Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Registrace od: 25. 9. 2021 14:10:48
Naposledy přihlášen: 22. 3. 2023 16:04:25
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
ntici
napsal(a):
trojAAAcko
Zásadní jsou fakta, toto je web především pro odborníky a pro začínající chovatele, kteří lační po odborných radách. Pak je tu určitě i význam umění "laického" jazyka, kdy v některých případech je třeba vyjadřování přizpůsobit věku/vzdělání/myšlení atd. tazatele. Nicméně zde je třeba být velmi opatrný, protože situaci můžete více uškodit, než prospět. Je třeba formulovat tak, aby i tak bylo sdělení jednoznačné a vedlo k důslednému splnění potřeb konkrétního (tázaného) druhu.
Všeobecné rady a osobní poznání nejlépe nevkládat, nebo zřetelně vylišit od konkrétních rad k věci. Tazatel si to totiž může vždy "přebrat" jinak než zamýšlíte (například aplikuje Vámi zmíněný příklad, který se týká jiného druhu). Na podobné dotazy věcně, stručně - je to svým způsobem i "výchova". Tazatel si v krátké věcné odpovědi přečte termíny kterým nerozumí a to ho může vést k dohledávání v odborné literatuře, nebo žádosti o dovysvětlení atd.
Zdravím,
opět není důvod nesouhlasit a určitě byla chyba na mé straně hlavně co se týče formulace. Beru to jako jednu z dalších věcí na které se určitě zaměřím aby už takovým neshodám nedošlo přestože si myslím, že máme stejný / podobný názor a jenom jsme si z počátku moc nerozuměli. Taky jsem se setkal s tím, že dotyčný to blbě pochopil po laickém vysvětlení nějaké odborné věci (z oboru kterému se zabývám v zaměstnání). Každopádně děkuji i za takový dodatek.
Přeji příjemný den.
Pandinus
napsal(a):
Hodně jsem uvažoval, jestli mám reagovat, ale co čtu vaše rady, tak mi to nedává. Proč radíte o něčem, o čem nemáte páru? Máte údajné zkušenosti s regiuskou, což je typ hada sit and wait, druh, který rychle tuční a s agilními hady jako jsou užovky mají společné jako azavak a anglický buldok.
Doporučovat hladovění, stejně jako překrmování je nesmysl, zejména pokud neznáte podmínky chovu. Je naprosto normální krmit velké druhy užovek nejen myšmi, ale i menšími potkany a to v závisloti na jejich velikosti, teplotě chovu, dané životní situaci zvířete (po zimování, před zimováním, během gravidity, po vykladení, krmení novorozeňat atd.). Nejde to šmahem smáznout tím, že "myš za deset dní stačí".
Z dotazu není vůbec zřejmé o jakého hada jde, jakého je pohlaví (což má často vliv a to včetně regiusek, kde samci žerou minimálně oproti samicím) a především co se změnilo proti dřívějšku - začíná být venku teplo, takže lidé začínají škrtit kvůli úsporám topení, což se projeví ovšem i snížením teplot v teráriích vlivem poklesu teplot v místnosti. Každoroční situace, která každoročně vyvolá vlnu obdobných dotazů jen s obměnami v dotazu.
Jinak had určitě není přizpůsoben k hladovění - v přírodě to funguje tak, že pokud se hadu nepovede ulovit dnes a je v dobré kondici, samosebou neúspěšný lov neznamená nic, ovšem pokud se takhle nedaří opakovaně, zvíře začne hubnout a v přírodě zařve. Osobně jsem to pozoroval a popisoval u Natrix natrix, kde stačilo, když se část mládat po vylíhnutí nevydala k tůním, resp. slepému ramenu plnému pulců, ale k Berounce, kde je potravy poskrovnu. Přestože se jedná o dobře vyvinutá a zdravá mláďata, pokud se zavčasu nedostanou k možnosti lovit dostatečné množství kořisti, slábnou a čeká je nevyhnutelný konec. V zajetí je to samosebou jiné, tam je třeba zvíře hlídat, aby se nepřekrmovalo, odpadá proces aktivního lovu kořisti (navíc je teď v modě dávat zvířatům mršiny, které už jen sbírají, takže hadi už potravu zpravidla ani neškrtí, tudíž nic), na druhou stranu není problém se po inzerátech potkat s podvyživenými zvířaty.
