
MarcyMat
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 25. 2. 2023 10:19:14
Naposledy přihlášen: 9. 5. 2023 09:49:07
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
HelenaRoss
napsal(a):
Přeji hezký den. Jelikož bohužel nikoho v tomto oboru neznám a zajímají mě i osobní zkušenosti, jdu s dotazem.
Mám 1,5r uchovněnou fenku, krycí pes, kterého jsem vybrala je taktéž uchovněný a mám již svou zaregistrovanou chovatelskou stanici. Takže tyto důležité kroky mám splněny. Určitě počkat až začne fenka hárat, ale mám do té doby neco vyřídit?
Jak prosím postupovat dále? Děkuji
Pokud už máte uchovněnou fenku, uchovňovala jste asi už podle pravidel a pod nějakým konkrétním klubem. Pravděpodobně už jste tam i členem? Tam by vám také měli poradit, jaké náležitosti je potřeba dál vyřídit v souvislosti s plánovaným vrhem (krycí list, schválení krycího psa, termíny, do kdy je třeba co nahlásit a zaslat...) - liší se to podle plemen a u plemen zastřešených více kluby bohužel i podle jednotlivých klubů... Ptejte se tam, kde jste členem a kde máte uchovněno...
Je to úplně normální a fenka zní rozumně. V první polovině březosti se fenám nic nepřidává a nepodstrojuje, takže pokud i přesto nabírá, je to v souvislosti s úspěšnou březostí. Překrmování naopak škodí.V polovině březosti může dojít k občasnému úplnému nechutenství nebo drobným nevolnostem, v druhé polovině by se mělo začít přidávat - podle plemene cca o 10% obvyklého množství týdně. Dbejte na to, aby jedla pravidelně a pestře a vše bude ok.
Lenka321
napsal(a):
Devět. Císařským řezem. Většina štěňat byla živá, ale nedovyvinutá, maličká, s vyhřezlými střevy, křivýma nohama, bez sacího reflexu.
To mě moc mrzí, že to nakonec dopadlo takto. Někdy se to v chovu semele úplně jinak, než si člověk představuje. Doufám, že fenka je už po císaři v pořádku.
Lenka321
napsal(a):
Děkuji za milý příspěvek, jste hodná. Imunitu podporujeme, probiotika dáváme, fenka má dobrou náladu, plody jsou živé a břicho se zvětšuje. Kritických je asi pro štěňata prvních 14 dní po porodu, budeme doufat, že to zvládnou. Dám potom vědět, jak to dopadlo.
Tak kolik miminek se vám narodilo?
marushka
napsal(a):
Finsko je jedna z nejjednodušších zemí na export štěněte. Lze již ve věku 8 týdnů, není nutné očkováni proti vzteklině. Pouze čestné prohlášení, že štěně nepřišlo do styku s nakaženým zvířetem. Pokud by štěně jelo autem, tak je samozřejmě nutné nastudovat předpisy tranzitních zemí. Nicméně Finové často dovazeji stenata letecky.
Moc děkuju! To jste mě potěšila, vyčetla jsem na stránkách svscr.cz totéž, tak jsem ráda, že to mám potvrzeno z více zdrojů. Štěňátko bude mít ukončený 9. týden (dřív je do nových domovů nepouštím), tak snad to se zdokladovanou bezinfekčností půjde bez potíží.
V tuhle chvíli nemůžete dělat nic než vyčkat, příp. podporovat přirozenou imunitu feny - vitamíny, kondice, probiotika, což asi děláte a dělala jste už před krytím. Fenčina imunita určitě reaguje i na dávky atb, které dostala na začátku březosti. Vydržte, nepanikařte a dejte vědět, vaše zkušenost určitě bude cenná i pro další. Držím palce!
Mně se nejvíc osvědčilo mít fenu celkově a dlouhodobě v dobré kondici, fyzické i psychické. Kondici bych doporučila spíš sportovní než blahobytnou - netřeba nijak přilepšovat. Nějaký vitamín nebo bylinka asi neuškodí, ale rozhodně nebude ani původcem úspěchu...
Během hárání pak stanovení hladiny progesteronu v krvi u zkušeného veterináře a výběr zdravého psa.
