angels gaboo

Moje příspěvky

1.8.2018 15:25

Co se týče úspěšnosti zabřeznutí, je u inseminace chlazeným i mraženým semenem o něco nižší (chlazeným o něco lepší než mraženým).

Na progesteron se většinou chodí s fenou dneska tak jako tak, možná budete muset udělat o nějaký 1-2 testy navíc.

U inseminace mraženým i chlazeným je mnohem důležitější správné načasování, protože po rozmražení/zahřátí mají spermie kratší životnost.

Inseminovat mraženým lze nejen operativně, ale i katetrem endoskopicky - osobní zkušenost před 4 lety, inseminovali jsme mraženým endoskopicky na VFU v Brně a fena zabřezla. Osobně bych do operace nikdy nešla, za to mi žádné krytí nestojí, ale je to na zvážení každého chovatele, neodsuzuju/nezatracuju, ale za mě ne.

Z finanční stránky to vyjde asi na stejno jestli jet nebo inseminovat. Inseminace na VFU vyšla před 4 lety na cca 2tis., zaslání mraženého semene po Evropě cca 500 EUR, chlazené cca 350 EUR (samozřejmě záleží na zemi, klinice, vzdálenosti atd., takže berte jen orientačně).

Co se týče žádosti o výjimku na ČMKU, nijak to nesleduji, já inseminovala fenu, která už štěnda měla, ale vím min. u mého plemene o povolené inseminaci u prvničky vloni, pes v nejlepším věku ze Španělska, podrobnosti (jaké byly důvody pro povolení výjimky atd.) ale neznám.

Pokud fena nemá problém s cestováním, dá se 1000km zvládnout. Byla jsem cca 800km na krytí sama s fenou, zůstávaly jsme na 2 noci, nakryli jsme každý den (pro jistotu :D ). Cestu tam i zpátky s přestávkama v pohodě, pokud pojedete s dalším řidičem na střídačku, tak nevidím problém. Progesteron fena ráno měla 4,8 ng/ml, vyjížděly jsme večer, první krytí další den odpoledne (mívala každé krytí další den cca 11-12 ng/ml, takže akorát na krytí ;-) ).

9.2.2018 09:42

Předpokládám, že je asi v položce léky+OZM.100% to bohužel nevím, to jsou všechny položky, které byly na výměru napsané (akorát konkrétní atb+léky od bolesti jsem shrnula pod jedno) a neptala jsem se, páč mi to nepřišlo důležité. Nic víc jsme neplatili. Jen kontrolní RTG za ty 2 měsíce. Implantát, ale určitě pes dostal, protože byl vidět na RTG ;-).

9.2.2018 09:01

Anabella1988 napsal(a):
Myslíte, že ho mám ještě jednou navstivit? a zkusit to probrat? nebo stačí zavolat? hloupe dotazy, ja vím...

Já se ještě jednou vrátím k ceně za operaci TTA, myslím, že když MVDr. Nejezovi zavoláte a budete chtít kalkulaci na konkrétně svého psa, určitě neuděláte chybu...jak se potom rozhodnete a kde operaci absolvujete je jen na vás, nechci vás vůbec přesvědčovat, že MVDr. Nejez je ten nej, protože např. s MVDr. Raškou nemám zkušenosti.

My jsme absolvolali operaci TTA právě u MVDr. Nejeze (vícekrát s různými psy - mými a mých známých - vždy psi cca 60 kg). Dle mého názoru je pan doktor příjemný ke psům, velmi profesionální, před i po operaci všechno vysvětlí, ukáže na RTG. Každý týden telefonická kontrola, jak to po operaci vypadá, když byl problém, hned jsme měli přijet a řešilo se přímo na místě, co a jak. Po 2 měsících RTG, kontrola, jak kost srůstá atd.

Pro ostatní, co tady tvrdí, že cena 12 000, - je nesmysl...byli jste tam, máte od toho veta kalkulaci, že něco takového tvrdíte? To, že je někdo levnější přece ještě neznamená, že je nutně horší!
Pan doktor dělá tyto operace docela často, mým vetem mi byl doporučený jako jeden z odborníků a je opravdu levnější než většina okolo. Schválně jsem našla platební výměr po operaci (ceny z 1/2017): operace 4300, -, léky+OZM 5800, -, inhalačí narkoza 450, -, biochemie 470, -, RTG 430, -, atb+léky od bolesti po operaci 350, -, vyšetření 170, -, celkem 11970 Kč ;-).