Správně jste naznačil i termín "velká myška". Před dvaceti lety se jednalo o myš většinou plně vzrostlou, často i vyřazenou z produkčního chovu. Dnes se jako dospělá myš prodává třínedělní myš, která váží dva až trikrát méně než zač se dá adultní myš (to samé jde převést i na potkany) považovat a která rozhodně plnohodnotnou potravu nesupluje.
A abych neteoretizoval - adultním guttatam se běžně dává při krmení jednou týdně bud plně vzrostlá myš, případně jednou za 10dní myši dvě někdy i tři a víc (samice po snůšce, samice gravidní). Jestliže dotáhnu na zkrm ty pidi myši, na dospělém zvířeti vidět nejsou ani když jich sloví 5...
Ke zbytku bych se nerad vyjadřoval a hibernace se píše s měkkým i
Zdravím,
hned na začátek bych chtěl dodat, myslím si, že vím o čem mluvím, přestože to třeba z mé formulace nemusí být hned pochopitelné. Na začátek nemám takové zkušenosti s "regiuskama", jen hodně poslouchám a rád sbírám zkušenosti ostatních chovatelů abych sám se zlepšoval a i můj chov. Rád bych podotknul, že moje tvrzení ohledně "hladovění" je spíše všeobecného smyslu. Já si za tím stojím nejen z mých zkušeností, ale i informací co jsem dostal / přečetl z odborné literatury, že had by měl být spíše nechán bez jídla, než mu neustále něco cpát. Chtěl říci, že převážně máte pravdu, určitě nebudu v některých věcech třeba argumentovat, ale je potřeba podotknout, že (opět z mé zkušeností) mnoho lidí chová hady, protože chce a nechtějí se o ně podrobněji zajímat jako já nebo třeba i Vy. Určitě souhlasím s tím, že hodně záleží na druhu, podmínkách, ale i na pohlaví co se týče krmení a ne každý druh hada snese větší míru "hladovění" než třeba v tomto případě užovky. Upozornil bych na jednu věc, představte si situaci (podle mě častou), že si někdo pořídí hada - třeba korálovku, 30 minut hledá informace na internetu, něco se dozví, pak si jí pořídí a má nějaký problém. První věc co ho může napadnout je, že napíše na ifauna diskusi aby mu někdo poradil a Vy na něj vychrlíte tolik informací, že kolik let je had starý, jaké pohlaví a spoustu takových detailních věcí, že ten člověk bude z toho hrozně zmatený a nebude vědět co má dělat. Jeho problém může spočívat v kravině jako může být třeba v překrmování (bude třeba dávat myš dvakrát týdně u dospělého jedince který nepotřebuje takové množství). Za mě si hodně lidí neuvědomuje, že hada není potřeba krmit často jako třeba psa. Proto si myslím, že došlo k lehkému nedorozumění mezi námi. Jen každý podává ty informace trošku jinak. Přijmu i názor toho, že můj pohled může být trošku zkreslený tím, že chovám docela specifický druhy hadů, které by se neměli tolik krmit oproti třeba užovkám. I tak si budu stát za tím, že ten princip je pořád stejný. Chci i dodat i jedno přirovnání, ale ze spíše ještěrek. Pořídil jsem si Agamy vousaté a byl to dárek pro mého otce které po nich dlouho toužil. Půl roku před jeho narozeninami jsem je koupil a staral jsem se o ně, protože jsem si rád chtěl chov ještěrek i vyzkoušet. Dával jsem jim cvrčka pokud možno denně, občas každý druhý den. Dal jsem je otci a předal informace a způsob jak jsem se o ně staral. Táta v tom pokračoval a po měsíci měl nějaký problém (ne ohledně krmení, ale společnému chovu dvou samic v jednom terárku) a šel k veterináři pro radu co s tím dělat. Když to vyřešili tak se veterinář zeptal jak často a čím je krmí. Určitě už jste sám zjistil, že to je moc, dávat cvrčka denně a pan veterinář řekl, že by se měli dávat jednou týdně a odůvodnil proč (je specializovaný na exotické zvířata). Takový důvod jsem neslyšel, ale dávalo to smysl.
