
albona
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 20. 9. 2021 19:13:39
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Máte naprosto nevhodné akvárium. Bohužel prodavačům se nedá věřit, oni potřebují v prvé řadě prodat.
20 litrů je max na jednoho, ale i tomu bych dopřála minimálně 30l. Bety taky plavou, pokud mají možnost. Mám už druhého beťáka v 330l a jak dává závody po celé délce (150cm) s neonkama.
Dno - je hodně hrubé, bude vám do toho zapadávat nepořádek, začne to hnít a kazit vodu. V takto hrubém písku porostou špatně i rostliny. Navíc světlá barva prý ryby stresuje. Kupte tmavý písek, frakce 2-4mm. Je vhodný i pro růst rostlin.
Rostliny - hodně a hodně živých rostlin. O ty umělé se navíc mohou poranit a potrhat si ploutve. Naprosto nenáročné odolné rostliny - cryptocoryny, egeria densa, rotala. Plouvoucí - pistia. Bety v ní rády odpočívají.
Filtr - stačí bublifuk, molitan na vzduchovací motorek.
Topítko - u bet aspoň 25°C a krycí sklo, jsou to labyrintky, nadechují se vzduchu nad hladinou, pokud je velký rozdíl teplot může nachladnout labyrint.
Ten filtr je a není nutný. Jako akvárium dokáže fungovat i bez něj, ale to je spíše pro pokročilé. V akváriu potřebujete prospěšné bakterie (ty se právě usazují ve filtračních náplních), ty přeměňují odpadní látky z ryb nalátky, které přijímají rostliny. A proto tam máte ty rostliny, aby spotřebovaly tyto látky. Pak máte čistou vodu. Já mám tak zarostlé akvárko, že ani vodu neměním, jen dolévám odpar.
Jinak je dobré nechat akvárium zajet tak měsíc bez ryb. Probíhají tam právě různé procesy, voda není vhodná pro ryby a mohou se i otrávit. Po měsíci se to ustálí.
Jestli jsou otázkou i peníze, vykašlete se na věci s nálepkou akvarijní, to je záruka tak 5x vyšší ceny Písek seženete v hornbachu nebo v nějaké prodejně s kameny za pár korun. Rostliny můžete získat od nějakého akvaristy z prostřihu i zadarmo. Filtry, topítka najdete na inzerci, plně vybavené 54l sety koupíte i pod 1000 Kč.
Jinak pročtěte jak funguje akva a nitrifikační procesy, ať víte, na co filtr a rostliny Dobré weby:
https://www.horacovoakvarium.cz/clanky_menu.htm - jeden z nej webů pro začátečníka
https://rybicky.net/ - informace o rybách, o rostlinách, články
https://surpanblog.cz/ - články, atlas rostlin
určitě někdo doplní další
Tohle bude asi rada trochu jiným směrem
Ale pokud na to máš hlavu, nauč se programovat (C++, java,.....výběr je široký) Jsou to hodně dobře placené pozice, není nutné chodit na vysokou, ale můžeš, po takových lidech je pořád velká poptávka a hlavně plus pro nás od zvířat - často jde pracovat z domu a mít volnou pracovní dobu. V zimě tak přes den za světla můžeš jezdit/venčit psy atd, za tmy odpoledne pracuješ
Vůbec se nebojte pořídit větší akvárium :) Všude se to píše, že brzo budete kupovat větší a můžu to potvrdit. Taky jsem začala s 60l a ani ne o 3 měsíce později už jsem měla doma 330l a po dalších 9 měsících zase přemýšlím, že chci větší
Mechovky máme taky, ty si přistěhoval přítel se svojí 250l. Je jich tam myslím kolem 10, a jsou to fakt pěkný vy**rky. Naštěstí v tom hejnu se vy**rají navzájem a ostatní nechávají napokoji. Asi bych je nedávala dohromady s galaxkama, to jsou přece jen o dost menší rybky.
