
Monik.a
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 2. 2. 2022 14:30:15
Naposledy přihlášen: 2. 2. 2022 16:18:54
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Moniko, v tom případě jste se ovšem měla zeptat úplně jinak. Nikoli "já mám koně, tlustý koně", ale "jak se hubne kůň pohybem". Naprosto obecný dotaz, dal by naprosto obecné odpovědi, případně odpovědi orientované na obecnost dotazu.
Ono zeptat se je taky někdy umění.
Ptát se na internetové anonymní diskusi je vždycky risk. Máte lepší se zeptat odborníka ve svém okolí a nebo na obecné zákonitosti klidně odborníka přes internet.
Ano, přesně to jsem si uz rekla take. Nemela jsem o mem koni davat zadne vstupni udaje, ackoliv jsem chtela aby to udelalo dotaz trochu osobnejsi.
Mate pravdu
sisi58
napsal(a):
Cituji z příspěvků zadavatelky:
"Mam 10leteho hucula, lehka nadvaha a premyslim kolikrat tydne a v jake intenzitě jezdit ven tak, aby se kun dostal do optimalni vahy co se telesneho tuku tyce.
Takze - pri jake cetnosti, inzentite aj. jste videli, ze kun pri nesahnuti na zradlo začal hubnout?" Nechce návod?
A další příspěvek, cituji:
"Nechci odpovědi aplikovat u sveho kone, to opravdu ne. Chci jen videt prubeh prace u jinych."
Říkáte jádro diskutujících a jakási šikana.
Měníte-li během diskuze vstupní údaje a kroutíte se, když chceme fotku, bude něco špatně.
Přispívám často a občas se skřípěním zubů. I tak se snažím o slušnost.
Nově příchozím se většinou dostane dobrých rad, pokud to není někdo, jako ten člověk, co chce koupit fjorda do samoty a ptá se, co mu dát žrát.
To jsou potom odpovědi odpovídající dotazu.
Já se sem chodím ptát často a ráda. A taky jsem si sem tam musela připomenout, že nejde o mou hrdost, ale o potřeby mé kobyly.
Pokud tedy není zadavatelka ochotna snést dotazy a psát pravdu a riskovat, že jí někdo zkritizuje na koni kopyta(které jí dělá někdo cizí) bude dál hrdá, ale nebude jí správně odpovězeno.
Přečtěte si celou diskuzi, rad má habakuk. Ovšem nikoli takové, jaké si představovala, viz můj příspěvek víše.
6 kg sena. Tak to je taky zajímavé. Fakt mu to stačí? Asi podle kvality toho sena.
Určení výživového stavu koně, dle tabulek.
Zadavatelka není odborník, nelze tedy předpokládat, že máme 100% jistotu, že výživový stav určila správně.
Nechce-li dát fotku, nabízí se, že tloušťku hucula malinko podhodnotila, abychom se na ni nevrhli hned zezačátku.
Ovšem pokud má koně tlustého, nikoli jen plnoštíhlého, musí být práce tomuto faktu přizpůsobena.
Je to jako u lidí. Pokud chci zhubnout 10 kilo a jinak jsem zdravá a vcelku svižná, budu dělat úplně něco jiného, než žena, která má o 50 kilo víc, než je zdrávo.
Honit tlustého koně, aby zhubl? Koledujete si o malér.
Takže už víte, proč jsou odpovídající rozladění, když není dostatek vstupních dat a přesto je požadována sofistikovaná odpověď?
Jste ale uplne mimo misu a tomuto se musim smat 😄😄 nepsala jsem 6kg sena, ta stupnice se pouziva uplne bezne a mam ji právě od veterinare, abychom se meli kam zaradit. O kvalitu kopyt meho kone se nezajimejte, ačkoliv by vsichni urcite poradili lepe přes fotku.. o samote kone nemam, rady jsem si vzala k srdci jestli jste si nevsimla.. atd blabla bla
uz je to tu, diskuze jede uuuuplne jinym smerem.
Artemisia
napsal(a):
Musím říct, že jak se normálně diskuzí neúčastním, tak tentokrát mi to nedalo. Musím se zadavatelky dotazu zastat. Položila normální dotaz, zadala vstupní údaje (9 kg sena denně, minerálka, žádný další příkrm, výživový stupeň 6) a stejně se jí až na čestné výjimky nedostalo odpovědi a jen do ní, dle mého názoru, zcela zbytečně tepete. Ostatně jako do každého jiného, kdo nepatří do stabilního jádra koňské diskuze. Nedivím se zadavatelce, že odmítá zveřejnit foto koně. Taky vím, že by se diskuze uhnula úplně jiným směrem. Bahno ve výběhu, divný postoj, kopyta atd…… . Prosím mějte ohledy a buďte tolerantní i na občasné účastníky diskuze. Ne každý musí být nutně koňský ignorant. A kdyby se na diskuzích diskutovalo s větší tolerancí, možná by aktivně diskutujících bylo více a všichni bychom z toho profitovali.