Chtěl jsem poukázat spíše na obecnější princip fungování u hadů a třeba trošku Vám i vysvětlit jak jsem to myslel. Jak jsem řekl, máte převážně pravdu a nebráním se i dodatečné konverzaci v soukromí. Jen si myslím, že je mnohokrát lepší říkat věci trošku přeneseně a více všeobecněji.
Jednu část přeskočím, protože jsem se k tomu již vyjádřil a budu pokračovat k vašemu pozorování z přírody. Řekl bych, že takové fungování v přírodě je jasné a pochopitelné, že to tak funguje, ale zase - někomu to jasné nemusí být. Určitě nepůjdete do malého obchodu si pořádně nakoupit, ale třeba do Makra aby jste měl zásoby jídla na měsíc například a spíše jsem se setkal s překrmenými hady než podvyživenými, ale třeba to byla zrovna náhoda - kdo ví. Ohledně myšek, musím opět souhlasit, myšky ze zverimexu například kolikrát ani nejsou tří týdenní myšky, ale sotva dvou týdenní - na druhou stranu to má i nějaké výhody. Máte pak více na výběr a pokud potřebujete spíše menší myšku (ne holátko), tam si můžete vybrat. Někdy přechod z holátek na rovnou dospělé myšky není úplně to nejlepší a nevyhovující kvůli velikosti a taková malá myška Vám splní více méně i plnohodnotnou stravu u sub--adultních hadů.
Na závěr bych chtěl poděkovat za opravu ve slově "hibernace". Rád po sobě čtu zprávy a dodatečně si to po sobě opravuji, protože dost píši i rychle a tohle jsem nešťastnou náhodou přehlédl. Jen chci podotknout, že i vy jste napsal pár překlepů například v jedné reakci na mě z dnešního dne. Ale vím a chápu, že jsme jenom lidé a občas každý udělá chybu a určitě se nesnažím hned někoho opravovat pokud to není opakovaně, ale i tak děkuji za upozornění - příště si dám na toho pozor.
Jinak přeji příjemný večer a počítám, že si to přečtete až zítra, tak už Vám rád popřeji příjemný zítřejší den.
Pandinus
napsal(a):
Tak napsal jste, že Vám přijde nesmysl kupovat pro mládě malé terárium, at koupí velké. A do té doby ho bude chovat kde? O chovu v malém jste nenapsal vůbec nic, proto jsem napsal tohle.
Velká terária jsou prostě na škodu, ať jde o užovky, krajty, nebo tiliquu. Takhle to celé vyznělo, aby prostě mládě, které za celý den nemusí vylézt z úkrytu nahřát se pod zdroj kvůli pocitu bezpečí, choval už ve velkém teráriu. Teď už je to snad srozumitelné
Chápu samozřejmě, příšte si dám větší pozor na svoji formulaci. Hold občas počítám s tím, že jsou některé věci jasné například, že do té doby bude chovat v nějakém boxu. Jsem rád, že jsme si vše objasnili. Později udělám nějakou odpověď na vaši reakci pod jinou diskuzí.
