berta

Moje příspěvky

5.5.2007 18:26

zuzi napsal(a):

Moc jim to spolu sluší. Určitě mrňousovi něco takového pořiďte, spíš 2-3 kousky, než míň. Ještě k tomu líbání. Přirozené pro kopytníky je, když se 2 jedinci očichávají kolem nozder. Je to jejich způsob, jak vzájemně komunikovat. Ale s tím pusinkováním máte pravdu, kozičky mohou tímto způsobem chytit od člověka rýmu. Ale kdo by odolal.

22.4.2007 09:40

mikka napsal(a):
já v ní vidim bernskýho salašnickýho psa se zlatým retrívrem

Mně to připománá berňáka a českého horského psa.

3.4.2007 17:05

lucky napsal(a):
Já mám právě obavy z toho, že jsem viděla jak se pes choval a kdybych já tak řvala na naše psy štěkající u plotu, tak by byli dávno u mě, nebo by se alespoň otočili, ale tento evidentně nevnímal. Jde o to, že plot nic moc na takového psa a kolem je cestička, kde hlavně o víkendu, a v létě pořád, chodí hromada lidí se psy....lítají na volno prostě se kamarádí a kousek je cestička k vlaku, kde to chodí pořád. A když vím jak měli stále vždy otevřená vrata, tak mám prostě obavy...
Ale mám zase strach se do toho míchat...ale myslíte, že pes by venku mimo parcelu měl mít koš, že ano? Prostě si nemyslím, že kdyby vyšla z olšiny babka s labradorem, a pes byl od ní pár metrů, že poslechne ječící majitelku.
Já nevím, nemám nic proti tomuto plemenu, jen jim nevěřím. Stačilo posledně na výstavě, když byli před námi v kruhu. Naši psi se všude pohybovali mezi sebou v pohodě, procházeli fundlák vedle fundláka a nezaznělo jediné zavrčení, ale když jsem šli kdokoliv velčit a museli mezi SAO procházet, tak nám nebylo zrovna příjemné, když každý druhý pes nás chtěl sežrat a majitelé měli co dělat. Proto si říkám, že ti je měli na vodítku a většinou s košem, ale co tak potkat jednoho u splavu a ještě vím, že to není zrovna pes cvičený svým pánem od mala. Nevím z jakých podmínek ho vzala, ale tříletý pes si podle mě hned tak nevytvoří pouto jako pes vychovaný od štěněte.

Ti majitelé jsou asi nezodpovědní, když nechají odejít z pozemku takového psa, to je bez debat. Ale u tebe je zřejmé nepochopení tohoto plemene. Přečti si historii tohoto plemene a účel, pro který bylo šlechtěno a pak poznáš, že z útoku odvolatelní nemohou být, že jejich samostatnost (kterou nazýváš neposlušností) je v jejich původních podmínkách přednost. Bohužel v našich podmínkách to vyžaduje odpovědného majitele, který dokáže zabezpečit, aby jeho pes nevraždil z jeho pohledu toulavé psy, kteří jsou nebezpečí pro stádo a z našeho pohledu psy turistů a kolemjdoucích. Takže když to řeknu jednoduše, pes dělal svoji práci, jen majitel by měl být ohleduplnější ke svému okolí.
A jestli bych si vzala do rodiny už dospělého problémového asiata? Vzala, protože asiat, když jde z horších podmínek do lepších (a já věřím, že by u nás měl lepší podmínky, než tam, kde se z něj stal problémový pes) je OK.
P.S.: to že asiat nepřijde z konfliktu na zavolání, to je asi podobné, jako kdyby jsi se snažila odvolat dostihového chrta ze dráhy, kde právě běží za návnadou. Ten by taky nepřišel.

Diskusní téma - SAO
3.4.2007 16:55

berta napsal(a):
Celá naše Axa. Maminka aljašský husky a tatínek evropský saňový pes.

Ještě jednou Axa, tentokrát při sportu.

3.4.2007 16:53

cobli napsal(a):
mě připadá jako jasnej kříženec dobrmana a černýho labradora .. n oto je jedno,třeba není jen ze dvouch plemen, třeba má i něco z něm. dogy .. ale je fakt pěknej

Celá naše Axa. Maminka aljašský husky a tatínek evropský saňový pes.

