Marrc

Moje příspěvky

7.3.2020 06:40

Pokud máte závojnatky ze zverimexu, je možné že byli už nemocné a prostě nevydrží, chodím často koukat a je mi jich docela líto, jak už i tam polehávaj na dně. Já už začínám brát jen z burzy. Hodně lidí je taky překrmuje, protože závojnatky jsou jako prasátka a pořád žadoní o jídlo a lidi sypaj a sypaj, pak se zaprvé kazí voda což nesou hodně špatně (hlavně když je akva málo zaběhnuté) taky můžou dostat zánet plovaciho měchyře a nebo se ucpou.
Pořídit pořádný filtr, pořádné vzduchovat a menší jak 100l akvarium nemá cenu ani pro jednu závojnatku. Preventivně občas krmit uvařeným hráškem bez slupky, pomáhá jim to se vyprázdnit, krmit málo třeba třikrát denně, ale takové množství aby to bylo třeba za dvě minuty pryč. Samozrejme testovat parametry vody a pravidelne odkalovat, upravovat a menit vodu. Ty casy, kdy se rikalo ze zavojnatky jsou “nesmrtelne a nenarocne” ryby jsou uz davno pryc.

14.3.2019 15:15

Zdravím, doma mi leží akvárium cca 50x40x40 a přemýšlím nad nějakým využitím, vyhazovat ho zrovna nechci a k akvaristice netíhnu. Přemýšlím nad nějakým využitím a celkem mě zaujal chov nějakých žabek, kontrétně že bych pořídil páreček pralesniček azurových. Snašejí nebo zvyknou si na to, že přístup je nahoře a ne z boku? Vím, že třeba plazy manipulace shora stresuje a není to vhodné i kvůli větrání, ale u nich vůbec nevím, takže nechci riskovat to, že je budu vystavovat stresu při každém krmení či rosení a nakonec uhynou. Na nějaké předělávky si sam netroufnu, jediné co bych vyměnil/předělal je vrchní kryt, který je masivní plastový s jedním otvorem a zářivkou a udělal nahoru poklop, který byl z pletiva, aby to dýchalo. Předem díky za připomínky ;)

23.2.2019 19:45

Rozhodně se bez cvrčků nebo něčeho jiného živého neobejdeš.

23.2.2019 00:08

Jasně, chápu že každý chovatel má osvědčeného něco jiného, ja ty zkušenosti nemám a zatím zkouším. Někdo odchová x generací na písku, někdo jede na papirových utěrkách. Co se týče kokosové drti/lignocelu, stačí zadat do googlu - jediné co mi vyskakuje je nevhodnost a nebezpečí, dle většiny jediný substrát který je fakt nevhodný. Ale pokud vašim milačkům vyhovuje..Vím, že písek je taky hodně diskutabilní, ale je to pořád dle mě lepší varianta, pokud jsou zvířata dobře vitaminovaná. Časem z něj stejně asi upustím a budu hledat něco vhodnějšího, uvidíme jak se maličkým bude dařit, ale pořad je pro mě preference používat nějaký volný substrát a živé rostliny než jim udělat skleněnoplastový výběh.

22.2.2019 22:10

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Písek by vůbec mít neměli... i když se vám nezdá, že by to žrali ve velkém, při lovu si spolu s cvrčkem prostě něco naberou a může se to nahromadit.
Rašelina se mi taky moc nezdá - gekončíci potřebují vlhkost ideálně kolem 30-40%. Leda že byste ji předem sušili, to je pak v pohodě :D
Používám suchou Exoterra plantation soil, což je kokosová drť vhodná i pro pěstování živých rostlin. Někdo taky doporučuje Earth mix arid, ale s tou osobní zkušenost nemám. Každopádně tyhle dvě jsou dost podobné a mnohem lépe stravitelné než písek, kdyby se něco stalo. :D

Pokud vim. Tak ten kokosovy hnus co použiváte je lignocel, a ten je dobry tak max pro pavouky a ani těm bych to nedal. To druhé, nemám zkušenost, používá se to asi na bioaktivní terárka (obsahuje mikroorganismy) takže tohle je uplně něco jineho než nějaký lignocel. To mi pořád připadá přijatelnější ten můj písek.

22.2.2019 18:36

Co se týče vlhkosti a teploty tak by to mělo být vpořádku.

22.2.2019 17:19

Zdravím, vím že na toto téma je tady x nekonečných diskuzí, ale i tak mi to nedá. Každý chovatel to má jinak a mnoho příspěvků je zde docela starých. Začali jsme chovat gekončíky a stále přemýšlím nad tím jaký podklad jim dát. Jelikož mám i Agamy které mám na písku o zrnitosti cca 0,6-2mm a ten kupuju ve velkém, zkouším ho tedy i ke gekončíkum, teď ho tam mám smíchaný s rašelinou v jedne půlce víc v druhé méně + ukryty jen s rašelinou. Vzhledem k tomu že v terarku je hodně živých rostlin tak mi to přišlo nejlepší. Mám je čerstvě a zatím si nevšímám že by substrát požírali, misku s vápnikem mají pořád + cvrčky ve vitaminech, ale nikdy nevíš. Mám doma dvě kočky, takže v nejhorším můžu přejít i na kočkolit, ale nevím jak by to fungovalo spolu s rašelinou, kterou tam určitě chci mít. Jaké máte zkušenosti, popřípadě na čem je máte? Díky za každý poznatek ;-)

14.2.2019 22:35

Zdravím, už ze zoufalosti píšu kde se dá a hledám rady. Mám cca 2,5 roční agamu samečka, vždycky byl moc hodný, klidný, spíš povaleč než že by v terarku byl nějak více aktivní.Poslední měsíc to ale začíná být čím dál šilenější.Hned jak agamak otevře ráno oči až do té doby než usne má jen jedinou náplň dne, pobíhá po celem terarku a zběsile neustále škrábe na sklo, vyskakuje na pletivo nahoře a snaží se dostat se ven. Během chvilky je terarko vzhuru nohama, dokonce už dvakrát rozbil žarovku. U toho jak škrábe celý zčerná a kýve hlavou nahoru dolu, jako kdyby si branil teritorium. Vytahuju ho skoro každý den ven a má neomezený čas na to aby se vybil venku, chvilku pobíhá a pak si jen někde zaleze a leží dokud ho nedám zpět kde zase začne onen rituál škrabani. Pokud mu terarko otevřu aby si vylezl sám, nechce, jen čučí a po chvilce si jde zase škrabat někam do rohu. Mysleli jsme že se mu nelibi v terarku, proto jsme provedli celkový upgrade, jak velikosti, větrání, osvětlení atd. Investice zbytečná. Jinak normálně žere (jedině tím ho rozptýlím) cvrčky obalené v reptivite, i hodně zeleného, ale výkaly teměř nic. Už si fakt nevím rady a jak mu pomoct, spolubydlicí z něj už taky šílí, nevyspím se, občas se človek i lekne, když tak do něčeho pořadně praští. Nechci se ho zbavit, ale fakt nevím jak dál. Pokud by vas něco napadlo budu vděčný.
Děkuji