iFaunaiFauna

Středoasijský pastevecký pes

Délka života10-12 let
HmotnostSamci:>50kgSamice:>40kg
VýškaSamci:>70cmSamice:>65cm
Jiné názvyAlabaj, Středoasiat
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Středoasijský pastevecký pes?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Středoasijský pastevecký pes se představuje

O plemenu

Středoasijský pastevecký pes je velké a robustní zvíře středního tělesného formátu (ani kvadratický, ani příliš dlouhý). V chovu se upřednostňují mohutní psi, vyvážené proporce a stavba těla však musí být zachovány.

Středoasiat má dobře vyjádřený pohlavní výraz (dimorfismus). Samci jsou vyšší a mohutnější, s výraznějším kohoutkem a větší lebkou.  Také jejich povaha je o poznání ostřejší a tvrdší než u fen. Plné psychické i fyzické dospělosti středoasiat dosahuje až ve třech letech věku. 
V mnoha zemích světa se středoasiatům dosud kupírují uši, v České republice je ale tato úprava zákonem zakázána. 

Zařazení FCI: Skupina 2 - Pinčové a knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi,  Sekce 2.2 -  Molossové horského typu, číslo standardu: 335

Historie

Ačkoliv standard FCI uvádí jako zemi původu Rusko, kořeny středoasijského pasteveckého psa je třeba hledat na území dnešního Turkmenistánu a dalších okolních států, které byly v minulosti součástí SSSR.  Právě z nářečí místních pastevců pochází jeho původní pojmenování - alabaj. 

Dnešní středoasiati jsou výsledkem více než 4 000 let trvajícího vývoje, během něhož tvrdé přírodní podmínky i lidské nároky postupně utvářely tohoto jedinečného psa. Mezi předky alabaje můžeme zařadit pastevecká plemena kočovných kmenů i tibetské hlídací psy, zejména tibetskou dogu.

Hlavním úkolem těchto mohutných psů byla ochrana stád, obchodních karavan a obydlí svého majitele. Vlci a medvědi představovali téměř každodenní protivníky středoasiatů, což se také odrazilo v jejich povaze.

Moderní chov plemene si ve 30. letech 20. století vzal pod patronát tehdejší SSSR, těsně před jeho rozpadem bylo plemeno uznáno FCI. 

Povaha

Jako většina asijských molossů, také středoasiat má silně vyvinutý hlídací instinkt a je velmi teritoriální. Svěřený prostor hlídá nekompromisně a razantně, na „jeho“ území není radno vstupovat bez přítomnosti majitele.

Vyznačuje se úzkou vazbou ke své rodině, i když za skutečného „vůdce smečky“ uznává většinou pouze jednu osobu. Je inteligentní a jednou naučené si dlouho pamatuje, není to ale typ na slepou poslušnost a dril.

Ostatní zvířata nenapadá, spíše je zahrne do svých hlídacích aktivit. Při kontaktu se psem stejného pohlaví může docházet k potížím, středoasiat je velmi dominantní. 

Výcvik

Toto plemeno se hodí výlučně pro zkušené chovatele, kteří již mají potřebné znalosti, zkušenosti a osobní zralost. Klasický výcvik zde příliš nefunguje, středoasiat je samorost, který nemá problém ignorovat pokyn, pokud mu nedává smysl, či si ho pozměnit podle svého.

V praxi to vypadá tak, že na povel „zůstaň“  neusedne a nezmrzne na místě, ale pohodlně se natáhne, případně si bude čenichat v okruhu několika málo metrů. Není to neposlušnost, ale respektování podstaty pokynu psovoda bez „zbytečných formalit“.

Spíše než o výcvik se tedy jedná o vytvoření sociální vazby a navázání účinné komunikace. Pro středoasiata je majitel přítel, kterého respektuje, ale necítí se být mu bezvýhradně podřízen. 

Krmení

Vhodný výběr krmiva je velmi důležitý, proto je na místě věnovat mu pozornost ještě před pořízením psa.  

Nejvíce chovatelů volí suchá krmiva, je to nenáročné na přípravu i skladování a při volbě vhodného produktu pes dostává vše co potřebuje v přiměřeném množství.  

Stále častější je také krmení syrovým masem s přílohou, tzv. BARFem, které klade výrazně větší nároky na chovatelovy znalosti o výživě a jednotlivých složkách potravy, stejně jako na velikost jeho mrazáku.  

Zejména v období růstu je správná strava klíčová, uškodit může nejen nedostatek, ale také přebytek vitamínů a minerálů. Pro vývoj mladých kostí a kloubů je stěžejní odpovídající množství vápníku vyváženého přiměřeným množstvím fosforu. 

Srst a péče

Středoasiat má rovnou krycí srst krátké až střední délky s hustou, bohatou podsadou. Zvláště u samců je patrná delší srst tvořící hřívu na krku, střapce za ušima a prapory na ocasu a končetinách. Standard povoluje jakékoliv zbarvení kromě modré a hnědé nebo černého pláště na tříslovém základu. 

Na péči jsou velmi nenároční, pouze v období línání počítejte s nutností častějšího vyčesávání. 

Zdraví / nemoci

O zdravém základu středoasijského pasteveckého psa svědčí i to, že na tak obří plemeno se dožívá vysokého průměrného věku. V chovu se provádí vyšetření zaměřená na prevenci dysplazie kyčelních a loketních kloubů a po jídle je vhodné dodržovat klidový režim jako prevenci torze žaludku.