Michaelaaa03

Moje příspěvky

28.3.2023 15:38

Mám fenku aussie (3 roky) a zvládne několik dní proležet, ale zároven je vždy připravená něco dělat.
Důležité je takto aktivní plemeno naučit odpočívat. Je to jedna z věcí, na kterou jsem se hodně zaměřila a jsem za to vděčná.
Hodně se nám to hodilo nedávno, kdy byla nemocná, byla zima a na žádné velké procházky jsme nemohly. 2 týdny strávila u mě v pokoji, vyvenčila se na zahradě a jednou za pár dní jsme šly na 15 minutovou procházku, ale pouze na vodítku, takže žádná šílená lítačka nebyla. Jo, ten druhý týden už byla dost nevrlá, ale nic hrozného. Každý den při tomto (ne)režimu měla trénink shapingu a čichání, takže se to dalo zvládnout.
Záleží zkrátka na tom, jak si psa naučíte. Když s ním odmala budete chodit každý den na 10-15km procházky a stále ho budete něčím zaměstnávat, bude mít vysokou kondici a potřebu stále něco dělat.
Osobně jsem si fenu naučila tak, že máme jednou za týden (o víkendu, kdy nemám práci) velký, často celodenní trip a následující den (většinou neděle) maká spíše hlavou, trénujeme a hrajeme si na zahradě.
Zbytek dní je to různé (podle času, počasí, mojí náladě). Snažím se dodržovat takové minimum, které jsem si stanovila. Aspon 1x denně trénink a hodinová procházka (máme takový hezký okruh tady na vesnici, kde se proběhne). Během zimy a hnusného počasí úplně dostačující a na jaře a v létě je to samozřejmě o něčem jiném. To jsme často venku už brzo ráno, trénujeme, po práci máme kupu času, než zapadne slunce, takže to chodíme na procházky do města k řece klidně i v 19h večer a vracíme se kolem 21-22h.
Hlavní teda je taky počítat s tím, že to není jen o pohybu, ale hlavně o zaměstnání hlavy. Takže hlavolamy, čichání, triky apod.

14.3.2023 16:30

rapotacka11 napsal(a):
Takovou trenérku bych vyprovodila tím
...... známým trapem.
Já, když jsem si půjčovala psy, tak jsme
b lbli, pes na mně visel až majitel žárlil.
Buzerovat štěně místo her
... fakt nemám slov.
Chudák pes.

A můžu se zeptat, kde jsem psala, že to štěně buzeruji hladem?
Vy jste viděla, jak probíhá moje návštěva trénink u známých?
Psala jsem, že s mojí vlastní fenou dělám balancovaný trénink a začaly jsme nepopo (to probíhá tak, že psovod je pasivní a pes je ten, kdo pracuje, přemýšlí a je aktivní. Já jen stojím a označuji chování, které pes vymyslí). Předtím, než něco budete kritizovat, tak si o tom něco zjistěte.

14.3.2023 16:17

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Ešte za mňa malý postreh. Keď vravíte, že je nemotivovateľný. Za mňa ak má prístup k žrádlu stále - motivuje sa ťažko. Čo tak dohodnúť sa s nimi, že budú kŕmiť ráno - obed - večer. Dám misku - potom vezmem (či zožral alebo nezožral). Za mňa kŕmenie non-stop NIE. A niektoré veci by som až tak veľmi výcvikovo neriešila. Proste ideme von (aj keď len na záhradu) - dostaneš obojok a vodítko - nediskutujem nepresviedčam - urobím. Ten pes to pochopí veeeľmi rýchlo - vodítko=ideme von a to je aj tá odmena potom preň. Vonku by som sa prioritne s tým šteňaťom hrala - naháňačka pri ktorej naň volám (napr. meno +poď,poď) a ukazovala by som neskutočnú radosť keď ma dobehne - pomôcť sa v začiatkoch dá vodítkom. Neberte to teraz ako výcvik - proste iba radostná výchova. Nevhodné správanie dám "pocítiť" - jasným dôrazným NIE, výrazom tváre, postojom. Keď nežiadúcu činnosť takto preruším hneď prechádzam zase do radosti. Retrívre sú šikovné, kontaktné a rýchlo chápu tieto drobnosti. Jednoducho na začiatok hlavne aby pochopila rozdiel medzi tým čo sa mi páči a čo nie.

