
s
Informace o uživateli:
Testudo horsfieldii
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 20. 7. 2021 16:27:13
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Dobrý den,
budu psát jen z mojí zkušenosti. U samečků z mých odchovů se pohlavní dospívání začalo objevovat dříve, asi v 4-6 letech. Ale měla jsem i jednoho rekordmana, co se docela dlouho tvářil jako samice.
U samiček se mi spíše zdálo, že to záleží na hmotnosti. Moje začínaly snášet když přesáhly cca 700g.
S inkubátorem neporadím, mám sestavený doma :)
Silva
s
napsal(a):
Nevite, prosim, co je tohle za pavouka? Děkuju, Silva.
a dalsi fotografie
kavka
napsal(a):
První vlaštovka jaro nedělá,ale první zmije jo!!
Lipno 1.4.06
Tuhle "vetřelkyni" jsme potkali o víkend...
sysel
napsal(a):
Zdravím všechny,
přikláním se k názoru, že se jedná o křížence T. horsfieldii + asi graeca. Podobná paprskovitá kresba ( v tmavší podobě) se mi čas od času objevuje u mláďat T. horsfieldi. Přikládám starší foto předloňského mláděte (na fotce to není uplně zřetelné, ale nechal jsem si kabel od DF v práci, takže nemužu poslat momentálně aktuální foto - muzu dodat v týdnu)
Sysel
Zdravím,
také si myslím, že jde o křížence horsfieldky s něčím. U mých mláďat horsfieldek se "paprsky" taky objevují, ale ne v takovém množství - viz foto.
redrum
napsal(a):
Na pancieri mojej dvojrocnej hermanky sa vytvorili akoby malinke skvrnky, alebo nitky. Je to tazko vidiet aj volnym okom. Krmim iba bylinami, pouzivam repti glo8, pridavam vapnik.
Snad bude vidiet na tej foto
Ahoj,
sice na té fotce nic nevidím, ale mým mladým horsfieldkám se podobné "ornamenty" na krunýři udělaly také. Bylo to vždy v té nově narostlé části krunýře. Veterinář říkal, že je to způsobeno rychlým růstem a že to nic není a že to zmizí. No a zmizelo to :) .
S.
kalinator
napsal(a):
Dobrý den,mám roční mládě želvy zelenavé,které jsem zakoupila asi před 2 týdny. Můžete mi poradit vhodné doplňky stravy,eventuelně přípravky na mazání krunýře, vitamíny apod.?
Díky
Ahoj, já bych krunýř nemazala ničím. Jako doplněk stravy je dobré podávat vápník. Pokud je želva zdravá, tak já osobně žádné vitamíny nedávám. Nejdůležitější je správná potrava - o tomhle tématu je tu spousta příspěvků.
S.
vladimir hula
napsal(a):
Zmatlo me to jmeno dufoireus - ted jsem se na to mrkl a je to tak, ze samozrejme Iurus je na Balkane az na uplne nejjiznejsim cipu Recka, takze Krk je blbost. A jak jsem psal, je to uplne jinak vypadajici druh (az najdu fotku, tak ji sem pasnu, nejake jsem kdysiva vyfotil).
Velikost - 5 cm je na rod Iurus v celku malo, byvaji i postabdomenem (tedy lidove zadeckem) i 10 cisel velci. Zato 5 centimetrovej E. italicus a nebo E. flavicaudis je normalka.
VH
Zdravím,
poraďte prosím co je toto za štíra. Fotografie je z Řecka. Je to Buthus? Mohl by být nebezpečný pro lidi?
Děkuju, S.
petrm
napsal(a):
Muj samec se dnes, kdy byly moje zelvy poprve venku, pokusil o pareni. V terariu nebyla po nejakem sexualnim chovani ani znamka. Dneska zacal samice ve venkovnim vybehu obihat, kousat, kyval hlavou a s jednou se dokonce paril. Zajimalo by me, jak probiha samotne kladeni vajec. Pan Karlik psal ve Faune ze jeho zelvy stepni vejce nezahrabavaly do substratu vůbec. Jak to probiha ve Vasem chovu? Mate nejake kladiste, kam zelvy chodi? Jake je to kladiste, substrat apod? Vsem dekuji za odpovedi.
