desítky psů
„Jsou to dvě fenečky a jsou jim tři roky,“ tvrdí majitelka. Zvířata přitom zavírá do přepravek.
Vzápětí redaktorky psy odvážejí, ačkoliv nemají povinné očkování proti vzteklině ani čip. „Tito psi neměli být odvezeni v žádném případě. Že by Lize na ochranu zvířat inspektor veterinární správy řekl, že je mají odvézt do čtrnácti dnů, to je nesmysl,“ reaguje na to Semerád.
Podle původního plánu mají dočaskáři – tedy redaktorky – feny vypiplat, vykrmit, umýt a zajistit jim veterinární péči. Tu včetně granulí spolek zaplatí. Ostatní výdaje hradí dočaskář. A za pár dní mají feny vyrazit na německé hranice.
Jeden ze psů, kteří byli zachráněni z množírny.
Jeden ze psů, kteří byli zachráněni z množírny
„Většinou se scházíme na hranicích Furth im Wald v hotelu, kde jeden na druhého počká a pejsky si předáme,“ popisuje Danuše H. J.
Z Kutné Hory proto redaktorky míří rovnou k veterináři. Obě fenky jsou po celou dobu ve stresu, klepou se a jedna z nich několik hodin bez ustání štěká. Nevypadají vůbec dobře.
„Pejsky máme. Akorát podle veterinářky jsou starší než tři roky,“ upozorňujeme ještě ten den Danuši, která později přichází s nápadem feny omladit. Vymýšlí datum narození: prosinec 2016.
Ještě ten večer převáží redaktorky feny na bezpečné a klidné místo do profesionální péče.
Mezitím se v pozadí rozjíždí akce na jejich prodej, a to i přesto, že mladší z fen za dva dny začne nečekaně rodit. „Zavolej Vlaďce, jsem na návštěvě a nemám čas to řešit,“ reaguje Danuše.
Ani porod tak další obchodní kroky nezhatí. Už druhý den večer se na Facebooku německé sesterské organizace SOS for Pets Bayern objevuje inzerát s nabídkou dvou tříletých bišonků.
Cena: 300 eur za zvíře. „Rózinka a Mašlička byly zachráněny z katastrofálních poměrů,“ stojí v německy psaném inzerátu, který uvádí i smyšlenku o neexistujících otevřených ranách na tělech fen.
„Holčičky jsou velmi společenské, milé, vděčné a mazlivé. Snášejí se s fenami i psy, jsou vhodné k dětem od osmi let a z 80 procent čistotné,“ pokračuje v popisu bázlivých a vystresovaných fen zástupkyně německého spolku Jessica S. Redaktorek se ale nikdo na chování a povahu fen neptal.
K inzerátu jsou připojeny fotky fen, ale na jedné z nich jsou cizí zvířata.
Ilegální dovoz psů z Východu
Dočasná péče v režii Danuše H. J. a jejích kolegyň je nepředvídatelná „jízda“. Typická je častými změnami pokynů, desítkami telefonátů a esemesek nonstop 24 hodin a také nečekanými nabídkami.
„Ty ses osvědčila. Já jsem tady v létě měla holky přímo z Moskvy. Situace v Rusku je fakt hrozná. Potřebovali bychom tě využít jako přestupní stanici,“ překvapuje Danuše redaktorky nabídkou na převoz zvířat.
Jak MF DNES odkrývala nekalý mezinárodní byznys se psy spolku SOS for Pets – ZPNP:
Polovina ledna. Danuše H. J. hledá dočasnou péči pro psy. Redaktorky reagují na její inzerát na Facebooku. Danuše píše o fenkách bišonka, tvrdí, že jim je osm let.
7. 2. dopoledne. Redaktorky vyzvedávají dvě feny v nezvládnutém chovu. Majitelka sděluje, že jim jsou tři roky. Ani jedna nemá povinné očkování proti vzteklině ani čip.
7. 2. odpoledne. Stáří fen vyvrací veterinářka. Podle ní je jedné sedm a druhé až dvanáct. Návštěva na veterině stojí 3 210 korun. Spolek hradí náklady přes transparentní účet.
9. 2. Danuši ze spolku SOS říkáme o věku fenek. Ta snižuje jejich stáří a vymýšlí datum narození 1. prosince 2016, který mají redaktorky nechat zapsat do jejich pasu.
10. 2. Na německých stránkách SOS for Pets Bayern se objevuje inzerát s našimi fotkami fenek. V něm nabízí tříleté bišony k adopci, a to za 300 eur plus cestovné.