Přesně takto to dělám. Zrovna jsem od známých přišla a za ty 3 hodinky už si na to vodítko docela zvykla. Hráli jsme si, prokrmovali a dohodli jsme se na rozvržení denní dávky na 3x s tím, že 2-3 hodinky před mým příchodem by jídlo dostat neměla :)

14.3.2023 16:13

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Jsem si rikala, ze ten prvni prispevek je cely takovy divny - ze co je vlastne ten dotaz, ze to moc nechapu.
A uz se nam to vylouplo

Trenovat bojave stene tak, aby fungovalo cizim lidem chce uz trosku znalosti a ne mu jen sebrat jidlo

Kde jsem psala, že tomu štěněti beru žrádlo?
Vy mě vidíte s tím psem pracovat? A nebo s mým vlastním psem? Přečtěte si mé předešlé odpovědi, protože tisíckrát to tady psát nebudu
Jen proto, že s něčím nesouhlasíte a moc o tom nevíte, neznamená, že je to špatně. Já nikomu nevnucuji můj styl tréninku.

13.3.2023 21:02

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
NEPOPO v podání slavných i např. té Arka K9 (to je tehdy zdejší lacik, nám tu laikům vysvětloval, jak se motivuje hladem, tehdá veliká legrace to byla, ale pak si udělal zkoušku a už je to vážné a takových je všude 12 do tuctu moc moc moc)
je hnus, hnus, hnus.

Nepleťte jim hlavy kliknutím rukou a ještě slovem.
Ukažte jim jednoduchou věc, která funguje, ukažte, jak se štěkanátko hrozně rychle naučilo
stát na místě. Ukažte jim kouzlo.
Plést do toho chytré knihy a světová jména bych začala tak za tři roky.
Tj. vůbec :-)
Leda by je to zajímalo.

Tady je ten vzor, bůh, slyšíte to zvonění? To cinkají penízky. Elektrika.
https://www.youtube.com/watch?v=ZZOVYr6CiJU&ab_channel=TheDoberNut

S jejich fenkou v plánu NEPOPO dělat nemám. Jak jsem psala, oni chtějí pejska jen na zahradu a občasný výlet, takže takový drive u psa nepotřebují.
Mluvila jsem o sobě a svém psu, u kterého využívám balancovaný trénink :)

13.3.2023 20:59

lupus4 napsal(a):
začaly jsme nedávno nepopo metodu




Co jsem zatím viděl "metodická" videa NEPOPO, svému psovi, vlastně žádnému, bych to neudělal

Tak to svému psu nedělejte :)
Já i můj pes jsme s tímto typem tréninku spokojenější.

13.3.2023 20:55

Doron napsal(a):
Zaměřila bych se teď hlavně na socializaci, to se později špatně dohání.

Jak píše Megi, učte je vždycky jen jednu věc, za týden další.
První bych asi učila reakci na jméno a sedni.

Řekla bych, že pracovat s klikrem se ti starší manželé určitě nenaučí, souhlasím s eena.

Socializovat mám v plánu samozřejmě co nejdříve, ale jak už jsem psala, fenka se bojí vodítka, takže tenhle týden je v plánu > rozežrat/namotivovat na žrádlo, reakce na jméno, zvyknout na vodítko a klikr/slovní povel. Z pravidel pak to skákání a kousání (pokud se s majiteli dohodnu, že ji to chtějí odnaučit).
Sedni už trochu umí, takže to bude potřeba jen doladit. Do týdne či dvou už by jsme snad mohly vyrazit mimo zahradu.

