Mám kamaráta včelára, ktorý sa venuje včelárstvu, resp. tento koníček prebral po otcovi ktorý včeláril 40 rokov. Navyše ako stolár si sám vyrobí aj úľ aj rámiky, medzistienky, proste všetko čo si ako stolár dokáže sám zhotoviť. Kukli, vidličky na odviečkovanie má tiež, no chcel by som mu kúpiť niečo čo by mu uľachčilo prácu pri práci so včeľami. Chová 15 rodín. Chcel by som kúpiť niečo v cene do 100 Euro.
Zkuzte opatrně zjistit jestli ometá včelstvo při vytáčení medu,nebo používá výkluzy.To je super pomucka dá se pod medník dva dny před vytáčením a pak se medník bez včel odebere a je pohoda na včelíně.My jsme si výkluzy přidělali na muší pletivo v rámečku a teplo ze spodního včelstva nám udržuje teplé plásty bez včel nahoře a med se dobře vytáčíTakže pak by jste mu mohl koupit 15 výkluzu
Výkluzy se dají jednoduchým způsobem vyrobit za pakatel a dle mého názoru je škoda za ně vyhazovat peníze. Navíc správného včelaře včelky neotravují, ale raduje se z jejich pěkného letu. Já osobně si nedovedu představit medobraní, aniž bych se se svýma včeličkama potkal a potěšil.
Za tuto cenu je to těžké na pořádný "stroj" je to málo a na nějakou blbost je to moc. Materiál, který by zajisté bezezbytku využil jsou mezistěny (pozor na správný rozměr !!!) bylo by jich necelých 20kg a vystačilo by na nějaké dva roky. Je to sice užitečné, ale nic moc reprezentativního.
Dobrou pomůckou (bez které se ale starý praktik obejde) je refraktometr na zjišťování obsahu vody v medu. K tomu bych vybral nějaký pěkný kuřák a možná že by zbylo ještě na nějakou pěknou flašku medoviny.