Jinak si sem taky chodím ráda počíst - zkušenosti a doporučení chovatelů, zážitky s různými situacemi. Některá témata vyhledávám a pročítám pro osvěžení i opakovaně, když se mě zrovna aktuálně týkají. Zkušenosti některých přispěvatelů pro mě mají větší váhu než jiné. Je ovšem škoda, že některé naprosto nezávadné otázky tu zbytečně vyvolají bouři ve sklenici vody. Proč by se na anonymním kynologickém fóru měl kdokoli zpovídat ze svých chovatelských plánů a ospravedlňovat položený dotaz dalšími detaily? Proč by se měl povinně vracet a dovysvětlovat, když je jeho dotaz jasný a jednoduchý? Bylo by fajn držet se tématu zadavatele a nezaplevelovat diskuzi kádrováním...
Prosím zkušené chovatele o radu. Mám 2týdenní (15.den) početný vrh velkého plemene. Fena se stará perfektně, kojí, štěňátkům se teď ale zastavily nebo zpomalily denní přírůstky. Po zahlcení jednoho štěňátka příkrmem z lahvičky (RC sada) mám z přikrmování z lahve celkem obavy, jsou to hltavci... Dal by se už zvážit v tomto věku jiný příkrm, můžeme zkusit kašičku - rozmočené mixované granulky ve štěněcím mléce? (V předchozích vrzích jsme s tímto příkrmem začínali - ale až od 22. dne).
S dovolením si odpovím sama - i pro případné předporodní panikáře (ruku na srdce - kdo nejsme), náhodné návštěvníky této diskuze nebo pro sebe do budoucna, až se třeba zase po x letech pustím do štěňátek a marně budu šátrat v paměti. Výsledek - jde to... I s nadměrně oteklou tuhou a zdánlivě neprostupnou vulvou zvící velkého rudého kubánského pomeranče lze v pohodě, v termínu a přirozeně porodit zdravý a početný vrh štěňátek. Pár dní po porodu už opět naši fenku poznáváme i zezadu, po otoku ani památky. Z toho bych usoudila, že se nejedná o patologii (i když podotýkám, že nejsem veterinář a setkala jsem se s tím jedinkrát).
Ráda bych se vrátila se stejným dotazem. Mám fenu už v termínu porodu, začíná se chystat - za poslední 2-3 dny jí hodně otekla přezka - z původního "chobotu" se přifoukla do velikosti menšího jablka. Na dotek je měkká, teplá a nateklá (jako např. velký otok po štípanci). Žádný výtok nepozoruji, fena do včerejška velmi žravá, na zahradě veselá, běžně aktivní, byť klidnější. Dnes už začíná funět a hrabat. Nevzpomínám si, že bych až takhle oteklou vulvu před porodem kdy viděla..a říkám si, zda šťěňátka projdou bez zádrhele (i když měkké to je. Minulý porod před dvěma lety byl v pohodě, přirozený...
Máte s něčím podobným zkušenosti? Jak to dopadlo zadavatelko u vaších přátel, porodila fena normálně nebo nutno hned volat veterináři? Váhám, abych ji zbytečně nestresovala, pokud to není nezbytné.
inusanka
napsal(a):
Já to jako sarkazmus necítím. Je to fenka ve věku 8mi let, minimálně 10x se už hárala a pokud se hárá pravidelně, jakákoli nepravidelnost o něčem svědčí. Byť třeba o vyšším věku. Jediný, kdo mi dá odpověď je veterinář. Jinak v tomto případě žádné babské rady nefungují.
Kdybyste svůj přispěvek hned formulovala takto, taky bych v tom žádný sarkasmus necítila. I když mě osobně taky někdy překvapuje, co všechno lidi konzultují na fórech, příčí se mi rychlé odsudky, útoky a černé scénáře... Mimochodem fen, které letos hárají nestandardně znám ve svém okolí celou řadu - rozdělené říje, prodloužené cykly, prodloužené nebo naopak velmi krátké říje, tiché říje...netuším, co je za tím, ale feny jsou jinak ok.
No, nebyla bych tak kategorická! Mně aktuálně hárá fena už třetím týdnem. Původně jsme chtěli krýt, a tak jsme opakovaně byli na progesteronovém testu, cytologii i sonu, progesteron stoupá velmi pozvolna (teď teprve kolem 2ng), jinak je ale fenka v pořádku a nebyla nalezena žádná patologie... Nicméně máme toto neobvyklé hárání pod kontrolou, tak bych i vám doporučila konzultaci u veterináře.