Chameleon jemenský - správná kombinace vitaminů, žárovek

Přidejte téma
Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků
6.1.2014 19:33
wjenceslaw

XXX.XXX.72.215

Dobrý den,

rád bych se informoval na správné dodávání vitaminů pro svého chameleona (samec), viz foto.

Má bez jednoho měsíce rok. Kupoval jsem ho od chovatele na veletrhu Živá exotika a dostal jsem od chovatele vitaminy, které jsem mu podával na cvrčcích. Po 3 měsících byl chamík dezorientovaný, chytal se za vlastní nohy a padal z větví dolů.

Po návštěvě veterináře bylo zjištěno, že má v krvi akutní přebytek vitaminů a akutní nedostatek vápníku, tudíž si následkem pádů zlomil tři nohy. Po léčbě kalciovou injekcí a dodávaným Roboranem pro plazy v kombinaci s nastrouhanou sépiovou kostí (na radu veterináře) se chamík spravil, za měsíc měl vše v normálu a kosti mu srostly. Bylo mi ale řečeno, že mu mám doživotně dávat Roboran se sépiovkou na cvrčcích a přidat do terária Reptile UVB 100 13W. Do té doby měl v teráriu pouze DAYLIGHT BASKING SPOT LAMP PT2132 - R20/75W. Stále pokračuji dle doporučení.

Basking spot 75W svítím 14 hodin denně a uvb 13w svítím s hodinovou pauzou 6 hodin denně. Průměrná teplota je 25-30°C.

Rosím 1-2x denně, humidita je vždy min. na 50%. Kapky na stěnách a listech v teráriu ignoruje, naučil se pít z misky na zemi.

Od známého, který také chová chameleona mi bylo řečeno, že nemá cenu investovat do UVA a UVB žárovek, že stačí obyčejná pro teplo a podávat mu Hydrovit AD3. Mám jej doma, ale ještě jsem jej neaplikoval. Z diskuzí jsem vyčetl, že je vhodné 1-2 kapky na 1/2 litr vody. Pokud ale nemohu kontrolovat konzumované množství, má se podávat 1 kapka neředěného přípravku každé dva týdny přímo do tlamičky? Je takové podávání vitaminů na úkor žárovek vůbec rozumné?

Chamík je ale v posledních týdnech velmi hyperaktivní a běhá po větvích jak splašený, občas spadne opět na zem. Často se snaží lozit do volného prostoru na koncích větví. Může to být přebytkem vitaminu D nebo stresem, protože se v teráriu nemá v horních patrech kam schovat?

Fíkusy má totiž jen do dolní poloviny terária, budu do vrchního patra přidávat alespoň umělé rostliny. Většinu svého života právě tráví v horních patrech nad žárovkou u průduchů terária.

Předem děkuji za rady a názory.

6.1.2014 21:59
montium

XXX.XXX.159.149

To terárko nemá žádný větrání,jsou to ty terárka za levno,ale pro chamíky a tera zvířata absolutně nevhodný.
Rosení omezit 1-2 x týdně.
O vitamínech je toho na netu napsanýho tolik,že nechápu vaše dotazy a problémy s předávkováním vitamínů.
Vitamíny dávat 1 x týdně a zbytek čistej vápník.
Na AD3 se vykašlete,protože ho maximálně s vašema zkušenostma zase předávkujete.
Kupte minimálně Reptile 100 25W.Ta 13 W je na nic.
Teplota pod výhřevnou žárovkou má být okolo 40 °C jinak stačí pokojovka.
Dosvětlit nějakou zářivkou,......atd,atd to je tolik věcí které jste měl nastudovat a nachystat před koupí chameleona.
Doporučuju okamžitě koupit jiný vhodný terárko UVB zářivku a zářivku na dosvětlení,nebo toho chamíka někomu darovat do vhodných rukou zdarma a nebo chystat místo v mražáku,protože to jinam nemůže dopadnout.

7.1.2014 12:04
wjenceslaw

XXX.XXX.80.101

Děkuji za reakci, nechtěl jsem někoho po večerech vytočit, ale rád bych se ještě připtal na to větrání. Již ve svém příspěvku jsem psal, že terárium větrání/průduchy má - konkrétně nahoře v obou zadních rozích. Z Vaší reakce soudím, že si mám koupit nové terárium nejlépe s větráky, které mu budou vyloženě vzduch odsávat??? To snad ne, ne?

Máte pravdu, že jsou toho o vitaminech na netu mraky, ale většinou se píše o podávání jinak, než při každém krmení, jak nám poradil veterinář. Proto jsem se chtěl poradit o právě této kombinaci a taky zjistit, jestli rady od mého známého nejsou náhodou k spíše ke škodě než užitku.