29.3.2007 14:17

klihostezka napsal(a):
Je fakt nádherná
Naše kozina byla úplně bílá, jen s náznakem tmavé masky, no a těĎ je víceméně trojbarevná (pravej "vořech"!)
No já teda nevím - Hanka by mi asi dala - ale jestli to ty standardy s tou barevností někdy nepřehánějí???!
Je opravdu přesně to a to zbarvení důležité pro chov? (Stejně jako třeba u psích plemen?!) Někdy se třeba podaří vyšlechtit krásného bílého psa, ale je hluchej; anebo kočky! - Nekolidují některé tyto vlastnosti s užitkovostí a pohodou či zdravím zvířete, a hlavně - není to jen a jen "lidskej výmysl"??
(Teď ze mě mluví laik, ale opravdu mi to někdy přijde přitažený za pačesy, to dodržování přesných exteriérových vlastností u plemen čehokoliv - do toho zvířete přece nevidíme... Hlavní je, aby tam nedošlo k příbuz. křížení, a potomci budou zdraví, ne? Jak přesně souvisí vzhled a barva srsti např. s tím, kolik se toho nadojí? - Vím, že to jsou kacířské otázky!! Hanka MFK tu psala o tragickém stavu našich národních plemen (před časem). Ale stejně si nedám pokoj a jsem zvědavá na odpovědi - díky a nezlobte se na Neználka!

Tak jsem schválně čekala, jestli se na to někdo ozve. Cítím to, že se Klihostezka zastává mého "nepovedeného" kůzlátka (což mě potěšilo), ale myslím si, že plemeno by mělo být jednotné genotypově i fenotypově. Takže když chci pudlíka, aby mi nanarostl bernardýn. Ale někdy již výše uvedené vlastnosti mohou souviset s problémy (bílá barva u psů - hluchota, světlý nos - horší odolnost proti slunečnímu záření...). Ale i mezi psy vznikla "plemena", např. alaskán, u kterých rozhoduje pouze výkonost, zdravotní odolnost a dobrá krmitelnost. I když každý vypadá jako úplně jiný kříženec. Můj ideál hospodářství jsou slepičky na dvorku jedna jako druhá (a ne ty odrachané hybridky, každá jinak), kozy jako přes kopírák, to samé o ovečkách a ostatních zvířatech. Samozřejmě vše 100% zdravé a když z nich bude i nějaký užitek, tak bude dobře. Ale nebyla by špatná myšlenka, zkusit vyšlechtit takového "kozího alaskána" s přihlédnutím jen na užitek. I když většinou námy žádané vlastnosti se u zvířat dost těžko udržují v křížencích (např. další generace hybridních nosnic nebo potomci kříženců romanovka x suffolk). Ještě jednou Klihostezko, díky, ale když mi Jahůdku nezařadí do chovu, tak to pochopím.

29.3.2007 13:58

kozozrout napsal(a):
Ten exteriér je také důležitý, ale podle mně je velmi důležitá KU, protože podle výsledků z KU za celé tři roky dostává koza výslednou třídu, ta by měla zahrnovat i exteriér. Hodně poradí dobrý šlechtitel. Také jezdíme s pejskem na výstavy a teď je už i klubový plemeník. Když ho pustím ke kozám, tak se tam ztratí, mám bílé kozy, bílého velkého psa a bílé kočky. Té KU se neboj, není to nijak náročné. Aspoň víš složení a kvalitu mléka. Jarmila

Děkuji za slova útěchy. Přinejhorším Jahůdku (to je to kůzlátko) někomu věnuji. Sníst se mi ji moc nechce, i když ji vyhrožuji: "Jahůdko, na Velikonoce tě slupnu jako malinu." Na KU jsem sama moc zvědavá.

29.3.2007 11:11

hankaapes napsal(a):
myslím, že je to fakt on. Nás tehdy stál jenom něco kolem stovky a nevyhovoval. Mám výmara a ten úplně šílel, jak mu to buď viselo volně kolem huby, nebo to bylo utažený. Ten obojek má sucháč právě kolem tlamy a pořád se nechtěl přizpůsobit (tím jak byl tuhej) tvaru čumáku . Ale myslím, že jsem ho viděla na jednom bulíkovi a na něm to nebylo tak zkroucený. Záleží fakt asi jenom na tom materiálu.

Vůbec si takový náhubek na svým psovi nedokážu představit. Vypadá to, jako by měl mít sešněrovanou hubu těsně k sobě. A jak se to řeší, když jedete s takovým náhubkem půl hodiny v autobuse při 30 stupňovým vedru. Nevypadá to, že by pes mohl dýchat "na plnou hubu" v létě. Možná bych tento náhubek použila jen na nějaký nepříjemný zákrok u veterináře, aby byla jistota, že pes nechňapne.

