Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 6. 1. 2018 20:52:30
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
přezdívka
napsal(a):
Byla jsem tak vychovaná. Proto do teď jezdím ve staré ŠKODOVCE. Na novou jsem se ještě nezmohla.
Taky nejezdím Mercedesem. Mám 16 let staré auto, střechu na spadnutí a nedodělanou koupelnu. Ale všechno co vyděláme jde zpátky do koz, do sýrárny a do dojírny.
Já myslím, že bychom mohli tuto diskuzi ukončit, přenesla se do osobní roviny a už je daleko od původního tématu. Nemám problém se pobavit o tom, jak to děláme my, můžu doložit výsledky a klidně můžete přijet na návštěvu. Přeji hodně chovatelských úspěchů.
pajca
napsal(a):
Čím prosím Vás krmíte kozy, že dosahujete průměrný denní nádoj 300 dnů 4 - 5 l a to
za pouhých 10 - 15 kč denně ? To je úžasné. Vy snad musíte být Coopperfield.
A lze si vaše tvrzení o nádoji ověřit ve výsledcích kontroly užitkovosti ? Mám výtisk
z roku 2014 a 2015.A co vše do nákladů na kozu započítáváte.
Tak normovaná laktace u koz je 280 dnů. Letos již máme KU uzavřeno, nejlepší koza dosáhla 1710 l, průměr na stádo za celou laktaci je 4,2 litru. Pana Coopperfielda neznám, ale jinak je krmná dávka postavena na zelené píci přes sezonu, na senu v zimě, ječmenu, ovsu, sojovém extrahovaném šrotu, slunečnici a syrovátce. V roce 2014 jsme v KU nebyli, v roce 2015 jen s 8 kozami, ale není problém doložit letošní uzavřenou KU zatím ještě bez tříd přímo od p. Kořínkové z PKK.
přezdívka
napsal(a):
A na takový potom musí přijít EET.
Opravdu nám chcete, paní Ludmilo, říct, že na vše co děláte máte doklad? Na každé zrnko krmení, na slámu, seno, hnůj likvidujete na vlastních pozemcích nebo máte doklad na jeho odvoz, každé jehně a každou ovci máte v účetnictví? Tak to vám gratuluji. A pokud to myslíte vážně, tak by vás měli svatořečit. Ale popravdě, moc vám to nevěřím. Omlouvám se. A trochu jsme se vzdálili od původního tématu.
přezdívka
napsal(a):
A když vás to teda živí, jak to dáte do účetnictví to nelegální zboží? Tak to potom taky musíte něco prodat bez dokladu, aby se to rentovalo.
Paušální výdaje? 80 % odpočet nákladů z doložených příjmů. Bez potřeby dokladů. Kdo říká, že do účetnictví dává všechno, všechny příjmy i výdaje podle pravdy, tak kecá.
roklanka
napsal(a):
Pro mne je odměna koukat na kozu s kůzlaty. Jsem ráda, že si mohu tento pohled dopřát. Ať si každej chová jak chce a vyhovuje mu to.
Samozřejmě, pro nás je taky pohled na kozy odměnou. Ovšem banky, dodavatelé krmiv, dodavatelé energií, laboratoře, dodavatelé obalů, školní jídelny, obchody a čerpací stanice preferují peníze. Takže pokud nás to má živit a to jako opravdu živit jako jediný zdroj příjmu, tak to jde dělat jen ekonomicky. V opačném případě bychom to museli dělat při práci nebo při důchodu a to se v tomto rozsahu nedá. Takže asi tak, ale volba je na každém.
Je každého volba, zda bude dělat chov ekonomicky nebo neekonomicky. V případě, že nechám kůzlata pod matkami, tak prodělávám tak jako tak, bez ohledu, zda dělám plemeníky, chovná zvířata nebo jatečná kůzlata. Jatečná kůzlata jsem nikde neviděl prodávat dráž jak 100 Kč/kg ž.h., běžná cena je někde kolem 85 - 90 Kč. Takže kůzle prodám zhruba za 1500 Kč, ale při počtech uvedených výše bych byl 700 Kč v mínusu už po prvním měsíci. Zbonitování plemeníka je prostě výdělečné. Vlastní práci do toho počítat nebudu, protože ta je stejně v chovu k nezaplacení. Nedovedu si jinak vysvětlit, proč by lidé v ČR vyráběli tolik plemeníků, kdyby na tom tolik prodělávali. Prodělávat se nedá ani z lásky ke zvířatům.
A proto praktikujeme umělý odchov kůzlat. Sušené mléko vychází po naředění na cca 5 Kč/l, takže i kdyby kozlík vypil 3 litry denně, tak je to 15 Kč. Odstavená kůzlata mají svůj samostatný prostor, už od narození rozdělený na kozlíky a kozičky. Po prodeji jatečných kůzlat se prostor proředí a zůstávají jen chovné kusy. V tom žádné náklady nevidím.
Je určitě pravda, že chovatelé bílých a hnědých koz mají vyšší věkový průměr, než chovatelé AN. Můj názor je, že chov AN koz je jen módní vlna a tradiční česká plemena mají zářivější budoucnost. Ale nechci tím samozřejmě shazovat úsilí poctivých chovatelů AN. S čím ale nemůžu v žádném případě souhlasit, je to, že se odchov plemenných kozlíků finančně nevyplatí. Kozlíci se bonitují od 5 měsíců, cena za elitního kozlíka je na trhu cca 4000 Kč, pokud nechci jít pod cenu. Dotace na odchovaného a prodaného plemeníka je 3500 Kč. Celkem 7500 Kč za cca 180 dnů odchovu. Opravdu se vám to zdá málo? Děláme tržně kozí mléko pro naši mlékárnu a naše dojné kozy s nádojem 1200 - 1700 litrů za laktaci držíme s krmnou dávkou na cca 10 - 15 Kč/ks/den. Pokud bych to samé počítal na kozla, tak jsme na cca 2500 Kč plus zdravotní zkoušky a nějaké další náklady - očkování, odčervení apod. Takže minimálně 4500 musím být v plusu. A to mi teda málo nepřijde. Druhá věc je přetlak kozlů v ČR, který žene jejich ceny dolů. Na 35 000 koz připadá 7000 kozlů, to je 5 koz na kozla. Nepočítám kozy v KU a plemeníky, jsou to celkové počty všech zvířat v ČR. Ročně se u nás bonituje cca 200 kozlů všech plemen na 4500 koz v KU. Mě to teda normální nepřijde. A pak se divíme, že se na Bazoši prodávají plemeníci v elitní třídě za 1500. Každý by se měl nad sebou zamyslet a k bonitaci vzít jen to nejlepší, pokud tam budeme vodit všechno co se ten rok narodí a jakžtakž odchová, tak se situace nezlepší.
Pro sezónu 2017 budou platit úplně nová pravidla KU koz. Zatím není jasné, jaká konkrétně, ale více než jasné je, že to budou změny zásadní. Jedno z nových pravidel hovoří o minimálně 10 kusech ve stádě v KU.
Požadavek na množství zvířat v jednom stádě v KU vychází z možnosti selekce. Tzn. vybírat potomky, kteří splňují plemenné standardy a zlepšují je. Také jde o peníze, čím více zvířat ve stádě, tím více peněz na jednom místě. Teď stojí Ku u stáda do 10 ks 600 Kč bez DPH, nad 10 ks 400 bez DPH.