RomanK2

Moje příspěvky

21.3.2023 18:42

Ano, přemýšlel jsem nad tím. Poučení, ale tady určitě je. Nic tady nepsat, protože mylně jsem se domníval, že dostanu nějaké rady či pomoci. Ještě tady z člověka udělají tyratele zvířat! Nikdy víc! :-)

21.3.2023 17:22

Závidím vám všem, že máte ve věcech jasno. Nebyli by jste z toho v šoku co se stalo a jednali by jste přesně jak se má.

21.3.2023 17:08

Vidíte a já si myslel, že se starám o své zvířata vzorně! Ještě váš postoj zaujali další 3. Paralela se psem je nesmyslná. Pes by kňučel a taky nemá ty všechny nemoci co si tady čtu, když ovce leží, může mít ketozu a hromadu dalších nemocí... nebudu tady nic psát, myslel jsem, že poradíte nebo pomůžete a místo toho se tady scházejí nesmyslné kritiky. Taky zkušenost :-)

21.3.2023 09:46

No, s veterináři pro hospodářská zvířata je to v mé lokalitě problém. A pak jsem udělal zkušenost s napadením s ovcema v lednu. Tehdy se ovce po týdnu vzpamatovaly. Tak jsem všemu chtěl dát čas. Navíc byly těsně před narozením jehňat. Komplikovaná situace.

20.3.2023 17:43

Tak jaké je rozuzlení? Mluvil jsem s veterinářem a řekl, že se může uzdravit. No pak jsem si ovci důkladně prohlédl a zdály se mně nohy nějaké bezvládné. Tak jsem zavolal řezníka. U řezníka jsem byl a viděl jsem překousané šlachy na všech nohách - neslučitelné s pohybem! Dle řezníka jsem ji měl porazit hned. Měla i mnoha četná další zranění, které nebyly vidět. Ach jo, moje nejkrásnější a nejzdatnější matka, měla vždy dvojčata, naprosto bezproblémově.

19.3.2023 19:17

Zdravím ve spolek.
jedna ovce mně po útoku psa zústala ležet na břiše. Trochu žere. Jsou to už 4dny. Aby se zachránila skočila z 1m na beton. Ted nevím jestli má plámané nohy nebo je jen zesláblá a v šoku. Jak dlouho přežije ležící na břiše a přijímající potravu? Věděl by jste někdo radu?

29.4.2022 14:48

Pokračuji v příběhu. Tak dnes tam byl veterinář a taky si nebyl jistý. Ovce začala kulhat. Dal mně pro ni odčervovací injekci, kterou jsem ji pichl pod kůži. Všiml jsem si, že ji roste na kůži nová srst. Pořád je energická a dobře žere. Tak uvidíme...

28.4.2022 09:17

Zdravím, děkuji za informace a pohled na věc. Odčervenou nemám, neodčervuji, ale sleduji bobky a ty se mně zdají dobré. Když jsou začervené, tak mívaj řidkou stolici. Žijí docela na divoko s daňky.

27.4.2022 19:26

Dejme tomu, že to souvisí s jehnětem. Stále ji sleduju. Žere dobře, jehně obrovské a vyspělé (má skoro 2měsíce), ovce působí zbídačeně. Víte někdo jak dál? Odstavit po 3měsících jehně a nechat ji odpočívat? Nebo vyřadit z chovu? (tedy porazit). Bude to tak mít i příští rok?

19.4.2022 20:00

Ano souvislost s jehňata mně také napadla. Má ted jehně 6týdnů. A jaký bude další postup? Jehně ji odebrat nemůžu dřív jak ve věku jehněte 3měsíce aby si opdpočala. Zpraví se to samo nebo nějaká lepší strava?

18.4.2022 21:04

Posílám foto, dnes je to zase trochui horší.

18.4.2022 19:32

No nemám ještě takové zkušenosti a vrtají mně v hlavě 2 věci ohledně Vřesovek. První věc je, že jich polovina měla jehňata na začátku března druhá polovina v půlce dubna. Dá se z toho něco usuzovat? Jako třeba, že ty dřívější jehňata jsou u zdatnějších ovcí? Nebo něco jiného? Druhá věc je, že jedné ovci po porodu začala pelichat vlna a má na těle fleky bez vlny na kůži -dobrý pocit z toho nemám. Neví někdo čím to? Žere dobře i dobře se stará o jehně - až jsem se lekl jak je jehně veliké.