29.3.2007 09:22

jirinajanickova napsal(a):
Ze začátku potřebují tepelný zdroj - jako každá kuřátka. My je děláme ve větším, tak je máme pod velkou "družstevní" bioskou a krmíme směsí pro brojlery. Tohle bych ze začátku výkrmu považovala za nutné, protože brojlerové kuře má velký růstový potenciál, a tím pádem velkou potřebu živin, které v domácích podmínkách z domácích surovin obtížně zajistíte. V závěrečných fázích výkrmu už můžete pomalu převést na nějakou tu "domácí stravu", ty směsi z kuřat "vysmrádnou" a budete mít to dobré domácí "dvouobědové" kuřátko

Já jsem je nikdy nezkoušela. Ale známí ve vesnici si jich berou zhruba 40ks. Už větších, jen na dokrm, aby odpadly ty problémy s teplotou a tak. Mají je v přístřešku (2 stěny a střecha) na travnatém pozemku pod ovocnými stromy. Pozemek je velký asi 30x40 metrů, ale toto množství kuřat tam neudělá žádnou paseku, ani to dokonale celé nevypase. Krmí šrotem z kukuřice, ječmene a pšenice, někdy takové ty máčenice z tvrdého chleba a zbytky ze zahrádky. Občas se jim o ně chodím starat a docela mě nadchly. Ale je pravda, že finančně se to nerentuje. Ale co by člověk neudělal pro domácí masíčko? Berou je tady z Vysočiny z Fryšavy, oni tady krmí kuřata jen takovým tím zdravým papáním bez chemie, takže těch 40 kuřat stojí kolem 1 500,- (ale je to nějak na váhu). Kdybych letos neměla objednaných 20 kachen, tak bych nad tím zauvažovala taky.

29.3.2007 09:08

kozozrout napsal(a):
Záleží na tom, co od kozenky očekáváte. Jestliže chcete založit plem.chov, měla by kozenka splňovat všechny podmínky plem. zvířete. Ale posuzujte podle matky, je-li matka dobrá, tak se povede i dcera. V opačném případě bych hledala nová zvířátka z plem.chovu nebo od zkušeného chovatele. Ale je moc pěkná. Jarmila kozí farma ROZINKA

O plemenném chovu bych asi zatím neuvažovala. Ale baví mě jezdit se zvířaty na výstavy. Jezdíme na výstavy se psy, králíky, slepicemi a teď jsem si pořídila i morče s rodokmenem. Kozu jsem si brala po rodičích ER. Sama má po klasifikaci ze stáje na exteriér taky ER, užitkovost ještě nevím, je to její první kůzle. Stačilo by mi na kůzle alespoň II. třída, ale jak už mi jednou psala Hanka, bude to asi záležet na šlechtiteli. Asi zkusím dát víc mrkvičky, třeba aspoň zčervená.

28.3.2007 16:12

kozozrout napsal(a):
Dávám, ale tyto byly poslední a kleště si půjčuji na půlku s Ivanem Farmářem. Zítra to všechno docvakám. Já raději dávám známky až tak sedmý den, protože ty ouška jsou tak malá a nerada dělám kůzlátkům bolest. Tito poslední kozlíci mají smůlu, já bych ji ovšem měla také. Teď tady byl veterinář, budeme dělat státní zakázku a odčervovat, takže je kolem kozenek plno práce. Jinak z krajské veteriny se dopředu hlásí a já se s nimi snažím spolupracovat. Díky Bohu, jsou teď u nás rozumní, dokonce si četli tyto stránky. Čekám na ten nový zákon o značkování, protože kůzlata na chov mám označené hned, ty na maso jdou do Velikonoc pryč, škoda jim dělat bolest. Tak doufám, že to dopříštích porodů naši páni poslanci stihnou a my nebudeme muset zbytečně značkovat. Ale ty bílé značky nejsou nafotce vidět. Jarmila

Já taky pořád ještě nevím. Mám tu malou trápit známkama, když nevím, jestli projde do chovu a budu si ji nechávat? Trochu tmavne, ale pořád to ještě není "hnědá" koza. Poraďte prosím.

28.3.2007 16:01

janablazkova napsal(a):
Jiřinko, je to tak.Brojlery taky kupuji o váze cca.1,5kg a dokrmuji doma.Porážím kolem 3kg.To zabité kuře vypadá skoro jako menší krůta.O žluté barvě ani nemluvím.Pro rodinu na jeden oběd nám stačí 1/2.Dnes jsem si koupila 15ks a tak mám zase o zábavu postarané.Ponky

To už asi toho vašeho souseda kleplo. Nebo ne? Aha, on to asi zjistí až o víkendu a bude po něm.