Jestli máte strach, kolik bude stát provoz, doporučuji galaxky a k nim krevetky. Jak se krevetky budou množit, můžete prodávat přebytky. Já to tak dělám a řekla bych, že si akvárko vydělá aspoň na provoz. A to svítím asi 1200 ledkama
Z toho co píšete - nevhodně založené akvárium. Přečtěte si něco zde
https://surpanblog.cz/rubriky/akvarium-rady-a-tipy/jak-zacit-s-akvaristikou
https://www.horacovoakvarium.cz/clanky_menu.htm
1) Rybky se dávají až tak po měsíci, až je akvárium "zajeté". Jinak jsou tam vysoké hladiny látek pro ryby jedovatých (viz články)
2) Málo rostlin. Rostliny vám pomohou odbourávat nežádoucí látky ve vodě (viz články), čím víc, tím líp. Nacpěte tam, co se vám tam vleze :)
3) Máte nevhodný šterk, je hodně hrubý, bude do toho zapadávat nepořádek a žrádlo, bude to tam hnít a zhoršovat vám to kvalitu vody. Ještě ty bílé kamínky mohou obsahovat vápenec (zkuste jestli šumí v octu) a ty do akvária nepatří vůbec, ovlivňuje to nepříznivě parametry vody.
4) Potápeč. Vzduchování není nutné, stačí filtr, který čeří hladinu. Asi to není nic proti ničemu, ale takovou hrůzu bych si do akva nikdy nedala.
5) Ryby. Nevhodný výběr ryb. Čichavec perleťový - min 100L. Mečovky - 60L. Nevhodné jsou i neonky. Jsou to hejnové ryby (tak 20 kusů aspoň) a hlavně jsou to plavci, chce to akvárko aspoň metr dlouhé. Jestli trváte na neonkách, zkuste sehnat neonky modré, ty jsou menší a tohle akvárko by jim stačilo (ale taky koupit hejno).
Být vámi, rybičky někomu daruji a akvárko založím znovu a lépe. Vykašlete se na všechny zázračné vodičky, nejsou potřeba. Dejte šterk (frakce kolem 4mm), obrovskou kopu kytek (dají se sehnat z prostřihu za pár korun na facebooku nebo inzerci), nějakého šneka na nastartování a nechte to jet měsíc. Mezitím nastudujte rybičky (např. https://rybicky.net/atlasy/, jsou tam atlasy živočichů i rostlin) a po tom měsíci je tam postupně můžete začít přidávat.
mesič
napsal(a):
Ty filtrační se mi moc nelíbí, ohledně soužití jsem četla, že někomu to funguje a někomu ne, asi je to o tom, aby měli dost úkrytů. Uvažuji nějakými plochými kameny udělat i jakoby patro. Osobně se mi ti ráčci moc zalíbili a asi to pojmu, že bych měla 1 samce, 2 samice a zkusila nějaké obyčejné krevetky a uvidím, co to udělá. Plus teda ti šneci, co jsem dávala odkaz mi příjdou jako naprostá pecka.
Zatím mám dost času na přemýšlení, akvárium pořídím tak za měsíc a 2 měsíce záběh, takže to možná ještě celé přehodnotím
Tento týden bylo na FB video, jak miniráček ulovil rybku. Jsou super, ale žádní andílci.
Zkuste kouknout ještě i na mikro kraby - Limnopilos naiyanetri, těch mám s krevetkami 5, jen teda moc nejsou vidět.
A co se týče šneků, mrkněte ještě na Neritina waigiensis, jeden z nejkrásnějších šneků vůbec.
Jinak ještě k tomu filtru, u krevetek budete řešit, aby vám filtr nenasál prcky, jsou to fakt drobečci. Úplně nejlepší je bublifuk a kostka molitanu (bioakvacit). Plus krevetky biomolitan rády obírají :)
Miniráčci mi vyvraždili krevety. Zůstaly mi 4 red crystalky. Okamžitě šli z domu.
Dobré jsou i filtrační krevety. Mám red crystalky, orange sakura (neocaridiny) a k nim mám molucké a gabonské filtrační. Jinak spoustu různých šneků a škeble.
Rybičky mám razborky a beťáka, ale u těch bet nikdy nevíte, jestli bude krevety lovit nebo je nechá být. Můj naštěstí krevety ignoruje.
jezdeczbrna
napsal(a):
Bohužel neporadím dobrou stáj, ale musím varovat před stájí http://www.kone-brno.cz/.
Je to ostuda výuky...
Souhlasím, byla jsem tam jen jednou, měla jsem jezdit za výpomoc. Ale přístup k lidem a ke koním byl otřesný, víckrát jsem tam už nešla.
Já na tom byla podobně, začínala jsem s pavouky v 11 letech.
Než jsem se dopracovala k rodům jako Poecilotheria, Haplopelma, Pterinochilus mi nějakou dobu trvalo. Ale určitě bych je nepořizovala jako prvního pavouka. Jsou velmi rychlí, pterinochillus dokáže i skákat a v teráriu jsou to docela podstatné vzdálenosti, když tam saháte třeba pro vodu.