11. 2. Na inzerát odpovídá figurant MF DNES z Německa. Mezitím se na německých stránkách objevují opět naše snímky psů s příběhem a číslem transparentního účtu.
O pár dní později. Danuše pospíchá na to, aby byly feny vykastrovány. Jedna však mezitím porodila, druhá má šelest na srdci a veterinář kastraci odmítá provést.
17. 2. Danuše přestává téměř komunikovat. Vůbec se nezajímá o fenky, zda jsou v pořádku nebo jak se jim daří. O všem ji informují redaktorky ze své vůle.
24. 2. Redaktorky již oficiálně žádají Danuši o vyjádření. Ta všechny důkazy popírá a domáhá se, aby jí byli psi dovezeni. Dává ultimátum tři dny.
„Všechno bude legální. Pejsci by pak od tebe jeli do bavorského útulku Schwandorf,“ upřesňuje. Redaktorky na nabídku kývnou.
Je to však právě ilegální dovoz psů z Východu, za co bývá Česko kritizováno. Pomoc by se měla totiž odehrávat v místě problémů, ne přivážet zvířata ze zemí s vysokým výskytem vztekliny.
„Je to nesmysl je sem vozit. Myslím, že aspoň v rámci EU je každá země schopná to vyřešit sama. Je to taková falešná pomoc. Řekl bych, že mnohdy je za tím právě kšeft,“ komentuje import zvířat Semerád.
Danuše J. si podle všeho s předpisy hlavu neláme. Už jednou byla před léty za obchodování se psy bez registrace u veterinární správy pokutována.
Neřeší to ani teď. Podle pravidel musí každý, kdo obchoduje se psy mezi různými zeměmi Evropy, tento obchod evidovat v takzvaném systému TRACES (unijní veterinární systém).
Dle mluvčího SVS Petra Majera žádné obchodní přesuny spolku s názvem SOS for Pets minimálně za poslední dva roky systém neeviduje. Danuše se však hájí tím, že se jí to týká až tehdy, kdy veze pět psů.
MF DNES: Podle veterinářky jsou psi starší než tři roky. Odhadovala sedm až deset :-(
Danuše: Aha. Tak jim přidej rok. Tedy ne 3, ale 4 roky
„My je vyložíme na hranici a tam si je vezmou noví majitelé. Někdy i možná SOS for Pets Bayern, ale proč by to nemohlo být, když s nimi máme smlouvu o spolupráci? Neděláme nic špatného. A nechte toho! Já se do TRACES hlásit nebudu,“ křičí do telefonu na redaktorku MF DNES Danuše J.
Hackerský útok
Podle šéfa veterinární správy Zbyňka Semeráda se opravdu do počtu pěti zvířat nemusí nahlašovat neobchodní převoz, což je třeba výlet či dovolená přes hranice.
MF DNES: Veterinář říkal, že jim je asi více než 3 roky :-(
SOS Pets: Řekni, že je jim 3,5 roku, budou mít větší šanci na umístění.
MF DNES: Komu to mám říct?
SOS Pets: Až se bude vystavovat ten pas, kde je datum narození.
SOS Pets: Nebo mu rovnou řekni, že datum narození je 1. 12. 2016.
„Ale v momentě, kdy obchodujete i s jedním kusem, je potřeba k tomu veterinární osvědčení,“ zdůrazňuje Semerád.
Na kontě však má Danuše J. víc prohřešků. Před dvěma lety byla třeba pravomocně odsouzena za objednání hackerského útoku na jiného obchodníka se psy. Vyjednala ho jménem spolku SOS for Pets.
Za útok slíbila sto tisíc, skutečně zaplatila 40 tisíc. Peníze odešly z transparentního účtu spolku, na který lidé posílali příspěvky na péči o zachráněná zvířata.
Hacker, který útok opravdu provedl, ale zmínil v době, když už skupinu policie odposlouchávala, jednu pikantnost. Pochlubil se, že v minulosti „sundal“ stránky senátora Jiřího Hlavatého a nahrál mu na ně pornografický obsah. Hlavatý MF DNES útok potvrdil.
„Máme zájemce o fenky,“ hlásí den po zveřejnění inzerátu Jessica S. Zájemcem je však náš figurant z Německa.
Od té chvíle denně čelíme sérii několika telefonátů, SMS zpráv a zpráv na sociálních sítích, Danuše J. chce co nejrychleji zvířata převézt. Tlačí na kastraci a plánuje, že hned dva dny po kastraci bude fena převezena do Prahy, odkud má vyrazit do Německa.
Jenže zdravotní stav obou fen je od začátku nepříznivý. Jsou podvyživené, vystresované a neustále k sobě schoulené do klubíčka.