13.3.2023 19:43

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Michaelaaa03 - no máte krásne predsavzatie. Psík je ešte tvárne šteňa, no ak sa pravidlá nedodržiavajú vždy a všade je to vopred prehratý boj. Podstatné je naučiť majiteľov čo majú resp.nemajú robiť. Pohovorte si s nimi hlavne o tom čo chcú oni. Potom sa im úplne stručne pokúste vysvetliť pravidlá - no toto býva najväčší kameň úrazu. Môj prvý postreh - nešla by som na výchovu pomocou klikra - starší manželia asi nepochopia ten spôsob výcviku. Ja sama to nepoužívam - pre mňa je to zbytočná vecička naviac, ktorú by som určite nemala vždy po ruke (okrem toho je vcelku ťažké začiatočníkom vychytať správne momenty klikania). Osobne som v podobe klikra používala vždy slovíčko napr. tááák, super, áááno.... Vždy som vybrala len jedno, ktoré mi vyhovuje akosi automaticky (najčastejšie tááák) toto použijem vždy a za každých okolností keď povelujem - napr. aj neskáč (dosť blbé klikať keď sa vraciam s plnými rukami)- v momente všetkých štyroch na zemi hneď jasám so slovíčkom tááák. Môj osobný postreh ešte ak majú v rodine taký mód, že niekedy sa skákať môže a niekedy nie - tak proste to naučiť na povely - nám to funguje - keď sa pes besnie vonku a syn chce aj aby skákala tak jej v zápale hry povie (u nás hopsááá) - na mňa sa neskáče a stačí povedať neskáč.

Děkuju za postřehy.
Ano, mám v plánu s nimi mít zítra delší rozhovor a význam pravidel jim vysvětlit.
Původně jsem měla v plánu naučit na klikr i na slovní marker, protože sama využívám oba. Já mám rychlé a zvučné "jo", když chci, aby si pes pro odměnu přišel (tedy povel/chování ukončil) a "yes", když chci, aby v povelu zůstal/pokračoval v chování.
Uvidíme, jak to půjde. Klikr už měli předem koupený a vysvětlila jsem jim, jak to funguje, ale jak říkáte - pokud s tím budou mít problémy, budou moct využívat jen slovní marker.

Stále si musím připomínat, že jejich představa výcviku je jiná, než ta moje.
Oni mají psa pouze na zahradu a krátké procházky do lesa, zatímco já mám pracovní plemeno, se kterým denně trénuji, chci po něm drive, ovladatelnost a mít v něm jistotu i ve velkoměstě. Využívám u svého psa balancovaný trénink a začaly jsme nedávno nepopo metodu.
Pak přijdu ke známým, kde se musím "přepnout" do normálního módu a vypořádat se s nenamotivovaným štěnětem, které nezná žádné hranice a pravidla.

Je to fuška, ale určitě to nechci vzdát :)

12.3.2023 15:22

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Tak zkuste pravidla a vůbec informace smrsknout do co nejmenšího množství.
Protože tak lidé poslouchají lépe. Naučte je jedno pravidlo, třeba to skákání, a oni, jak uvidí výsledky, budou ochotněji řešit další.
O skákání my víme mnoho, neb... Megy... magorek... všechno jde olízat k smrti. Takže si všímám psa jenom takového, co má všecky 4 tlapičky na zemi.
A pak přijde matka a máchá rukama a piští "né, megy, nech mě, neskákej, fuj".
Megy bude devět roků... a stále spolu piští :-)

Děkuju za radu. Až tam budu příště, zeptám se jich, jestli to skákání vůbec nějak řešit chtějí. Jak už jsem psala, děti to venku podporují a majitelé fenky se tomu smějí :/

12.3.2023 15:19

marcelaamax napsal(a):
Ono někdy “mít rád” nestačí. Chápu vás, je hezké, ze chcete pomoci. Jen z vlastní zkušenosti - je potřeba počítat s tím, ze se vám to nepovede majitelům vůbec vysvětlit, a jejich přístup se moc nezmění. Pak je klidně možné, ze fenka bude fungovat s vámi, ale ve vztahu k majitelům se nezmění nic. Já už tohle dávno vzdala. To jen aby vás to pak nemrzelo. Držím palce.