A mimochodem, na jedné straně rovnice sice bude výživová hodnota sena. Ale kdo si v komerčním ustájení dělá rozbory sena? Každý balík může být odjinud. Tudíž se absolutní výživové hodnoty nedoberete. Navíc to zdaleka není jediný faktor, který ovlivňuje energetickou vydatnost žrádla. To bychom do toho mohli začít zahrnovat i délku střeva jedince, zdraví střevní sliznice, složení střevní mikroflóry ad. Prostě využitelnost potravy stran energie bude stejně velmi individuální. Zadavatelka se prostě ptala na zkušenosti, nechtěla návod, a to je myslím naprosto legitimní požadavek.
Děkuji.
Zesmesnovat, pocernovat a rypat je nejaky cesky internetovy zvyk. Smutne ale cekala jsem to.
Pro ostatní- ja se neptala jak ma zhubnout muj kun, ale jake rezimy mate se svymi konmi vy..to, ze si hned domyslite jak zacnu takto jezdit je vase vec a na toto uz nereaguji.
Vim co chci a jestli to prirovnavate v redukci lidi pak je naprosto bezne zeptat se jak se kdo hybe a co delal kdyz zhubnul.....
sisi58
napsal(a):
Neblázněte, to by Monika musela nastudovat. Jí jde o to, abyste jí předložila něco v tomto duchu:
" 3x týdně 2 hodiny v terénu, klus 1 hodina cval a krok 1 hodina; 1 x týdně lonž 3/4 hodiny; 1 x týdně jízdárna 1 hodina; 1 x týdně práce ze země; 1 x týdně volno. Za měsíc tímto způsobem kůň zhubne o jeden bod na stupnici, za dva měsíce o dva stupně."
A pokud se to nepovede, dostanete vynadáno, že to nefunguje.
No to mi bylo jasne, ze na toto presne nekdo zareaguje..
Ten kdo nema opdoved at nereaguje uz nevim jak to lepe napsat.
Clanky jsou mi přínosné a prectu si je nemusíte byt hned takhle jedovatá.
alfi pav
napsal(a):
Neumím si představit, co to je lehká nadváha, to by chtělo fotku nebo video z volnosti.
Hubla jsem koně viditelně tlustého, doslova jak bečka s dobrou pastevní kondicí = výdej energie max na posun od jedné kopky sena k druhé.
První dva měsíce vzhledem k váze jeho+mojí a z toho vyplývající zátěže na klouby, jsme chodili jen v v aktivním kroku, nejdřív po rovinách, pak mírné kopce, pak větší kopce. V jeho krmné dávce se neměnilo nic. Když to šlo, chodil takto každý den, délka práce většinou 1,5-2h - jo a pro mě to byla šílená nuda a byla mi šílená zima, protože to bylo v zimě a zimu nesnáším. Za ty dva měsíce zhubl o několik dírek na podbřišníku. Pak jsem začala vkládat klusové vložky od 5min opakovaných několikrát, po cca 20-30min klusu a taky nejdřív roviny, pak kopce - opět cca 1,5-2 měsíce. Ke konci této periody už jsem chodila i menší cvalové úseky, jen abych zjistila jak na tom je. A cvalová práce se postupně navyšovala jak do délky, tak do sklonu. Ty rychlejší práce měl 3-4x týdně, opět délka cca 1,5h, mezitím odpočíval a regeneroval.
Po 7-8 měsících od začátku hubnutí šel koník první vytrvalostní 40km, jen tak na pohodu, kterou dokončil ve velmi dobré formě.
Až na tu vytrvalostní koncovku by výše uvedený postup měl být respektován pro každého koně, který hubne. Na začátku pomalu a opatrně a postupně přidávat.
Jestli se to ještě dá sehnat, pořiďte si knížku Endurance od L. Liesense. Je tam velmi dobře a velmi pochopitelně popsaná fyziologie koní při tréninku, abyste něco nepřepálila. Je to všeobecné, neplatí to pouze pro vytrvalce a v takto komplexní formě to v žádné jiné česky psané knize není popsáno. Jsou principy, které je potřeba mít na paměti, aby bylo zajištěno, že koník při fyzické přípravě nebude trpět.
Co se týká krmné dávky - jádro se dává, aby se doplnila vydaná energie, ne aby měl energii pro další práci = nepřekrmovat, pokud má dostatek kvalitního sena/vody, není to potřeba, kór ne u hubnutí.
A mezi námi, je úplně jedno jestli hubnete hucula, haflinga, ČT, araba nebo fríze - základní postup je vždycky stejný, vždycky ...
To byla reakce na vas 🙂
Jinak ma opravdu jen seno a mustang trace, urcite zadne jadro
Mne nezajima jak a kolik ma zhubnout muj kun, to si resim osobne ne po netu. Co zere jsem dopsala plus ze ma lehkou nadváhu. ALE Me zajima režim jinych, jen pro mou představu.
