
arak
Informace o uživateli:
důchodce mladochovatel
http://www.svoj.estranky.cz/
chovám:
fena NO (vlkošedá),kočky, slepice a včely (30)
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 15. 4. 2020 18:17:13
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Nejsem častým přispěvatelem do zdejší diskuse. Diskusi na ifauně v různých rubrikách sleduji. Nemohu mlčet k OBR krádeži včelstev, ale i ostatním „menším“. Potrestání zlodějů (exemplární) je sice nevyhnutelně potřebné, ale není na vině i možná lehkovážnost včelařů, kteří si od „neprověřených“ prodejců ukradená včelstva kupují. Možná touto koupí ušetří v danou chvíli, ale stejně tak se může stát potenciálním objektem další krádeže. Určitě v okolí existují včelaři (organizace včelařů) kteří prodejce znají. Můj skromný závěr je CO SE NEDÁ ZPENĚŽIT TO SE NEKRADE. My včelaři by jsme na to měli pamatovat.
Přítelkyně včelařko Jitko nezoufejte,
všichni nemůžeme být stejní. Stejně jako hledání třísky v oku lze použít rčení „není rozumné hnát lidi do ráje klackem“. Pro uklidnění omluvte rozvášněné kohouty. Každý chce být i na smetišti králem. Jsem starší válečný materiál (dosud cca 30 včelstev) proto se již „kohoutích“ zápasů nezúčastňuji. Nechci posuzovat (v tomto příspěvku) včelaření jiných.
• V poslední dekádě svého včelaření zimuji ve dvou nástavcích (převážně 39x24+4x 37x30). Letošní zimu – „na zkoušku“ - asi 6 včelstev v 1 nástavku. V čtvercovém nástavku mám 10 rámků ne 11, Krmení (cca 20 kg – „dokud berou“) sklenicí s prosakovacím víčkem v přidaném nástavku (přes otvor ve fólii získané zdarma při koupi cukru). Po ukončení krmení se proříznutý „jazyk“ přiloží zpět. Mezeru v igelitu do prázdného nástavku překrývám listem novin. Po odběru měli koncem ledna se fólie uteplí. V mém případě vrstvou novin.
• Léčení běžné – formidolové desky + gabon (měsíc srpen) + fumigace (2x listopad) + aerosol (cca 5. prosinec), výjimečně vyřezávání trubčiny. Kontrola spadu namátkově průběžně – podložky mají celoročně.
• Produkční včelstva 4 (vyjim. 5) nástavky – nevytáčím 1. + 2. nástavek Do 20 kg vytáčí „obyčejní včelaři“, lepší a ještě lepší včelaři vytáčejí více.
• Matky vyměňuji z vybraných úlů vlastního chovu.
• 27.1.2020 14:00 hod. (píšu a koukám z okna) na zahradě je prolet včel ze 4 úlů (3 v jednom nástavku a jeden ve 2 N). Z celkem 8 úlů je v 7 nová matka. Nevím, jestli je prolet při teplotě cca 10 stupňů, vhodný. Na omluvu snad může být jen ozáření úlů sluncem.
• Při odběru měli 2 až 3 úly slabší, ostatní OK. Na „padání“ včel má (dle mého subjektivního názoru) vliv kromě „změny klimatu – životního prostředí“, zejména chemické ošetřování plodin, dále někteří „obyčejní včelaři“, malá obměna včelího díla a ponechání nevhodných a starých matek. Úvaha: pokud dá nová matka o 5 kg medu více, tak v penězích můžeme koupit dvě. Po selsku „dej krávě do dršky, ona ti dá do dížky“.
• Názorná ukázka z loňské sezóny, co se může stát. Lesní stanoviště 22 včelstev, uprostřed lesa – vše OK. Zahrada u domu 8 včelstev (pole ve vzdálenosti od 50-60 metrů). Způsob včelaření na obou stanovištích (po desetiletích chovu) stejný. Výsledek: na zahradě přežilo jedno včelstvo. A výsledek „včil mudruj“ !!???
• Letošní sezóna snad bude lepší, nakrmeno, přeléčeno a většina matek vyměněna.
S optimismem, moudrostí a klidem včelám zdar
pasekar
napsal(a):
Není hezké když se lidi vzájemně obohacují?
Moc děkuji.A pokračujem??
Samozřejmě na pekáči..?
Co však takovýto pohled - není krásný?
mmolec
napsal(a):
Mám jeden zdánlivě malý problém. Chovám pižmovky, letošní chov začíná opeřovat, ale v posledních 14 dnech jsem našel s odstupem týdne dva malé kačery mrtvé. Všechny kachny jsou velmi vitální, dobře žerou, prostě na první pohled se nic neděje. Dokonce i ti dva mrtví ráno vyběhli radostně z kachňáku a během dvou hodin uhynou. Nechci být chaotik a mluvit o nemocech drůbeže, snad to není nic vážného. Teď již k dotazu - starý kačer občas na kachňata zaútočí - může tedy smrt těch malých kačerů být způsobena útokem toho starého? Měl jsem dojem, že těm mrtvým vytéká ze zobáku něco jako krev. Prosím tedy o Vaše názory či zkušenosti. Díky.
Měl jsem (asi) obdobný problém.
Chovám mladého (loňského) kačera a dvě kačenky. První vyseděla káčata a vodí je volně po výběhu. Pokud měl kačer k pojímání druhou kachnu bylo vše v pořádku. Potom zasedla druhá kachna a nastal s ním problém. Pokoušel se pojímat vodící kachnu i slepice, ale neuspěl. Potom se pokoušel o větší kachňátka.
Ty se mi podařilo zachránit tím, že jsem kačera dal do samostatného výběhu
(dvě oštípaná kachńátka měla u zobáčku krev - byla den oddělená v odchovně
a potom jsem je vrátil k ostatním).