Nechovám sice vámi uvedené plemeno, ale v tomhle jsou prasata celkem "stejná". Takže co se týče vašich dotazů. Záleží, jaké máte prostory. Ve volné přírodě, přestože žije divoké prase v tlupě, tak bachyně se před metáním od této tlupy oddělí a udělá "hnízdo" někde v ústraní. Sice ji většinou následují i její loňská selata, ta si ale drží odstup a i matka je na ně poměrně "nepříjemná". Zpátky k ostatním přivádí malá selata podle počasí - někdy vylezou z "hnízda" velmi brzy, už třeba po týdnu, jindy až třeba po třech-čtyřech týdnech..
Takže máte-li takový prostor, že se prasnička má kam "schovat", není vyloženě nutné je separovat (jsou-li na sebe dobře zvyklí a chovají se k sobě "slušně"). Rozhodně bych ale oddělila kance - ten ani u těch divočáků nežije celoročně s ostatními.
Pokud chcete mít vyloženě klid, tak tu březí oddělte, ale tak, aby neztratila kontakt s ostatními - např. vyrobte nějaké hrazení, kudy neutečou selata, ale sviňky budou na sebe vidět apod. Jinak by také mohl nastat problém s následným vrácením do skupiny (není to pravidlem, ale stává se).
Blížící se porod poznáte určitě, jednak zhruba 2-3 dny před prašením lze ze struků vymáčknout mlezivo, druhak se mléčná žláza "spouští" níž a výrazněji nabíhá. Jak píše Petr, prasnice bývá nervózní, má snahu vytvořit "hnízdo" (má-li z čeho). Počítejte s tím, že drtivá většina porodů probíhá v noci (naše začala okolo druhé ráno).
Mi jsme mívali vietnamce, měli veliký výběh, byl tam kanec + tak + - 3 sviňky + mladé. Nechávali jsme je při porodu ve výběhu-samec se držel stranou, , tetičky, stály okolo a dělaly asistenci. Po porodu pomohly s péčí a nakonec všechna selata z více vrhů běhala dohromady, občas nějaká sviňka lehla a mládež pila ode všech v jednom chumlu.