
Ursus79
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 18. 4. 2022 21:19:15
Naposledy přihlášen: 25. 6. 2023 14:53:11
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
No, co jsem si zatím stačil všimnout, tak většina profi (nebo i jen větších hobby) včelařů má více (až mnoho) stanovišť v různých prostředích (pole, louky, les) a nadmořských výškách (např. M. Sedláček). Pokud je prostředí stejné, tak alespoň na větší ploše (např. Jeseníky - Kolomý). Nikdy se nepovede vše a diverzifikace je nutnost, aby alespoň někde něco klaplo jak má (snůška). Případě kočování. To s sebou nese nutnost adekvátního dopravního prostředku a organizace práce. Pěkně je to dohledatelné u obou zmiňovaných (a i u jiných je to vysledovatelné). Takže za mě počítat s ježděním a nějakým přiměřeným vozidlem a náklady s tím spojenými. Medárna už zazněla - ta určitě ve vlastním. Taky odbyt zajistit. A počet? To střelím od boku na 200 jako minimum a "pěkně", bych střelil na 500. To v případě, že je to živnost a v rámci sezónní pomoci třeba z širší rodiny, nebo brigádníci, pokud firma (jako zaměstnanci), tak násobky. No, žádný med...
Děkuji za odpovědi.
A čím sklízíš? (a dělíš na požadovanou délku)
Co si uvědomuji, když jsem kdysi na cosi rákos hamižnil, tak nejefektivnější bylo ruční zalamování, ale taky si vzpomínám, že mě pěkně bolelo netrénované zápěstí a u Tvého množství by mi ruka upadla. Možná ještě křovinák po zámrzu, ale u nás už pár let nebyla zima s nosným ledem (doufám, že nebude ani letos). Nebo mačeta? Netupí se to?
Jen subjektivní poznatek. Začal jsem s 39*24. Intuitivně jsem inklinoval k vyšším rámkům a kombinovanému včelaření. Prostě se mi líbí. Letošní oddělky z mateřských 39*24 převádím na 39*30 a zatím maximální spokojenost. Postupně vytahuji 39*24 a nahrazuji/doplňuji mezistěnami 39*30. Někdy možná lehce brutálně, ale staví a zakládají, tak ať jedou. Ten rozdíl při práci je až neskutečný. Uvědomil jsem si to právě dnes, kdy jsem byl v mateřských 39*24. Probírat se plodištěm ve dvou nástavcích 39*24 už prostě nechci. U oddělků 39*30 je to šup šup šup a než se včely rozkoukají, tak je hotovo. Prostě pohoda. A ten pohled na plochu plástu, jak ze žurnálu, plod a kolem věnce zásob, prostě k nezaplacení. Radost včelařit.
No, je to jen nápad. A stejně to není nic nového pod Sluncem. Dostaly se mi po ruku starší knihy a třeba Včelárska technika, Vojtěch Križan, 1. vydání, 1969, Slovenské vydavatelstvo polnohospodárskej literaratůry, Blava, strana 27, Baloghov úl 35*35*11, k tomu polorámky 175 mm (1914 udělena stříbrná medaile a první věcná cena), strany 30-31, Slovenský nadstavkový úl, až 12*42*36 (velký Boczonády), k tomu polorámky 42*18.
To jsou rámky jako hrom.
Do toho studuji dadant, sleduji o optimalizovaném plodišti (M. Sedláček 39*34,7) a pak se mi pod ruku dostane klasika 39*24 a vedle 39*15, čučím do blba a najednou se to složí nad sebe (jak zmiňuje Tom), tak si začnu špekulovat, z nachystaného stloukání vezmu tři 39 spodní loučky, šupnu k horní a... s využitím stávajícího materiálu epesní čtverec.
Proto těch 39*40,6-8, prostě využití stávajícího materiálu bez zbytečného řezání,
No nic, no.
Asi by to chtělo komorování, nebo optimalizování, aby to fungovalo. Škoda, že u těch historických úlů není víc o metodice, ale určitě to muselo být něco ala dadant.
Možná to někdy zkusím.
Tak jen tak.
Dobrý den,
jak by v dadant systému fungoval quadro rozměr 39*39 (horní loučka klasika 39 a k tomu všechny další 39 - boční stejné jako spodní u 39, takže by to bylo 39*40,4-6 dle síly oušek). 10 plástů vychází lehce nad 150 dm2 (cca 157dm2). K tomu nízké medníky 15).
Šlo by to bez polštáře?
Nebo by se omezily na jeden prostor a šly ven?
Zimování bez nízkého nástavku (ať dole či nahoře)?
Borcení plástů (5 drátů?, svisle/vodorovně - vyřezání trubčiny)?
A další.
Děkuji za reakce.