
berrynator
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 4. 1. 2021 10:31:22
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Jedná se o ohodnocení zevnějšku berana na nákupním trhu osobou pověřenou svazem chovatelů, tato osoba ohodnotí jednotlivé části těla zvířete, zda-li odpovídají standardu, na základě toho přiřadí zvířeti určitou třídu za zevnějšek, to spolu s třídou za plemenou hodnotu dá výslednou třídu zvířete. Tento bonitér může zvíře i odročit, popřípadě vyřadit při zjištění nějakých závažných nedostatků. Pokud zvíře projde touto klasifikací, může působit jako plemeník, na kterého je možno pobírat dotaci. Je to tedy jedna z náležitostí, kterou musí splnit chovatel zapojený do kontroly užitkovosti, aby jeho odchovaní berani mohli působit v dalších chovech jako legální plemeníci.
Nejpravděpodobnější příčina úhynu jehněte bylo nedostatečné napití mleziva, v období porodů je zapotřebí věnovat ovcím větší pozornost a dohlédnou na možné komplikace, pokud jste připustily jehničky prvním rokem, tak u takových je mnohem větší riziko výskytu nepřijmutí jehněte, dříve jsem to taky musel několikrát řešit, od doby, co připouštím jehnice až druhým rokem, tak s porody, co se týče mateřských vlastností nemám problém. Pokud jde o základní věci k chovu, tak ty jste si měla nastudovat před pořízením ovcí, případně pročíst rozsáhlé diskuse tady na ifauně (auto si také většinou pořizujete, až když máte řidičák a ne naopak).
Jde o to, o jakou kategorii se jedná, pokud to jsou např. mladé jehnice, které jsou ještě v růstu, tak tam by taková krmná dávka mohla být, pokud se však jedná již o dospělá zvířata, která z jakéhokoliv důvodu nejsou březí, tak tam je podle mě taková dávka celkem nadstandartní, např. v případě řepy, což je výrazně laktogenní krmivo (podporuje produkci mléka), což ve vaším případě nepotřebujete, dále by se dala řepa označit za zdroj minerálů a vitamínů, což ovšem v dnešní době minerálních lizů opět postrádá na významu. Pokud jde o přikrmování jadrnými krmivy, tak to je podle mě rovněž zbytečné, zdravým ovcím by na přečkání zimy v dobré kondici mělo bohatě stačit pouze kvalitní seno. Uvedenou krmnou dávkou ovcím určitě neublížítě, nicméně podle mě se jedná o zbytečné prokrmování a zvýšenou pracnost.
Na malou farmu těžko něco seženete, i ten program mladý začínající zemědělec bude podle předběžných informací vyžadovat dosahování určitých příjmů (respektive určitého základu daně), který bude ukazovat, že jde o aktivního zemědělce, který se dokáže zemědělstvím uživit, takže pravděpodobně půjde o statisícové řády, nejspíš budete muset našetřit z vlastních zdrojů. Vzhledem k tomu, že jste na ovčáckém fóru, tak pokud se chcete uživit chovem ovcí, tak podle mě je minimální hranice na uživení tak 30ha a cca 120 ovcí a stejně je to ještě stav, kdy musíte obracet každou korunu a takový nákup čehokoliv (nový stroj, pozemky atd.) je stejně dosti problematický, pokud tedy nejste nadšenec a nezadotujete zem. Podnikání z vašich jiných příjmů.
Já bych viděl problém i v těch samotných osb deskách, desky se vyrábí v několika variantách, některé jsou odolné částečně vlhku, jiné skoro vůbec, takže záleží jaké máte vy, navíc vodě podle mě nejsou odolné žádné, v případě deště se na stěny jistě voda dostane, čemuž nezabrání ani střecha. Navíc každé seno i sebesušší vám přijde k sobě a potřebuje dýchat, píšete sice, že máte rošt, což je dobré, ale otázkou taky je, zda-li v té vaší stavbě může nějak cirkulovat vzduch, který by se dostal k senu zespoda.
Udělali jste všechno možné, jen ne to nejdůležitější, nezajistili jste dostatečné napití jehňat, navíc pokud píšete, že byla jehňata nemotorná, tak u takových je nezbytné několikrát přistrčit (někdy to trvá i 2 dni než se naučí pořádně chytnou struk), případně použít sondu, uvědomte si, že jehně potřebuje na kvalitní nastartování cca 100 ml mleziva na 1 kg hmotnosti, což jste určitě stříkačkou nedali.
