
sedmikraska.vrane
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 15. 2. 2015 09:22:27
Naposledy přihlášen: 13. 8. 2016 18:17:02
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Moje.
... a jak jsem psala už taky dříve, tato odchylka je bonitační komisí posuzována jako vada oka a hodnocena 3. stupněm závažnosti (nejvyšším) = E3.
Vaše.
"je modré oko u černobílé borderky posuzováno jako vada nejvyšší závažnosti".
Já tam vidím diametrální rozdíl - jak ve větách, tak ve významu obou vět.
Prosím Vás tato věta není z mé hlavy, Vy jste si to překroutila - "je modré oko u černobílé borderky posuzováno jako vada nejvyšší závažnosti".
Vy si nechcete pročíst bonitační kartu, ani chovatelský řád border kolie. Pokud byste tak udělala, zjistila byste, že i ucho nebo hlava, ocas může být hodnoceno 3. stupněm závažnosti, a přesto to není vada nejvyšší závažnosti.
Nevím, co je u psa vada nejvyšší závažnosti - možná nějaká vrozená vada důležitého orgánu, která nelze vyléčit a pes na ni může zemřít...
Asi takhle.
Ty stupně závažnosti jsou tři - 1.,2. a 3.
Třeba oko spíše kulaté je hodnoceno stupněm 1 (E1), oko světlé a ještě k tomu kulatější už třeba vadou stupně 2 (E2) a oko modré stupněm 3 (E3). Stačí? To samé se řeší s hlavou, ocasem, hřbetem, uchem, čenichem, tlapkami, atd., atd....
Asi byste si to měla přečíst celé...
Třeba i tohle, co je v tom odkaze -
Vady: Každá odchylka od výše uvedených požadavků musí být považována za vadu a posouzení její závažnosti musí být přímo úměrné stupni odchylky, jejímu vlivu na zdraví a pohodu psa a na jeho schopnost vykonávat jeho tradiční práci.
Vyřazující vady:
- Agresivní nebo příliš bázlivý.
- Z chovu má být vyřazen každý pes, který zřetelně vykazuje abnormality fyzické nebo v chování.
Jak jsem psala už výše, modré oko "vadí" nejvíce na výstavách FCI, rozhodně nemá vliv na zdraví psa a ani na jeho výkon při práci (jakékoliv, pro kterou je borderka upotřebitelná).
Modré oko u černobílé border kolie být může a také se takové borderky čas od času narodí. V ČR jsou normálně uchovnitelné a považované v tomto ohledu za zdravé jedince, pokud absolvují klinické oftalmologické vyšetření na dědičné oční vady (DOV) u veterináře specialisty a na základě toho získají certifikát, že byly vyšetřeny bez vad - tedy nepostiženy.
Pes nebo fena s modrým okem může mít potomky a štěňata po takových rodičích vůbec modré oko (oči) mít nemusí.
FCI standard modré oko neuznává, takže na výstavách FCI je pes/fena s modrým okem hodnocen jen jako Velmi dobrý nebo Dobrý - to je asi jediná "disciplína", ve které modré oko u ne merle jedince "vadí".
Úplně jednoduše... CHS mám, tak vím, co to obnáší...
Zřízení CHS - 2 000 Kč (poplatek ČMKU + dobírka + expediční náklady...viz ČMKU)
RTG kyčlí, loktů a ramen 1 psa + cestovné do HK - 5 000 Kč
Vyšetření očí 1 psa + cestovné - 1 000 Kč
Bonitace + cestovné - 1 000 Kč
Členství v klubu - 500 Kč (jinak je bonitace pro nečlena 1 500 Kč)
Můžete si to sečíst sama - a to někdo jede na jednotlivá vyšetření a na bonitace i přes půlku nebo celou republiku... takže je to pak ve finále i částka přes 10 000 Kč...
Feny s modrým okem nebo s oběma očima modrýma se v chovu border kolií používají běžně a nikdo se nad tím nepozastaví...
Jsou to normálně uchovnitelní a uchovnění jedinci. Je to stejné, jako když jinému jedinci chybí třeba jeden nebo dva zuby P2. Má to zapsané v bonitačním kódu stejně jako pes/fena s modrým okem - jen jiným písmenem abecedy - chybějící 2xP2 je zapsáno jako H3 a modré oko/modré oči jako E3.
Který pes je podle vás víc "zdravý" nebo víc "nemocný" s chybějícími zuby nebo s modrýma očima?