
lukaso
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 31. 7. 2011 13:52:22
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Třeba moje zkušenosti s mixou někomu pomůžou. Loni nám onemocněl náš samec Bob mixomatozou (nebyl naočkovaný). Okamžitě výjezd na veterinu a dodatečné naočkování (dvojitou jehlou do ucha).
Dále jsme mu na vlastní žádost koupili širokospektrální antibiotika + jehly a stříkačky. Dokud jsme se o tom nezmínili a nepožádali o to, tak pan doktor sám o tomto nemluvil. Nenechte se veterinářem odbít tím, že u mixy je téměř 100% úmrtnost a že stejně pojde a podobné kecy.
Bob dostával po dobu 14ti dní vždy po 24 hodinách (bylo to zrovna v poledne) injekčně 0,3 ml zmiňovaných antibiotik pod kůži na zadním stehně.
Dále jsem mu pro zmírnění příznaků a úlevu 3x až 4x denně čistil zakysané oči vatičkou do uší, která byla zvlhčená kapkami ophtalmo septonex. Tyto jsem mu vždy po vyčištění do očí nakapal. Když nejde kysan z oka vatičkou vytáhnout, je dobré prsty víčka rozevřít a opatrně kysan nabrat, namotat na vatičku z podvíčka. Ráno a večer, někdy i přes den dostával do očí ještě mast ophtalmo framikoin, která zmírňuje řezání a pálení očí.
Míval hodně zacpaný, zasoplený čumák a špatně se mu dýchalo. Toto jsme vyřešili obyčejnými nosními kapkami na odhlenění pro mimina s roprašovačem. Nosní kapky je potřeba vstříknout do čumáku ze vzdálenosti cca 1cm i méně, v okamžiku když se zrovna nadechuje. Jinak to není takřka účinné.
Potravu musí mít nemocný králík pestrou, aby si mohl vybrat. Nemocný jedinec nemá třeba chuť na to či ono, tak jako člověk. Bob dostával mrkev včetně natě, granule, ovesné vločky (ty má nejraději), seno, čerstvou trávu, jetelinu, pampelišky, měduňku, vrbové větvičky i s lístky, mladé výhonky révy vinné......
V pokročilém stádiu nemoci se králíkovi v ústech vytvoří takové jakoby strupy. To mu znemožňuje příjem tvrdé potravy. V takovém případě je vhodné krmit čerstvou trávou, strouhanou mrkví a pod. kterou snadno přijme.
Dokud nemocný králík přijímá potravu, je to ještě celkem dobré. Pokud ale 2 dny nejí a nepije je lepší ho utratit, aby se netrápil.
Několik dní to s Bobem vypadalo opravdu špatně. Byl apatický, jenom ležel a krmení si bral jen z ruky. Nakonec se z toho ale dostal. Trvalo ještě mnoho týdnů než se úplně uzdravil. Na uších mu zůstaly malé jizvičky. Dnes se má čile k světu a zanedlouho oslaví druhé narozeniny . V době nemoci měl právě 1 rok.
Kromě Boba jsme měli nemocné všechy králíky až na starého samce Honzu, ten byl v pohodě. O ty bylo postaráno stejně, jen s tím rozdílem, že antibiotika dostávali do vody a ne do kožichu jako Bob. Bohužel tento způsob podávání léčiva nezabral a všechny jsme museli postupně utratit .
Případné dotazy a pod. směřujte na: Emitor.123@seznam.cz
Lukáš Plch
Mostkovice okr. Prostějov