Ještě mam jeden dotaz. Chovate horsfildky oddelene podle velikosti? Mam 2 male asi 4lete a bojim se je dat se svymi velkymi samicemi dohromady, bojim se aby je vazne nepokousaly atd. Když jsem k nim jednou dal scinka tak ho behem jednoho dne zlikvidovaly.
A jeste, ja vim ze jsem hrozne otravny, ale jaky mate svetelny cyklus v terariu?
Za odpoved predem dekuji.
Ahoj, snad nebude vadit, když odpovím i já. Přeci jen čím víc názorů, tím líp.
Popíšu, jak kladení vajec probíhá u mé samice. Nějakou dobu před snůškou začne v teráriu rychle ubývat sépiová kost. Jedna sépiovka vydrží tak dva až tři dny. Asi tři dny před snůškou je samice velice neklidná, probouzí se asi ve 4h ráno, celé dopoledne se snaží dostat z terária, málo žere. (Musím podotknout, že v teráriu není vhodné místo ke kladení.) Je-li ve venkovním výběhu, hledá si místo pro snůšku - nejlépe někde pod keříkem. Většinou udělá několik "zkušebních" výkopů. Vyhovovat musí sypkost hlíny, vlhkost a během vyhrabávání nesmí narazit na kořínky či větší kameny. Ve venkovním výběhu nakladla samice zatím jednu snůšku, všechny ostatní byly nakladeny doma. Protože v teráriu není dost vysoká vrstva substrátu, připravuji pro samici bednu s pískem. Vrstva písku je vysoká přibližně tolik, kolik měží želva na délku. (Když samice při hrabání narazí na dno, jamku opustí.) Důležitá je i vlhkost písku; když je písek moc suchý, při vyhrabávání se sype zpátky do jamky a to želvu za chvíli taky omrzí. Vyhrabávání jamky může trvat třeba i hodinu a půl. Nejprve samice zadníma nohama vyhazuje písek, když je spokojena s hloubkou, začne nohama uhlazovat vnitřní povrch jamky. Pak začne tlačit, pomáhá si zastrkováním a vystrkováním hlavy a krku z krunýře. První vajíčko jde ztuha, želva si pomáhá "vrcením" ocáskem, případně zadníma nohama. Další vajíčka se objeví podstatně rychleji. Po vykladení samice jamku zadníma nohama zas zahrabe.
Moje želva kladla vajíčka vždy v ranních hodinách (cca od 5 do 9h) a 8krát vajíčka zahrabala, jednou je nechala v jamce nepřikryté substrátem.
Horsfieldky chovám zatím odděleně - mám dospělé a mláďata 1-3 roky. V teráriu svítím cca od 7 do 17h.
petrm
napsal(a):
Chtel bych se zeptat Milana nebo Sysla, protože je povazuju za duveryhodny zdroj informaci, na několik otazek tykajicich se horsfieldek. V literature se uvadi pareni v lete a nasledna snuska az po zimovani. Tak to ale asi bude v prirode,ze? V zajeti se budou zrejme parit na jare...? Kdy by mel samec po zimovani zacit „obtezovat“ samice? A jak to pak probiha? Kdy nasleduje snuska po pareni? A v cem inkubovat vejce, v jake vlhkosti a při jake teplote? Mam dve samice, kazda ma kolem kila a mají přes 15 let. Koupil jsem jim samce, je o polovinu mensi ikdyz uz ma asi 15 let. Jsou asi 10dni po zimovani, jsou zravi, ale zatím zadna pohlavni aktivita. Dneska ho jedna dokonce kousla do krku a udelala mu ranku. Tak jsem je oddelil. Kdy je dat dohromady? Az budou ve venkovnim vybehu?
Dekuji za pripadnou odpoved.
Ahoj,
sice nejsem ani Milan ani Sysel, ale ráda bych taky přispěla .
Moji samci horsfieldek jsou ochotni se pářit kdykoli. S obtěžováním samice začnou hned první den po skončení zimování. Jsou hodně agresivní jak vůči samici tak vůči sobě, takže je musím držet každého zvlášť. Odděleně jsou celé jaro, spolu jen párkrát kvůli páření, které se ne vždy uskuteční. V létě ve venkovním výběhu jsou spolu pořád, k pokusům o páření dochází častěji.