Pandinus
napsal(a):
Další naprostý nesmysl, co zde radíte. Mláďata je třeba odchovávat naopak v menších unikacích (proto se řada chovatelů uchyluje i k boxům namísto terárií) a to z důvodu lepší kontroly mláděte, lepších teplotních podmínek a následného trávení a tudíž i růstu a prospívání. Zvláště heterodon jakožto had, který se kolikrát od mimina musí rozkrmovat není druh, kde je dobré takhle experimentovat
Nechápu co na tom může být za nesmysl. Já všechny mláďata choval jen v boxech a pak přemístil do velkýho terárka když byli dostatečně velký. Mně přijde zbytečný kupovat malé terárko pak měnit za větší už z důvodu prostoru a práce kolem toho. Chovný box se lépe skladuje a při větším počtu se to dá dát do sebe. Jen jsem řekl svůj názor ohledně malého terárka pro mládě z spíše ekonomického hlediska než chovného. Z toho chovného hlediska máte samozřejmě pravdu a souhlasím. Chápu, že moje formulace mohla být trošku matoucí a za to se omlouvám. Jinak přeji příjemný zbytek dne. :)
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Jo jo, pitvali jsme ježka bělobřichého, kterému majitel vydenzifikoval domeček savem...
Ono záleží jakým množstvím a jestli to vůbec pak taky umyl. Pokud namočil domeček do sava a vrátil ho tak je to jasný. Tady pán psal, že dezinfekce savem a “pak řádně proprat ve vodě”. Proto jsem psal, že by se to tak dalo udělat, ale je tam riziko, že tam něco málo zbyde a může to vadit.
Dobrý den,
ohledně způsobu dezinfekce, určitě bych preferoval jenom vyvaření vodou. Každopádně kdyby jste chtěl použít Savo (ikdyž bych to moc nedoporučoval) tak je tu malé riziko toho, že tam zůstane nějaké minimum dezinfekční látky a mohlo by to hadovi vadit. Savo je docela silná a agresivní dezinfekce pro dekorace do terárek zvířat. Použil bych spíše nějakou specializovanou dezinfekci pro terárka / klece. Určitě bude stačit jenom vyvaření ve vařící vodě, což bych i doporučoval. Ohledně otázky na misku s vodou - určitě umisťovat do chladnějších částí terárka a třeba i poblíž úkrytu hada které by taky měl být v chladnějších místech (moc nedává ani smysl dávat úkryt natož misku s vodou poblíž nebo přímo pod ohřev - třeba pod žárovku). Pořád lepší se zeptat než udělat chybu, kdyby jste chtěl ještě něco vědět, tak se nebojte ještě na něco zeptat.
Dobrý den,
chovatelé se určitě najdou kteří rádi poradí, ale za mě diskuze moc z nich nečte. Čím Vám určitě já nepomůžu tak je genetika u hadů, protože tomu se nevěnuji. Pokud byste chtěl něco kolem genetiky, tak zkuste třeba zavítat na Živou exotiku, kde je spousta chovatelů kteří se tomu věnují a určitě Vám předají hodně informací a zkušeností. Trošku je pro mě matoucí jaké věci byste rád třeba věděl kromě genetiky, protože mi přijde zbytečný Vám psát nějaký slohové práce, že si musíte správně zvolit substrát pro chovaný druh nebo jaký používat výhřev v teráriu když jste pak psal, že jste přečetl spoustu literatury a příspěvků. Za mě ty nejzákladnější informace máte a není důvod čekat. Třeba informace bych čerpal u chovatelů na různých burzách / trhách v ČR (například Živá exotika v Praze). Každopádně není problém mi třeba napsat soukromou zprávu nebo v inzerci si najít někoho a zkusit napsat. Určitě můžu doporučit stránku https://www.mojihadi.cz/ . Dávají spoustu inzerátů a měli i svoje trhy v Plzni. Pochybuji o tom, že by Vám nechtěli pomoct či předat své zkušenosti a znalosti.