S tím určitě počítám. Byla jsem tam s ní pracovat poprvé, takže se ještě uvidí. Přišlo mi, že mé rady brali dobře. Přikyvovali, sami se ptali a podobně, ale jak moc se podle toho budou chovat po dobu, co tam nebudu, není zatím jisté.

11.3.2023 22:01

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
A nešlo by vrátit psa chovateli?
Tito... lidé... no, esi myslíte, že je předěláte...

Ale Vám poklona a držím palce

Bohužel nešlo. Fenky se nevzdají. Mají ji opravdu rádi, jen je to zkrátka štěně bez pravidel a přerůstá jim přes hlavu. Jejich předešlá fenka zemřela kvůli otravě a neměla ani jeden rok. Ta byla klidnější a oni si asi mysleli, že to bude stejné i tentokrát.

Budu se jim snažit pomoct, jak jen budu moct a doufám, že až jim sepíšu a vysvětlím ty pravidla (s tím, že je musí dodržovat všichni, kdo do domácnosti přijdou), tak se tím budou řídit a hlavně skákání se zlepší.

11.3.2023 21:11

Dobrý večer,
jdu se vyzpovídat a možná i pro radu.

Už od mala se zajímám o výcvik psů a poslední 3-4 roky se tomu hodně věnuji a snažím se vzdělávat. S mým psem pracuji každý den, postupně se zlepšujeme a napravujeme chyby, které jsem v jejím první roce udělala. Všichni kdo mě znají, ví, že výcvikem psů žiju a neskutečně mě to baví.

Proto se mi před pár dny naskytla možnost pomoct známým s výchovou a výcvikem 4 měsíční fenky zlatého retrívra. Sami se mi ozvali, jestli bych jim nemohla pomoct ji zvládnout.
Jde o starší pár (v důchodu), který si po smrti feny pořídil nové štěně. Jsou "ze staré školy" a psa mají vyloženě jen na zahradu a občasné procházky po okolí. Mají nachystané srolované noviny, misku se žrádlem má dostupnou celý den a socializace neproběhla, protože "ještě nemá ukončené očkování".

Fenku jsem poprvé viděla, když ji byly asi 3 měsíce. Pes seřvávaný za kousání, volalo se na ni třemi různými slovy, i když ona neznala význam ani jednoho z nich a tak dále.

Proto jsem neváhala a souhlasila. Nejsem trenér, ale doufám, že jim budu moci pomoct minimálně se základními věcmi.
Sepsala jsem si několik věcí, které jsou podle mě u psa důležité, aby z něj byl vychovaný a fungující pes do života.
Reakce na jméno, oční kontakt, přivolání, (speciálně u ní) nasazování obojku a vodítka, chůze na vodítku, manipulace, klid, samota, sedni a pak další věci jako stůj, odložení, náhubek a podobně.

Dnes jsem tam byla poprvé. Megi má 4 měsíce, je velmi bojácná, opatrná a má strach z vodítka. Zatím nebyla mimo zahradu.
Seznamovala jsem ji pouze s klikrem a převážně jsme si hráli. Byla šikovná, ale jak po ni všichni pokřikovali různá slova, šlo vidět, že skoro nezná svoje jméno.

Je to úplně jiné, než bývala práce s mojí Mendy (aussie), když byla štěně. Ta byla žravá, rychlá a do spolupráce se mnou se vrhla kdykoliv a kdekoliv. Tuhle fenku musím nejdříve rozežrat a rozvinout u ní motivaci.