Rád bych ještě věděl proč je takové terárium nevhodné. Když pominu odvětrávání, které jste v textu přehlédl(a) a zmínku o nízké ceně. Myslíte si, že nedrží vlhkost, teplo, špatně odráží světlo od listů rostlin, či máte na mysli jiný důvod?

Odnesl jsem si, že se mám vykašlat na AD3 a děkuji za informace ohledně žárovek.
Mrazák mám zatím plný jiného masa, převážně od řezníka, tudíž tato varianta nepřipadá v úvahu.

7.1.2014 13:10
mp71

XXX.XXX.82.212

To terárko není špatný. Omezil bych rosení na 1x týdně. Calyptráti pocházejí ze suchých oblastí Arabského poloostrova, proto je pro ně velká vlhkost nepřirozená. S čím souhlasím, je světlo. Z fotky to vypadá, že žárovka v úzkém květináči funguje spíš jako bodovka. Dal bych pod strop zářivku, která produkuje dostatek světla, může být i s UV. Žárovku s UV, kterou tam máte, bych také umístil pod strop (taky by se mi nelíbilo koukat celý den do sluníčka). S vyšší teplotou pod zdrojem souhlasím, musí ale také mít možnost slézt dolů, kde bude teplota třeba pokojová. Sám si tak najde to, co mu bude vyhovovat.
Když jsem calyptráty před 20 lety měl, UV žárovky nebyly. Používal se AD3 Combinal, ale pro vysokou koncentraci se snadno předávkoval. Váš veterinář má asi "starou" (nemyšleno zle) školu, také jsem používal Roboran s Plastinem a třeba i namleté skořápky. Tenkrát nic jiného nebylo. Později jsem sice zkoušel i jiné přípravky, ale nakonec se vrátil k tomu původnímu.
Pokud se Vám zvíře podařilo zachránit a máte ho už rok, moc bych toho s vitamíny neměnil. Pouze bych upravil světelné zdroje na vrchol terária.
Čím mu jistě neublížíte, spíš naopak, je pestrá strava. V létě bych dával smýkaný hmyz - je to pestré a má spoustu vitamínů ...

7.1.2014 20:42
montium

XXX.XXX.159.149

Nějaký větrání v rožcích je vážně na nic,chamík potřebuje ideálně větrání celý strop + boční stranu.
Posílám fotky.

10.1.2014 10:41
wjenceslaw

XXX.XXX.72.215

Děkuji mp71 za praktické rady, v létě budu smýkaný hmyz sbírat, jen doufám, že bude chamík při chytání "zvěře" v teráriu dostatečně rychlý, než mu z terária uteče smajlík
Zároveň děkuji montium za pěkné příkladné fotografie jak má terárium dýchat.

Pravdou je, že jsem pochybil při zařízování terária před pořízením samotného chameleona.
Po konzultaci s člověkem z chovné farmy plazů jsem se rozhodl pro následující kroky:

1) odstraním skleněný strop a nahradím jej pletivem
2) na pletivo položím kovový reflektor s výbojkou Arcadia D3 Basking Lamp 80W, měla by prý samotná stačit
3) přidám rostliny do horního patra, aby se mohl chameleon lépe schovat

9.6.2014 15:44
wjenceslaw

XXX.XXX.11.147

Dobrý den, po půl roce se sem vracím, tentokrát s problémem, kdy si chamelon chytá přední nohy zadníma a v teráriu větve před uchopením jakoby nahmatává a má problém se na ně trefit.

Vitaminy nepodávám, pouze Repti Calcium od ZooMedu na cvrčcích a sarančata, občas (jednou za týden/měsíc) nějaké mango, banán, jahodu, kaki.

Vygooglil jsem pouze možnost hypervitaminózy, ale ta je v mém případě vyloučena.

Napadá někoho, prosím, jiná možnost? Díky.

9.6.2014 17:00
mp71

XXX.XXX.82.212

Dobrý den,
píšete, že vitamíny nedáváte - tomu se říká avitaminóza. Podáváte pouze přípravek obsahující kalcium a lampa s UV podmiňuje tvorbu D3. O podávání vitamínů tu už také byla řada diskuzí, každý preferuje něco jiného. Já jsem před více jak 20 lety používal stejně jako většina tehdejších teraristů směs Plastinu a Roboranu H. Pak přišly na trh další preparáty obsahující více stopových prvků, aminokyselin a pod. Zkoušel jsem je také, ale po nějaké době se vrátil zpět k původnímu.
Při aktuálním stavu Vašeho zvířete bych navštívil veterináře, nejlépe specialistu na plazy.

10.6.2014 10:42
wjenceslaw

XXX.XXX.11.96

Potvrdil jste mi mou domněnku, děkuji mp71!

Přidejte reakci

Přidat smajlík