Dobrý den,
sám nevím čím začít dříve, ale asi začnu s menším vysvětlením jak to vlastně u hadů funguje. Spousta lidí si moc neuvědomuje asi tu nejzákladnější věc a to je, že hadi jsou uzpůsobeni k hladovění, ne k překrmování. Tudíž hada by jste měl spíše nechávat hladovět (tím samozřejmě nemyslím krmit hada jednou za půl roku hlavně u užovky). Takže tím chci naznačit, že není žádný důvod mu dávat tři myši a dalším důvodem je, že když had tu myš uloví a sní tak je v tu chvíli hrozně zranitelný, protože má omezenou pohyblivost a musí vytrávit kořist (což může trvat 3 dny). Představte si, že si dáte dva velké obědy a úplně se přejíte a šli si zaběhat nebo si rovnou dát půl maraton. Spíš dáte přednost odpočinku a hodinku si posedíte, něco přečtete či jinou relaxační aktivitu. Tím jak je had po nakrmení jednou myší plný a omezený pohybem a dalšími věcmi tak je zranitelný a samozřejmě, že se i bojí. Zase si představte, že máte jít do ringu a s někým se poprat a někdo Vám sváže ruce, taky se budete bát a spíš před protivníkem utíkat než se s ním utkat a možná se budete v krajní situaci bránit nohama. Hadi bohužel žádné nohy nemají.
Takže určitě je to normální, že se had bude bát a unikat a hlavně není zdravé hada překrmovat. U dospělé užovky bych krmil tak jednou za dva týdny jednou myškou a nemusíte se bát, že by to pro toho hada bylo málo. Teď si nejsem jistý jak to přesně funguje u užovek, ale u Krajt Královských je docela zvykem, že si Krajta naordinuje hladovku a třeba dva měsíce odmítá potravu a pak začne zase jíst. Třeba během zimování hadi jakoby "hybernují", nejsou aktivní a hlavně se nekrmí během zimování.
Snad jsem Vám pomohl a určitě se nebojte dávat jenom jednu myšku za dva týdny (záleží jestli je to mládě a jak velká myška to je samozřejmě). Ještě dodám, že překrmování není zdravé, ale hlavně taky hodně riskujete úmrtí hada, protože je velká šance, že Vám ta druhá / třetí myška hada zakousne a ty myšky Vám hada sežerou. Možná se to nezdá, ale ten had nemusí být schopný se bránit a myšky jsou všežravci a taky si rádi dají i nějaké to maso.
Dobrý den,
Váš případ mě docela zaujal a nechápu co by na úřadě chtěli. Já se v želvách určitě nevyznám a nevím na který je potřeba povolení. Já se věnuji chovu jedovatých hadů (musím na není mít povolení, protože to patří pod DZVZP) a řešil jsem s paní z veteriny jeden problém a ona mi říkala, že veterině záleží o způsobu chovu a stavu zvířat a mětšký úřad se pak spíš zajímá spíš o ty právnický věci (ekologie, porušení zákona, atd…). Veterina s úřadem komunikují jen malým způsobem. Veterina provede kontrolu a detailní popis chovu, jeho způsobu a stav zvířat a automaticky kopii přepošle úřadu, ale tím to pro veterinu končí. Pak si to musíte řešit už jenom s úřadem a určitě se zeptejte co přesně chtějí. Za mě, pokud nemusíte mít speciální povolení k chovu a chováte něco co si může pořídit každý a kdekoliv tak bych se nebál zajít na úřad a slušně jim vysvětlit, že nějaký doklady či dokumentaci nemusíte mít a ani nemáte a určitě bych nic neplatil a odkázal bych úřad na anonyma který Vás nahlásil. Veterinární správa by správně měla evidovat kdo to nahlásil a měli by mít osobní údaje z toho jaký já mám informace. Pokud jen tak zavoláte, že vedle Vás hoří dům a nehořel by tak výjezd hasičů přece taky platíte. Vím o případech nahlašovaní neplatných týrání zvířat a chovatel může přes veterinu žalovat toho “anonyma”. Pokud vím tak veterina bych Vám neměla říkat od koho je to nahlášení během kontroly, ale potom si to můžete nějak vyžádat a zjistit si to. Nejsem si tím 100% jistý (mně se taková situace ještě nestala, ale čekám, že jednoho krásného dne to někomu bude vadit, že vedle nich chovám jedovaté hady).
