Informace o uživateli:
koně & ovce
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 29. 9. 2015 16:15:53
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
iveta13
napsal(a):
Přidávám článek z netu, taktéž jsem sháněla informace o otrubách než jsme začali zkrmovat, tak se s vámi podělím, toto jsem našla k pšeničným otrubám:
Je to vedlejší mlýnský produkt, který je tvořen po odloučení jedlé a krmné mouky zbytky zrna, tedy i klíčky, slupkami a semennými obaly. Proti zrnu, ze kterého byly získány, mají vyšší obsah dusíkatých a minerálních látek. Zvláště obsah fosforu je vysoký, na který je potřeba při sestavování krmné dávky dávat pozor, ale nelze ho úplně vyřadit, jelikož je nezbytným stavebním kamenem, stejně jako kalcium.
Vyšší množství otrub v krmivu má za následek minerální disbalanci, a také negativní vliv na bakterie fermentující vlákninu v trávicím traktu. Tímto krmným komponentem prosím krmte opatrně a s rozvahou.
Pšeničné otruby jsou hodnotným dietetickým krmivem. Obsahují asi 14 - 15 % dusíkatých látek, 4 % tuku, 9,5 % vlákniny a 5 % popelovin. Příznivě ovlivňují sekreci mléka. Jsou výborným krmivem pro březí a kojící samice. Můžeme je použít při krmení prasnic (i vietnamská prasata), při krmení ovcí, kachen a hus.
Vhodný zdroj: Thiaminu, niacinu, fosforu, draslíku, mědi, cobaltu a zinku.
Chovatelé krmí často otruby s domněním, že jsou nízkoenergetické, není to však zcela pravda, otruby mají dokonce více energie než vojtěškové pelety.
◦1 kg pš. otrub (PO) má stejnou Sek jako 860 g ovsa
◦PO mají 3x více fosforu než oves, 4,7 x více než vojtěškové pelety, 11,2 x více než řepné pelety
◦PO mají železa 2,3 x méně než řepné pelety
◦1 kg PO má zinku stejně jako 3 kg ovsa
Úprava a dávkování:
Otruby patří mezi bobtnající krmiva, proto je vhodné před zkrmováním namočit v trochu vody, aby nebobtnaly až přímo v žaludku. Nedělejte však z otrub kašovitý nápoj
taky mi to pomohlo :D