5.2.2018 17:07

Dle uvedené ceny 12 tis. tipuji, že jste byli v Ostravě u MVDr. Nejeze http://www.vetcentrum.net/,
kde můžu cenu potvrdit. Absolvovali jsme taktéž operaci metodou TTA u 60kg psa u pana doktora a všechno OK.

28.1.2018 23:54

Už jsem to sem psala do nějaké jiné diskuze...
Mám zkušenost s inseminací mraženým semenem jednu osobní a další "z druhé ruky" od kamarádek a známých.
My jsme inseminovali mraženým pomocí endoskopu na VFU v Brně u MVDr.Vitáska a MVDr.Přinosilové z Frozen Dogs. V našem případě bylo semeno zamraženo v Polsku s velmi dobrou "papírovou" kvalitou po testovacím rozmražení jedné dávky. Po rozmražení tady v ČR bohužel kvalita vůbec neodpovídala dokumentaci. Byla to bída, ale riskli jsme to (stejně už bylo vše okolo zaplaceno) a fena porodila 2 štěňata, což byl v naší situaci téměř zázrak, ani veterináři tomu moc šancí nedávali.
Kamarádka inseminovala fenu na Slovensku a fena bohužel nezabřezla. Z té samé dávky byly inseminovány v jiných státech ještě další 3 feny a 2 z nich zabřezly, jedna ne.
Další známá inseminovala taky v Česku (HK) a fena zabřezla, měla 5 štěňat.
Další inseminovala opakovaně v Polsku, vždy operativně a feny pokaždé zabřezly a měly docela početné vrhy.

Nejdůležitější při inseminaci je správné načasování samotné inseminace a příprava semene (mražení i rozmražování). Bohužel ne každé semeno je vhodné na mražení a i když se dodrží všechny postupy správně, tak může být semeno po rozmražení nepoužitelné. Důležitá je samozřejmě i fena, jestli byla dřív krytá a měla štěňata, jestli zabřezává bez problémů, jak jí stoupá při hárání progesteron atd...

Řekla bych, že úspěšnost inseminace mraženým je v průměru jen o něco nižší než u běžného krytí a to z toho důvodu, že hodně záleží na kvalitě a na správném načasování, protože rozmražené spermie bohužel žijí kratší dobu, všechny ostatní faktory ovlivňující zabřezávání fen jsou podle mě pak už nezávislé na tom, jak se spermie dostaly dovnitř ;-)

Držím palce, myslím že 22.den mohlo být klidně ještě brzy a určitě bych šla za týden ještě na kontrolní sono.

16.1.2018 21:09

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Řekla bych, že druhá část seznamu vyjmenovaných zemí se týká použe leteckého tranzitu přes ČR, a pro import platí tahle část textu:

Dovoz mladých zvířat (psů, koček a fretek) z Andorry, Švýcarska, Faerských ostrovů, Gibraltaru, Grónska, Islandu, Lichtenštejnska, Monaka, Norska, San Marina a Vatikánu podléhá výše uvedeným pravidlům.

Cestování se psy, kočkami a fretkami ve věku dvanácti týdnů nebo ve věku mezi dvanácti a šestnácti týdny z jiných než vyjmenovaných třetích zemí na území České republiky není dovoleno!


Příjde mi nepravděpodobné, že by Rusku, kde ještě nedávno požadovali pro překročení hranic i titr na protilátky u očkovaných psů (vzteklina se tam vyskytuje), najednou uvolnili podmínky natolik, že si odtam můžete vozit neočkovaná štěňata jak vás napadne. Obzvlášť když my sami nemůžeme neočkované štěně dovézt ani vedle do německa. A navíc je seznam z roku 2013, a to jestě na 100% platil zákaz importu štěňat, co nejsou v imunitě + titr pro dospělé očkované (vím to, protože jsme v roce 2015 importovali psa z Běloruska, které je také ve 2. části seznamu).