Největší problém bude tedy vysvětlit majitelům, jak vlastně fungují povely a kdy jaký použít. A doufat, že si mé rady vezmou k srdci a budou podle nich fungovat. Ze začátku tam budu 2-3 hodinky 3x týdně a snad se brzo dostaneme do bodu, kdy ji budu moct vzít ven, mimo zahradu.

Další problém je, že tito manželé mají velkou rodinu, vnoučata (základní škola) a dům je často plný lidí. Jak jim vysvětlit, že pravidla by měli dodržovat všichni?
Děti jsou hlučné, rychlé a Megi je zvyklá po všech skákat a kousat. Kousání beru, je to stále ještě štěně. Ale oni skákání v jednu chvíli podporují (jsou venku a hrají si) a doma jim to vadí. Děti jsem dnes do tréninku i zapojila a ukázala jim, jak pracovat s klikrem.

Příští návštěvu mám v plánu v pondělí nebo úterý a proberu s nimi tyto věci (pravidla, jeden povel pro jednu činnost atd.), ale nejsem si jistá, jak je podat, aby se nevyděsili a pomoct ode mě odmítli, protože to "beru moc vážně".

Omlouvám se za slohovku...

31.1.2023 21:04

Já teda ještě doporučím https://www.arkak9.com/
Existuje i instagram a je tam spousta užitečných informací.

31.1.2023 20:46

sariss napsal(a):
Fakt děkuji za podporu.Přesně takhle to cítím.
Někteří lidi jsou zbytečně nepříjemní.
Ale doufám že to zvládnu.Vážně bych chtěla aby z mého pejska vyrostl šikovný, hodný pes.

To zvládneš!
Musí se jen chtít a projít hodně informací, které najdeš na internetu (hodně věcí ti už tady bylo doporučeno) a pak to jen převést do reálného života.
Můžu se zeptat odkud jsi (město)? Možná by jsme ti pak byli schopni poradit dobré cvičáky :)

31.1.2023 18:16

sariss napsal(a):
Trénovali jsme ho ze začátku celá rodina.Pak ostatní polevili a pak i já.No potom jsem zase začala.Chodím s ním většinou tak na hodinu ven.Máme obrovskou zahradu kde může běhat a cokoliv.Odpočívá běžně.Samozřejmě chápu když po mě skáče když se vracím domů ale když ho cvičím dělá to absolutně bez důvodu a nic napomáhá aby se zklidnil.
Asi bylo vhodně zmínit že je mi 13 let.Fakt nemám peníze na to abych si pořídila soukromého trenéra.Jde prostě o to že se takto chová z ničeho nic.Prostě od té doby co s ním trénuju.

Výběr psa tvá rodina teda úplně nevypočítala.
Obrovská zahrada je k ničemu. Pes se sám na zahradě nezabaví a lítat po ní sám od sebe taky nebude.
Zeptej se rodičů, jestli by ti nemohli na trenéra přispět, dokud si ho nebudeš moct platit sama.
Odkud jsi?
Co s ním trénuješ? Jak vypadá takový trénink?

31.1.2023 18:12

Shaarina napsal(a):
Dobrý den, před týdnem jsem si dovezla z útulku domu psa, křížence Německého ovčáka a špice, cca prý rok starého. Pes žere stravu jak má, při venčení kaká i čůrá ale máme problem s tím že nepije vodu. Mléko když se doma nechá tak vyblíže po tom mléce i misku ale když se jedná o vodu tak jen tak zavadí koukne se, čuchne si ale odmítá pít. Co si myslíte že by to mohlo být a kdyby mu voda nechutnala (což je prý také možné), jak ho pít donutit?
Jsem z toho docela nervní a budu ráda za jakoukoli radu.

Předem děkuji.

Zaprvé bych mu mléko vůbec nedávala.

Zdravotně je na tom v pořádku? Ptali jste se v útulku, jestli s tím měla problém i tam?

