
berrynator
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 4. 1. 2021 10:31:22
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
dnes dopoledne velká radost, připomněl jsem si jak vypadá déšť, ve finále nějakých 7mm, ale každá kapka dobrá, navíc při odpolední porážce jehněte mě docela potěšilo, že přes tu saharu na pastvinách se jehňata docela drží v kondici, je sice pravda, že jsem vybral takový lepší průměr a ještě navíc dostávají nějakých 0,25 kg příkrmu, ale i tak od vážení do KU do dnešního dne tento jedinec přirůstal v průměru nějakých 0,27 kg, což považuji skoro za zázrak.
zrovna dnes jsem narazil na předpověď meteorologů ze začátku července, takže slibovali, že se žádných tropických teplot v červenci nedočkáme a přelom července a srpna bude teplotně kolem 20 stupňů, takže jelikož v těchto dnech předpovídají, že konec tropů jen tak nenastane, tak bych si možná šel vsadit, že za týden, možná za 10 dní by mohla dorazit nějaká pěkná studená fronta.
tak šarlatánství to tak úplně nebude, nabízí to i jiné firmy po světě, nicméně rozpočet na hektar skoro 30 tis., životnost sice pár let, ale stejně to by bylo pořád lacinější to seno koupit, a že by použití tohoto výrobku způsobilo zvýšení výnosu min. o 50% si nejsem úplně jistý a navíc i při tom 50ti% zvýšení výnosu by byl člověk plus mínus stejně na nule a to ještě vše počítám s tím, že by to na 100% fungovalo.
když se podíváme na údaje o odlovech např. černé zvěře v historii, tak je zajímavé, že před válkou byla většina této zvěře ulovena v oborách, ve volné přírodě se jedná jen o několik kusů, zatímco vlk byl v tuto dobu již téměř 100 let považován za vyhubeného, takže to s tou šelmou, která by výrazně pomohla k redukci zvěře nebude tak horké, mnohem více se na současném stavu zvěře promítlo nakládaní s oborami a hlavně myslivecké chování a myslivecký zákon po roce 1945, nevím proč nám pořád zastánci vlků tvrdí, že ochrana stád a pastva ovcí společně se psy je úplně normální a běžná praxe z historického hlediska, jen jsme se na ni teď vykašlali, normální to možné bylo před 150 lety, ale to neznamená, že se na to budeme pořád odvolávat, všechno prochází určitým vývojem, stejně tak zemědělství (před sto lety taky neměly ženy volební právo a nikdo se na to snad ještě dnes neodvolává), před 150-200 lety byl hlavním užitkem z chovu ovcí vlna, možná mléko, při takovém chovu a struktuře plemen bylo možné takové pastevectví praktikovat, avšak dnes, kdy je hlavním užitkem produkce masa a podstatná část chovaných ovcí u nás jsou masná plemena, která potřebují úplně jiný režim, tak představa, že ráno a navečer dojdu s ovcemi na pastvu a na noc je zavřu do košáru, tak toto je těžce mimo realitu.
ty provzdušňovací válce mám v hledáčku nějakou dobu, jen si pořád kladu otázku, jestli jejich původ a hlavní využití není spíše v zemích, kde té vody je nadbytek a ne nedostatek, kde potřebují tu vodu, aby si jim z případně zhutněných pozemků (od strojů a zvířat) dobře vsakovala a ne po povrchu odtékala či dokonce stála na pozemcích, nejsem si jist, zda prostě když za měsíc naprší pár milimetrů, tak jestli při užívání tohoto stroje by to způsobilo tak zásadní efekt, navíc když si ještě promítnu tu cenu, co za to chtějí, kdyby se to dalo pořídit někde kolem třeba 80 tis., tak by možná člověk o tom přemýšlel, ale 150 tis. za nejzákladnější model je docela darda, zvláště když si uvědomím, že je to jen obyčejná kovařina, tedy pár metráků svařovaného železa.
zetor UŘ 1, do toho namontujte grammer sedačku a máte spolehlivý, jednoduchý traktor bez elektroniky a ještě ušetříte tak 0,5 mil, pokud se tedy nebavíme o tom, že potřebujete najednou sklízet 30ha a více, pokud náhodou stroj pořizujete přes dotace a potřebujete tedy nutně nový stroj, tak je podle mě výběr celkem jedno, protože lacinější traktory nižších výkonových tříd jako zetor major, solis, hattat, ursus apod. jsou ve finále stejně jenom skládačky prakticky stejných dílů jiných výrobců, takže ve finále bude spíše důležitější blízkost servisu a dostupnost náhr.dílů, protože dříve nebo později se i na tom jednoduchém traktoru stejně taky něco rozbije, co vidím v okolí, tak bohužel se něco rozbije spíše na tom novém než na starých držácích.
