
astra.z
Informace o uživateli:
Kal, Zika
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 12. 3. 2015 21:11:12
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
adriane
napsal(a):
Myslím že mokro v kleci nebude automatickým napájením, ale buď chybným sestavením nebo nevhodným niplem. Tento se mi opravdu neosvědčil, třetina vody je vycintaná kolem (první foto), naopak používám tyto (druhý) a spokojenost, kromě jednoho co si s tím hraje a vycintá asi pětinu, tak všech ostatních 19 je v suchu.
Mám rozvod z těch na prvním obrázku (č.10101). Před pár lety bývalo mokro. Pak jsem zjistil jsem že stačí občas vyčistit od chlupů a hlavně, obzvláště v létě při vedrech, denně měnit vodu a čistit centrální nádržku od usazenin a řasy (nemám originál ale madehome). Když některá dělala problémy, tak jsem jenom vyměnil těsnění a kapku natáhl pružinku. S jinýma zkušenost nemám, zatím nebyl důvod je měnit.
Přes zimu při mrazech dávám napáječku na láhev (č.10144) ale plánuji přechod na závěsné nerezové misky kvůli jednoduchosti a hlavně rychlosti výměny vody.
Vymakané
Niple mám v pletivu dvířek a nakloněny směrem dovnitř kotce aby voda nestékala po niplu k pletivu, ale ke špičce. Problém jsem měl když to teklo k pletivu, tak brzo orezlo díky kyselé vodě.
Podobná "korýtka" jsem měl pod lahvovými napáječkami s kuličkou, ty kapali hodně.
Niple každý den zběžně kontroluju a případně vyčistím nipl a pružinku v případě kapání.
Králíci asi zatím po brouzdališti netouží, tak mám sucho -naštěstí
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Tento příspěvek už je staršího data,ale zaujal mě.Procházím diskuze co se napaječek týká.Taky se mi zdá být tato napaječka lepší,jenže jde mi o to,že králící jsou hrozní bordeláři a mají v miskách věčně nasviněno.Kdybych zavěsila misku trošku výš,zase tam nedostanou malí králíčci.Tak jak to vyřešit?
Řešil jsem to ne příliš elegantně -pod napáječku jsem umístil 1/2 cihly kterou jsem časem odstranil. Ale i když byli napáječky výš, tak tam byl binec. Je pravda, že je u těchto napáječek lepší kontrola spotřeby vody, ale zrušil jsem je kvůli hygieně -mám specialisty v umísťování bobků...
Teď dávám hladinové jenom při cíleném dávkování léčiva.
lydie
napsal(a):
Tento víkend proběhla dvoudenní místní výstava ve Znojmě.
Obsazeno bylo 284 klecí králíků, 34 voliér drůbeže a 24 voliér holubů.
Dále expozice exotů, hlodavců a koz.
Fotky na - http://vidzhan.rajce.idnes.cz/
vítězná kolekce - Sž
Také se přidávám s díky za zprostředkování okna do Znojma
Přeji úspěšný chov
radekseznam
napsal(a):
Také si vedu přesné záznamy. Je to sice pracné, ale v průběhu roku to vyplňuji rukou a za dlouhých zimních večerů to kompletně předělám do počítače. každá samice i samec má svojí kartu (viz. obrázek) a dále zaznamenávám údaje o očkování králíků, o úhynech po odstavu, náklady (krmení, veterina, zařízení, náklady na výstavy atd.) a zisky za prodané králíky a maso a na konci roku zpracuji statistiku narozených mláďat, úhynů, odchovaných mláďat od jednotlivých samic a nákladů a zisků. Pak mám přehled o celém chovu.
Diky, tak nejak bych to chtel zpracovavat.
Nevidim v tom nejaky extra okamzity uzitek, ale spise pro ztajimavost - po par letech, za dlouhych zimnich veceru :) si zhodnotit a porovnat jednotliva plemena... Pokud bych si drzel vic jak 4 samice v chovu tak bych se bez takove evidence, s moji pameti, urcite neobesel.
Ta karta nema chybu -v cem ji mate vytvorenou?
verka1
napsal(a):
Myslím, že tohle všechno je zbytečně přehnaná starost. Důležitý je, kdy byl skok a kdy porodí. Pokud je víc samců, tak ještě připsat samce. Na jaře lze napsat ještě očkování. Ale psát k samcovi, kolik je po něm mladých a s kým.... Stačí to napsat u samic. Potěšení je chov, ne administrativa
Díky za typ na očkování -nejdůležitější jsem zapoměl (i hogwildovi).
To o mladých k samci mě jen napadlo při víc samcích -kdyby byli po jednom pravidelně početnější vrhy, nebo třeba mladí převážně jednoho pohlaví, případně klesající počty ve vrzích.