Moje fena (venkovní pes) třeba vodu vůbec nepije přes zimu. Místo toho žere občas sníh, což ji zakazuju, když už mi to přijde moc. A protože venku voda v misce rychle zmrzne, tak ji už ani nenalívám. Místo toho dostává vodu ráno a večer do žrádla a přes den ji dám do misky maličko konzervy na ochucení a do toho naliju vodu, kterou díky konzervě vypije. Takhle ji zavodnuji každý den a jsem v klidu.

Zkuste to taky. Ochutte vodu trochou konzervy. Znám lidi, co psům dávají i vývary. A jsou i psi, kteří jsou na barfu a taky tolik nepijou.

31.1.2023 17:58

sariss napsal(a):
Dobrý den, už fakt nevím co s tím.Můj pejsek, 7 měsíční belgický ovčák se začal chovat hrozně.Už měsíc ho chodím každý den trénovat.Ze začátku bylo vše fajn.Rychle se učil nové triky a byl hodný.Ale zdá se mi že poslední dobou je to horší a horší.Skáče po mě přitom mě kouše.Už mi roztrhal celou bundu.Při triku ,,přines” mě ignoruje i když ví co má dělat.Bere mi z ruky kruh na aportování a přetahuje se s ním se mnou.Což je asi normalní, ale vůbec nereaguje na to když mi prostě řeknu ,,pusť.”Dneska na mě i zavrčel.
Doma se chová v pohodě a někdy si myslím že by bylo stejně lepší s ním nechodit trénovat.Je to snad všechno pubertou?

(budu psát v ženském rodě, takže se omlouvám, pokud jste muž)

"Už měsíc ho chodím každý den trénovat."
To jakože jste s ním do jeho 6 měsíců nic nedělala? Proč jste si pořídila takové plemeno? Belgický ovčák je pracant. Potřebuje zaměstnat tělo a hlavně mozek. Potřebuje zaměstnat.
Každý pes je nejspokojenější a klidný, když je fyzicky a psychicky unavený. U pracovních a aktivních plemen to platí 9x tolik.

Jak vypadá váš den? Má možnost se někde vylítat a unavit hlavu?
Je těžké takhle radit přes internet, když nemáme žádné info o jeho každodenní aktivitě, o vás a vašem vztahu atd.

Puberta to určitě být může, ale podle toho, co píšete, to zní, že zkrátka nemá vyžití, nastavené pravidla a vymýšlí blbosti.

Zaprvé, určitě psa fyzicky unavit (aportování, výšlap, nějaký sport?). Nemusíte každý den chodit na 15km procházky, ale aspon 1-2 hodiny fyzické aktivity denně by bylo fajn. Jednou za týden nějaký delší trip a pes bude fyzicky spokojen.

Pak jedna z nejdůležitějších věcí (hlavně u aktivních plemen). Klid. Umí odpočívat? Vypnout a nic neřešit? Má místo, kde si nerušeně může opravdu odpočinout?

Psychická aktivita (hlavolamy, trénink, triky, čmuchání atd.). Bylo by fajn si vyhradit 10 minut 2x nebo 3x denně, kdy psa vezmete a jdete s ním trénovat. Něco, kde bude muset zapojit mozek a přemýšlet.

Proč skáče? Je nadšený, že vás vidí? Máte něco v rukách?
Když po vás pes skáče, řekněte zákazový povel, otočte se k němu zády a čekejte až se uklidní. Pokud to nepomáhá, začněte skákání nahrazovat jinou aktivitou. Začněte ho povelovat jednoduchými povely (sedni, lehni, k noze) a odměnujte.

"přines", "pust" - umí povel dobře? Chápe, co to slovo znamená? Pokud to do ted chápal, tak jde asi o tu pubertu a musíte zkrátka vydržet. Netrestejte, povel neopakujte a když tak povel začněte učit od znova.
Je důležité, aby jste při tréninku byla důsledná a nepolevovala z kritérií.