17.4.2022 19:18

No řekl bych, že v listopadu mají beránci tak 40kg a ovečky asi 30kg. Letos prvně mám chovného berana a zdá se už při narození, že jehňata jsou větší a zdatnější, tak uvidíme jak letos v listopadu :-).

17.4.2022 09:37

Beránky, nenechávám dýl jak říjen, listopad. Vždy je dobré mít jen jednoho berana (ideálně plemenného) ve stádě - nesvádějí boje o dominanci. Nechávám systematicky přes zimu jen chovné ovce. Proč krmit přes zimu beránky?

17.4.2022 08:46

Se zabřeznutím jsem to u svých Vřesovek vysledoval tak, že pokud je jehně mimořádně zdatné, tak je schopné zabřeznout ve stejném roce jak se narodilo. Mám je celoročně všechny dohromady i s beranem.

19.2.2022 08:27

No mám na 1,5ha 4daňky a 10 Vřesovek. Všichni žijí společně na jednom pozemku. Daněk je král a při přídělu žrádla v zimě je velmi dominantní. Na léto ještě stěhuju 3 Vřesovky s mladýma na jinou pastvinu. Letos bylo trávy hodně, tak vše v pohodě, ale minule zase málo. Začínám si všímat jak pastviny vypadají. Mám severní stranu, takže moc v létě nevysychá. Chce to asi vyzkoušet a vnímat :-)

10.2.2022 18:48

Oplocení pro daňky je náročnější. Já ho udělal do výšky 2m. Jsou speciální pletiva, vyjde to draho. Ale znám paní, která má výběh 3ha a má pletivo jen 1,6m. Řekl bych, že pokud nejsou ve stresu tak to stačí. Z čeho stres? Asi nějaká šelma nebo člověk, který je vyplaší a dožene do kouta. Liška pro ně není dravec s tou si poradí. Problémista je u mně daněk s těmi jeho parohy - namotá tam všechno co se dá :-).

20.1.2022 19:47

Zdravím, podělím se o zkušenosti. Nejsem žádný zkušený chovatel, mám Vřesové ovce 3.rokem. Souhlasím - extenzivní (1 až 2 jehňata jednou za rok), nenáročné. Maso připominající divočinu zpracovávám na guláš, karbanátky i do špaget. Nikdo nerozezná, že jde o skopové. Loje málo nebo žádný. Mám je na "divoko", jedna pastvina ještě s daňky. Celou zimu venku, jen přístřešek, ale i tak je často vidím zalehlé v lese místo salaše asi jim to nějak vyhovuje. Pořád jsou všichni spolu, ještě se mně nestalo, že by jehňata narozené v dubnu zabřezla na podzim. Dospívaj pomaleji, ale dýl vydrží. Stříhám srpen září a myslím, že dobrý.

2.1.2022 18:42

Zdravím ve spolek,
také se podělím o zkušenosti. 300m2 na jednu ovci mně přijde málo. Mám 10ovcí a 4daňky na cca. 1,5ha. Letos jim tráva zbyla, je to severní svah a hodně pršelo a hodně rostla tráva. Vloni, ale bylo sucho a trávy bylo míň, tak vše sežraly úplně na drn.
Přes léto jen přirozený chov - tráva, voda a líz. V zimě přikrmuji hlavně senem a co příroda dá - trochu cukrovky a trochu suchého pečiva.
Moje Vřesové ovce stromy moc neokusují, s výjimkou všech ovocných a borovic. Borovice milují všechny ovce a sežerou nejdřív jehličí a pak všechnu kůru. Kdo dělá probírku borového lesa, tak hurá vše ovcím :-). Smrk nebo jedle jim moc nejede. Daňci okusují víc. Samozřejmně všechny ovocné, mirabelky. Koušou i listnaté stromy, všiml jsme si, že mají rádi kaštany, javory a všechno co je mladé. Starší duby už nežerou. Zachránit strom před okusovači a hlavně daňkem je šichta, nějaké lesnické pletivo nefunguje - namotá si ho na parohy :-). Dávím 1,8m vysoké bitelné oplocení ze dřeva nebo kari sítě.

6.11.2021 07:46

Děkuji za reakci a informace.