Samozřejmě jenom teoretizuji a uznávám že při malém chovu - 1 samec + 2 samice je většina věcí zbytečná, ale jsem typ člověka, který když si něco nenapíše, jako by se nestalo
Děkuji za reakce
bronda
napsal(a):
Já veškeré podrobné údaje uchovávám veřejně na webových stránkách. Co se králíkárny týče - to vše kromě webu v hlavě. Trávím u králíků hodně času, takže popisky zatím nepotřebuji. Ještě pak záznamy připuštění, očekávaných porodů a termínů vážení a focení jednotlivých vrhů v diáři. Podklady z rodokmenů pro účely tisků mám v prográmku Evidence chovu.
Děkuji za reakci, máte moc hezké stránky
Nemám nijak dobrého pamatováka a pracovně mám jiné starosti, takže musím zapisovat...
O webu Evidencechovu vím, snad časem, zatím zkusím excel a uvidím časem
chovatelpodluzi
napsal(a):
Tak cedulky popisek na kotcích jsou vesměs všude to samé - v hlavičce označení samice, tedy ti s PP tam mají tetovaní, které označuje datum narození a identifikační číslo přímo toho kusu. A pak tam dál jsou většinou data připuštění a porodů, případně doplněné počtem narozených či úhyny mladých.
Já osobně tyto cedulky nemám, ale mám na boční stěně velké králíkárny asi 1x0,5m velkou fixovou tabuli, na kterou píšu ty záznamy za všechny králíky tak jak jdou chronologicky za sebou. A píšu si tam: data úspěšných skoků ve spojení (zápis datum, číslo samce x samice) poté to samé u porodu ale s označením * a v závorce odhad počtu mladých v hnízdě, kam šahám z 99% hned po zjištění a poté každý den, samice mám uvyknuté. Taky úhyny zapisuji a průběžné zjištění o hmotnostních přírůstcích.
Až mám tabuli popsánu, tak si údaje zanesu do počítače, kde mám evidenci už snad za deset let v excelu. Jednoduché, dole založím list na daný rok, první sloupec číslo samice a do dalších řádků ji vypíšu její připouštění a vše. Ještě si to označuji barevně, takže nemusím studovat datumy, ale vidím červenou a vím, že to nevyšlo ať z nezabřeznutí či úhynu. Většinou řeším již dle pocitu a údajů dole na králíkárně, ty data za daný si většinou zhruba pamatuji, ale něco občas člověk přehlédne, tak holky selektuji případně i dle toho sumáře v excelu.
Osobně do něj vepisuji i kolonku poznámka pro každý vrh. Třeba jsem si našel samičku, která kojila mladé až do 3,5 měsíce uplně v pohodě a odstavil jsem je až že kluci začli blbnout a chtěl jsem připustit znovu. Tak po ní zkusím nechat dcery, protože se mi to líbí a uvidíme, zda bude takto kojit i další vrhy. Taky takto popisuji zda je samice protivná když je březí nebo po porodu, apod.
Děkuji za podrobný popis, kapku jsem se inspiroval...
Dával jsem si to dohromady a zatím mám v hlavě tolik kolonek že mě to začíná děsit
Využiji toho že excel umí počítat a jde v něm udělat statistika, uvažuji asi takhle:
Karta na kotci:
1. Druh, pohlaví, stáří
2. Tetování
3. Den připuštění
4. Den porodu, počet mladých
5. Desinfekce kotce a napáječky
Do sumáře v excelu:
Samice:
1. Druh, stáří, tetování,
2. Den připuštění a se kterým samcem
3. Den porodu
4. Počet mladých (+dodatečně zápis pohlaví?)
5. Váhové přírůstky?
6. Poznámky (úhyn mladých, nemoci, zvláštnosti)
Samci:
1. Druh, stáří, tetování
2. Ramlování -den a se kterou samicí
3. Počet narozených mladých (+dodatečně zápis pohlaví?)
Náklady:
1. Krmivo
2. Preparáty pro prevenci a léčbu
Prosím i ostatní o náměty, připomínky, případně výtky. Díky
Dobrý den.
Zajímá mě jak si vedete záznamy o chovu pro vlastní potřebu.
Nemám zatím čistokrevný chov a nemyslím přímo vedení rodokmenů.
Zahlédl jsem někde na kotcích cedulky, ale popisek jsem nepřeluštil. V některých přispěvcích byli zmínky o vedení si záznamů v excelu.
Prosím tedy o info co, případně jak a kam si dáváte do poznámek pro pozdější dohledání, prostě co považujete za výhodné si evidovat...
Děkuji