24.3.2007 07:58

alexandr napsal(a):
Hrozně mi pomáhá vaše podpora, jsem ještě hrozně smutná, máme všechna zvířata vymazlená, až si říkám, že je to možná chyba, člověk se pak nemůže jen tak smířit s jejich odchodem. Jenomže já nedokáži jen tak přijít, nandat krmení a jít pryč. I s tou blbou slepicí prohodím slovo. Vždyť je to taky živý tvor. No, tak už se pomalu dávám do shánění nové ovečky, ještě čekáme, že se u známých narodí další kůzlátka, aby byl větší výběr, protože se staneme vlastníky kozičky, také poprvé v životě. Doufám, že už se na nás ten špatný osud vyřádil a my se budeme dál radovat ze zvířátek.
Pěkný den všem, Věra

Tato příhoda je moji noční můrou, nejen mojí.
Jen jsem chtěla reagovat na příspěvek Hanky, která píše, že veterinář má ze zákona povinnost pomoci zvířeti. Tak nemá. To musí jen lidský doktor. Pokud vet nemá třeba vypsanou pohotovost nebo majitel zvířete nemá peníze, tak vet nemusí pomoci. Bohužel je u nás zvíře pořád věc. Nechci se zastávat vetů, ale na VFÚ si student do 5. ročníku na zvíře ani nesáhne, pokud si sám někde nedomluví praxi. A to je většinou dost těžké, protože vetů, kteří jsou ochotní vzít studenta (svoji budoucí konkurenci) na praxi, je málo. A ti, kteří nabízejí možnosti praxe už mají vše většinou obsazené studenty z 6. ročníku, kteří mají praxi povinnou. Takže veta můžete zažalovat, když jeho vinou zvíře uhyne a ne, když z nějakého důvodu jej odmítne ošetřit.
Já naštěstí nemám s vetem problémy, když zavolám, tak do hodiny přijede.
Zuzka

14.3.2007 10:23

anuska napsal(a):
Já mám výborné skušenosti s veterinářem v České a taky ordinace doktora Hoška na Mendláku.

MVDr. Hošek je kapacita, ale má dost vysoké ceny. My jsme pak chodili k MVDr. Pillerovi do Prštic. Má malou ordinaci v rodinném domku a ordinuje spíš po večerech. Přes den dělá návštěvy. Má nízké ceny a třeba razítko na výstavy si ani u pravidelných zákazníků neúčtuje.

4.3.2007 12:35

aira napsal(a):
jednak po 1.1.2006 A pak, většina chovatelů má vrhy zamluvené a "rozprodané" tak do třetího týdne. Takže i kdyby se ti tvůj drobek ocasatý nelíbil, většinou už není za co vyměnit. Já zamlouvala druhý !! den po porodu a už bylo poslední. Ačkoli jsem to ještě "čenžla" bylo to díky tomu, že této výměně byl nakloněn i majitel toho druhého štěněte. Leč já neměnila jen kvůli vzhledu, či potencionální vadě(to nelze poznat) ale kvůli varietě, která nebyla rozpoznatelná dřív.
Vadu zoubků ve 2 měsících neodhadnete, neúplný mléčný chrup nesvědčí o tom, že musí být jedinec nutně bez nějakého zoubku v dospělosti a čelist se dosti posouvá, takže mírný předkus ve 2 měsících může být ještě klidně nůžkový v dospělosti a výrazný předkus je obvykle patrný už krátce po narození. Štěně ve dvou měsících je stejná sázka do loterie jako to třítýdenní.

Hrubá vada zubů je i ve štěněcím věku rozpoznatelná. Přestože čelisti rostou střídavě horní dolní a jednou to vypadá jako podkus a jednou jako předkus a v mezidobí jako kleště či nůžky, tak takové ty brutální vady jsou vidět. Třeba nadřízený z práce si bral štěně RTW už s tím, že má vadu zoubků (bylo levnější). Když štěně zavřelo tlamičku, tak se spodními zuby zarylo do patra, jak mělo skrácenou spodní čelist. V patře mělo díry, které hnisaly. V pozdějším věku mu to samozřejmě dělalo problémy při jídle. Takže takové velmi závažné zubní vady jsou už v těch 2 měsících patrny. Nemluvím o něčem takovém, jako je neprořezané Péčko nebo nesouměrnost ve skusu v dospělosti (což samozřejmě taky není zanedbatelné, obzvlášť z budoucího hlediska chovu).

