Jihoamerický papoušek klasického vzhledu amazoňanů, papoušků s krátkým ocasem a robustním tělem. Jeho domovem jsou amazonské pralesy na horním toku této řeky až po východní svahy And na západě.
Jsou rozlišovány dvě zeměpisné formy. Forma nominátní je ta amazonská, druhá forma obývá pralesy podél dolního toku Orinoka. Ptáci se zdržují v korunách stromů, kde hledají obživu.
Do Evropy se dostalo větší množství těchto ptáků až po roce 1985. Samec i samice jsou stejně zbarvení.
Ve vnitřních prostorách pozor na průvan. Čas od času dávat vyšetřit trus na přítomnost parazitů.
Porovnáváme-li různá vyobrazení, nezbavíme se rozpaků. Na některých ilustracích ptáci totiž vůbec nemají modrou barvu na bradě, na jiných ano. Podle Forhawa mají mít červený kostřec, červenou uzdičku a čelo, bledě modrou část hlavy nad okem. Zobák je černý. Velikost světle modré barvy na hlavě je silně variabilní. Duhovka oka oranžová.
Samec i samice jsou stejně vybarvení.
Je možné tyto ptáky chovat jako domácí mazlíčky jednotlivě, ale pokud chceme dosáhnout odchovů, je nutná vnitřní voliéra. V teplých letních měsících je možné je držet ve venkovních voliérách, v zimě vyžadují vytápěnou ubikaci.
Pro hnízdění je důležitý pocit bezpečí. Držíme je v párech, nikoliv ve společných voliérách. Hnízdí v dutinách stromů, obvykle značně vysoko. Většina chovatelů používá pro amazoňany stromové budky, do kterých ptákům usnadňuje sestup umělými žebříčky nebo po tyči.
Nemají sice velké nároky na prostor, ale pro odchovy je vhodná menší voliéra.
Základem je směs semen určená pro velké papoušky. Tedy směs semen slunečnice, semence, loupaného ovsa, různých odrůd prosa, pohanky. Naklíčenou poskytujeme i kukuřici, pšenici nebo hrách. Krájenou kořenovou zeleninu a ovoce. Zelené krmení a větve listnáčů k okusu.