A propo nesouhlasim ze pokud bude nadbytecny prijem tak se ani se zarazenim pohybu nic nestane. Stane, zacne hubnout, jen se to dříve zastavi.
A ano presne na tu intenzitu, druh prace se ptam......
Nechci tu pocitat jouly ani davat rozbor na seno, chci odpoved typu - zacal hubnout/ztratil tukovy polstarek kdyz jsem zacala (treba) klusovky 15km 3x tydne. Vim ze to neni tak snadny, na druhou stranu neni treba delat z komara velblouda kdyz je tu stejne stale spoustu proměnných
Prosim o konkrétní zkusenosti u cobu, huculu a podobnych plemen, ne teplokrevniku aj.
Vim, ze kazdy kun je original, ale chci si rozsirit obzory.
Mam 10leteho hucula, lehka nadvaha a premyslim kolikrat tydne a v jake intenzitě jezdit ven tak, aby se kun dostal do optimalni vahy co se telesneho tuku tyce.
Takze - pri jake cetnosti, inzentite aj. jste videli, ze kun pri nesahnuti na zradlo začal hubnout?
Nechme ted jizdarenskou praci ve smyslu nasvalovani stranou.
Děkuji.
Vždyť tam píšu, že bych si ho naučila.
Můj kůň toto odloučení zvládá, ale mám ho právě už od mimina. Jen je pro mě pochopitelně snazší si takového koně již pořídit. Jak mu to zpříjemnit doma vím...
Odpovídáte mimo dotaz a slovíčkaří se tu, asi jsem chtěla názor, že někdo má koně co doma nenerví do pěny.
No tak děkuji za odpovědi mimo otázku. Nechci koně do samoty, chci koně co vydrží hodinu doma sám když druhý odejde... a vím že to jde, par jich okolo sebe mám. Bohužel nejsou k prodeji, a tady se ptám pro širší okruh zkušeností, možností.
Ehm, vím že kůň je stadove zvíře a od toho se vše odvíjí, ale je rozdíl kůň co jde přes pásky a kůň co doma hodinu se senem v pozoru se rehtanim, ale vydrží.
Děkuji za rady a obavy.. neřešte tady závislost koní, myslím, že vše je na výchově, běhat po ohradě a pořehtat je v pohodě, rvát pásky už ne - to je ale pro mě signál, že s tím mám začít něco dělat. Ale to už tu někdo psal - že je toto je pak už problém majitele. Já po každém koni vyžaduji nezávislost.
Mmj, přesně - můžu mít pět koní, deset.. a když mi najednou bude chybět jeden jezdec? A stejně tak můžu mít 10koní doma, jeden odjede na vyjížďku a bláznit bude ten jeden z deseti doma, protože mu odešel člen stáda.
Díky holky za odpovědi
Buggyra
bona11
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Je to jedno, tohle závisí čistě na povaze toho konkrétního koně - těch konkrétních koní. Zkuste vypozorovat, s kým se kobyla kamarádí nebo bouřlivě neříjí (nejsou to třeba brzy kastrovaní valaši?), a pořídit jí podobný typ kámoše. Ani to nezaručuje úspěch. Ale koně mohou spolu koexistovat i když si zrovna nesednou jako největší kámoši. Prostě jim nic jiného nezbude. Těch případů, kdy by to dopadlo vyloženě špatně, moc neznám. Jestli to bude poník nebo velký kůň moc velkou roli nehraje, jen kdyby si zrovna hned nesedli, tak pochopitelně velikostně vyrovnaní koně mají větší šanci se vyhnout zranění.
Moc děkuji za odpověď. Tak mi z toho vyplývá, ze bude lepší vzit kobylu a raději nějaká ta koexistence než nonstop rije, kterou ma ted defacto od podzimu...
Dobrý den, prosím o zkušenosti, nikoliv domněnky. K nedominantní kobyle, dobře socializované (častý kontakt s cizími koňmi, pod sedlem i na volno) pořídili by jste jako druhého koně (a jediného, časem by přibylo hřibě) klisnu nebo valáška?
Moje klisna moc jiné klisny nevyhledává, spíše je ignoruje, doposud si oblíbila pouze jednu. Jenže s nekterymi valachy dokáže mít opravdu šílené říje, jiní ji nechávají chladnou. A ja teď nevím, koho k ni mam hledat.
Jaké mate zkušenosti? Hraje roli, jestli bude druhý kůň ponik nebo velky kun?
Děkuju a hezký den.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Jak píše evcusik. Nemusí si sednout nebo se naopak na sobě stanou závislí. Já bych koně domů nechtěla, vidím u kamarádky, kde mám ustájeného svého, co je to práce, času a starostí.
No vzhledem k tomu, že se staráme o kravy a další hospodářská zvířata, dva koně navíc nás už nějak netíží 🙂