Na jaře plánuji krytí Vali, malé kníračky, a přemýšlím jak to bude s Grace (střední kníračka). Při porodu bude rozhodně zavřená, ale kdy po porodu ji k Vali a štěňatům (pokud ve půjde bez komplikací) ji mohu pustit?
Jak to máte vy? Necháte k rodičce druhé feny normálně chodit, nebo až po určité době? Nechávaté jiné feny s nimi o samotě nebo jen pod dohledem?
Fousaté spolu vychází velmi dobře, ale malá je hodně "zdrojovitá" a co vím od chovatelky, tak její matka si štěňata před zbytkem smečky dost silně chránila. Tak jestli to mám nechat čistě na nich, aby si feny samy určily co si vůči štěňatům bude moc Grace dovolit?
Druhak Grace je takový "mateřský" typ, ať už z fenky rodičů nebo po příchodu Vali, byla ze štěněte hodně nadšená, u Vali se jí dokonce do dvou dnů spustilo mléko (a to měla Vali už skoro deset týdnů) takže očekávám i komplikace, že se jí mléko spustí zase, jakmile zjistí, že v bytě jsou štěňata...
Naše smečka je početnější, porodnici mám v samostatné místnosti, kam při porodu ostatní feny nesmí - místnost je zavřená. Dále pak naše fena si štěňata nekompromisně chrání, ostatní feny i kočky to jaksi automaticky respektují, v naší nepřítomnosti je ale místnost s vrhem oddělená mříží. Matka sama pouští ostatní feny postupně ke štěňatům tak od 2 - 3 týdnů jejich věku, jakmile štěnda běhají (cca od 3 týdnů), pohybují se po celém přízemí za asistence všech fen i koček (matka už pak nejčastěji leží na gauči a potomstvo jen sleduje s výrazem:Hele, vy jste to chtěli, tak se starejte ). I spolu dobře vycházející feny bych v prvních dnech (týdnech) nenechala nikdy společně s vrhem bez dohledu.
Mám stejné zkušenosti jako conie. Fena se štěňaty po porodu je doma, ostatní feny k ní nepouštím. Chce mít klid a já také - nebudu riskovat, že by se mohly porvat, matky většinou brání svoje děti, a to tím urputněji, čím jsou štěňata mladší. Až je štěňatům 5 - 6 týdnů a běhají venku, potom je možné (pod dohledem) pustit i jiné feny, matka už na ně tak trochu kašle a asi je ráda, že má chvíli klid a štěňata otravují také někoho jiného. Nicméně štěňata s matkou bych nenechávala o samotě s jinou fenou (fenami) nikdy. Člověk nikdy neví.
Přesně tak, jak napsala Conie, nehledě na to, že jestli je druhá fena mateřský typ, bude se snažit štěňata ukrást a mohou z toho být šeredné rvačky a zabitá štěňata. Dokud matka sama nepustí další členy smečky, tak tam nesmějí. Max nakouknout pod mým dohledem a ven. Pokud bude mít malá hodně štěňat a velká spustí mlíko, můžete jí nechat některá štěňata odkojit. I tak to u nás párkrát fungovalo. Později lítala štěňa mezi dvěma matkama a ta pravá je brzo přenechala druhé.
Uvidíte, každá fena je jiná. Určitě první den dva po porodu klid a pak můžete zkusit nechat druhou fenu nakouknout a uvidíte, co bude. Samozřejmě pod dohledem, bez dohledu rozhodně nenechávat samotné! Letos měla svoje první štěnda jedna fena, celej život ve smečce, mírumilovná, ostatní psi a vztahy ve smečce jsou pro ní megadůležité.První dva týdny by zabila každého, kdo by se ke štěncům přiblížil, naprosto natvrdo. Ostatní psi proto byli v další místnosti, oddělený mříží, to jí nevadilo.Od tří týdnů je nechávala nakouknout, od toho měsíce jak když utne a už k nim pustila všechny, jen to lehce kontrolovala.