Každopádně Vám přeji ať všechno dopadne dobře.
V pohodě, snad to pomohlo co jsem napsal, připomuji něco z mého chovu, jsou to moji miláčci.
Dobrý den,
já osobně používám pro hady halogen žárovku (bodovku) od repti planet (mám jen 35W) z několika důvodů. Taky trochu záleží jak velké terárko třeba máte. Mám pouštní zmije a když jsem je měl v malých terárkách, jedna 35W mi stačila abych vyhřál lokálně na nějakých 35 stupňů. Teď mají mnohem větší terárko a 35W mi nestačí a musel jsem jim tam dát ještě jednu, ale 45W Far Infrared. Ve vašem případě bych se nebál dát třeba i tu 25W. Výhoda této žárovky je, že je lokální a pěkně soustředí teplo do jednoho místa a to vyhřívá a zbytek terárka zbývá chladnějším (aby si had mohl vybrat jestli se chce chladit nebo ohřívat). Heterodon až tak velký nároky nemá a 25W by stačila, ale pokud máte nějaký větší terárko, kupte 35W. Nebál bych se, že by došlo k úhynu heterodona na základě, že má o 1 stupeň míň nebo víc. Důležité je dodržet pravidlo aby na jedné straně bylo teplo a druhý zas chladno a had si vybere místo kde mu vyhovuje. Ten had Vám pak i naznačí pokud je tam zima nebo moc teplo. Pokud bude pořád pod světlem se ohřívat a poblíž výhřevu bude 25 stupnů tak to zvýšit a pokud bude neustále jen v tich chladnějších místech a u něj bude 29 stupňů tak snížit teplotu. Moje korálovky jsou třeba dva dny u výhřevu a pak třeba dva dny v chladnějších místech. Takže určitě neměnit žárovky a něco upravovat na základě jednoho dne pozorování, ale třeba 3-5 dní nebo i týden.
Každopádně doufám, že jsem aspoň trochu pomohl přestože heterodona jsem v chovu nikdy neměl. Přeji hodně štěstí s heterodonem a ať máte radost, mně samotnýmu se tento druh líbí, ale nevím jestli ho někdy dám na svůj seznam chovaných druhů.
Dobrý den,
jako první bych určitě překontroloval podmínky v terárku (teplota, vlhkost,…) jestli nenastala nějaká změna. Za mě buď je před svlekem (nemusí to být znát třeba podle očí, třeba mé atherisky přestanou žrát klidně 1-2 týdny před tím než vůbec dokážu poznat podle očí, že budou mít svlek) anebo si naordinují hladovku. Co vím, tak bych řekl, že třeba u krajt a hroznýšovců je to až běžné a je možné, že si jednu hladovku dal.
Zatím bych ještě tolik nestresoval. Hadi jsou přece jenom uzpůsobeni na hladovění a neměli by se překrmovat. Tudíž měsíc hladovění i u menších hadů není na škodu a občas sám jim dám hladovku. Neřekl bych, že nežere kvůli tomu, že se chce pářit. Většina druhů hadů (za mě snad každý druh) by se měl zazimovat a až pak se páří (některé se musí zazimovat přestože pářit nebudete). Což může být důvod proč nechce žrát - nebyl zazimovaný. Nevím jak je to u Duhovce, jestli vyžaduje zazimování nebo ne.