2.3.2007 20:35

mucholabka napsal(a):
Já myslela, že když plánuješ štěně, máš ho nějakou dobu zamluvené, tak potom stačí chovateli říct, aby tomu štěněti ocásek neucvikl, ne? Aspoň můj chovatel psům ocásky cviká, ale já si to nepřeji, tak to prostě nebude. Já si za psa platím a já s ním budu žít a sportovat.

Ocásky se štěňatům kupírují do 5 dnů věku. I když v ČR se už taky štěňatům narozeným z krytí po 1.1. 2005 ocásky nekupírují. Pokud chovatel nechce nechat celý "ocasatý" vrh a má nechat jen 1 ocasaté štěně, co když ve dvou měsících se třeba zrovna toto štěně nebude budoucí majitelce líbit a bude chtít jiné štěně (třeba kvůli povaze nebo např. vadě zoubků...). Nebo jak si má zájemce vybrat štěně, které nebude kupírované, mezi 5 dnů starými štěňaty?

2.3.2007 08:55

ivca4444 napsal(a):
Chcem sa spytat skusenejsich zajaciarov,kedze zajace chovam iba 2 roky,ze preco samica ktora sa okoti a o mlade sa stara 5 dni,ich jednoducha necha tak zdochnut.Nechapem to.Sice sa mi stalo par razi,ze niektora ich zozrala alebo vymetala z hniezda,ale tato ich len tak nahala zdochnut v hniezde.Moze mi niekto povedat preco sa to stalo a co mam robit aby sa to nabuduce nestalo?

To už se tu řešilo mnohokrát. Vyhledejte si na nemoderovaném fóru starší příspěvky, třeba ten s názvem "Mrtvá mláďata."

1.3.2007 19:53

nicolll napsal(a):
Mno sme se spleptla..napsany to tam je!!!

Myslím si, že když zadavatelka sama přiznala, že jezevčík měl zanedbanou výchovu, tak asi ví, že něco bylo v nepořádku a asi s výchovou 2. psa by to už bylo jiné. Asi bych doporučovala fenu, aby se předešlo možným konfliktům. A když si dcera přeje berňáka, tak proč ne. Pokud je dceři kolem 12 - 13 let, tak už by ho s pomocí zvládnout měla. Ale nejlépe znáte svoji dceru vy a víte, jak dlouho jí vydrží její zájmy a jestli se po 2 letech nebudete o psa starat sama. Nebo jestli třeba dcera za pár let neodejde na školu a doma bude třeba jen o víkendu. To vše je třeba zvážit, jestli jí pes bude bavit i dalších 10 let do budoucna.

28.2.2007 07:48

lenkab napsal(a):
Šedý pes je Akim zimní pohádka, v 11-ti letech s naprostým přehledem a chutí vodí spřežení, tvrdošíjně odmítá jít do důchodu

To je nádhera. Lenkab a JanaP jsou pro mě lidé s obrovským srdíčkem. Mají rádi své hafany a i když už jsou jejich psi staří, tak je nedají pryč a stále se jim věnují. Kdysi to byly musherky zvučných jmen, které se vždy výborně umísťovaly na závodech. Nyní buď nejezdí na závody a nebo jezdí s vědomím, že v cíli budou mezi posledními. Avšak pro mě jsou to vítězky. Vítězky nad honbou za každou cenu být lepšími a rychlejšími než ostatní. U nich vyhrála láska k psům, kteří pro ně celý život dřeli a dokáží si spolu užívat i to stáří (myšleno stáří těch psů).
Připojuji foto našeho 12 letého starocha.

28.2.2007 07:34

nozka napsal(a):
děkuji moc,zítra vyfotím strejdova morgana,poprosila bych vás potom o názo s čím jeasi mixlý (ale ocas má krátký),no mohla bych vás poprosit,jestli máte ty "pokojíčky" vyfocené dala by ste sem foto?prosím,budu moc vděčná

Náš asiat nocuje takhle. Ale občas je mu horko, tak spí na pelíšku vedle postele. Ve smečce je to docela dobrý, jen ten staroch 12 letý německý ovčák se mu nechce podřídit, tak se občas chytli. Tak je pro jistotu mám odděleně. Jinak máme ještě 4 feny a s těma je to OK. Asi bych měla strach nechat dospělou asiatku s dospělou kokřicí o samotě. Mohou se chytnout o kdejakou blbost. Pokud se servou 2 asiatky, tak škody nejsou tak velké, ale tu kokřici by mohla zabít. Jinak na vycházkách je bezvadný, ale jak se přiblíží cizí pes a nepodřídí se, tak je zle.