Seznam vyjmenovaných třetích zemí je ke dni 29.12.2014 přesně (dle data uvedeného zde: http://www.svscr.cz/wp-content/files/cestovani-se-zviraty/vyjmenovane-treti-zeme-cz.pdf)

Seznam vyjmenovaných třetích zemí se týká zemí, ze kterých je možný dovoz dle uvedených podmínek, nic o tranzitu tam není. Obě části seznamu vycházení z Nařízení (EU) č.576/2013 (třeba zde: http://www.svscr.cz/wp-content/files/cestovani-se-zviraty/n-576-2013-pets-cs.pdf). Rozdíl je jen v tom, že první část jsou země podle čl.13 odst.1 a druhá část seznamu jsou země podle čl.13 odst.2.

Takže bych to viděla stejně jako Prestige (viz výše) - štěně očkované proti vzteklině + 21 dní, titr na protilátky netřeba.
Výjimka z očkování proti vzteklině a splnění uvedených podmínek bodu 4. asi platí jen pro země z první části seznamu vyjmenovaných třetích zemí (tak si to tedy vykládám já vzhledem k tomu, že je v tomto bodu uveden jen tento seznam zemí).

Známí takto loni a předloni přivezli štěňata z Ruska (štěnda přiletěla jako cargo).

Nejjistější a nejjednodušší pro zadavatele bude určitě kontaktovat SVS s dotazem ;-).

12.1.2018 23:49

Já si tedy dovolím jenom poopravit, dovézt štěně z Ruska lze za mnohem jednodušších podmínek (a ne těch zmíněných bodlinkou), protože Ruská federace je vyjmenovanou třetí zemí ;-)

https://www.svscr.cz/cestovani-se-zviraty-v-zajmovem-chovu/iv-cestovani-se-psy-kockami-a-fretkami-do-ceske-republiky-z-vyjmenovanych-tretich-zemi/.

10.10.2017 08:24

Jedna osoba může mít za celý život jen jeden název CHS registrovaný na své jméno. Pokud tento název CHS převedete na jinou osobu nebo zrušíte, už nikdy nemůžete získat novou CHS.

Pokud se stěhujete z SK do ČR (nebo z/do jakékoliv jiné země, která spadá pod FCI) nebo pokud chcete převést název CHS na osobu žijící v jiné zemi, tak je to samozřejmě možné. Doporučuji kontaktovat SKJ nebo ČMKU, kde vám přesně poradí, co a jak musíte udělat.

(Zkopírováno s poradny ČMKU:
- (Autor: Barbora / vloženo 3.8.2015)
Dobrý den,
stěhujeme se do zahraničí, máme psa s českým PP i chovatelskou stanici. Zajímalo by mne jak postupovat a zda je možné vše vyřídit poštou či elektronický.
Dekuji

Dobrý den, pokud budete mít v zahraničí tak zvaný "zákonný pobyt" a budete tam chtít odchovávat štěňata s PP, je třeba CHS u nás odhlásit a převést ji do daného státu. Na technickém postupu se domluvte s pí Fairaislovou, má agendu CHS na starost. Zároveň je třeba vystavit psovi exportní PP. Vystavuje se na dosavadního majitele, ale na novou zahraniční adresu. Chovnost psa atd se pak bude řídit předipsy státu, do kterého se stěhujete. Vladimíra Tichá )

14.12.2016 09:11

Přidám naši zkušenost. Inseminovali jsme mraženým pomocí endoskopu. Nenechala bych jít fenu pod narkozu a operovat jen kvůli oplodnění, když existují jiné možnosti. Nejdůležitější při inseminaci je správné načasování samotné inseminace a příprava semene (mražení i rozmražování). Bohužel ne každé semeno je vhodné na mražení a i když se dodrží všechny postupy správně, tak může být semeno po rozmražení nepoužitelné.

V našem případě bylo semeno po rozmražení bohužel ne příliš kvalitní, takže to bylo buď a nebo. Buď se na to vykašlem a "vyhodíme to do koše" a nebo to riskneme a uvidíme. Fena porodila 2 štěňata, což byl v naší situaci téměř zázrak, ani veterináři tomu moc šancí nedávali.
Inseminovali jsme na VFU v Brně u MVDr.Vitáska a MVDr.Přinosilové z Frozen Dogs, se kterýma byla radost spolupracovat.
Určitě bych do toho šla znovu, sice je to nákladnější záležitost, ale za tu možnost použít na krytí psa, ke kterému by byla jen malá šance se dostat (nebo i vyloženě nulová v případě, že je pes již po smrti), to stojí.