Na závěr určitě doporučím - zkontrolovat podmínky v terárku jestli nevznikla změna, třeba i udělat menší vyčištění, zkusit si zjistit jestli nevyžaduje každoročné zazimování a zatím bych ještě 1-2 týdne neřešil a průběžně ještě zkoušel třeba i nakrmit. Taky je i důležité jaký má třeba i noční pokles teploty, pokud nebude dostatečně nízký, může to mít taky vliv. Nevím jestli si třeba netopíte na noc. Každopádně kdyby se nic nezměnilo a všechno by i tak bylo v pořádku, určitě nikdy není na škodu navštívit veterináře, třeba Vám poradí ještě něco co jsem mohl opomenout.
Jinak přeji hodně štěstí.
Dobrý den,
důvodů může být spoustu, ale zároveň nemusí být žádný a prostě si dal sám hladovku. Určitě bych radši všechno překontroloval (teplota, vlhkost, atd.). Já sám teda takový velký druhy nechoval, ale slyšel jsem, že Krajty si občas dávají hladovku z ničeho nic a několik měsíců nežerou. Za mě to může být i reakce na blížící se svlek, přece jenom ješte dospívá.
Přece jenom nikdy nezkazíte když navštívíte veterináře. Lepší mít jistotu, že není nemocný (může mít nějaké parazity) než si myslet, že si třeba dává jen tak hladovku. Mně si korálovka poranila oko a úplně zbělalo. Hodně lidí psalo, že to není nic hrozného, že to po svleku zmizí. Stejně jsem zašel k veterináři abych se ujistil a on říkal, že se hadi takhle občas poraní a po dalším svleku to zmizí. Měl pravdu, po dalším svleku už měl oko v pořádku.
Já osobně bych si zatím nelámal hlavu. Třeba měsíc bych ho klidně ještě nechal a pak zkusil znova. Rád bych viděl fotku jak vypadá tělesně a chtěl bych se zeptat, jak často a jak velkou potravu jste mu dával?
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Zrovna Atheriskami bych určitě nezačínal - jsou dost náročné na podmínky chovu, ammodity a cc už budou snazším startem
Dobrý den,
ano, vím o tom, že jsou velice náročný. Mně už ani nejde tolik o náročnost, ale spíše o to co mi chybí či co mám špatně u svého chovu aby pak při kontrole bylo vše v pořádku. Už připravuju několik terárek na různý typy hadů (třeba pro Atherisky je na fotce - chce to samozřejmě ještě doladit) a Atherisky neplánuju jako jedny z prvních, ale lepší být připraven. Pak ve spodní části regálu (není vidět na fotce) mám prakticky už připravený terárko pro nějakou Ammodysku. Každopádně děkuji za názor a dobrou radu .
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat ohledně k získání povolení k chovu jedovatých hadů. Tudíž tohle je směřováno spíš na chovatele kteří již povolení již mají.
Věnuji se chovu hadů už několik let a vždycky jsem chtěl chovat jedovatý hady. Myslím si, že už jsem připravený. Četl jsem co je zapotřebí atd.
Jenže si nejsem jistý jestli mám vše v pořádku a nechci, abych se při kontrole dozvěděl, že mám něco špatně. Prostě chci mít vše v pořádku hned na poprvé. Rád bych si klidně i přečetl jestli jste měli nějaké problémy ohledně věcí co vyhodnotili, že byly špatně. Taky určitě záleží, kdo to kontroluje (podle mě).
Chovám hady v terárkách (nic proti rack systému), mám veškerý zapínání výhřevů atd. na časový spínač. Ve spodní části mám pomůcky (mám hák, boxy, substráty...) či náhradní věci (žárovky, misky na vodu...). Terárka jsou různě vybavený (měřiče teploty, vlhkosti, topný fólie...).
Chci začít s něčím klasickým/jednoduchým. Přemýšlel jsem třeba o Cerastes Cerastes, Vipera Ammodytes Ammodytes či o nějakých Atheriskách.
Každopádně budu vděčný i za nějaké tipy co byste doporučili.
Díky moc.