Jeden ze psů, kteří byli zachráněni z množírny.
Jeden ze psů, kteří byli zachráněni z množírny
„Já vám tu fenu kastrovat nemůžu. Ona by to nejspíš nepřežila,“ odmítá nás nakonec veterinář, fena má i velmi silný šelest na srdci. „Tu druhou taky nemůžu kastrovat, vždyť před pár dny rodila,“ dodává.
Každé euro se počítá
Psy z množírny koupily od obviněných žen desítky lidí, policie hledá další
V druhé polovině měsíce už je jasné, že uskutečnit tento obchod bude obtížné. Danuše J. přestává aktivně komunikovat, jen sděluje, že právě převáží s Vlaďkou H., která v Lounech provozuje malý domácí azyl, jiné psy k adopci do Německa, a když ji redaktorky samy kontaktují, žádá, aby napsaly název léků na srdce pro fenku, prý má nějaké ještě doma.
Od té doby už prakticky nekomunikuje. Přesto chce obchod dotáhnout do konce. „Máme zájemkyni v Bavorsku. Takže si od tebe fenu vezmu,“ je jedna z posledních zpráv, kterou před několika dny napsala. Aktivní je pak zase od chvíle, kdy redaktorky prozradily svoji identitu.
Čeho se vyvarovat a na čem trvat při nákupu psa?
● Nikdy nekupujte psa z neznámého chovu, ale nejlépe z předem prověřené chovatelské stanice.
● Nikdy nepřebírejte psa na parkovišti či benzinové pumpě od anonymního člověka, trvejte na vyzvednutí štěněte v domově původního majitele.
● Pokud se prodejce vymlouvá, že návštěva není možná, spěchá, a proto musí psa předat u silnice, štěně nekupujte.
● Chov štěňat navštivte minimálně jednou před vyzvednutím pejska, je třeba vidět jeho matku, sledovat chování mláděte s matkou a sourozenci, všímat si podmínek chovu i chování prodejce, nebojte se ptát.
● Požadujte kupní smlouvu, která by měla obsahovat údaje o prodávajícím, plemeno zvířete, číslo čipu, datum narození, stáří zvířat, potvrzení o odčervení, průkaz o očkování s nálepkami o vakcinaci.
● Ve smlouvě by měly být uvedeny viditelné vady, například vady skusu či kryptorchismus (porucha sestupu varlat).
● Je-li prodávající podnikatel, musí vám na žádost vydat doklad o prodeji zboží s označením podnikatele a obchodní firmou.
● Pokud prodávající obchoduje se zvířaty, měl by na to mít i platné živnostenské oprávnění, to si jednoduše ověříte na stránkách ministerstva financí.
● Pozor si především dejte na stáří štěňat, příliš mladá štěňata poznáte například podle sacího reflexu. Pokud ho ještě mají, určitě nejsou stará padesát a více dní, moc mladé štěně poznáte i tak, že ještě nemá mléčné zuby. Ty se začínají prořezávat teprve ve třetím týdnu.
● Trvejte na písemné formě kupní smlouvy a předávacího protokolu.
● Nepodepisujte klauzuli, že se pro případnou reklamaci vzdáváte svých práv.
● Žádné platby předem. Ani po slibu, že bude štěně posléze posláno.
Inzerát se lživými informacemi je však stále aktivní, stejně jako novější příspěvek s další sérií našich fotografií.
V něm nechybí žádost o podporu pro nebohé bišonky. „Každé euro se počítá,“ apelují aktivisté na přispěvatele.
Jak s penězi spolek hospodaří, se lidé nedozví. Účetní závěrky totiž nejen SOS for Pets, ale i řada jiných spolků nezveřejňuje.
„Máte pocit, že lidi píšou jednotlivým spolkům a vyžadují účetní závěrky?“ odpovídá redaktorce MF DNES předsedkyně spolku Olga B. na dotaz, zda je fér, že lidé posílají příspěvky, ale možnost kontroly nemají.
Zatím poslední událostí v tomto příběhu je, že se Danuše J. včera redakci ozvala a požaduje zvířata zpět. Fenky jsou nyní v péči profesionálního útulku.
tady je :Longfin úhoř -https://g.cz/10-desivych-rybich-monster
A zde máte jasně napsané co dokáže paúhoř udělat-Paúhoř elektrický ze severní části Jižní Ameriky je schopen vygenerovat eletrický výboj přes 600V a proudu více než půl ampéru, což stačí k omráčení zvířete velikosti koně. Člověka může zabít. Elektrické napětí používá primárně pro lov potravy v podobě malých rybek, které pomocí výboje omračuje.