Moje fena je naučená, že mi hračky z rukou brát nemůže, dokud to nedovolím. Má vysoký drive na hračky a proto jsem se hodně zaměřila na sebekontrolu nad hračkou. To by vám mohlo pomoct, pokud vám vadí, že vám hračku bere, když ji držíte v ruce.

Je potřeba být čitelná a mít jasná pravidla, které pes chápe a může vám věřit a být si jistý, že víte, co děláte.

Proč zavrčel? Brala jste mu něco? Nebylo to jen zavrčení během hry?
Tady je fakt těžké radit. Být vámi, najdu si trenéra a prodiskutuji to s ním. On vás uvidí, jak se psem pracujete a může vám poradit.

"Někdy si myslím, že by bylo stejně lepší s ním nechodit trénovat."
To jakože budete mít doma belgického ovčáka, který se bude celý den válet doma na zahradě a nudit se? Tak to chudák pes.

26.1.2023 18:03

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Tak řidičák je záležitost na poměrně dlouhé lokte.
Ve vlaku většinou problém nebývá kromě super vlaků. Cestování hromadnou má velkou výhodu - není potřeba se vracet na start.
Volila bych ale domácí luhy a háje, případně příhraničí. Inspirovat se můžete fotkami v sekci "Jak se vám venčí?"

Ano, po rozhovoru se sestrou se nakláním spíše k Polsku či Česku.
Jsem z Jižní Moravy, do Polska to nemám úplně daleko.
Děkuji za tip!

26.1.2023 18:01

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
V zahraničí, u moře, na horách, je jistě krásně. Ale máte procestovanou vlast? Máme vodu, máme hory, lesy, louky, skály, máme historické památky, krásná městečka i vesnice. Míst, která stojí za to poznat, prochodit se psem, je spousta. A bez auta se zde cestuje poměrně dobře a snadno, ubytování v kempu se psem nebývá problém.

Někteří lidé procestují svět, ale doma za humny to neznají.

Ano, naši krajinu mám docela dost procestovanou a miluju ji. Jsem z Moravy, kterou znám velmi dobře a dokud jsme měli dobré vztahy v rodině, jezdili jsme často i do západní části země.

Určitě ji chci procestovat více, ale láká mě právě i to zahraničí.

Se sestrou jsem měla diskuzi a letos to vypadá na to Polsko nebo Česko :)

Uvidíme, co vymyslíme.

26.1.2023 17:55

Trickyvoo napsal(a):
Tak zrovna to Polsko by mohlo být vlakem celkem dostupné. Je dobré promyslet spoj, kde bude čas na vyvenčení psa.
Vím, že solidní spoje jezdí do Chorvatska.
Bez auta si to cestování moc představit nedokážu, jsem holt pohodlná, ale určitě to není nemožné. To Slovinsko chcete kvůli moři?
Jaké chcete ubytování? Kemp? Stan?
Já bych pro začátek to zkusila někam blíže, abych vyzkoušela jak to jde. My byli třeba loni v Medulinu v Chorvastku a tam je to výrazně dog friendly.
Byli jsme v Polsku v kempu a ve Vratislavi a tam teda je to taky dog friendly. Jenže jak už psala Xerxová, co bylo loni letos být nemusí.

Ano, Slovinsko mě láká hlavně kvůli moři, ale vím, že je tam i krásná příroda (byli jsme tam kdysi bez psů). Moře není podmínkou. Fena i já jsme aktivní a klidně vyměníme moře za hory.
Ubytování by mi bylo asi jedno. Nevadí mi spát ve stanu nebo jen ve spacáku pod širou oblohou. Tam už bych si musela jen pohlídat předpovědi počasí a když tak improvizovat.

Měla jsem o tom včera diskuzi se sestrou a vypadá to na Polsko nebo naší zemi. Sestra se mnou nakonec chce jet autem, tak uvidíme, co vymyslíme :)

Děkuji za rady.