Samice kladla oplozená vajíčka 2 až 3 týdny po probuzení ze zimního spánku, i když během této doby nebyla se samcem. Další snůšky následovaly cca po 2 až 3 týdnech. Vajíčka byla inkubována při teplotě 31,5 - 32°C a to na písku.
gerry
napsal(a):
U takto malých jedinců bych vám doporučil neřídit se podle velikosti ocásku, nýbrž podle tvaru posledního páru štítků na plastronu. Srovnejte si tvar s tvarem štítků dospělé samice. Tento tvar se již nezmění, velikost ocasu ano.
Jedná se tedy o samce, nikoli o samici.
Ahoj Gerry,
mohl bys prosím popsat, jak se liší ty štítky na plastronu?
Někde jsem četla, že u samice je úhel mezi těmi štítky menší(ostřejší) a u samce větší a že vzdálenost plastron-karapax v zadní části těla želvy je větší u samic. U jak velkých želv už jde podle tohoto kriréria rozlišovat?
Dík moc, S.
s
napsal(a):
Ahoj, no navlhčila jsem substrát kolem vajíčka.
Želvička ale umřela :(. Už při proklubávání z vajíčka vytékalo cosi žlutého. Proklubávání trvalo hrozně dlouho... Pak, když jsme ji už mrtvou vyndali, všimli jsme si celkem velkého žloutkového váčku, který byl porušený - část jeho obsahu vytekla do vajíčka. Setkal se s něčím takovým někdo z vás? Díky, S.
takhle to vypadalo...
soell
napsal(a):
Jestli se můžu zeptat, jak zvyšuješ vlhkost v inkubátoru s vodní lázní? To ucpáváš větrání? Nebo ještě vlhčíš substrát? Za odpověď dík.
Ahoj, no navlhčila jsem substrát kolem vajíčka.
Želvička ale umřela :(. Už při proklubávání z vajíčka vytékalo cosi žlutého. Proklubávání trvalo hrozně dlouho... Pak, když jsme ji už mrtvou vyndali, všimli jsme si celkem velkého žloutkového váčku, který byl porušený - část jeho obsahu vytekla do vajíčka. Setkal se s něčím takovým někdo z vás? Díky, S.
milan
napsal(a):
gratuluju, podle fotky to vypadá na horsfieldku. u toho třetího vejce malinko zvyš vlhkost. jestli je oplozené, vylíhne se. minulý rok jsem nechtě snížil vlhkost a dvě poslední želvičky se mi nevylíhly. Jaký je rozdíl od prvního mláděte?
milan
Ahoj Milane,
tak asi zapůsobil ten fígl se zvýšením vlhkosti. Pár hodin potom se želvička začala klubat. Patnáct dní po svém sourozenci ze stejné snůšky...
S.
milan
napsal(a):
gratuluju, podle fotky to vypadá na horsfieldku. u toho třetího vejce malinko zvyš vlhkost. jestli je oplozené, vylíhne se. minulý rok jsem nechtě snížil vlhkost a dvě poslední želvičky se mi nevylíhly. Jaký je rozdíl od prvního mláděte?
milan
Ahoj, je to horsfieldka . První želvičce zítra bude čtrnáct dní. Vlhkost jsem zvýšila, tak uvidíme...
A co Tvoje horsfieldky, už se taky daly do rozmnožování?
Díky, S.
milan
napsal(a):
nevyhazovat! na to je vždycky času dost. Jaká je vlhkost? Kolik bylo celkem vajec a kolik se vylíhlo? Čtrnáctidenní rozdíly nejsou vzácností. V jakém inkubátoru byly vejce?
Hodně štěstí
Milan
Ahoj,
v první snůšce byla 3 vejce - jedno neoplozené, z dalšího želvička a na to třetí pořád čekám . Inkubátor je doma dělaný - akvárko, spodní ohřev vody pomocí toplného kabelu, vajíčka jsou v písku, vlhkost je kolem 70%, teplota 31,5°C.
Otevírat vajíčko určitě zatím nebudu. Zajímalo by mě, jestli jde na vajíčku nějak poznat, že v něm zárodek uhynul - změna barvy, atd...
Dík, S.