Jak tu už bylo řečeno, ideální jsou Brachypelmy, já měla jako první Grammostolu, ale ty nejsou tak pěkně barevné. Jinak Lasiodory, co jsem měla, byly docela potvory.
Mě pavouci hodně chytli, v době středoškolských studií jsem neměla v pokoji nic jiného a jednou to bylo přes 300 kousků Teď už mám jen 4 pavoučky, protože jsem začala být alergická na žahavé chloupky.
Ještě doporučuji přečíst článek o kousnutí Poecilotherií, abyste si náhodou neřekl, že syn Poecku zvládne... http://www.sklipkani.cz/clanky.php?cl=2/Pokous%25C3%25A1n%25C3%25AD-skl%25C3%25ADpkanem-Poecilotheria-pederseni.
dzira
napsal(a):
Jistě na ni nic špatnýho není. Podle mě to dříve moc lidi "finančně nebolelo", když po nějakým čase zjistil, že má v teráriu stirminu místo zamýšlený blondi. Ceny se pohybovali více u země. Ale teď je mezi těmito pavouky tisícovkovej rozdíl, tak se lidé cítí okradeni. Jinak ten pravý rozdíl je asi v její dostupnosti. Z blondi se pomalu stává sběratelský kousek, na který si člověk musí počkat i pár let, nežli se na něj dostane řada (tady v ČR) a hodně se ptát. Mám oba druhy a oba mi dělají radost, ale sehnat k ním samce, to je taky oříšek, jelikož si asi chovatelé svoje samce nabízejí pouze mezi sebou a nikoho novýho mezi sebe asi nepřipustějí :) Takže obecně bych to viděl tak, že blondi je chtěná pro svůj nedostatek :) Ale kdo ví..
Sice je to trochu mimo téma, ale nedá mi to. Je to tak dva roky zpátky, co jsem nabízela adult samce Th. blondi. Nabízela jsem ho tady přes inzerci na ifauně, několikrát a neozval se mi vůbec nikdo. Bylo možné i osobní předání v Brně, kdykoliv, nejen na burze. Ani jedna odpověď. Mrzí mě to doteď, měla jsem ho od 2.svleku a nakonec umřel, aniž by napářil jedinou samici.
Činčilám vůbec čerstvé nedávám, všechno suším.
Doporučuji tento seznam, je tam snad vše http://www.fojtl.cz/cincily.php
Tohle řešení jsem objevila nedávno při brouzdání po netu. Sice s tím nemáme problém, ale přišlo mi to jako zajímavý nápad
Nejlepší asi bude http://kssp.cz/, hned vpravo nahoře jsou kolonky nakryté feny a nabídka štěňat. Až to bude aktuální, dívala bych se tam.
Ahoj
Hledám ježdění/nabízím výpomoc. Jsem začátečník, je mi 25, studuji VŠ a jezdím asi rok a půl v jezdeckém klubu. Ráda bych někdy v budoucnu vlastního koně a chtěla bych se naučit i péči a vše okolo, nejde mi jen o ježdění. Co se týče ježdění, dělala bych jen to, co umím - dál bych docházela do JK učit se pod trenérem. Jsem zodpovědná, počasí mi nevadí, neuteču ani přes zimu
Mohla bych docházet často, podle domluvy (čím blíž, tím častěji). Bydlím asi 25km na jih od Brna. Ideálně podél železnice Brno - Vranovice, popř. dál na Břeclav. Nebo okolí - Přibice, Ivaň, Unkovice, Pohořelice.
Díky kontakt - albona@seznam.cz
Záleží z jakého je materiálu, třeba titan je MRI kompatibilní. V lidské medicíně se takové materiály používají, jak na tom je veterinární nemám ponětí. Na tom, kde je umístěný nezáleží, v magnetickém poli se bude nacházet celé tělo. Určitě se na to zeptejte veta, hrozí zmagnetizování a vytržení čepu a taky poškození MRI přístroje. Další možností je zahřívání kovu (př. měď), to se musí pohlídat. Hodilo by se vzít si nějakou dokumentaci k tomu čepu, popř. si ji obstarat od veta, který ho tam vkládal.
Když měla moje morčata všenky, tak to byly malinké našedlé ťupky po celé délce srsti. Mrkněte třeba sem - http://www.dailycavy.cz/index.php/chov/vyiva-a-zdravi/50-venky-to-neeim
Takové černé tečky má můj peruánec, jemu se hodně mastí srst a pak ten maz pak dělá takové tmavé kuličky.
Ale z fotky opravdu těžko říct, může to být úplně něco jiného.