Ke kruhovému krmelci se vám vejde kolem dvaceti ovcí, já jsem ho taky pořídil, ale nejsem s ním moc spokojen, v první fázi, když tam dáte celý balík, tak toho ovce docela vytahají, minimální ztráty jsou až ve chvíli, když ovce seno odžerou a začnou žrát s hlavami strčenými v kruhu, po této zkušenosti jsem začal používat krmelce vlastní výroby, ztráty jsou výrazně menší, navíc si ho člověk lehce vyrobí sám, stačí k tomu je pár prken a silnějších latí, což se doma najde vždy, přidám obrázek, není příliš kvalitní, případně ještě nafotím zítra, pokud stihnu.
Pokud tyto pletiva nedoplníte el.ohradníkem, tak je podle mě skoro jedno, jaké koupíte, protože zničí obě, protože pro ně nebude žádný problém prostrčit pletivem hlavu, u kamerunek bych se navíc obával toho, že se budou zachytávat za pletivo rohy, což může být dosti nebezpečné. Pokud bych uvažoval pouze o ohradě z pletiva, tak bych se raději poohlížel po pletivu s menšími oky, tedy lesnické. U známého jsem něco podobného viděl, nicméně ten si nechal takové pletivo udělat na zakázku, dříve používal pletivo lesnické, které ohnul, aby nebylo tak vysoké. Nicméně vždy se musí vycházet z místních podmínek, pokud chcete ohradit takové místo, kde vám za plotem poroste normálně tráva, tak máte téměř 100% jistotu, že vám ovce dříve nebo později začnou do pletiva strkat hlavy, pokud za plotem nic chutného k sežrání nebude, tak by se možná dalo uvažovat i o klasických ovčích pletivech.
Dospělé ovci jsme to nedělali, ale asi 6ti měsíčním jehňatům, což už není takový rozdíl, u jednoho to dělal veterinář, celkem bez problémů, akorád se musíte připravit na nemalý peníz, jelikož se zvíře musí uspat, pak samotný zákrok a ještě protitetanovka, raději bych se veterináře před celou akcí zeptal na předběžnou kalkulaci, aby vás pak konečná cena nepřekvapila, u druhého jehněte jsme zkusili dát gumičku, ocas jsme oholili a nasadily gumičku, sice to trvalo asi měsíc, ale nakonec to taky celkem bez problému upadlo.
Vlastí zkušenosti nemám, ale známý má na jedné pastvině koně a ovce, krmiště ovcí je od koní odděleno elektrickým ohradníkem, má tam nataženou jednu pásku, zhruba ve výšce 150 cm, takže to koně zastaví a ovce to zase bez problému podcházejí a člověk to taky lehce podleze, takže se nemusí neustále někde vypínat ohradník, nebo otvírat nějakou spirálu, pokud jde o to krmiště pro ovce a kozy, chtělo by to fotku, aby si člověk mohl udělat lepší představu, pokud uvažuji špatně, tak mě opravte, ale představuji si, že ten krmelec pro ovce a kozy máte takovou dřevěnou napodobeninu těch kruhů na kulaté balíky, které se běžně užívají, které mají šprycle vertikálně, aby se tam dostal beran, tak jste je měla dostatečně daleko, pak tam ale kozy lehce prolézají, zkusil bych ten krmelec udělat podobně jako mám já pro ovce, tedy, že mám příčky horizontálně, takže zvířata mají dostatek místa do strany, tím by se tam vešel snadno i váš beran, ale na druhou stranu jsou omezeny v pohybu nahoru a dolu, navíc se opírají hrudníkem o spodek krmelce, takže si myslím, že to by ty kozy mohlo zastavit, i když na druhou stranu jsou kozy dost vynalézavé, takže by je možná ani to neodradilo.
Když si tak prohlédnu ty fotky ovčínů, vypadají sice krásně, ale po mé dlouholeté zkušenosti a odvezení stovek koleček hnoje od ovcí už bych nikdy nepostavil nic, kam se nedá zajet s technikou a vyvozit hnůj, což u některých ovčínů na fotkách předpokládám, že nejde. Ono se sice řekne, i když má člověk jen pár ovcí, co to je, jeden den budu házet hnůj od ovcí, ono ale s postupujícím věkem, co člověk zprvu dělal půl dne, pak trvá celý den, ne-li dva. Navíc, kdo nezažil, co je kydání vysoké podestýlky od ovcí, neví, co jsou galeje.
Možné je všechno, nicméně při takovém zatížení nelze mluvit o pastvině, ale o výběhu, protože by se na takové ploše prakticky vůbec nenapasly. Rovněž nemůžete mluvit o dokrmování, jednalo by se totiž o celoroční krmení na 100 %. Takže podle mě by se nejednalo o sen, ale o noční můru. A ta ekonomika by byla taky docela zajímavá, to co by jste utržil za jehňata by tak možná vystačilo na kupování krmení. Pokud bych tedy uvažoval o chovu ovcí na takové výměře, viděl bych to tak maximálně na 10 - 15 kusů podle kvality pastviny.