sena je dost, ještě potřebuji udělat tak 50 balíků senáže, ty pastviny nějak neobrůstají, takže postupně zabírám plánovanou plochu na senáž a přenechávám ji na pastvu, tak snad něco zbude, tento způsob počasí už asi bude zcela normální, takže se budeme muset přizpůsobit, asi popolezu o kus s ohradami, mám tady v merku ještě cca 3,5 ha, takže se vrhneme na vyjednávání a třeba se tam už příští rok budu prohánět, pak už bych měl vystaráno co se týče krmivové základny.
tak s tím beranem je to pech, takovéto radosti mě naštěstí ještě nepotkaly, holt jsi asi narazil na zvíře, jak říká můj jeden známý (zkušený bača), že pro některé berany není vrcholem života připuštění ovcí, ale dožití se účasti na nákupním trhu a pak to s nima jde jen z kopce, ale tohle je až moc rychle.
u mě teda používali ty řetězové napínáky, samozřejmě nenapínali jen přes dva dráty, ale přes šponovací lištu, přesně jako tady: https://www.youtube.com/watch?v=OoGKuyleVu0.
nějaká technika na zatloukání je určitě potřeba, když ne traktor, tak je ještě možnost navěsit zatloukač na manipulátor a ten dostane leckde (nedávno jsem kroužil kolem jedné obory s novým plotem a když jsem viděl ten terén kudy to šlo, tak jsem měl skoro chuť zkontaktovat vedení, aby mi prozradili, kdo to oplocení dělal, protože ty šílený stráně a ještě samý strom, takže jeden kořen vedle druhého, to jsem docela nechápal čím to dělali - možná tak motorový vrták a pár strongmanů) jinak na napínání pletiva traktor není zapotřebí, k tomu stačí řetězové napínáky.
dad
napsal(a):
jestli jsem počítal správně tak metr vyšel na 4.647, -
tak těch 8 mil. je předpokládám finanční alokace na celý program, není to částka za 1700m ohrady, takováto ohrada - tedy kombinace pletivo + 1 el. drát vyjde tak do 200Kč za 1m, před 14 dny ode mě Agrotrans zrovna odjel, nedělal jsem ohradu proti vlkům, mně bude stačit, když nebudou utíkat ovce.
rekordní určitě ne, kamarád měl třeba loni z 4,5 ha přes 100 balíků, letos kolem 80 a to z jedné seče, jde ale o to, že se jedná o zatravněnou ornou půdu a tam když se sejde počasí, porost je už dobře zapojený (2-3 rok), k tomu ještě trochu přihnojený, tak tam prostě takový výnos je, na druhé straně mám i pozemky, kde koukají skály ze země a tam sušit je škoda nafty, takže tam jen přeběhnou ovce a jakmile trochu vyleze sluníčko, tak je tam sahara.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Nojo, jenže mě takováhle kopička nevytrhne. Mám k ovcím dva (někdy tři) koně
Seník není extra velký - vejde se mi do něj tak akorát pro tu partu u školky a ovcím v jiném výběhu to musím skladovat pod plachtami na paletách zvlášť. A vzhledem k tomu, že seník ještě není plný balíků, pak se mi volné seno plete... proto přemýšlím, kam s ním. Není to extra kvalitní seno, ale pro koně optimální. Ti potřebují jen nějaký balast do žaludku, nic kvalitního, protože jsou celoročně spíš obézní, než hubení. To u ovcí řeším opačný problém.
Na jaře jsem koupila ještě 10 balíků extra epesního sena, co jsem opěvovala celou zimu. Jsem za něj moc ráda. Takže teď když zvládnu sehnat víceméně jakékoli dobře usušené seno, jsem v pohodě Ale je fakt, že zatím nevím nic. Dodavatel - překupník ze severu - zahlásil, že bude vědět nejdřív v půlce července. To už mívám plný seník. Ale ono se někde sežene. Otázka je, za kolik. Teď v naší lokalitě prodávají nové seno za 950 Kč balík...což tedy odmítám.
950 za balík, to by snad už bylo lepší sušit a prodávat seno, než chovat ovce, v poslední době něco napršelo, otavy tedy snad budou taky, takže to vypadá, že z plochy, kterou mám na výrobu krmení by mohl být ke 20 balíkům po hektaru, to by byla tržba, o které si v přepočtu za jehňata mohu jen zdát, docela smutné, když si člověk představí, že kolem ovcí běhá celý rok a na seně se vším všudy tak 2 týdny.